Εξετάσεις και Θέματα Cambridge FCE/CAE/CPE Δεκέμβριος 2009

Πώς σας φάνηκαν οι εξετάσεις του Cambridge φέτος το Δεκέμβρη;(μόνο όσοι έδωσαν!)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Γελοία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βατή

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυσκολη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Παλούκι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

H1llzFr4D

Νεοφερμένος

Ο H1llzFr4D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα μην εχεις αγχος.
Αν δεν τα πας καλα σε ενα paper θα τα πας καλα αλλου.Μην σε παρει η απο κατω γιατι θα πατώσεις.Επίσης να δωσεις προσοχη στο Reading.
Στο Speaking να σαι χαλαρος,χαμογελαστός και να δειχνεις ενδιαφέρον για αυτο που κάνεις.Μιλα οσο πιο φυσικα μπορείς,όχι σαν να βγαζει λόγο.Προσπαθησε να εξωτερικευσεις τα συναισθηματα σου στο Speaking και να μην εχεις πολλα κενα στο λογο σου.-ο λογος σου να ναι συνεχης και να εχει σταθερη ροη-
Αυτα απο μενα!

Μην μασας!;):no1:
Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου!
Μία ερώτηση μόνο, στο speaking, είναι προτιμότερο να μιλάω πολύ και απλά ή να αργώ αλλά να μιλάω πολύ "προχωρημένα"? Το λέω γιατί έχω καταλάβει ότι αυτό είναι το πρόβλημα μου. ή θα μιλάω φυσικά αλλά απλά ή "προχωρημένα"! Φοβάμαι μην δείχνω σαν χαζός αν μιλάω αργά! (no offence!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μιλα οπως μιλας στα ελληνικα.
Εγω αυτο εκανα σε οτι προφορικα εχω δωσει μεχρι τωρα και δεν ειδα πουθενα να τους ενοχλει.Απλα προσπαθησε να μιλας με normal pace και οσο το δυνατων πιο advanced.
Ουτε πολυ αργα ουτε και να μιλας συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ωχ ξέχασα να ποστάρω για τα προφορικά!! Μάλλον εξαιτίας της χαράς μου!!:P:D
Μια χαρά όλα! Καλή η εξετάστρια, καλό και το παιδί μου ήμασταν μαζί...όλα τέλεια!!:D Τώρα πάμε για γραπτά και τέλος!:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για πες τι ακριβως σου έπεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λοιπόν οι ερωτήσεις που μας έκανε ήταν (1o και 4ο part):

  • Σε ποια ηλικία πιστεύω ότι τα άτομα ανεξαρτητοποιούνται
  • Αν θα έβρισκα δύσκολο το να επιβιώσω σε ένα έρημο νησί με άλλα άτομα
  • Αν κάνω κάποιο άθλημα
  • Αν πιστεύω ότι ο ελεύθερος χρόνος είναι σημαντικός και γιατί σήμερα δεν έχουμε αρκετό
  • Γιατί μαθαίνω αγγλικά
Στο 2ο part εμένα μου έπεσαν κάτι εικόνες που είχε 2 ανθρώπους που ζωγράφιζαν (ο ένας σε πιάτα κ ο άλλος σε πίνακα) και να πω τι απολαμβάνουν σε κάθε περίπτωση. Στο παιδί που μπήκαμε μαζί του έπεσαν 2 εικόνες που έδειχνε οικογενειακές στιγμές (η μία σε γιορτή και η άλλη στην παραλία) και να πει τι απολαμβάνουν στην κάθε μία

Στο 3ο part ήταν με διάφορες δραστηριότητες που κάνουν οι άνθρωποι μόνοι τους πχ κούρεμα, βάψιμο, επισκευή συσκευών, ραπτική κτλ να πούμε + και - και μετά να πούμε ποια 2 θεωρούμε πιο δύσκολα για να τα κάνουμε.

Αυτά νομίζω..:xixi::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ευκολα μπορω να πω πως ητανε!:)

Καλη επιτυχία για αυριο πάντως εεε!:no1:
Περιμενουμε σχολιασμό μετα το τελος της εξέτασης!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ω ναι!:xixi:
Ευχαριστώ!:thanks:
Δε θα παραλείψω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
εγω θελω να δωσω το cpe τον επομενο δεκεμβρη

και εγώ φίλε μου!άντε και με το Α!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
και εγώ φίλε μου!άντε και με το Α!!!:no1:
Εγω δίνω τον Μαη...
Αντε τουλαχιστον να το περασουμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Θα το περάσετε!!:D
Είστε μελετηρά άτομα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aπό που το καταλαβες αυτο ρε συ;:P


Τεσπα!
Πολυ καλη επιτυχια σας!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγω δίνω τον Μαη...
Αντε τουλαχιστον να το περασουμε...;)

Εγώ προσωπικά αν είναι να πάρω το Certificate of Proficiency in English με C Grade θα προτιμούσα να μην το έπαιρνα καθόλου.Σίγουρα θα κατακριθώ για την άποψη μου αλλά έπειτα από τόσο μελέτη και συστηματικό διάβασμα προσδοκώ να το πάρω με B Grade.Εντάξει δεν ονειροβατώ για να θέλω να πάρω Α..Αλλά μέχρι τώρα τα πάω τέλεια.Ευτυχώς.Θα κάνω όσα πιο πολλά βιβλία μπορώ δύσκολου επιπέδου, θα βελτιώσω τις τυχόν αδυναμίες μου και θα είμαι έτοιμος να τους εντυπωσιάσω!
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι επιμένω στο Β επειδή τα περισσότερα διάσημα πανεπιστήμια ως entry requirement έχουν το Β.Φυσικά και πάρα πολλά δέχονται και το C αλλά το Cambridge και το Oxford δέχονται μόνο με Β.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
όντως... πολλλά πανεπιστημια του εξωτερικου δεν δέχονται το c ειδικά αν κάνεις application στο τμήμα των θεωρητικών - ανθρωπιστικών σπουδών...

πάντως, υπαρχουν και άλλα διπλώματα που μπορει να πάρει καποιος αν αποτύχει στο cpe, όπως το ielts ή το toefl, που ίσως του ταιριάζουν περισσότερο όσον αφορά τον τρόπο της εξέτασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αν είναι να πάρω το Certificate of Proficiency in English με C Grade θα προτιμούσα να μην το έπαιρνα καθόλου.Σίγουρα θα κατακριθώ για την άποψη μου αλλά έπειτα από τόσο μελέτη και συστηματικό διάβασμα προσδοκώ να το πάρω με B Grade.Εντάξει δεν ονειροβατώ για να θέλω να πάρω Α..Αλλά μέχρι τώρα τα πάω τέλεια.Ευτυχώς.Θα κάνω όσα πιο πολλά βιβλία μπορώ δύσκολου επιπέδου, θα βελτιώσω τις τυχόν αδυναμίες μου και θα είμαι έτοιμος να τους εντυπωσιάσω!
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι επιμένω στο Β επειδή τα περισσότερα διάσημα πανεπιστήμια ως entry requirement έχουν το Β.Φυσικά και πάρα πολλά δέχονται και το C αλλά το Cambridge και το Oxford δέχονται μόνο με Β.;)

όντως... πολλλά πανεπιστημια του εξωτερικου δεν δέχονται το c ειδικά αν κάνεις application στο τμήμα των θεωρητικών - ανθρωπιστικών σπουδών...

πάντως, υπαρχουν και άλλα διπλώματα που μπορει να πάρει καποιος αν αποτύχει στο cpe, όπως το ielts ή το toefl, που ίσως του ταιριάζουν περισσότερο όσον αφορά τον τρόπο της εξέτασης...

Συμφωνω με την αποψη του Σοφιστη,ΟΚ θελει να το παρει τουλαχιστον με Β.Εμενα με ενδιαφερει να μαθω σε βαθος την αγγλικη γλωσσα.Με τα πιστοποιητικα αυτα απλα βεβαιωνεις το επιπεδο τον αγγλικων σου την περιοδο της εξετασης.Αμα δεν τα εξασκησεις αυτα τα αγγλικα χαιρετα μας τον πλάτανο.Αυτο που θελω εγω προσωπικα ειναι να πετυχω στην πιστοποιηση του Proficiency και αυτο να μου δωσει το εναυσμα για επιπλεον ενασχοληση με αυτη τη γοητευτικη γλώσσα.Κανεις δεν ειπε πως δεν το θελει με Β ή με Α,αλλώστε για αυτο βάζουμε στόχους αλλα κανεις δεν ξερει τι μπορει εκεινη τη στιγμη να σου παει στραβα και να χασεις το Β ή το Α για ελαχιστες μοναδες-βλ.Djimmako May 2008 που εχασε το Α για 2 μοναδες περίπου.:)Στοχος δεν ειναι το κυνηγι βαθμών αλλα να μαθουμε και να χρησιμοποιούμε σωστα την αγγλικη γλωσσα.

Οσο για τα πανεπιστημια τα πιο πολλα για Entry θελουν το πολυ 3 ετων Proficiency.Αρα και να το παρω θα ειναι "αχρηστο".Δινεις έτσι ενα TOEF/IELTS που ειναι πολυ πιο βατα και ευκολα και τελειωνει η υπόθεση.;)

Αυτα που λεω ειναι τα πιστευω μου guys.Δεν κατακρινω την αποψη του Σοφιστη αλλα καταλαβα πως πλεον δεν νιωθω τον ενθουσιασμο οπως πριν.
Ισως φταιει η γενικοτερη πίεση,δεν ξερω τι να πω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
συμφωνώ και επαυξάνω teol20!!!
σημασία δεν έχουν τα πιστοποιητικά αλλά η σωστή χρήση της γλώσσας και η εκτίμηση του πολιτισμού, της λογοτεχνίας και της ιστορίας που συνεπάγεται.

σπουδάζοντας φιλολογία, κατάλαβα ότι πολιτισμός χωρίς γλώσσα δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και γλώσσα χωρίς πολιτισμό!

με άλλα λόγια οι έννοιες γλώσσας και πολιτισμού είναι αλληλένδετες!
η στείρα εκμάθηση μιας γλώσσας δεν προσφέρει και πολλά από μόνη της.
σημασία έχει αν μαθαίνοντας την αγγλική, παραδείγματος χάριν, έχει μάθειο κάποιος και δυο-τρία πράγματα για τον Shakespeare,τον Williams, τον Joyce, την Austen κ.α.
καθώς και λίγα λόγια για την ιστορία του αγγλικού πολιτισμού, με στόχο τη βαθύτερη ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ του.
-----------------------------------------
με άλλα λόγια, σημασία δεν έχει να μπορείς απλώς να συνεννοηθείς με έναν άγγλο αλλά και να κατανοείς τον πολιτισμό του, την κουλτούρα του και την ιδιοσυγκρασία του λαού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αχ αύριo είναι η μεγάλη μέρα! ποιος απο εδώ δίνει CPE στο Μέγαρο Μουσικής ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Aπό που το καταλαβες αυτο ρε συ;:P


Τεσπα!
Πολυ καλη επιτυχια σας!:no1:

όλα τα ξέρω εγώ:magic::P
μια χαρά και σήμερα τα πράγματα, ήμουν πιο χαλαρή από καμία άλλη εξέταση, πιστεύω ότι τα πήγα καλά!:)

  • reading: το πρώτο κείμενο ήταν μια που έκανε ιππασία και το σταμάτησε γιατί είχε αλλεργία και έγινε συγγραφέας. Το 2ο ήταν σχετικά με ένα πλοίο και το 3ο ήταν διάφορα άτομα που ήταν καλά στο άθλημα που έκαναν και ήταν μικρής ηλικίας
  • writing: το πρώτο ήταν e-mail για ένα πάρτυ που διοργανώνεται για το τέλος του κολλεγίου και το δεύτερο (αυτό που έγραψα εννοώ:P) ήταν για το ποια 2 σχολ μαθήματα είναι τα πιο σημαντικά
  • use: λίγο απ'όλα, τι να λέμε τώρα:P εύκολα και εδώ:D
  • listening: εύκολο δεν λες τίποτα, ειδικά το 2ο part!:D
Αυταααα:xixi:
-----------------------------------------
Αχ αύριo είναι η μεγάλη μέρα! ποιος απο εδώ δίνει CPE στο Μέγαρο Μουσικής ???

εγώ δίνω fce και εσείς cpe:P
καλή επιτυχία!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pupsi

Νεοφερμένος

Η pupsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα..Moλις ολοκλήρωσα την εγραφη...Εδωσα εξετάσεις FCE σχετικά καλά ήταν αν εξαιρέσουμε το reading.Ειδικα το δεύτερο κείμενο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα..Moλις ολοκλήρωσα την εγραφη...Εδωσα εξετάσεις FCE σχετικά καλά ήταν αν εξαιρέσουμε το reading.Ειδικα το δεύτερο κείμενο.....

αυτό με το πλοίο δεν λες;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pupsi

Νεοφερμένος

Η pupsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι ήθελα να ξέρα έψαξαν πολύ για να το βρούν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top