Εξετάσεις και Θέματα Cambridge FCE/CAE/CPE Δεκέμβριος 2009

Πώς σας φάνηκαν οι εξετάσεις του Cambridge φέτος το Δεκέμβρη;(μόνο όσοι έδωσαν!)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Γελοία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βατή

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυσκολη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Παλούκι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Αυτο δε το διασταυρωσει ρε γαμωτο..

Στν ιδια ασκηση ηταν "so small proportions" η "such small proportions" και επισης ηταν "no more" η " no way" (μετα ελεγε it could fly κατι τετοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natali-maria

Νεοφερμένος

Η natali-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
:( παιδια εγω ξεχασα το yours faithfully απο το αγχος μ :( πιστεθς 8α μ κοψουν αρκετα . Τι λετε?.... ξερει κανεις για το παρτ 3 στο reading? εγω δεν εβαλα καθολου το H
-----------------------------------------
ααα panteras εγω εβαλα such και more!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
μιας που πατε για reading εκει που ελεγε ενα μια αστεια ιστορια σαν ανεκδοτο μετα πηγαινε η παραγραφος που ελεγε οτι ο ταδε γελασε?
-----------------------------------------
βρηκα λινκ που λεει ποσο πιανει καθε απαντηση σε καθε παρτ και αλλες χρησιμες πληροφοριες:

https://www.cambridgeesol.org/assets/pdf/resources/teacher/cpe_handbook.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natali-maria

Νεοφερμένος

Η natali-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ελεγε κατι ο και καλα ο γιος συγκινηθηκε και κολαγε με το επομενο κομματι π ελεγγε οτι εβγαλε τα γυαλια του και σκουπισε τα δακρυα κατι τετοιο . ποιο γραμμα αφησες εκτος?και θυμασαι πιο εβαλες πρωτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ελεγε κατι ο και καλα ο γιος συγκινηθηκε και κολαγε με το επομενο κομματι π ελεγγε οτι εβγαλε τα γυαλια του και σκουπισε τα δακρυα κατι τετοιο . ποιο γραμμα αφησες εκτος?και θυμασαι πιο εβαλες πρωτο?

δηλαδη ειναι σωστο αυτο που ειπα?

νομιζω το α δεν εβαλα αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ειχα πολυ χρονο και στο παρτ3 εβαλα και καποια χωρις να σκεφτω πολυ, οποτε εχω ξεχασει καποιες απαντησεις

στην αιθουσα που ημουν εγω εγινε ενα λαθος με το ρολοι στο reading και ειπε ο εξεταστης οτι θα στειλει special consideration στο cambridge επειδη χασαμε 5 λεπτα περιπου και λεει θα ναι πιο επιεικεις οι διορθωτες εκει

γενικα το παρτ3 με μπερδεψε αρκετα και εχω αμφιβολιες για αρκετες απαντησεις
ελπιζω να εχω πιασει εστω 2-3 στη χειροτερη γιατι πιανουν και 2 μοναδες οι απαντησεις σε αυτο το παρτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Στο Part 3 με τις φωτογραφιες δεν ηταν??
Ποιο αφησατε εξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Στο Part 3 με τις φωτογραφιες δεν ηταν??
Ποιο αφησατε εξω?

ηταν αυτο που βαζεις τις παραγραφους στη σωστη σειρα
και ελεγε για μια μανα ενα γιο και τη γυναικα του η κατι τετοιο
βασικα με μπερδεψε η ιστορια και δεν θυμαμαι ακριβως τα προσωπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μισο λεπτο Αντωνη
Mιλαω για Camridge Listening part 3 ..
Για το ιδιο μιλαμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μισο λεπτο Αντωνη
Mιλαω για Camridge Listening part 3 ..
Για το ιδιο μιλαμε? :P
ααααα λεω κ εγω
εγω μιλαω για το reading cpe
sorry...!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
ναι καταλαβα πως κατι ειχε παει στραβα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
παιδια πότε αναμένεται να δημοσιευθούν τα θέματα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mε το που τα βρω θα τα ανεβασω.
Πιστευω πως μεχρι τα τελη αυτης της βδομαδας θα τα βρω.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αυτην την Κυριακή έδωσα CPE... Πωπωπω τι ήταν αυτό ρε παιδιά? Εντάξει δεν θέλω να γίνομαι και υπερβολική αλλά ήταν δυσκολούτσικα τα θέματα -το listening βασικά. Και γενικά είναι τόσο ψυχοφθόρες αυτές οι εξετάσεις! Ούτε στο CFE oύτε στο CAE είχα κουραστεί τόσο! Δεν θέλω ΚΑΝ να σκέφτομαι ότι μπορεί να χρειαστεί να το ξαναδώσω αν δεν το πέρασα.


Σε όσους θέλουν να δώσουν CPE πάντως, πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνουν πίσω. Όλη αυτή η κούραση πρέπει να μετατρέπεται σε τεράστια ικανοποίηση αν καταφέρει κανείς και περάσει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αυτην την Κυριακή έδωσα CPE... Πωπωπω τι ήταν αυτό ρε παιδιά? Εντάξει δεν θέλω να γίνομαι και υπερβολική αλλά ήταν δυσκολούτσικα τα θέματα -το listening βασικά. Και γενικά είναι τόσο ψυχοφθόρες αυτές οι εξετάσεις! Ούτε στο CFE oύτε στο CAE είχα κουραστεί τόσο! Δεν θέλω ΚΑΝ να σκέφτομαι ότι μπορεί να χρειαστεί να το ξαναδώσω αν δεν το πέρασα.


Σε όσους θέλουν να δώσουν CPE πάντως, πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνουν πίσω. Όλη αυτή η κούραση πρέπει να μετατρέπεται σε τεράστια ικανοποίηση αν καταφέρει κανείς και περάσει.;)

To καλο ειναι πως σκέφτεσαι θετικά.
Οπως κανω και γω δηλαδη που θα το δώσω τον Μαιο.
Γενικα ειναι ενα personal achievement αν καταφερεις να παρεις οποιοδηποτε πιστοποιητικο αγγλικων και ειδικα Cambridge και CPE.
Ετσι θελει θετικη σκέψη και όχι άγχος.Αλλωστε μια εμπειρια είναι όλα.;)

Τα θεματα δυστυχως παιδια για οσους τα αναμενουν ακομα δεν τα βρηκα.
Υπομονη λιγες μερες ακομα μπας και τα ανεβάσουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pupsi

Νεοφερμένος

Η pupsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις τα θέματα του Μαίου 2009? Ή αν ξέρεις που είναι θα με βοηθούσες πάρα πολύ!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτην την Κυριακή έδωσα CPE... Πωπωπω τι ήταν αυτό ρε παιδιά? Εντάξει δεν θέλω να γίνομαι και υπερβολική αλλά ήταν δυσκολούτσικα τα θέματα -το listening βασικά. Και γενικά είναι τόσο ψυχοφθόρες αυτές οι εξετάσεις! Ούτε στο CFE oύτε στο CAE είχα κουραστεί τόσο! Δεν θέλω ΚΑΝ να σκέφτομαι ότι μπορεί να χρειαστεί να το ξαναδώσω αν δεν το πέρασα.


Σε όσους θέλουν να δώσουν CPE πάντως, πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνουν πίσω. Όλη αυτή η κούραση πρέπει να μετατρέπεται σε τεράστια ικανοποίηση αν καταφέρει κανείς και περάσει.;)

Μπράβο που το βλέπεις θετικά!!:)
Κράτα γερά και καλά αποτελέσματα σε όλους σας!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις τα θέματα του Μαίου 2009? Ή αν ξέρεις που είναι θα με βοηθούσες πάρα πολύ!!!:bye:

δες εδω, εχει και αλλα χρησιμα για το cpe και αλλα πιστοποιητικα αγγλικης

https://aglikapastras.com/εκπαιδευτικό-υλικό/cpe-2009-λύσεις/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα θεματα του Μαιου 2009

https://www.ischool.gr/downloads.php?do=file&id=164

Και στην ιστοσελιδα που παρεθεσε ο Αντωνης ειναι οι λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natali-maria

Νεοφερμένος

Η natali-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εχω μια απορια αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!! υπολογιζω σωστα το τελικο σκορ αν πω οτι πηρα 60 reading+ 60 use +75 writing + 50 listening +65 speaking =310 αρα 310/5=62 αρα περασα.... με χαμηλο C. ειναι σωστο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kανονικα πρεπει να υπολογιζεις το σκορ σου με βαση το 40.
40 καθε paper επι 5 paper ισον με 200:2=100 μοναδες.
Αλλα ετσι οπως το υπολογισες εισαι αριθμητικα παντως σωστα.
Αλλα αυτοι στο Cambridge για να σου καθορισουν το Grade σου μετρανε και πολλους αλλους παραγοντες.
Δες:

■ Marks and results
• A candidateʼs overall CPE grade is based on the total score
gained by the candidate in all five papers. It is not
necessary to achieve a satisfactory level in all five papers in
order to pass the examination.
• All the papers are equally weighted, each contributing
40 marks to the examinationʼs overall total of 200
marks.
• Results are reported as three passing grades (A, B and C)
and two failing grades (D and E) and are set according to
the following information:
– statistics on the candidature
– statistics on the overall candidate performance
– statistics on individual items, for those parts of the
examination for which this is appropriate (Papers 1, 3
and 4)
– advice, based on the performance of candidates and
recommendations of examiners, where this is relevant
(Papers 2 and 5)
– comparison with statistics from previous yearsʼ
examination performance and candidature.
• Candidates are issued with statements of results
approximately two months after the examination has been
taken. These include the grades awarded, a graphical
display of the candidateʼs performance in each paper
(shown against the scale Exceptional – Good – Borderline –
Weak), and a standardised score out of 100 (which is
converted from the aggregate mark of 200). This score
allows candidates to see exactly how they performed. It has
set values for each grade, allowing comparison across
sessions of the examination:
Grade A = 80–100 marks
Grade B = 75–79 marks
Grade C = 60–74 marks
Grade D = 55–59 marks
Grade E = 54 marks or below.
This means that the score a candidate needs to achieve
a passing grade will always be 60.
• Certificates are issued to candidates gaining a passing
grade (A, B or C) approximately six weeks after the issue of
statements of results.
• Certificates are not issued to candidates awarded the failing
grades D and E.

Ελπίζω να βοηθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top