Εξετάσεις και Θέματα Cambridge FCE/CAE/CPE Δεκέμβριος 2009

Πώς σας φάνηκαν οι εξετάσεις του Cambridge φέτος το Δεκέμβρη;(μόνο όσοι έδωσαν!)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Γελοία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βατή

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυσκολη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Παλούκι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ναιι...ΑΠλώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην το περασα.Και τωρα που πλησιαζει ο καιρός αγχωνομαι και αμφιβάλλω πιο πολύ..
Αλλα οκ πιστευω πιστευω πως τα πηγα αρκετα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναιι...ΑΠλώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην το περασα.Και τωρα που πλησιαζει ο καιρός αγχωνομαι και αμφιβάλλω πιο πολύ..
Αλλα οκ πιστευω πιστευω πως τα πηγα αρκετα καλά...
Ρε συ και γω έτσι έλεγα αλλα όσο πλησιάζει ο καιρός...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ωχχ ωχ ωχ....:P:P:P
Στην εκθεση παντως τα πηγα καλα.Το θυμαμαι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ωχχ ωχ ωχ....:P:P:P
Στην εκθεση παντως τα πηγα καλα.Το θυμαμαι..:P
Και γω σε σχέση με την πρώτη φορά που ήταν πάτος η έκθεση κάθησα και μελέτησα γιατί αλιώς τον πελοπίδα:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναιι...ΑΠλώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην το περασα.Και τωρα που πλησιαζει ο καιρός αγχωνομαι και αμφιβάλλω πιο πολύ..
Αλλα οκ πιστευω πιστευω πως τα πηγα αρκετα καλά...

Πάντα έτσι συμβαίνει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Η αυτοαξιολόγηση είναι πάντα δύσκολη... άλλοι γράφουν καλύτερα απ'ό,τι πίστευαν αρχικά και άλλοι χειρότερα... Εν τέλει όμως ο καθηγητής/διορθωτής θα κρίνει, όχι ο μαθητής...

Αν πάντως κάποιος έχει προετοιμαστεί καλά, συνήθως επιτυγχάνει! Καμμία επιτυχία δεν έρχεται χωρίς προσωπική προσπάθεια!!!

Στις εξετάσεις αυτές το ζητούμενο είναι να έχεις φθάσει στο επίπεδο της αγγλικής που πιστοποιεί το κάθε δίπλωμα. Οι απαιτήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες. Δεν είναι λογοτεχνική ανάλυση, όπου ο καθένας μπορεί να αναπτύξει μια ιδέα με διαφορετικό τρόπο! Σε ερωτήσεις γραμματικής παραδείγματος χάριν, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές... μια είναι η σωστή απάντηση, όλες οι υπόλοιπες είναι λάθος! Αν έχει κάποιος μελετήσει, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η αυτοαξιολόγηση είναι πάντα δύσκολη... άλλοι γράφουν καλύτερα απ'ό,τι πίστευαν αρχικά και άλλοι χειρότερα... Εν τέλει όμως ο καθηγητής/διορθωτής θα κρίνει, όχι ο μαθητής...

Αν πάντως κάποιος έχει προετοιμαστεί καλά, συνήθως επιτυγχάνει! Καμμία επιτυχία δεν έρχεται χωρίς προσωπική προσπάθεια!!!

Στις εξετάσεις αυτές το ζητούμενο είναι να έχεις φθάσει στο επίπεδο της αγγλικής που πιστοποιεί το κάθε δίπλωμα. Οι απαιτήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες. Δεν είναι λογοτεχνική ανάλυση, όπου ο καθένας μπορεί να αναπτύξει μια ιδέα με διαφορετικό τρόπο! Σε ερωτήσεις γραμματικής παραδείγματος χάριν, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές... μια είναι η σωστή απάντηση, όλες οι υπόλοιπες είναι λάθος! Αν έχει κάποιος μελετήσει, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί!



γιατι αυτό με άγχωσε πιο πολύ; Δεν κατάλαβα..ίσως απο την δική μου οπτική γωνία η απάντηση μου στην γραμματική να είναι σωστή...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θελει να πει πως τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα.
Εκει που διοφοροποιουνται τα πραγματα ειναι λιγο στα transformation στο USE.
Καταλαβες;
Τα κριτηρια ειναι αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θελει να πει πως τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα.
Εκει που διοφοροποιουνται τα πραγματα ειναι λιγο στα transformation στο USE.
Καταλαβες;
Τα κριτηρια ειναι αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα.


ναι..το καταλαβαίνω..πλάκα έκανα..αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα... νομίζω είναι πολύ στημένο το lower..αν έχει τύχει να έχεις κάνει το συγκεκριμένο trasformation το έχεις..αλλιώς..και πράγματα που κάνουμε δεν τα χρησιμοποιούν καν οι native speakers..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mπα μην το λες.
Καποια θελουν καλη γνωση γραμματικης και δεν ειναι παπαγαλιστι.
Και εννοω σε επιπεδο Γ1,Γ2 που υπαρχει μια βαθυτερη γνωση της γλώσσας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ναι..το καταλαβαίνω..πλάκα έκανα..αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα... νομίζω είναι πολύ στημένο το lower..αν έχει τύχει να έχεις κάνει το συγκεκριμένο trasformation το έχεις..αλλιώς..και πράγματα που κάνουμε δεν τα χρησιμοποιούν καν οι native speakers..

Με εξαίρεση το CPE του Cambridge δεν έχω δώσει άλλο δίπλωμα αγγλικών και δεν ξέρω τη δομή του καθενός αναλυτικά... Οι ερωτήσεις κλειστού τύπου όμως (multiple choice, "fill in the gaps" κτλ) είναι πολύ συγκεριμένες, άρα και αντικειμενικές. Δεν θα σου ζητήσουν να αναλύσεις τα αίτια της Βιομηχανικής Επανάστασης στην Αγγλία του 19ου αιώνα, ερώτημα που δεν απαντάται σε λίγες μόνο γραμμές!!! Το μόνο πιο σχετικό και υποκειμενικό είναι ίσως η έκθεση αν και εκεί πιστεύω πως ενδιαφέρονται περισσότερο για τη χρήση της γλώσσας (σωστή γραμματική, ορθή χρήση συντακτικών κανόνων, πλούσιο λεξιλόγιο) παρά για τον πλούτο των ιδεών. Αυτό που θέλω εν ολίγοις να πω είναι ότι τα ζητούμενα skills είναι πολύ συγκεκριμένα και τυπικά. Κατ'επέκτασιν, λοιπόν, η επιτυχία είναι θέμα διαβάσματος συγκεκριμένων βιβλίων και εξάσκησης σε συγκεκριμένα skills.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Mπα μην το λες.
Καποια θελουν καλη γνωση γραμματικης και δεν ειναι παπαγαλιστι.
Και εννοω σε επιπεδο Γ1,Γ2 που υπαρχει μια βαθυτερη γνωση της γλώσσας!:)




συμφωνοι..στο lower όμως? εγω ήμουν τυχερή γιατι μερικά τα είχα κάνει σε άλλα tests..και η καθηγήτρια μου έλεγε συνέχεια..."αυτο πέφτει συχνά"..ε δεν είναι εκμάθηση γλώσσας αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mα και η αγγλικη δεν ειναι στο άπειρο.
Καποια πράγματα όπως υποθετικοι λόγοι,passive voice,phrasals θα βάλουν σίγουρα.
Το ζητημα ειναι πως θα σε εξετασουν πολυ καλα τη γραμματικη και μονο με αυτα σίγουρα δεν σώζεσαι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Mα και η αγγλικη δεν ειναι στο άπειρο.
Καποια πράγματα όπως υποθετικοι λόγοι,passive voice,phrasals θα βάλουν σίγουρα.
Το ζητημα ειναι πως θα σε εξετασουν πολυ καλα τη γραμματικη και μονο με αυτα σίγουρα δεν σώζεσαι.;)


Αυτό που εξετάζουν τα διπλώματα αυτά είναι η ΤΥΠΙΚΗ δομή της γλώσσας (γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα και πλούτος λεξιλογίου). Όσο πιο υψηλό το επίπεδο του διπλώματος, τόσο πιο δύσκολα και τα γραμματικο - συντακτικά φαινόμενα που εξετάζουν και τόσο πιο πλούσιο το λεξιλόγιο που ζητούν να γνωρίζει ο εξεταζόμενος. Αυτά όμως είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. Υπάρχουν βιβλία γραμματικής και συντακτικού καθώς και βιβλία με συλλογές κειμένων για εξάσκηση στο λεξιλογίο. Ουσιαστικά, αν κάποιος τα έχει διαβάσει αυτά προσεκτικά και πάρει και μια συλλογή από past papers, μπορεί να επιτύχει. Είναι καθαρά θέμα μελέτης και εξάσκησης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ναι..το καταλαβαίνω..πλάκα έκανα..αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα... νομίζω είναι πολύ στημένο το lower..αν έχει τύχει να έχεις κάνει το συγκεκριμένο trasformation το έχεις..αλλιώς..και πράγματα που κάνουμε δεν τα χρησιμοποιούν καν οι native speakers..
Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι το επίπεδο των αγγλικών που μιλάνε στην πόλη του Λονδίνου είναι μεσέα.Αυτά που κάνουμε είναι πολύ πιο εξελιμένο επίπεδο ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αυτό πιστεύω ! Να φανταστείς οταν πήγα Λονδινο το καλοκαίρι έλεγα από μέσα μου και άμα δν καταλαβαίνω τίποτα ? και τελικά όπου πηγαίναμε με την οικογένει μου έμπαινα μπροστά και μίλαγα.:jumpy:Γι αυτό όταν έμαθα ότι κόπηκα για 3% στεναχωρήθηκα γιατί δεν άντεχα όλη αυτή τη διαδικασία πάλι ....Το ότι κόβεσε στο LOWER η σε οποιοδήποτε πτυχίο δεν πάει να πει ότι δεν ξέρεις Αγγλικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι το επίπεδο των αγγλικών που μιλάνε στην πόλη του Λονδίνου είναι μεσέα.Αυτά που κάνουμε είναι πολύ πιο εξελιμένο επίπεδο ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αυτό πιστεύω ! Να φανταστείς οταν πήγα Λονδινο το καλοκαίρι έλεγα από μέσα μου και άμα δν καταλαβαίνω τίποτα ? και τελικά όπου πηγαίναμε με την οικογένει μου έμπαινα μπροστά και μίλαγα.:jumpy:Γι αυτό όταν έμαθα ότι κόπηκα για 3% στεναχωρήθηκα γιατί δεν άντεχα όλη αυτή τη διαδικασία πάλι ....Το ότι κόβεσε στο LOWER η σε οποιοδήποτε πτυχίο δεν πάει να πει ότι δεν ξέρεις Αγγλικά !


αυτό λέω και γω...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
ρε παιδια στην ιστοσελιδα λεει αρχες Φλεβαρη εσεις γιατι λετε 26??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oι πηγες μου ειναι το ιδιο το Cambridge ESOL.
Αν θελει καποιος μπορει να με διαψευσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top