Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2013

ValiaMor7

Νεοφερμένος

Η ValiaMor7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και μέχρι τότε θα έχουμε πεθάνει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi2

Νεοφερμένος

Η evi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
fairygirl αν δεν θυμασαι ολες τις πληροφοριες που σου δινει ο εξεταστης τι γινεται;πως θα δικαιολογησεις την επιλογη σου;ε;αυτο με ανησυχει κυριως. λες να ξαναρωτησω αν δεν θυμαμαι κατι;εσυ εχεις δωσει ecce;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
fairygirl αν δεν θυμασαι ολες τις πληροφοριες που σου δινει ο εξεταστης τι γινεται;πως θα δικαιολογησεις την επιλογη σου;ε;αυτο με ανησυχει κυριως. λες να ξαναρωτησω αν δεν θυμαμαι κατι;εσυ εχεις δωσει ecce;
Για να σου μιλάω έτσι φυσικά και΄χω δώσει ECCE και το πήρα.
Κοίτα,και΄γω είχα αυτό το άγχος όμως αν την πάθεις έτσι (που αν κάνεις εξάσκηση θα συνηθίσεις και δε θα το πάθεις)
α.Ζήτα του να τα επαναλάβει.
β.Αν είσαι εύστροφη,προσπάθησε να του πεις έστω και έναν λόγο από αυτούς που σου είπε εκείνους και πρόσθεσε και δικά σου.
Να θυμάσαι όμως ότι ο στόχος σου είναι να δώσεις στον εξεταστή να καταλάβει πως η αιτιολόγηση που έκανε έγινε κατανοητή από εσένα. Και λίγη παραπάνω προσοχή δε βλάπτει..:P
Εγώ με τόσα που του'λεγα μου λέει σε κάποια φάση δεν έχουμε άλλο χρόνο.:redface:
Ναι,μιλάω απίστευτα πολύ.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

city

Νεοφερμένος

Ο city αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά όλοι έκθεση και listening λέτε. Κανά vocabulary kai grammar κανείς καμιά απάντηση..Εγώ ήμουν κυριακή απόγευμα form f. Θυμάμαι από λέξεις heal wound, embellish stories, και ένα when it comes to αλλά δεν θυμάμαι εάν ήταν grammar ή vocabulary. Στο πρώτο close το πρώτο είχε plan και way θυμάται κανείς τι έβαλε; Πιο πολύ καμιά λέξη να δούμε μήπως πιάσαμε κανά βαθμό...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα! ειμαι καινουρια στο forum! εδωσα γραπτα ecce 18-5 και δινω προφορικα 30-5!! εχω αγχωθει απιστευτα για τα προφορικα καθως ειναι το μεγαλο μου αγχος απο μικρη. οταν ημουν δημοτικο η καθηγητρια των αγγλικων συχνα μας ρωτουσε πραγματακια στα αγγλικα και συνηθως μας ''μαλωνε''γιατι ολο και κανενα λαθακι καναμε.τελος παντων οταν πηγα γυμνασιο η κατασταση ηταν καπως καλυτερη με την καινουρια καθηγητρια αλλα εγω ειχα ηδη το φοβο απο παλια και γενικα δεν αγαπουσα τα αγγλικα.τωρα μετα απο καποια χρονια ξεκινησα ιδιαιτερα με μια κοπελα που πραγματικα την ευχαριστω που με εκανε να αγαπησω σιγα σιγα αυτη τη γλωσσα! αλλα και παλι ειναι η πρωτη φορα που δινω προφορικα στα αγγλικα (εχω δωσει στα γερμανικα:)) και εχω αγχωθει απιστευτα! θελω λοιπον καποιος με προηγουμενη εμπειρια να μου πει πως ειναι περιπου και αν αυτο το 15λεπτο ειναι τοσο βασανιστικο οσο το σκεφτομαι..συμβουλες,tips για να κερδισω χρονο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foititis2011

Νεοφερμένος

Ο foititis2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα! ειμαι καινουρια στο forum! εδωσα γραπτα ecce 18-5 και δινω προφορικα 30-5!! εχω αγχωθει απιστευτα για τα προφορικα καθως ειναι το μεγαλο μου αγχος απο μικρη. οταν ημουν δημοτικο η καθηγητρια των αγγλικων συχνα μας ρωτουσε πραγματακια στα αγγλικα και συνηθως μας ''μαλωνε''γιατι ολο και κανενα λαθακι καναμε.τελος παντων οταν πηγα γυμνασιο η κατασταση ηταν καπως καλυτερη με την καινουρια καθηγητρια αλλα εγω ειχα ηδη το φοβο απο παλια και γενικα δεν αγαπουσα τα αγγλικα.τωρα μετα απο καποια χρονια ξεκινησα ιδιαιτερα με μια κοπελα που πραγματικα την ευχαριστω που με εκανε να αγαπησω σιγα σιγα αυτη τη γλωσσα! αλλα και παλι ειναι η πρωτη φορα που δινω προφορικα στα αγγλικα (εχω δωσει στα γερμανικα:)) και εχω αγχωθει απιστευτα! θελω λοιπον καποιος με προηγουμενη εμπειρια να μου πει πως ειναι περιπου και αν αυτο το 15λεπτο ειναι τοσο βασανιστικο οσο το σκεφτομαι..συμβουλες,tips για να κερδισω χρονο!!!!

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι καθόλου. Το μόνο που θέλουν να δουν αυτοί είναι αν μπορείς να μιλάς αγγλικά και να γίνεσαι κατανοητός. Και μερικά λάθη αν γίνονται, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βασικά ούτε ένα τέταρτο δεν είναι. Στην αρχή θα σε ρωτήσουν κάτι σχετικό με την ζωή σου (πως περνάς τον ελεύθερό σου χρόνο και τέταοια), μετά θα σου ζητήσουν την γνώμη σου πάνω σε ένα θέμα και μετά κάτι ερωτήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπέρα! ειμαι καινουρια στο forum! εδωσα γραπτα ecce 18-5 και δινω προφορικα 30-5!! εχω αγχωθει απιστευτα για τα προφορικα καθως ειναι το μεγαλο μου αγχος απο μικρη. οταν ημουν δημοτικο η καθηγητρια των αγγλικων συχνα μας ρωτουσε πραγματακια στα αγγλικα και συνηθως μας ''μαλωνε''γιατι ολο και κανενα λαθακι καναμε.τελος παντων οταν πηγα γυμνασιο η κατασταση ηταν καπως καλυτερη με την καινουρια καθηγητρια αλλα εγω ειχα ηδη το φοβο απο παλια και γενικα δεν αγαπουσα τα αγγλικα.τωρα μετα απο καποια χρονια ξεκινησα ιδιαιτερα με μια κοπελα που πραγματικα την ευχαριστω που με εκανε να αγαπησω σιγα σιγα αυτη τη γλωσσα! αλλα και παλι ειναι η πρωτη φορα που δινω προφορικα στα αγγλικα (εχω δωσει στα γερμανικα:)) και εχω αγχωθει απιστευτα! θελω λοιπον καποιος με προηγουμενη εμπειρια να μου πει πως ειναι περιπου και αν αυτο το 15λεπτο ειναι τοσο βασανιστικο οσο το σκεφτομαι..συμβουλες,tips για να κερδισω χρονο!!!!
Δε σε παρεξηγώ διότι έχεις αγχωθεί (κακώς όμως).Λεπόν ξεκινάω να σου λέω τι έκανα εγώ που έδωσα ECCE το χειμώνα που πέρασε.
Αρχικά,μην πελαγώνεις.Τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο δεν μπορείς να φανταστείς.Αν αυτό σε χαλαρώνει κάπως να σου πω ότι οι εξεταστές του Michigan στην πλειοψηφία τους είναι πάρα πολύ χαλαροί και ευγενικοί με'σενα...:)
Στόχος σου πρέπει να είναι αυτά που θα σου πει ο εξεταστής να του δείξεις ότι τα κατανόησες πλήρως.Πώς θα το κάνεις αυτό; Μα φυσικά όταν θα επιλέξεις μία από τις 2 επιλογές να χρησιμοποιήσεις αυτά που σου΄πε ο εξεταστής όταν σου μιλούσε για την επιλογή που εσύ επέλεξες.;)
Αν μπεις μέσα χαλαρή,αυτό θα μετρήσει ως μεγάλο plus υπέρ σου (φυσικά).Αν μπεις στρεσαρισμένη,το πιθανότερο είναι να μην έχεις το μυαλό σου εκεί και να μην τα πας (ομολογουμένως) τόσο καλά όσο θα μπορούσες. Είναι 15 λεπτά που ούτε καν 15 δε θα΄ναι.
Στην τελική,πώς πας για καφέ με τη φίλη σου; Ε,έτσι θα πας και εκεί.:P
Α,και μην ξανακούσω βασανιστικό 15λεπτο,δε θα σου κάνουν βασανιστήρια.
Είναι πολύ καλύτερα από ότι τα προφορικά των γερμανικών :hehe:.;)
Ό,τι θελήσεις πες το.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι καθόλου. Το μόνο που θέλουν να δουν αυτοί είναι αν μπορείς να μιλάς αγγλικά και να γίνεσαι κατανοητός. Και μερικά λάθη αν γίνονται, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βασικά ούτε ένα τέταρτο δεν είναι. Στην αρχή θα σε ρωτήσουν κάτι σχετικό με την ζωή σου (πως περνάς τον ελεύθερό σου χρόνο και τέταοια), μετά θα σου ζητήσουν την γνώμη σου πάνω σε ένα θέμα και μετά κάτι ερωτήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα


Δε σε παρεξηγώ διότι έχεις αγχωθεί (κακώς όμως).Λεπόν ξεκινάω να σου λέω τι έκανα εγώ που έδωσα ECCE το χειμώνα που πέρασε.
Αρχικά,μην πελαγώνεις.Τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο δεν μπορείς να φανταστείς.Αν αυτό σε χαλαρώνει κάπως να σου πω ότι οι εξεταστές του Michigan στην πλειοψηφία τους είναι πάρα πολύ χαλαροί και ευγενικοί με'σενα...:)
Στόχος σου πρέπει να είναι αυτά που θα σου πει ο εξεταστής να του δείξεις ότι τα κατανόησες πλήρως.Πώς θα το κάνεις αυτό; Μα φυσικά όταν θα επιλέξεις μία από τις 2 επιλογές να χρησιμοποιήσεις αυτά που σου΄πε ο εξεταστής όταν σου μιλούσε για την επιλογή που εσύ επέλεξες.;)
Αν μπεις μέσα χαλαρή,αυτό θα μετρήσει ως μεγάλο plus υπέρ σου (φυσικά).Αν μπεις στρεσαρισμένη,το πιθανότερο είναι να μην έχεις το μυαλό σου εκεί και να μην τα πας (ομολογουμένως) τόσο καλά όσο θα μπορούσες. Είναι 15 λεπτά που ούτε καν 15 δε θα΄ναι.
Στην τελική,πώς πας για καφέ με τη φίλη σου; Ε,έτσι θα πας και εκεί.:P
Α,και μην ξανακούσω βασανιστικό 15λεπτο,δε θα σου κάνουν βασανιστήρια.
Είναι πολύ καλύτερα από ότι τα προφορικά των γερμανικών :hehe:.;)
Ό,τι θελήσεις πες το.:D

ευχαριστω πολυ και τους δυο. :)και γνωστοι μου που εχουν δωσει το πτυχιο μου λενε πως συγκριτικα με αλλα πτυχια τα προφορικα του ειναι λες και πας για καφε. οτι δε θα το καταλαβω.. απλα ηθελα και τη γνωμη καποιου που δε γνωριζομαστε γιατι σκεφτομουν πως ισως μου το λενε για να με ξεαγχωσουν:P ειμαι αγχωμενη απλα για τη διαδικασια γιατι ειναι κατι καινουριο. θελω να πιστευω πως μολις μπω μεσα και ξεκινησουμε να μιλαμε θα χαλαρωσω και δε θα καταλαβω πως περασε η ωρα...ευχαριστω και παλι παρα πολυ για τις συμβουλες σας! μπορω να πω πως ηρεμησα αρκετα! και οτι αλλο χρειαστω θα σας πω:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ και τους δυο. :)και γνωστοι μου που εχουν δωσει το πτυχιο μου λενε πως συγκριτικα με αλλα πτυχια τα προφορικα του ειναι λες και πας για καφε. οτι δε θα το καταλαβω.. απλα ηθελα και τη γνωμη καποιου που δε γνωριζομαστε γιατι σκεφτομουν πως ισως μου το λενε για να με ξεαγχωσουν:P ειμαι αγχωμενη απλα για τη διαδικασια γιατι ειναι κατι καινουριο. θελω να πιστευω πως μολις μπω μεσα και ξεκινησουμε να μιλαμε θα χαλαρωσω και δε θα καταλαβω πως περασε η ωρα...ευχαριστω και παλι παρα πολυ για τις συμβουλες σας! μπορω να πω πως ηρεμησα αρκετα! και οτι αλλο χρειαστω θα σας πω:yes:
Σου λένε την αλήθεια..:D
Πίστεψέ με ότι δεν παίζει να υπάρχουν πιο χαλαρά προφορικά. Είναι λες και πας για καφέ.:P
Δεν έχεις δει τι καλά είναι τα προφορικά στο FCE για να λες βασανιστήρια.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σου λένε την αλήθεια..:D
Πίστεψέ με ότι δεν παίζει να υπάρχουν πιο χαλαρά προφορικά. Είναι λες και πας για καφέ.:P
Δεν έχεις δει τι καλά είναι τα προφορικά στο FCE για να λες βασανιστήρια.:whistle:

ωωχ! καταλαβα! :)

τοτε παμε για καφε:whistle: αφου δεν ειναι τιποτα..αρχισα και οταν το σκεφτομαι δε σφιγγεται το στομαχι μου-σημαδι βελτιωσης-!
ευχαριστω πολυυυ:thumbup: μολις γυρισω απο τα προφορικα θα σου στειλω πως μου φανηκαν.!
και μια τελευταια ερωτηση.ειναι αληθεια οτι μετα απο το topic που ζηταει συμβουλη για ενα θεμα και λεμε τι ειναι καλυτερο να κανει,εχει μονο τρεις επιπλεον ερωτησεις; γιατι παλια ειχε περισσοτερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ωωχ! καταλαβα! :)
τοτε παμε για καφε:whistle: αφου δεν ειναι τιποτα..αρχισα και οταν το σκεφτομαι δε σφιγγεται το στομαχι μου-σημαδι βελτιωσης-!
ευχαριστω πολυυυ:thumbup: μολις γυρισω απο τα προφορικα θα σου στειλω πως μου φανηκαν.!
και μια τελευταια ερωτηση.ειναι αληθεια οτι μετα απο το topic που ζηταει συμβουλη για ενα θεμα και λεμε τι ειναι καλυτερο να κανει,εχει μονο τρεις επιπλεον ερωτησεις; γιατι παλια ειχε περισσοτερες...
Κοίτα,αν έχει τελειώσει με την εξέταση και έχει μείνει χρόνος θα σε ρωτήσει κάτι σχετικό με το θέμα που εξετάστηκες.
Αυτό για το 3 επιπλέον ερωτήσεις θα σε γελάσω αν ισχύει. Δεν έχει στάνταρ στις έξτρα ερωτήσεις συνήθως ένα 5λεπτο (maximum) θα σας μείνει ελεύθερος χρόνος.;)
Μία δύο θα΄ναι οι έξτρα ερωτήσεις.
Μη φρικάρεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα,αν έχει τελειώσει με την εξέταση και έχει μείνει χρόνος θα σε ρωτήσει κάτι σχετικό με το θέμα που εξετάστηκες.
Αυτό για το 3 επιπλέον ερωτήσεις θα σε γελάσω αν ισχύει. Δεν έχει στάνταρ στις έξτρα ερωτήσεις συνήθως ένα 5λεπτο (maximum) θα σας μείνει ελεύθερος χρόνος.;)
Μία δύο θα΄ναι οι έξτρα ερωτήσεις.
Μη φρικάρεις.:D
θα κοιταξω να πω οσα περισσοτερα γινεται για να μη μεινουν πολλα λεπτα...
και η καθηγητρια μου μου ειπε να πω οσα πιο πολλα μπορω στην αρχη για να μη μεινει πολυς χρονος στο τελος. εννοειται χωρις να βγαινω απο το θεμα και να λέω ότι να'ναι αλλά να το αναλύσω όσο περισσότερο γίνεται.. :) αν υπολογισουμε ειναι 2-3 ερωτησούλες στην αρχή, το θεμα με τη συμβουλη και μετα 2-3 στο τέλος! ε δεν ακούγεται και τόσο τρομακτικό! αυτό που μου φαινεται πολύ ειναι ο χρονος,δηλαδη ειναι περιπου 5-6 ερωτησεις και το κυριως θεμα μεσα σε 15 λεπτα..μου φαινονται πολλα.. δηλαδη μου φαινεται πως δε θα μπορεσω να τα καλυψω...αλλα οκ! εχω ακουσει τοσα πολλα και απο σενα και απο φιλους που λεω ε τι στο καλο..τοσοι και τοσοι πηγαν και σου λενε οτι ειναι ευκολο γιατι να μη μπορεσεις να τα καταφερεις; πανω απόλα ψυχραιμια! θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ηρεμη γινεται,να ακουω προσεκτικα για να μπορω να απαντησω,γιατι εχω ακουσει πως παιδια που δεν ειχαν κανενα προβλημα απο το αγχος τους δεν ακουγαν και απαντουσαν με λιγες λεξεις και λαθος!

Κοίτα,αν έχει τελειώσει με την εξέταση και έχει μείνει χρόνος θα σε ρωτήσει κάτι σχετικό με το θέμα που εξετάστηκες.
Αυτό για το 3 επιπλέον ερωτήσεις θα σε γελάσω αν ισχύει. Δεν έχει στάνταρ στις έξτρα ερωτήσεις συνήθως ένα 5λεπτο (maximum) θα σας μείνει ελεύθερος χρόνος.;)
Μία δύο θα΄ναι οι έξτρα ερωτήσεις.
Μη φρικάρεις.:D
θα κοιταξω να πω οσα περισσοτερα γινεται για να μη μεινουν πολλα λεπτα...
και η καθηγητρια μου μου ειπε να πω οσα πιο πολλα μπορω στην αρχη για να μη μεινει πολυς χρονος στο τελος. εννοειται χωρις να βγαινω απο το θεμα και να λέω ότι να'ναι αλλά να το αναλύσω όσο περισσότερο γίνεται.. :) αν υπολογισουμε ειναι 2-3 ερωτησούλες στην αρχή, το θεμα με τη συμβουλη και μετα 2-3 στο τέλος! ε δεν ακούγεται και τόσο τρομακτικό! αυτό που μου φαινεται πολύ ειναι ο χρονος,δηλαδη ειναι περιπου 5-6 ερωτησεις και το κυριως θεμα μεσα σε 15 λεπτα..μου φαινονται πολλα.. δηλαδη μου φαινεται πως δε θα μπορεσω να τα καλυψω...αλλα οκ! εχω ακουσει τοσα πολλα και απο σενα και απο φιλους που λεω ε τι στο καλο..τοσοι και τοσοι πηγαν και σου λενε οτι ειναι ευκολο γιατι να μη μπορεσεις να τα καταφερεις; πανω απόλα ψυχραιμια! θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ηρεμη γινεται,να ακουω προσεκτικα για να μπορω να απαντησω,γιατι εχω ακουσει πως παιδια που δεν ειχαν κανενα προβλημα απο το αγχος τους δεν ακουγαν και απαντουσαν με λιγες λεξεις και λαθος!

Κοίτα,αν έχει τελειώσει με την εξέταση και έχει μείνει χρόνος θα σε ρωτήσει κάτι σχετικό με το θέμα που εξετάστηκες.
Αυτό για το 3 επιπλέον ερωτήσεις θα σε γελάσω αν ισχύει. Δεν έχει στάνταρ στις έξτρα ερωτήσεις συνήθως ένα 5λεπτο (maximum) θα σας μείνει ελεύθερος χρόνος.;)
Μία δύο θα΄ναι οι έξτρα ερωτήσεις.
Μη φρικάρεις.:D
και παλι σε ευχαριστω παααρα πολυ! δε ξερω πως φαινεται ή πως ακουγεται στους αλλους αλλα χωρις να σε ξερω προσωπικα,χωρις να ξερω τι ανθρωπος εισαι μου εδωσες τοοοσο κουραγιο και με βοηθησες να χαλαρωσω καπως και να δω τις εξετασεις με αλλο ματι.. thank you!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
θα κοιταξω να πω οσα περισσοτερα γινεται για να μη μεινουν πολλα λεπτα...
και η καθηγητρια μου μου ειπε να πω οσα πιο πολλα μπορω στην αρχη για να μη μεινει πολυς χρονος στο τελος. εννοειται χωρις να βγαινω απο το θεμα και να λέω ότι να'ναι αλλά να το αναλύσω όσο περισσότερο γίνεται.. :) αν υπολογισουμε ειναι 2-3 ερωτησούλες στην αρχή, το θεμα με τη συμβουλη και μετα 2-3 στο τέλος! ε δεν ακούγεται και τόσο τρομακτικό! αυτό που μου φαινεται πολύ ειναι ο χρονος,δηλαδη ειναι περιπου 5-6 ερωτησεις και το κυριως θεμα μεσα σε 15 λεπτα..μου φαινονται πολλα.. δηλαδη μου φαινεται πως δε θα μπορεσω να τα καλυψω...αλλα οκ! εχω ακουσει τοσα πολλα και απο σενα και απο φιλους που λεω ε τι στο καλο..τοσοι και τοσοι πηγαν και σου λενε οτι ειναι ευκολο γιατι να μη μπορεσεις να τα καταφερεις; πανω απόλα ψυχραιμια! θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ηρεμη γινεται,να ακουω προσεκτικα για να μπορω να απαντησω,γιατι εχω ακουσει πως παιδια που δεν ειχαν κανενα προβλημα απο το αγχος τους δεν ακουγαν και απαντουσαν με λιγες λεξεις και λαθος!
Από την προσωπική μου πείρα θα σου το εξής. Αν είσαι τυχερή και τύχεις σε έμπειρο εξεταστή,ούτε καν θα κοιτάει το φυλλάδιο με τις ερωτήσεις.Θα σε ρωτάει ο ίδιος. Στην ουσία ούτε καν. Κουβέντα επάνω σε΄να θέμα που θα σου ορίσει αυτός θα κάνεις.Ααα,και επειδή είναι κλασσικό λάθος πολλών,μην απαντάς με μονολεκτικές απαντήσεις του τύπου "Yes. (Και τέλος απάντησης).
Πάντα θα συμπληρώνεις κάτι.Αυτή είναι η ευκαιρία σου να του δείξεις πόσο καλά μπορείς να χειρίζεσαι το λεξιλόγιο που γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Από την προσωπική μου πείρα θα σου το εξής. Αν είσαι τυχερή και τύχεις σε έμπειρο εξεταστή,ούτε καν θα κοιτάει το φυλλάδιο με τις ερωτήσεις.Θα σε ρωτάει ο ίδιος. Στην ουσία ούτε καν. Κουβέντα επάνω σε΄να θέμα που θα σου ορίσει αυτός θα κάνεις. Ααα,και επειδή είναι κλασσικό λάθος πολλών,μην απαντάς με μονολεκτικές απαντήσεις του τύπου "Yes. (Και τέλος απάντησης).
Πάντα θα συμπληρώνεις κάτι.Αυτή είναι η ευκαιρία σου να του δείξεις πόσο καλά μπορείς να χειρίζεσαι το λεξιλόγιο που γνωρίζεις.

όχι.γενικά αυτό δεν το είχα όταν έκανα προφορικά με την καθηγήτρια μου.. στην αρχή απαντούσα ακριβώς σε αυτό που μου έλεγε και τέλος και σιγά σιγά άρχισα και έλεγα περισσότερα. αλλά και ποτέ δεν μου έτυχαν ερωτήσεις που να περιορίζονταν σε μονολεκτικές απαντήσεις!
τώρα για τον εξεταστή ελπίζω να είναι καλός και επιεικής..η εμπειρία..! αν είναι έμπειρος θα με διευκολύνει αλλά μπορεί και να με κομπλάρει και αν είναι από τις πρώτες του φορές μπορεί να μη με βοηθήσει αλλά μπορεί αν κοιτάει τις σημειώσεις του να καθυστερεί και να μη με ρωτήσει πολλά! νομίζω όμως πως θέλω να είναι έμπειρος για να καταλαβαίνει το άγχος και να βοηθάει!:)
υ.γ.δε ξες πόσο με βοηθάν οι συμβουλές σου και τα λαθάκια που μου λες να μην κάνω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Caribou

Νεοφερμένος

Η Caribou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά έδωσε κανείς από σας προφορικά για ECCE αυτες τις μέρες? Τι θέματα ρωτάνε?
Οποιος έχει ακούσει ας γράψει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna8

Νεοφερμένος

Η kwnna8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα...εξετάστηκα κι εγώ στο ecpe may 2013 form c και επέλεξα την έκθεση με text messaging and chat rooms...εγώ εξέλαβα την έκθεση ως ανάλυση των λόγων που ανησυχούν οι γονείς και ως εκ τούτου αναφέρθηκα σε προβλήματα από κινδύνους στο ίντερνετ-συνομιλίες με αγνώστους,πορνογραφικό υλικό και κλπ-,κοινωνική απομόνωση-που ήταν και το βασικό και θέματα υγείας από την ακτινοβολία,χαμηλή συγκέντρωση και κλπ..όλα αυτά ενώ γενικά φαίνονται καλά κι έχουν καλή δομή φοβάμαι πως πλάτυασα και ξέφυγα από το θέμα..(αν και πιστεύω πω η γνώμη μου ήταν υποτίθεται κατά της εκτεταμένης χρήσης κινητών και κλπ γι αυτό ανέπτυξα τους λόγους ανησυχίας)΄...Θεωρείτε πως αποκλείεται να περάσω έστω και με low pass???!!γιατί από ότι κατάλαβα κι άλλοι έχουν μπερδευτεί με το θέμα...συνήθως κόβουν στην έκθεση ή άμα δουν καλή προσπάθεια σε περνάνε??όποιος μπορεί να επικοινωνήσει με καθηγητή του ας μου πει γιατί έδωσα με προσωπική προετοιμασία!!ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Kwnna8 νομιζω οτι εισαι εντος θεματος και θα το εχεις περασει. Ας χαλαρωσουμε ολοι μας και ο,τι εγινε εγινε. Εγω δεν περιμενω να εχω περασει γραπτα..
Μηπως εδωσε καποιος προφορικα να μας πει τι επεσε; Δινω 9/6!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα προφορικά που έπεσαν δεν ήταν δύσκολα. Είχε επιλογές ανθρώπων και τοποθεσιών, κλασικά. Επιλέξτε δημοσιογράφο για ένα περιοδικό, υπάλληλο για κάποια θέση, τοποθεσία για διαφήμιση, τοποθεσία για συνέδριο κλπ. Πέσαν επίσης κάποια θέματα για scholarships και community projects. Αν έχεις κάνει τα θέματα από τα δύο βιβλία της HAU, πιστεύω είσαι καλυμμένη. Πάντως τα θέματα δεν ανακυκλώνονται. Το ένα σαββατοκύριακο πέφτουν τα μεν και το άλλο τα δε. Το να ξέρεις τι έπεσε το περασμένο σ/κ δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Επίσης έχετε υπόψην σας ότι το κάθε θέμα έχει τρία ζευγάρια επιλογών, μπορεί δηλαδή να σας πέσει το ίδιο θέμα που έπεσε σε κάποιο άλλο ζευγάρι εξεταζόμενων, αλλά με διαφορετικές επιλογές. Τέλος, εκείνο που μετράει δεν είναι οι απαντήσεις καθαυτές αλλά το πώς θα εκφραστείς γενικότερα. Αυτά και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
HELP! Στην έκθεση, έγραψα γύρω στις 220 λέξεις ενώ πρέπει γύρω στις 250. Ωστώσο, νομίζω πως ήμουν περιεκτική. Λέτε να με κόψουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
HELP! Στην έκθεση, έγραψα γύρω στις 220 λέξεις ενώ πρέπει γύρω στις 250. Ωστώσο, νομίζω πως ήμουν περιεκτική. Λέτε να με κόψουν;;
Η καθηγήτριά μου έλεγε πως δεν πρόκειται αυτός που διορθώνει την έκθεση να κάτσει να μετράει τις λέξεις μία προς μία παρά μόνο αν οπτικά του φαίνεται μικρή η έκθεση που έγραψες.
Να σε κόψουν δε νομίζω αλλά αν φαίνεται ότι έχεις γράψει λιγότερες λέξεις κανάς βαθμός θα μειωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top