Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2013

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Kostas Stath αν σπουδάζεις ιατρική ή νομικά ή είσαι στην ευελπίδων εξαιρείσαι !! :)

Δεν είμαι δυστυχώς , αλλά δεν πειράζει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Κυρία Φαγανούλα έχεις απόλυτο δίκιο για τις σχολές αυτές και εξυπακούεται ότι πρέπει τα αγγλικά σου να είναι πολύ καλά.Εγώ μιλάω για σχολές πλυν αγγλικής φιλολογίας και συναφή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ποτε βγενουν τα αποτελεσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
..το ECPE αρχές Αυγούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renegator

Νεοφερμένος

Η renegator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα, επέλεξα να δώσω και εγω ecpe κάνοντας εντατική προετοιμασία, πηγαίνοντας πολυ καλα σε όλα τα τεστ αλλά στο τέλος απέτυχα παταγωδώς. Η αιτία της αποτυχίας έχει να κάνει με το νοημα του πτυχίου που είνα η κατανόηση των "καθημερινών" αγγλικών καθώς εγω είχα χρόνια να ασχοληθώ με τη γλώσσα. Ωστόσο, παρακολούθησα μαθήματα σε μια πολυ γνωστή αλυσίδα της οποίας το όνομα δεν αναφέρω για ευνόητους λόγος. Η καθηγήτρια λοιπόν που είχαμε δεν ήταν πτυχιούχος της αγγλικής φιλολογίας, αποτέλεμα να υστερεί σε βασικέ γνώσεις. Το κυριότερο όμως μειονεκτημά της ήταν η έλλειψη θέλησης να προσφέρει πράγμα που ήταν έκδηλο και μπορεί να αποδοθεί στο ότι δεν έχει κατανοήση το νόημα της ΔΙΔΙΣΚΑΛΙΑΣ, συνεχώς μας έλεγε πως δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο το ecpe και οτι είχε πολλές επιτυχίες δημιουργώντας ένα κλίμα εντελώς αραξον στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Renegator ξέρω ότι αυτό που θα πω μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς εδώ μέσα αλλά αν θες να μάθεις αγγλικά κ την κάθε γλώσσα,να μάθεις να μιλάς και και και..
κάνεις ιδιαίτερα.Διαλέγεις ΕΣΥ ποια καθηγήτρια θα σου κάνει μάθημα και δεν πας ποτέ σε μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων. ΠΟΤΕ. όταν το τμήμα μιας τάξης είναι πάνω από 4 άτομα δεν γίνεται μάθημα,απλά.Επειδή είμαι παθούσα από 2 κιόλας φροντιστήρια ξέρω πολύ καλά τι λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Renegator ξέρω ότι αυτό που θα πω μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς εδώ μέσα αλλά αν θες να μάθεις αγγλικά κ την κάθε γλώσσα,να μάθεις να μιλάς και και και..
κάνεις ιδιαίτερα.Διαλέγεις ΕΣΥ ποια καθηγήτρια θα σου κάνει μάθημα και δεν πας ποτέ σε μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων. ΠΟΤΕ. όταν το τμήμα μιας τάξης είναι πάνω από 4 άτομα δεν γίνεται μάθημα,απλά.Επειδή είμαι παθούσα από 2 κιόλας φροντιστήρια ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Συμφωνώ κατά 50%. Δεν θεωρώ ότι τα ιδιαίτερα είναι μονόδρομος και επίσης δεν είναι αλήθεια ότι οι μεγάλες αλυσίδες και γενικότερα τα φροντιστήρια δεν αξίζουν. Σίγουρα δεν αξίζουν όσα φροντιστήρια βάζουν 15 και 20 άτομα ή 2 και 3 πτυχία μαζί (π.χ. Proficiency Michigan με Proficiency C&G). Καλό είναι να βρεις ένα φροντιστήριο με μικρά τμήματα. Μέχρι 10 άτομα πιστεύω ότι είναι καλά. 6-8 άτομα είναι ιδανικά. Από εκεί και πέρα το χάος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αρετή91 συμφωνώ ότι όλα τα φροντ. δεν είναι χάλια.μερικά κάνουν σωστή και οργανωμένη δουλειά. Αλλά ..όταν θες να μάθεις αγγλικά και κυρίως να μιλάς γιατί όπως γνωρίζουμε όλοι τα προφορικά των ξένων γλωσσών στην ελλάδα είναι τραγικά,κατά την γνώμη μου κάνεις ιδιαίτερα ή το πολύ 4 άτομα.Για μένα 6 είναι πολλά,δεν μπορεί ο καθηγητής να αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο για σένα.Μια ελληνο-αμερικανίδα καθηγήτρια πριν μερικούς μήνες στο φροντ. μου είχε πει ..(έδινα για proficiency)..''Κάτσε διάβασε όλη την γραμματική μόνη σου και άμα έχεις απορίες έλα να με ρωτήσεις'' Είχα να κάνω 8 χρόνια αγγλικά και μου είπε να διαβάσω την γραμματική μόνη μου. χαχα ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ !! Φυσικά πλήρωσα μόνο τον πρώτο μήνα και έφυγα. Και μας λένε ότι θέλουμε 2 και 3 χρόνια στο φροντιστήριο μαθήματα για το Prof. είναι μεγάλη κοροιδία. Μόνο και μόνο για να σου φάνε χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Τη γραμματική μόνη σου; Αυτά είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και μας λένε ότι θέλουμε 2 και 3 χρόνια στο φροντιστήριο μαθήματα για το Prof. είναι μεγάλη κοροιδία. Μόνο και μόνο για να σου φάνε χρήματα.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.Υπάρχουν άτομα τα οποία χρειάζονται παραπάνω από 1 χρόνο για την κάλυψη τυχόν αδυναμιών και κενών.
Θα μου πεις,αν μάγκα μου έχεις κενά,μη δώσεις Proficiency δώσε Advanced.Όμως υπάρχουν άτομα που το παλεύουν και θέλουν λίγη ακόμη δουλειά και διάβασμα.
ΈΛΕΟΣ με αυτό το πράγμα Lower σε τόσους μήνες και Proficiency σε τόσους.Χαλαρώστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικό του στυλ διαβάσματος και χρόνο κατανόησης. Παίζει ρόλο και η ωριμότητα στην μελέτη. Αλλιώς διαβάζει ένα 14χρονο και αλλιώς ένας φοιτητής ή πτυχιούχος Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πόσο καιρό θα κάνεις μαθήματα για Proficiency εξαρτάται κυρίως από τρεις παράγοντες:

1. Ποιο Proficiency θα δώσεις - μην γελιόμαστε, άλλο το επίπεδο του UCLAN, άλλο το επίπεδο του CPE.
2. Ποιο Lower έχεις πάρει και με τι βαθμό.
3. Πόσο χρόνο και διάθεση έχεις για διάβασμα.

Επίσης εξαρτάται από τη σιγουριά που θέλεις να έχεις. Μερικοί λένε ας πάω να το δώσω και αν το πάρω το πήρα, άλλοι λένε θέλω να πάω, να το δώσω και να το πάρω.

Αν έχεις πάρει Lower Cambridge με Α, δίνεις ECPE και είσαι διατεθειμένος να κάνεις καλό και συστηματικό διάβασμα, τότε ένας χρόνος είναι αρκετός.

Αν έχεις πάρει ECCE με LP/BF και δυσκολεύεσαι να βρεις έστω και 4 ώρες την εβδομάδα για να ασχοληθείς, τότε τα δύο χρόνια ίσως να είναι και λίγα.

Πάντα με εκπλήσσει όταν στο φροντιστήριο έρχονται άνθρωποι που δεν τους έχω δει ποτέ, που δεν θυμούνται με τι βαθμό πήραν το Lower και χωρίς να γράψουν ούτε τεστ κατάταξης με ρωτάνε σε πόσο καιρό μπορούν να πάρουν Proficiency. Αυτή την απάντηση μόνο η Πυθία μπορεί να την απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Γνωρίζω πολλά παιδάκια που πήραν το Lower με καλό βαθμό και τα are πάνε σύννεφο..ή δεν θυμούνται μετά από λίγο καιρό ούτε τον simple past. Έλεος με την τυπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου έλεος. Κάποιος που έχει πάρει το Lower του Cambridge με Α, ειδικά με ένα καλό Α, όχι στην τύχη, είναι σε επίπεδο C1 (επίσημα στοιχεία του Πανεπιστημίου του Cambridge, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου). Αν είσαι ήδη στο επίπεδο C1 και έχεις διάθεση και χρόνο για καλό διάβασμα, τότε σε ένα χρόνο το ECPE το έχεις λίγο-πολύ στο τσεπάκι. Με μεγάλο κόπο μεν, αλλά το έχεις. Δεν σημαίνει ότι είσαι πιο έξυπνος ή πιο μάγκας, απλά ότι έχεις κάνει περισσότερο διάβασμα/έχεις αφιερώσει περισσότερο χρόνο πριν το Lower, οπότε δεν χρειάζεσαι τον ίδιο χρόνο μετά το Lower.

Κάποιοι από αυτούς που έχουν πάρει το Lower με C δεν έχουν φτάσει καν το επίπεδο B2. Άρα το να πάνε στο C2 μέσα σε ένα ή ενάμιση χρόνο είναι όνειρο θερινής νυκτός - όσο και να προσπαθήσουν.

Απλή λογική είναι, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Ναι αλλά η έννοια του χρόνου είναι λιγάκι σχετική. Δεν αφομοιώνουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Μην θεοποιούμε τις εξετάσεις..δεν είναι αστροφυσική ούτε διαφορική γεωμετρία που πραγματικά όσο και να διαβάσεις μπορείς να μην γράψεις τίποτα αν θέλει ο καθηγητής. Απλά εμπορικά πιστοποιητικά είναι πάνω στα οποία στηρίζεται μια "βιομηχανία" καθηγητών αγγλικής και ξενόγλωσσων εκδ.οίκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι είναι απλά εμπορικά πιστοποιητικά και το έχω ξαναπεί. Και ακριβώς επειδή δεν είναι αστροφυσική είναι πολύ εύκολο για το δάσκαλο να κρίνει τι χρειάζεται για να έχεις επιτυχία. Απλά οι περισσότεροι μαθητές δεν ενδιαφέρονται να το πράξουν. Θέλουν να τελειώνουν γρήγορα, αναίμακτα και με το λιγότερο δυνατό κόστος, πράγμα που δεν είναι πάντα εφικτό.

Η έννοια του χρόνου σαφώς είναι σχετική. Γι' αυτό εγώ μίλησα για χρόνο και διάθεση να κάνεις "καλό" διάβασμα. Ο χρόνος που χρειάζεται είναι λίγο έως πολύ ο ίδιος, άλλοι θέλουν λίγο παραπάνω και άλλοι λίγο λιγότερο, πάντως για να πετύχεις πρέπει να έχεις χρόνο και διάθεση για το διάβασμα που πρέπει να κάνεις. Αν χρειάζεσαι 4 ώρες την εβδομάδα και έχεις στη διάθεσή σου 6 είσαι άνετος, αν χρειάζεσαι 8 και έχεις στη διάθεσή σου 6, έχεις θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Προσωπικά, είχα πάρει το lower του Cambridge με βαθμό B. Ένα χρόνο μετά έδωσα το ECPE και το πήρα, είχα σε όλα καθαρό P (Pass).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DeMoN7

Νεοφερμένος

Ο DeMoN7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια πριν απο 2-3 βδομαδες εδωσα τα προφορικα, και στο part που ειναι να υπερασπιστεις την επιλογη σου και κανεις συζητηση με τον partner...υπερασπίστηκα την επιλογη μ αναφεροντας και αναπτυσσοντας ενα point και στη συνεχεια εδωσα τη σκυταλη στον παρτνερ μου, ο οποιος δεν καλυψε μονο ενα point αλλα εκανε περιγραφη ολων, οπως και στο πρωτο παρτ. Τι θα γινει? κινδυνευω? σε ολα τα αλλα τα παρτς τα πηγαμε καταπληκτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Στο part 3 εννοείς; Δεν κάνατε κουβέντα σχετικά με τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής; Πώς αποφασίσατε; Είπες εσύ τα δικά σου κι αυτός τα δικά του και μετά καταλήξατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DeMoN7

Νεοφερμένος

Ο DeMoN7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ναι ετσι επρεπε να γινει αρετη, αλλα εγω αρχησα και ειπα λιγο και μετα αυτος αρχησε και περιέγραψε ολα τα Points.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top