Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2010

Πως νομίζετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Πολύ καλά, σίγουρα πέρασα

    Ψήφοι: 21 26.6%
  • Καλά, μάλλον πέρασα

    Ψήφοι: 35 44.3%
  • Μέτρια, παίζεται αν πέρασα

    Ψήφοι: 19 24.1%
  • Χάλια, σίγουρα κόπηκα

    Ψήφοι: 4 5.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mη πατε μακρια!Περσι δεν θυμαστε?Που ειχαν βγαλει το ECPE 29/07 κατα τις 11 και κατι για κανα 10λεπτο και μετα λεγανε πως κανανε τεστ και πως δεν ειναι αυτα τα πραγματικα αποτελεσματα!Και το μεσημερι τα βγαλανε κανονικα για τα φροντιστηρια.Και ολα αυτα ενω λεγανε για ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ!
Τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας!Όσο για την "ειδικη μεταχείριση" πολλά εχουν δει τα ματια της καθηγητριας μου και το χω ακουσει με τα ιδια μου τα αυτια το τι γίνονται εκει περά.Μολυβακι ειναι άλλωστε ξερετε πόσο εύκολα σβήνει;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ξεχνιούνται αυτά;:D
Και αλήθεια μερικοί υποψήφιοι έχουν τέτοια " προνομιακή μεταχείριση"; ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μου τα λεγε περσι και ενας καθηγητης που επισκεπτοτανε το iSchool αλλα και η ιδια η καθηγητρια μου.
Καποιοι μαθαιναν τα αποτελεσματα μερικες μερες πιο νωρις γιατι ητανε στην Premium Class.
Ονοματα δεν λεμε υπολειψεις δεν θιγουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulagara

Νεοφερμένος

Η roulagara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά είναι απαράδεκτοι όλοι τους !!!!!!Όταν δίναμε εξετάσεις 9 Μαίου ECPE ζήτησα να πάω τουαλέτα πριν αρχίσουμε να γράφουμε το gcvr και ο επιτηρητής δεν με άφησε να πάω ενώ δέν είχε αρχίσει καν να διαβάζει τα εισαγωγικά που λένε συνήθως,δίνει τα θέματα αρχίζουν να γράφουν όλοι και τοτε μου έιπε πήγαινε έχασα δέκα λεπτα απο το χρόνο μου γιατι όταν γύρισα δεν υπήρχε η κόλλα μου με τα θέματα μου τα είχε πάρει και όταν του τα ζήτησα μου είπε <<περίμενε>>νευριαζμένος και δεν μου τα έδινε,νευρίασα και γω και του λέω <<τι θα γίνει τώρα θα παίζουμε>>και μου τα έδωσε.Άντε τώρα να γράψεις με τόσα νεύρα.......ΈΛΕΟΣ ........ΈΣΧΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΓΟΥΝΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..........ΝΤΡΟΠΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έτσι πως τα βλέπετε τα πράγματα αύριο λέτε να τα'χουμε ή θα περάσουμε ένα ακόμη αγχωμένο Σαββατοκύριακο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Έτσι πως τα βλέπετε τα πράγματα αύριο λέτε να τα'χουμε ή θα περάσουμε ένα ακόμη αγχωμένο Σαββατοκύριακο???[/quote

προφανως και δυστυχως αγχωμενο σκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ας εξανεμιστει και η τελευταια ελπιδα για αυριο και βλέπουμε.Αλλα μάλλον απο Δευτερα.Αισχροτατη αντιμετωπιση για αλλη μαι φορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ας εξανεμιστει και η τελευταια ελπιδα για αυριο και βλέπουμε.Αλλα μάλλον απο Δευτερα.Αισχροτατη αντιμετωπιση για αλλη μαι φορα!

Η μόνη μας ελπίδα είναι ότι αφού τα ανακοίνωσαν ( ; ) στο συγκεκριμένο φροντιστήριο ίσως να βγούνε αύριο... Αν και χλωμό μου φαίνεται... Μάλλον Τρίτη παιδιά... Αλλά αυτό το καλοκαίρι θα περάσει με τις καλύτερες εντυπώσεις για την HAU...
:verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad::verymad: :verymad: :verymad: :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~D FOR EVER~

Νεοφερμένος

Η ~D FOR EVER~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μόλις πήρα τηλέφωνο στη εαε και μου είπαν οτι τα αποτελέσματα θα είναι διαθέσιμα αρχές επόμενης εβδομάδας. αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν μου λένε την αλήθεια. :( :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
So, we'll keep waiting...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν εχουν ιδεα για το τι τους συμβαινει!Αυτο πρωτη φορα συμβαινει για τα τεστ που δοθηκαν το ιδιο weekend να βγαινουν τα αποτελεσματα με διαφορα μιας βδομαδας!2 1/2 μηνες περασαν απο τα γραπτα!Προσωπικα για αλλη μια φορα η συμπεριφορα τους με εξοργιζει.Να ειμαστε στις 22/05 και να λενε ακομα για τελος Ιουλιου.Δηλαδη ΤΙΠΟΤΑ ποια δεν ξερουν?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
Ας εξανεμιστει και η τελευταια ελπιδα για αυριο και βλέπουμε.Αλλα μάλλον απο Δευτερα.Αισχροτατη αντιμετωπιση για αλλη μαι φορα!

Να δώσεις ξανά για το Cambridge. Ξύπνιος είσαι, έξυπνος είσαι (ναι υπάρχει διαφορά σ' αυτά τα δυο) και θα το καταφέρεις. Δεν υπάρχει λόγος να κοντεύεις να μείνεις από καρδιά μέσα σ' αυτό το τόπικ από το θυμό σου.

Ειλικρινά εγώ το φοβόμουν από τους Άγγλους και μου το δώσανε και με άριστα. Δεν το λέω φυσικά για να το τρίψω στη μούρη κανενός, αλλά για να δείξω ότι αυτή η εσφαλμένη λογική του "πάμε για Michigan να το πάρουμε" δεν βγαίνει πάντα σε καλό.

Το michigan είναι άριστο παράδειγμα πιστοποιητικού "for the masses". Ότι και να κάνεις, έχεις 4 απαντήσεις μπροστά σου, μπορείς να το βγάλεις και στην τύχη. Γι αυτό πάει και το δίνει και η κουτσή Μαρία. Γι αυτό και κόβουν κυρίως από τα Writing και Listening. Ειδικά το Listening φέτος ήταν ο βόθρος ο ίδιος να κόψουν κόσμο να ξαναδώσει μπας και μαζεψουν κανα "έουρο" (Euro).

Σε μεταπτυχιακά του εξωτερικού που κοίταζα, θέλουν είτε IELTS μαζί με GMAT, είτε Cambridge Proficiency μαζί με GMAT. Το χαρτάκιον της Μισιγκανίας (έτσι λεγόταν το state του Michigan πριν γίνει state, ομοίως και το πανεπιστήμιο) είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ως "δώστε προφίσιενσι στο λαο".

Δεν είναι τυχαίο ότι το CPE σε εξετάζει σε ουσιαστικά Αγγλικά εις βάθος, ενώ το ECPE σε εξετάζει ίσα ίσα να δει αν καταλαβαίνεις και μπορείς να τα ξεπετάξεις.

Για παράδειγμα στο CPE είχαμε ασκήσεις παραγώγων λέξεων (το γνωστό word formation) ή και ασκήσεις όπου έπρεπε να βάλεις έναν ιδιωματισμό-φράση μέχρι 8 λέξεις. Αυτά εγώ τα θεωρώ σοβαρό test, διότι είτε ξέρεις Αγγλικά και τα γράφεις, είτε νομίζεις ότι ξέρεις Αγγλικά και παίρνεις το μισό mark ή και τίποτα.

Η λογική του ECPE είναι να σου δίνει 4 επιλογές. Στη ζωή όμως δε θα χεις 4 multiple choices μπροστά σου όταν θα συνεννοείσαι με τον άλλο. Θα πρέπει να θυμάσαι τον ιδιωματισμό, όπως κι εκείνη την περίεργη λεξούλα πχ. που έχει σχέση με το solve ωπ σου ρχεται στο μυαλό dissolution. Παίζει το μυαλό σου, δεν κοιμάται.


Μη μιλήσω για την εξεταστική εμπειρία του ECPE, να θέλω να πάω για κατούρημα στην έκθεση και να μη μπορώ, να πρέπει να πάρω χίλιες άδειες πρώτα και μετά να κόβω χρόνο από το GCVR. Πήγα ανετούλης για πιπί, τιναζόμουν για κανα 10λεπτο και στο τέλος το έληξα το GCVR στη μισή ώρα και μου ρχοταν να ανάψω και τσιγάρο από την ηδονή...

Και σου λέει το listening αρτζι μπούρτζι και λουλά όλο ΜΠΟΥΡΔΕΣ που δεν έχουν σχέση με το κείμενο, μόνο και μόνο για να κόψει κόσμο. Καλά ας πάρουν τώρα το Cambridge μου με Α κι ας έρθουν με φόρα να μου κάνουν αέρα. Και το καλό που τους θέλω να μου το δώσουν το Μισιγκάνι γιατί έδωσα 180 ευρώ και απλά δε θέλω να πάνε χαμένα (όχι ότι με καίει για το δίπλωμα, ας το κάνουν υπόθετο:P).


Τα καθυστερούν κι όλας λες και περιμένουμε το Θεο τον ίδιο να κατέβει να πιούμε φραπέ. Οι Άγγλοι 2 Ιουλίου, 10 το πρωί ώρα Αγγλίας έλεγαν και στο δευτερόλεπτο ήταν όλα αμέσως διαθέσιμα και αναλυτικά. Γι αυτό τους γουστάρω τρελά! Με το ρολόι, κύριοι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν εχουν ιδεα για το τι τους συμβαινει!Αυτο πρωτη φορα συμβαινει για τα τεστ που δοθηκαν το ιδιο weekend να βγαινουν τα αποτελεσματα με διαφορα μιας βδομαδας!2 1/2 μηνες περασαν απο τα γραπτα!Προσωπικα για αλλη μια φορα η συμπεριφορα τους με εξοργιζει.Να ειμαστε στις 22/05 και να λενε ακομα για τελος Ιουλιου.Δηλαδη ΤΙΠΟΤΑ ποια δεν ξερουν?!

Μ' αρέσει που όταν γράφαμε στο εξεταστικό κέντρο Λάρισας οι εξεταστές μιλούσαν για ΑΡΧΕΣ Ιουλίου! Φανταστείτε πόσο άκυροι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όταν γράφαμε στο εξεταστικό κέντρο Λάρισας οι εξεταστές μιλούσαν για ΑΡΧΕΣ Ιουλίου! Φανταστείτε πόσο άκυροι είναι!

Και εγώ Λάρισα έδινα και έλεγαν το θεϊκό όταν βγαίναμε από το ξενοδοχείο... '' Προς τις 10/15 Ιουλίου θα έχουν βγει...'' Και κάθομαι εγώ τώρα και περιμένω πότε θα τους σηκ....ει να τα βγάλουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristea24

Νεοφερμένος

Η aristea24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
RE PAIDIA, SHMERA MOU EIPAN OTI MIA FILH MOY APO TO FRONTISTHRIO POU EDWSE ECPE TWRA TO MAIO EMA8E TA APOTELESMATA THS PRIN APO LIGO... TI GINETAI?? EGW EIMAI INDIVIDUAL KAI DEN MPORW NA TA MA8W...:mad::hmm::mad::hmm: ESEIS POY EISTE APO FRONTISTHRIA GIA PSA3TE TO...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Και εγώ Λάρισα έδινα και έλεγαν το θεϊκό όταν βγαίναμε από το ξενοδοχείο... '' Προς τις 10/15 Ιουλίου θα έχουν βγει...'' Και κάθομαι εγώ τώρα και περιμένω πότε θα τους σηκ....ει να τα βγάλουν....
Imperial έδινες ή στο Divani?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
RE PAIDIA, SHMERA MOU EIPAN OTI MIA FILH MOY APO TO FRONTISTHRIO POU EDWSE ECPE TWRA TO MAIO EMA8E TA APOTELESMATA THS PRIN APO LIGO... TI GINETAI?? EGW EIMAI INDIVIDUAL KAI DEN MPORW NA TA MA8W...:mad::hmm::mad::hmm: ESEIS POY EISTE APO FRONTISTHRIA GIA PSA3TE TO...:hmm::hmm:

ποο...αυτοί έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν...τι γίνετε ρε παιδιά ..από φροντιστήριο σε φροντιστήριο πάνε τα αποτελέσματα...
η κατάσταση αγκίζει τα όρια του παραλόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Valderακι μου με τα ΧΙΛΙΑ!Θα σου δινα 10 θετικες.Μου φαινεται αυτοι θελουν ενα γερο σαμποταζ γιατι πηρανε τα μυαλα τους αέρα.Κάντε ετσι να δειτε μετα αν θα ρθουν να προσκυνουν για υποψηφιους.Και επειδη ειναι λεπτη η θεση μου και πολλα συνεβησαν ας μην πω περισσοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μεγαλες αλυσιδες μαθαινουν ηδη τα αποτελεσματα τους.Θα μαζεψω στοιχεια και θα σταλουν πακετο στο ELI-UM για να δουνε τα αγραγανθηματα της hau.
Πολλα βλεπουμε αλλα λιγα λέμε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top