Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Elenits@

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επίσης :)

Γενικά πώς σου φάνηκαν τα προφορικά ;

Δύσκολα όχι εντάξει! Το θέμα ήταν κατανοητό και εντάξει το απαντούσες αν πρόσεχες αυτά που σου έδινε.. κι οι αλλες ερωτησεις το ίδιο!! Η εξετάστρια ήταν πολυ φιλική και καλή!!
απλώς εγλω είχα πάρα πολύ άγχος και κολλούσα κάπου κάπου αλλά συνέχιζα με κάτι αλλο μετα οποτε εντάξει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Tο μάθατε αυτό; Λένε οτι θα μείνουν μόνο όσα δίνουν επάρκεια, το ΚΠΓ και το ΤΙΕ που είναι κρατικό. (έτσι άκουσα μην σας πάρω στον λαιό μου)
πηγη:esos.gr
Επιτροπή για να μελετήσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το ΑΣΕΠ αναφορικά με τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας τα οποία αποδέχεται κατά τη διεξαγωγή διαγωνισμών για τη στελέχωση των υπηρεσιών του Δημοσίου, συγκροτήθηκε στο υπ. Παιδείας , με απόφαση που υπέγραψε η υπουργός Αννα Διαμντοπούλου.
Η ίδια επιτροπή, σύμφωνα πάντα με την απόφαση, θα μελετήσει τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις που έχουν ήδη γίνει καθώς και τις πρακτικές που ακολουθούνται διεθνώς, και ειδικότερα σε κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η υπουργός Παιδείας έχει καλέσει τα μέλη της Επιτροπής:
Α. Να της υποβάλουν προτάσεις για βραχυπρόθεσμη και για μακροπρόθεσμη αντιμετώπισητων προβλημάτων και
Β.Να προτείνουν κριτήρια και διαδικασίες διασφάλισης της εγκυρότητας και της αξιοπιστίας των πιστοποιητικών, διαχρονικά.
Τα μέλη της Επιτροπής είναι τα εξής:
1) Τσοπάνογλου Αντώνιος, Καθηγητής Διδακτικής των Γλωσσών, του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ως Πρόεδρος.
2) Μικρός Γεώργιος, αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ως Αντιπρόεδρο.
3) Σακελλαριάδου Κανελιώ, σύμβουλο του ΑΣΕΠ, ως μέλος
4)Γεωργούλα Ειρήνη, Προϊσταμένη της Δ/νσης Πιστοποίησης της Γνώσης Ξένων Γλωσσών, ως μέλος.
Γραμματέας της Ομάδας Εργασίας ορίστηκε ι ο Καραγιάννης Παναγιώτης, υπάλληλος της ΚΥ του Υπουργείου.
-----------------------------------------------------
Και πηγή newstime
Εν τω μεταξύ, την έντονη αντίδραση του κ. Βέη προκάλεσαν καταγγελίες του βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Μανώλη Μπετενιώτη σχετικά με πιστοποιητικά γλωσσομάθειας που δεν αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ.

Ο κ. Μπετενιώτης επικαλέστηκε για το λόγο αυτό εξώδικες διαμαρτυρίες, όπως είπε, καθώς και δημοσιεύματα που κάνουν λόγο για παραλείψεις, παράνομες πράξεις και παιχνίδια μεγάλων συμφερόντων με όμηρους χιλιάδες ενδιαφερόμενους.

«Γιατί το ΑΣΕΠ να δέχεται ότι μπορεί να χορηγεί πιστοποιητικά γλωσσομάθειας ένα πανεπιστήμιο και να μην δέχεται από το άλλο; Πάνω από 30.000 πιστοποιητικά σπουδαστών δεν έχουν αναγνωριστεί αποκλείοντας τους έτσι από τις προσλήψεις. Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά γιατί το ΑΣΕΠ εμμένει σε περίεργες λογικές», σημείωσε μεταξύ άλλων ο κ. Μπετενιώτης.

«Το ΑΣΕΠ δεν είναι αρμόδιο να καθορίσει όρους και προϋποθέσεις για τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Επειδή δεχόμασταν πιέσεις και φτάσαμε σε ένα σημείο ακόμα και από φροντιστήρια να μας ζητάνε να αναγνωρίσουμε τα πτυχία γλωσσομάθειας που χορηγούσαν, ζητήσαμε από το Υπ Παιδείας να αναλάβει να οργανώσει αυτό το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Περάσανε χρόνια και το υπουργείο δεν έκανε τίποτα. Εμείς δεν αναγνωρίζουμε κανένα πιστοποιητικό πέραν όσων ισχύουν βάσει του προεδρικού διατάγματος. Αυτό ισχύει από το 2007 που εκδόθηκε το ΠΔ μέχρι σήμερα», ανταπάντησε ο κ. Βέης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν αύριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
αχχχ δίνω αύριο και είμαι πολύ anxious!!!!!!!1 :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ευχαριστούμε Χρήστο!:)
Και εγώ έχω άγχος Ελπίδα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
μη μασάτε ;) αισιοδοξια ,προσοχη και καθαρο μυαλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos71

Νεοφερμένος

Ο giorgos71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και εγω δινω αυριο και δεν εχω αγχωθει καθολου γιατι μου φαινεται πανευκολο μπροστα στο cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σε ολους και ιδιαιτερα στον αδερφο μου!:D

Κεφαλι ψηλα και ηθικο ακμαιοτατο!:clapup:

Μετα τις εξετασεις περιμενουμε εμπειριες,αποψεις,εντυπωσεις κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμογέλα(:

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλη μας επιτυχια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για πειτε πως τα πηγατε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καλα τα πηγα και το περασα αν και εδινα πριν 2 χρονια:P


πειτε παιδακια τα θεματα στα προφορικα ειναι περιεργη να ακουσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iodim

Νεοφερμένος

Η Iωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ακουσα ότι το grammar και το listening ηταν βατά, ότι τα κείμενα ήταν οκ αλλά ότι το vocabulary ηταν δύσκολο. Η έκθεση ειχε να κανει με τα ορια ηλικίας για δίπλωμα οδήγησης. Καλα αποτελέσματα σε όλους! Αν έχει δώσει κανείς προφορικά ας μας πει κανένα θέμα και εντυπώσεις!!

teol πώς πήγε ο αδερφός σου? Πως τα βρήκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Λοιπόν, το grammar ήταν πανέυκολο. Το vocabulary ήταν όντως αρκετά δύσκολο..μερικά τα έβαλα στην τύχη.:worry:
Στο listening με δυσκόλεψε το δεύτερο μέρος. Στην έκθεση έπρεπε να γράψουμε ποια κατά τη γνώμη μας είναι η κατάλληλη ηλικία για να έχει κάποιος δίπλωμα οδήγησης.

Αύριο που θα δώσω τα προφορικά, θα σας πω τι μου έπεσε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos71

Νεοφερμένος

Ο giorgos71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
grammar πανευκολο vocabulary λιγο τσιμπημενο reading ευκολο listening το περιμενα πανευκολο και το κοροιδευα αλλα ηταν το χειροτερο μου και εκθεση ηταν με ενα ξενοδοχειο που θα χτιζοταν διπλα στη θαλασσα και μονο οι πελατες του μπορουσαν να πηγαινουν στη θαλασσα και επρεπε να πουμε τη γνωμη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι έδωσα και εγώ στις 13:00 σήμερα ECCE. Η εξέταση διήρκησε 2:45, ο χρόνος του GVR δεν επαρκούσε ειδικά σήμερα στις 11/12/10 το reading του τελευταίου κειμένου ήθελε ψάξιμο και ο χρόνος τελείωσε ήρθαν και μου πήραν το χαρτί από τα χέρια.:worry: Αφήστε που για να κρατήσω χρόνο έσκασα και από το κατούρημα κόντεψα να σκάσω στην κυριολεξία. Πήγα τουαλέτα στην έκθεση στην οποία έγραψα ένα καλό πρόλογο, 2 main παραγράφους, 1 επίλογο, ήταν αυτό για το ξενοδοχείο που ανέφερε παραπάνω το παιδί. Όσο για το listening οκ ήταν εντάξει πιστεύω αν και είναι ανεβασμένες οι βάσεις 38 στα 50 έπρεπε να βρούμε. Μπεσίδες σας παρακαλώ μη μιλάτε για πτυχίο όμως τα πτυχία αφορούν την 3βάθμια εκπαίδευση αυτό είναι CERTIFICATE= πιστοποιητικό. Ευχαριστώ. και εάν είναι να ανεβάσετε κάτι είναι το χρόνο του GVR διότι δεν επαρκούν 80 λεπτά είναι πολλές οι ερωτήσεις.
Υ.Γ. Σόρρυ για τα greeklish αλλά είμαι εξαντλημένος από σήμερα
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
grammar πανευκολο vocabulary λιγο τσιμπημενο reading ευκολο listening το περιμενα πανευκολο και το κοροιδευα αλλα ηταν το χειροτερο μου και επρεπεεκθεση ηταν με ενα ξενοδοχειο που θα χτιζοταν διπλα στη θαλασσα και μονο οι πελατες του μπορουσαν να πηγαινουν στη θαλασσα και να πουμε τη γνωμη μας
Και εμείς αυτήν είχαμε!Εγώ έγραψα τα θετικά και τα αρνητικά που θα έχει και μετά τι επιλέγω!
Το listening με δυσκόλεψε λίγο γιατί δεν ήμουν πολύ συγκεντρωμένος.
Το GVR μου φάνηκε εύκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iodim

Νεοφερμένος

Η Iωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι έδωσα και εγώ στις 13:00 σήμερα ECCE. Η εξέταση διήρκησε 2:45, ο χρόνος του GVR δεν επαρκούσε ειδικά σήμερα στις 11/12/10 το reading του τελευταίου κειμένου ήθελε ψάξιμο και ο χρόνος τελείωσε ήρθαν και μου πήραν το χαρτί από τα χέρια.:worry: Αφήστε που για να κρατήσω χρόνο έσκασα και από το κατούρημα κόντεψα να σκάσω στην κυριολεξία. Πήγα τουαλέτα στην έκθεση στην οποία έγραψα ένα καλό πρόλογο, 2 main παραγράφους, 1 επίλογο, ήταν αυτό για το ξενοδοχείο που ανέφερε παραπάνω το παιδί. Όσο για το listening οκ ήταν εντάξει πιστεύω αν και είναι ανεβασμένες οι βάσεις 38 στα 50 έπρεπε να βρούμε. Μπεσίδες σας παρακαλώ μη μιλάτε για πτυχίο όμως τα πτυχία αφορούν την 3βάθμια εκπαίδευση αυτό είναι CERTIFICATE= πιστοποιητικό. Ευχαριστώ. και εάν είναι να ανεβάσετε κάτι είναι το χρόνο του GVR διότι δεν επαρκούν 80 λεπτά είναι πολλές οι ερωτήσεις.
Υ.Γ. Σόρρυ για τα greeklish αλλά είμαι εξαντλημένος από σήμερα
Ευχαριστώ
γιατι 38 στα 50??? 33 στα 50 ειναι το 66/100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
32-33/50 ειναι η βαση.Μην τρομοκρατουμε τωρα και τα παιδια!
Καλα αποτελεσματα παιδια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOGAN

Νεοφερμένος

Ο HOGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια πως πηγατεμε τις εξετασεις ECCE?Εδωσε σημερα κανενας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ευχαριστούμε τεολ:)

@HOGAN : Έδωσα σήμερα το ECCE. Εύκολα ήταν γενικά, απλώς με δυσκόλεψε λίγο το vocabulary και το 2ο μέρος του listening. Εσύ έδωσες;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top