Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE May 2009

Πιστεύετε πώς έχετε περάσει το Michigan ECCE/ECPE?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

phanispal

Νεοφερμένος

Ο phanispal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μισιγκαν και μονο μισιγκαν δινω διοτι ειναι ευκολο πτυχιο το μονο κακο ειναι ο χρονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanispal

Νεοφερμένος

Ο phanispal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μισιγκαν και μονο μισιγκαν δινω διοτι ειναι ευκολο πτυχιο το μονο κακο ειναι ο χρονος

Εγώ αυτό πάλι το βλέπω σα μειονέκτημα, ανεξαρτήτως της στάσης που κρατεί τα τελευταία χρόνια το κράτος απέναντί του.
Για μένα είναι κατώτερο, στο δε θέμα με το χρόνο δε θα ήθελα να επεκταθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Λοιπον πηρα τηλεφωνο HAU και μου πανε:

ΗΡ:90-100%
Ρ:80-89%
LP:65-79%
BF:50-64%
F:0-50%

και μιλησα και με 2 τηλεφωνητριες διαφορετικες...
Τα συμπερασματα δικα σας...
Περιμένω το παγωτάκι μου...!:P:lol:
Aυτες οι βασεις τεολ ισχυουν και για λισενινγκ και για gcvr????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι αυτες οι βασεις ισχυουν και για Listening/GCVR!

phanispal πες μας την αποψη σου!
Εγω προσωπικα θελω να την ακούσω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Λοιπον πηρα τηλεφωνο HAU και μου πανε:

ΗΡ:90-100%
Ρ:80-89%
LP:65-79%
BF:50-64%
F:0-50%

και μιλησα και με 2 τηλεφωνητριες διαφορετικες...
Τα συμπερασματα δικα σας...
Περιμένω το παγωτάκι μου...!:P:lol:
τελικα το 50% σε τι ανηκει?στο μπορντερ φειλ ή στο φειλ? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ε μαλλον στο fail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια οτι μου ειπαν σας λεω!
Τι να πω τωρα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αλλες λεξεις που θυμηθηκα ειναι sale word
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ησουν στο πρωτο σκαλι και τωρα πας για το δευτερο και αν αποτυχεις πας για το τριτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αυτες τις λεξεις τις ειχε στο voc?
Εγω θυμαμαι κατι seek,investigate...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι μετα τα σκαλια γινονται σκάλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
χαχα

και για τους απελπισμενους δεν υπαρχει δευτερο σκαλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εσυ θυμηθηκες τις λεξεις σε μια προταση που ελεγε he ......... the crime ειχε κ το search
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και τελικα ηταν το investigate...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanispal

Νεοφερμένος

Ο phanispal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
phanispal πες μας την αποψη σου!
Εγω προσωπικα θελω να την ακούσω...:)

Όπως προείπα, ανεξαρτήτως αντιμετώπισης του κράτους απέναντι στο Michigan και τo Cambridge (που είναι ισότιμη πλέον), θεωρώ το βρετανικό ανώτερο και να εξηγήσω γιατί:
1ον, κάποτε το κράτος το αναγνώριζε ως ανώτερο από το αμερικάνικο (νταξ αυτό δε μου λέει και πολλά).

2ον, γενικά η γλώσσα των Αμερικάνων είναι περισσότερο υποβαθμισμένη (δεν τα λέω επειδή τα είδα σε κάποιο από τα όνειρά μου, τα λένε οι ίδιοι οι Αμερικάνοι για μένα).

3ον, αυτός που μπορεί να γράψει ένα Final Paper ας πούμε του Cambridge, δε θα δυσκολευτεί στο αντίστοιχο του Michigan. Το αντίθετο όμως, συμβαίνει πολύ συχνά. Πόσοι (του Michigan) καταφέρνουν τα Open Cloze, Transformation και τα άλλα που έχει το Cambridge;

4ον, αυτό με την πίεση του χρόνου είναι τουλάχιστον γελοίο και ξέρουμε σχεδόν όλοι για ποιο λόγο γίνεται έτσι. Δηλαδή τώρα που τους έγραψα μια αστεία έκθεση για να προλάβω, ενώ αν είχα περισσότερο χρόνο θα έγραφα έτσι όπως πραγματικά ξέρω και μπορώ, τι κατάλαβαν;

5ον, (κι αυτό ισχύει από φέτος) το νέο σύστημα βαθμολόγησης...
ΟΚ.. καλή φάση να είναι πιο εύκολο, καλή φάση να το πάρουν ακόμα περισσότεροι, αν όμως το συνεχίσουν έτσι, θα υποβαθμιστεί το πτυχίο και θα μας γυρίσει μπούμερανγκ.
Και υπενθυμίζω: κάποτε το Lower ήταν πολύ σημαντικότερο αππ ότι είναι σήμερα και "μετρούσε" περισσότερο. Σήμερα τι το 'χεις, τι δεν το 'χεις, το ίδιο πράγμα είναι..

Για μένα τα πράγματα είναι απλά: από τη στιγμή που αναφερόμαστε στα ανώτερα πτυχία που πιστοποιούν γνώση της Αγγλικής, θα έπρεπε να είναι δυσκολότερα. Και εννοώ τον τρόπο εξέτασης περισσότερο.
Ένα παράδειγμα: Στη Γραμματική ας πούμε, πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα σε 4 επιλογές, οκ; Ε λοιπόν, στο 75%-80% των ερωτήσεων (τουλάχιστον), οι 2 επιλογές κάνουν τόσο μπαμ που στην ουσία μένουν 2 επιλογές, οπότε μιλάμε για μία στις 2 πιθανότητες να το πιάσεις. Δε λέω να ήταν και οι 4 δύσκολες, αλλά θα το προτιμούσα η μία από τις τέσσερις να ήταν εύκολα αποκλειώμενη, και όχι οι 2.
Ειλικρινά, στην έκθεση που έγραψα πριν 2 εβδομάδες, έγραψα σαν μαθητής Δημοτικού (αν υποθέσουμε ότι αυτή ήταν η μητρική μου γλώσσα). Αν περάσω, θα είναι μία απόδειξη των όσων λέω. Γιατί προσοχή!, δε μιλάμε για Lower, μιλάμε για το ανώτερο πτυχίο Αγγλικών.
Νταξ, συντακτικά, λεξιλογικά και νοηματικά μια χαρά τα έγραψα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν η έκθεση που πραγματικά μπορώ να γράψω.

Και κάτι άλλο: έχω την πεποίθηση, πως το πτυχίο του Proficiency είναι ένα παρακλάδι της σάπιας παιδείας που έχουμε σε αυτή τη χώρα. Σε άλλες χώρες, δεν αναγνωρίζονται αυτά τα πτυχία και πρέπει να πας για TOEIC/TOEFL...
Χρειάζεται να αναφέρω ότι οι περισσότεροι τα παίρνουν με βλέψεις στο δημόσιο τομέα;
Και για να ξεκαθαρίσω κάτι ώστε να μην παρεξηγηθώ:
Tο Lower που πήρα το '99 είναι του Cambridge.
Τώρα το Μάη, έδωσα για το Michigan. Είτε το πάρω είτε όχι (δε με απασχολεί ιδιαίτερα), το Νοέμβρη θα δώσω το Cambridge. Εξ' αρχής, αυτός ήταν ο απώτερος σκοπός μου.
Ξέρω, πολλοί θα απορήσουν από τη στιγμή που το κράτος αναγνωρίζει και τα 2 ως ισότιμα, αλλά εγώ δε θέλω απλά να προσθέσω άλλο ένα χαρτί στο βιογραφικό μου, θέλω και να μάθω. Νταξ, θα μου πείτε πόσα να μάθεις πια με 3 και 5 μήνες μάθημα. Λογικό είναι, practice makes perfection...

Αυτά τα ολίγα, δε θα ήθελα να παρεξηγηθώ, θα προτιμούσα αν δεν καταλάβατε κάτι να με ρωτήσετε, παρά να βγάλετε βιαστικά συμπεράσματα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μπορει να εχεις δικιο αλλα ο καθενας επιλεγει αυτο που τον βοηθαει περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanispal

Νεοφερμένος

Ο phanispal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ναι, σαφώς, αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα και για το οποίο ζήτησαν "διευκρινίσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aυτο ακριβως ηθελα να διαβασω αγαπητε phanispal.
Συμφωνω μαζι σου και την αποψη σου την τεκμηριώνεις πολύ σωστα.
Βεβαια να σου πω την αληθεια πολλοι θα σε παρεξηγήσουν,αλλα μην κολλας.
Σκεψου μονο το ποσοι δινουν Cambridge και ποσοι Μichigan στην Ελλαδα!
Το Μισιγκαν κακα τα ψεματα εχει γινει ενα μπαχαλο στην Ελλαδα καθώς το δινει και η κουτσή Μαρία.
Εχει χασει το κύρος του σαν πανεπιστημιο πλέον καθως το θεωρουν πολυ πιο ευκολο.
Βεβαια το Cambridge μεσα σε 10 χρονια εχει χασεις παραπανω απο τους μισούς "πελάτες" του και δεν λεει να τους μαζέψει.
Ειναι πλεον ευρεως γνωστο οτι το δίνει μόνο η "αφροκρεμα" των μαθητων που ειναι πολύ καλοι μαθητες.
Τεσπα ευχαριστω που απαντησες και επιβεβαίωσες αυτο που ήθελα να διαβασω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εμεις ειμαστε δλδ ο πατος που δινουμε τo Michigan και οχι το Cambridge?Τετοια ακουω και θα παω να δωσω ετσι και θα το παρω!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top