Εξετάσεις Proficiency MSU 2017

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια παιδιά! Είμαι νέο μέλος και μόλις έδωσα προφορικά και γραπτά μαζί στο Κολλέγιο Ανατόλια. Ποιος άλλος έδωσε MSU φέτος;
Εντυπώσεις; Πού τα πήγατε καλά και πού μέτρια; Πιστεύετε περάσατε; :)
Λοιπόν εγώ...
Writing: Δεν ξέρω ακριβώς, ήταν το πρώτο πράγμα που κάναμε μόλις μπήκαμε και δεν το περίμενα! Δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμος. Ελπίζω 55% :P
Listening: ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ! Ενώ στα Listening τα πάω τόσο καλά, σήμερα ήμουν πολύ αγχωμένος και κόμπλαρα. Ευτυχώς είδα απαντήσεις από άλλους, και γενικά ελπίζω να έπιασα βάση.
Grammar: Το πιο εύκολο κομμάτι για μένα, άνετα θα έπιασα πάνω από 35 στα 40. ;)
Reading: Κι εδώ πολύ καλά τα πήγα, κάνα 70% το έπιασα.
Προφορικά: Έκανα κάτι μικρά λάθη, πιστεύω όμως μίλησα όσο μπορούσα. Αλλά αντί να πω Laws of Newton είπα Types of Newton. Τι σε κάνει το άγχος... :/:
Γενικά μακάρι να πέρασα, δε θέλω να κοπώ με τίποτα... Μπαίνω στη 2α λυκείου και θέλω να έχω ελεύθερο χρόνο για μαθήματα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν κι γω έδωσα χθες εξετάσεις για το celp, και έχω να πω τα εξής . Λοιπόν τα προφορικά ήταν εύκολα και οι εξεταστές φιλικοί. Οκ είπα κι γω τις κοτσάνες μου αλλά αυτά που ρώτησαν ήταν εύκολα για να τα απαντήσει κάποιος. Στο advaned που είχα δώσει και το πέρασα στο city and guilds είχαν ρωτήσει δύσκολα θέματα. Στα γραπτά τώρα. Τα θέματα της έκθεσης αν και ήταν εύκολα , κλιματική αλλαγή το ένα και famous people το άλλο, δεδομένου το ότι ξεκινάς από την έκθεση με το φόβου του χρόνου όσο και εύκολο να είναι αν έχεις άγχος,όπως εγώ, καλά δε θα τα πας. Οπότε δεν περιμένω πολλά από εκεί. Τα κείμενα ήταν ότι πρέπει , ούτε δύσκολα ούτε εύκολα. Ο χρόνος ίσα ίσα που έφτανε, στα συν θα βάλω ότι ήταν ενδιαφέρον τα θέματα και δεν βαριόμουνα να τα διαβάσω, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε. Θεωρώ ότι σίγουρα έχασα κάποιες ερωτήσεις αλλά γενικά εκεί τα πήγα καλά. Το ακουστικό που είναι το δυνατό μου σημείο μάλλον δεν τα πήγα καλά. Στο τρίτο part τελείωσε η αφήγηση και περίμενα την υπόλοιπη,δεν κατάλαβε ότι τελείωσε, καθώς είχαν μείνει ερωτήσεις που έπρεπε να τις απαντήσεις από ότι κατανόησες από όλη την αφήγηση,οπότε το βρήκα δύσκολο. Επίσης μιλούσαν γρήγορα. Θεωρώ ότι δεν τα πήγα καλά,σίγουρα έχασα ερωτήσεις ακόμα και από το πρώτο part. Η γραμματική ήταν περίεργη,περίμενα άλλα θέματα. Περίμενα περισσότερα conditionals,αν θυμάμαι είχε μόνο ένα,δεν είχε αντιστροφές,so,such,inversion,γενικά δεν ξέρω πως τα πήγα γιατί στην πλειοψηφία των ερωτήσεων δεν αναγνώρισα το γραμματικό φαινόμενο. Περίμενα να βάλουν πιο sos γραμματικά φαινόμενα. Πιστεύω ότι κόβομαι γιατί δεν τα πάω καλα με την τύχη και το τζόκερ οπότε από τη στιγμή που δεν είμαι σίγουρη για τις απαντήσεις μου θεωρώ ότι δεν τα πήγα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Έδωσα και εγώ χθες τα γραπτά του celp και σήμερα το απόγευμα δίνω τα προφορικά.
Η έκθεση μου φάνηκε σχετικά εύκολη.
Το ακουστικό με δυσκόλεψε παρόλο που συνήθως τα πάω πολύ καλά.
Και εμένα μου φάνηκε περίεργη η γραμματική.
Τέλος τα κείμενα ήταν πιο εύκολα από ότι τα περίμενα.
Για τα προφορικά έχω αρκετό άγχος αλλά ελπίζω να τα πάω καλά.
Καλά αποτελέσματα σε ολους:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλά στη γραμματική ούτε καν Subjanctive είχε. Γενικά περίμενα πολλά περισσότερα από εμένα, αλλά με κατάπισε και το άγχος... Μακάρι να πέρασα.
Πού δώσατε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ξέρετε γενικά πως βαθμολογούν στα προφορικά;
Είναι εύκολο κάποιος να πάρει ένα 15;
Βαθμολογούν αυστηρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ξέρετε γενικά πως βαθμολογούν στα προφορικά;
Είναι εύκολο κάποιος να πάρει ένα 15;
Βαθμολογούν αυστηρά;
Όχι μην αγχώνεσαι δεν είναι δύσκολο, θα πρέπει να μπείς μέσα και να μην πείς κουβέντα για να σε κόψουν. Αν δούν ότι κάπου κόλλησες και δεν απαντάς καλά στις ερωτήσεις που σου κάνουν θα σε ρωτήσουν και μερικές έξτρα ερωτησούλες για να σου δώσουν την ευκαιρία να πείς περισσότερα. Αυτά όταν έδινα εγώ το 2014. Φέτος που έδωσα Ielts, στα προφορικά που είχε την ίδια δομή με MSU ήταν πιο αυστηροί με τον χρόνο και δεν μου έκαναν καμία παραπάνω ερώτηση από αυτές που είχαν. Αυτό το παράδειγμα το λέω για να δείξω την διαφορά από εξέταση σε εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γενικά τα προφορικά σε βοηθάνε απ' όσο ξέρω. Για να κοπείς πρέπει να μην πεις τίποτα. Εγώ το Listening φοβάμαι πολύ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ο συμψηφισμός πως γίνεται;;;Δεν εχω καταλάβει αυτό με τι; 12 μονάδες,αν πιασεις 12 στο καθε ενα συγκεντρωνεις 48% και όχι 60 που ειναι η βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Με 48% περνάς αν πήρες κάπου πολύ καλό βαθμό, υποθέτω. Ευτυχώς τα πήγα καλά στη γραμματική και στο Reading μπας και περάσω σε καμιά έκθεση και listening. Πάντως στα προφορικά να μην αγχώνομαι αν θα κοπώ, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria456

Νεοφερμένος

Η maria456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αφου η βαση ειναι 60% και λεει οτι σε όλα τα part θελει να χεις 12 μοναδες,δεν μπορω να καταλαβω πως βγαινει η βαθμολογια,στα προφορικά θα πρεπει να μη μιλησεις ή να σαι πολύ κακός για να μην παρεις μια βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Εγώ δίνω προφορικά σε δύο ώρες και είμαι αγχωμένη. Δεν νομίζω να μου βάλουν κάτω απο 12 (48%) αλλά ελπίζω να πάρω πάνω από 15 (60%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα τα πας καλά, Αθηνά. Δεν είναι τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinos98

Νεοφερμένος

Ο dinos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν θυμασται βεβαια τι περίπου σας ρωτησαν στα προφορικά?? Γενικα τα θεματα παιδια δεν ηταν και οτι ευκολα από αυτα που ειχαμε συνηθησει! Έμαθα ότι στο ECPE έπεσαν πολύ πιο ευκολα από αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
πως μπορεις να χαρακτηρισεις κατι πολυ πιο ευκολο οταν δεν εχεις μετρο συγκρισης... κι εγω ακουσα οτι ηταν γελοια τα θεματα στο MSU, δεν μπαινω στη διαδικασια να το θιξω ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εμένα με ρώτησε αν η πόλη μας θα έπρεπε να επεκταθεί προς τα κτίρια ή προς το μέρος... Μετά με ρώτησε αν θα έπρεπε να προσέχουμε τους γονείς μας και τους παππούδες μας. Με ρώτησε επίσης αν είναι άδικο για τις γυναίκες που δεν έχουν ίδια δημοσιότητα όπως οι άντρες στο ποδόσφαιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosgiannar

Νεοφερμένος

Ο christosgiannar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο να κοπεί κανείς στο MSU στα προφορικά, εκτός και αν δεν παρουσιάζεται συνεχής ροή στο λόγο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μιλούσα συνέχεια, σε μια φάση μόνο κόμπλαρα, αλλά με ρώτησε κάτι έμμεσο εκείνη τη στιγμή και βρήκα την μπάλα. Ελπίζω να μη λάβουν υπόψη τι άποψη είχα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinos98

Νεοφερμένος

Ο dinos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πως μπορεις να χαρακτηρισεις κατι πολυ πιο ευκολο οταν δεν εχεις μετρο συγκρισης... κι εγω ακουσα οτι ηταν γελοια τα θεματα στο MSU, δεν μπαινω στη διαδικασια να το θιξω ομως.

Καλά δεν επιμενω, απλά μια φιλη μου τα εδωσε και τα δυο και ξαφνιαστηκε οταν ειδε ότι τα θεματα στο ECPE που ηταν καμια σχεση με αλλες φορες, ενώ στο MSU απογοητευτηκε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
μιας και ανοιξε εδω θεμα για το msu θα ρωτησω εδω
ειχα παρει το συγκεκριμενο πτυχιο το 2013 ...ειναι το ιδιο αναγνωρισμενο με το ecpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosRMD

Νεοφερμένος

Ο NikosRMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στο ΑΣΕΠ ναι. Στο εξωτερικό δε γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top