Εξετάσεις Proficiency MSU 2017

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αναγνωρίζεται ακριβώς το ίδιο με όλα τα prof που κυκλοφορούν στην Ελλάδα,τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ζητάνε άλλα πιστοποιητικά ,πρόσφατα ielts,toiec
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άρχισα να αγχώνομαι σιγά σιγά. Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Άρχισα να αγχώνομαι σιγά σιγά. Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;

μην ανησυχεις
εμενα ειχαν βγει καπου 10 ιουλη
καπου εκει θα βγουν πανω κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το Listening με αγχώνει πιο πολύ απ' όλα. Ήταν λίγο διαφορετικό από αυτά που κάναμε στην τάξη. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
στη σελίδα τους στο fb είπαν ότι τα αποτελέσματα θα βγουν τέλος ιουλίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το πέρασα τελικά!!!!! Αν και δεν το περίμενα αλλά το πήρα,συγχαρητήρια σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ περιμένω να τα ανακοινώσει το φροντιστήριό μου. Με έχει πιάσει τρομερό άγχος, δε θέλω να απέτυχα... Γιατί κι εγώ στο writing και Listening έχω αμφιβολίες. Τέλος πάντων, από φροντιστήριο έμαθες ότι πέρασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι απο την καθηγήτριά μου,κι γω από χθες το περίμενα και μου το είπε σήμερα,είναι δύσκολη η αναμονή :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Προετοιμάζομαι ψυχολογικά για την κάθε περίπτωση. Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι θετικό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑ!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συγχαρητήρια!!!και εις ανώτερα!μπράβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Επίσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά...ενδιαφέρομαι να δώσω το msu σε επίπεδο c2. Μου έχουν πει οτι είναι πιο εύκολο από το ecpe και είπα να το προτιμήσω. Αλλά έχω κάποιες απορίες οπότε αν μπορείτε να με βοηθήσετε :D Από όσο γνωρίζω η βάση είναι ναι μεν 60% αλλά λέει πως πρέπει να έχεις απο 12% και πάνω σε κάθε ενότητα. Ωστόσο είδα ότι από τον Δεκέμβρη του 2017 θα έχει βάση 60% αλλά ανεξάρτητα το βαθμό σε κάθε ενότητα. Κάτι σαν συμψηφισμό δηλαδή. Ξέρετε ακριβώς τι παίζει? Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν δίνει επάρκεια και εάν αναγνωρίζεται κανονικά από τον ΑΣΕΠ και από πανεπιστήμια του εξωτερικού...επίσης, εσείς που το έχετε δώσει το θεωρείται δύσκολο? Εγώ προσωπικά φοβάμαι το κομμάτι του listening και του speaking. Έδωσα πριν 6 χρόνια για lower και συγκεκριμένα το edexcel: pte general....πιστεύετε πως θα δυσκολευτώ?? Sorry για το μεγάλο post :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά...ενδιαφέρομαι να δώσω το msu σε επίπεδο c2. Μου έχουν πει οτι είναι πιο εύκολο από το ecpe και είπα να το προτιμήσω. Αλλά έχω κάποιες απορίες οπότε αν μπορείτε να με βοηθήσετε :D Από όσο γνωρίζω η βάση είναι ναι μεν 60% αλλά λέει πως πρέπει να έχεις απο 12% και πάνω σε κάθε ενότητα. Ωστόσο είδα ότι από τον Δεκέμβρη του 2017 θα έχει βάση 60% αλλά ανεξάρτητα το βαθμό σε κάθε ενότητα. Κάτι σαν συμψηφισμό δηλαδή. Ξέρετε ακριβώς τι παίζει? Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν δίνει επάρκεια και εάν αναγνωρίζεται κανονικά από τον ΑΣΕΠ και από πανεπιστήμια του εξωτερικού...επίσης, εσείς που το έχετε δώσει το θεωρείται δύσκολο? Εγώ προσωπικά φοβάμαι το κομμάτι του listening και του speaking. Έδωσα πριν 6 χρόνια για lower και συγκεκριμένα το edexcel: pte general....πιστεύετε πως θα δυσκολευτώ?? Sorry για το μεγάλο post :book:

Καλησπέρα!Η δομή του είναι ελαχίστως πιο εύκολη από το ECPE επειδή το part του vocabulary δεν υπάρχει ξεχωριστά αλλά υπάρχουν ελάχιστες ερωτήσεις στο μέρος του reading.Το γεγονός πως η βάση του είναι 60% σου δίνει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. Η πιστοποίηση αναγνωριζεται κανονικά στην Ελλάδα ως επίπεδο Γ2.Απο την άλλη όσον αφορά τις σπουδές μην περιμένεις και καμιά αναγνώριση στην Ευρώπη.Αν δεν κάνω λάθος στα ιδιωτικά κολέγια στην Ελλάδα αναγνωριζεται το CELP.Η πλειοψηφία των πανεπιστημιων ζητάει IELTS ή TOEFL ή ακόμα CPE και CAE.Αν έχεις να κάνεις τόσο καιρό αγγλικά καλό είναι να μην βιαστείς να δώσεις με μόνο 2 μήνες προετοιμασία. Θα ήταν προτιμότερο να δώσεις τον Μάιο για να έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ...έχω σκοπό να κάνω μαθήματα σε φροντιστήριο 8-12 μήνες κ να δώσω κανονικά. Μήπως ξέρεις φροντιστήρια στην αθήνα ή στο κεντρο που ν συνεργαζονται με το msu?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ...έχω σκοπό να κάνω μαθήματα σε φροντιστήριο 8-12 μήνες κ να δώσω κανονικά. Μήπως ξέρεις φροντιστήρια στην αθήνα ή στο κεντρο που ν συνεργαζονται με το msu?

Αυτό που λες δεν βγάζει κάποιο νόημα.Τα πανεπιστήμια που βγάζουν αυτές τις πιστοποιήσεις δεν συνεργαζονται με τα φροντιστήρια.Απο ότι ξέρω ότι βρετανική πιστοποίηση υπάρχει συνεργάζεται με την British Council ενώ τα Αμερικανικά με την Hellenic American Union.Παντως εγώ πριν δύο χρόνια που έδωσα το Msu την αίτηση την έστειλα στο Deree-The American College of Greece.Ας παραθεσουν και οι καθηγητές την απάντηση τους που σαφώς και θα γνωρίζουν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εννοω οτι ξερω πολλα φροντιστηρια πχ που συνεργαζονται μονο με michigan ecpe ή cambridge επειδη ειναι πιο ισχυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εννοω οτι ξερω πολλα φροντιστηρια πχ που συνεργαζονται μονο με michigan ecpe ή cambridge επειδη ειναι πιο ισχυρα...

Απλώς το συνεργαζονται δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.Ενδεχομενως προωθούν να γνωστά "ισχυρά" πιστοποιητικά προκειμένου να έχει καλή φήμη το φροντιστήριο.Παντως εδώ μου μένω εγώ,δηλαδή στην επαρχία, δεν συναντάς κάτι τέτοιο.Απο την άλλη δεν ξέρω τι παίζεται στην Πρωτεύουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannokala

Νεοφερμένος

Ο Giannokala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά έδινε κανένας τώρα το Μάιο msu?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top