Εξετάσεις Γαλλικού Ινστιτούτου Μάιος 2014

Ευγενία παν

Νεοφερμένος

Η Ευγενία παν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!! Δίνω το Μάιο 2014 γαλλικα β2 και η καθηγήτρια μου αποφάσισε να κανουμε μονο το β1 prepadelf διότι το β2 ειναι πιο δύσκολο και δεν χρειάζεται εγω διαβαζω συστηματικά καθε μερα αλλα εχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με αυτο!! Θα ηθελα να ξερω τη γνώμη σας. Σύμφωνα με τις δικές σας εμπειρίες και γνώσεις θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 1-6 προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!! Δίνω το Μάιο 2014 γαλλικα β2 και η καθηγήτρια μου αποφάσισε να κανουμε μονο το β1 prepadelf διότι το β2 ειναι πιο δύσκολο και δεν χρειάζεται εγω διαβαζω συστηματικά καθε μερα αλλα εχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με αυτο!! Θα ηθελα να ξερω τη γνώμη σας. Σύμφωνα με τις δικές σας εμπειρίες και γνώσεις θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!

Το prepadelf το β1 το βρίσκω ανεπαρκές για το β1 το ίδιο. Όσον αφορά τα delf τα διπλώματα β1 και β2 είναι πολύ απαιτητικά και θέλουν πολύ καλή εξάσκηση οπότε καλά κάνεις και διαβάζεις συστηματικά. Γνώμη μου είναι παράλληλα με το βιβλίο που κάνετε, το οποίο είναι πάρα πολύ καλό για λεξιλόγιο, όμως δεν αρκεί, να κάνετε και το atout delf β2 και να πάρετε το αντίστοιχο με τα ακουστικά. Είναι περίπου σαν πρότυπα τεστ οπότε θα έχεις αρκετή δουλειά για το σπίτι. Έχει κείμενα ποικίλου θέματος κι ανεβασμένο λεξιλόγιο σε σχέση με το prepadelf που κινείται σε πιο πρακτικό επίπεδο.
Τα βιβλία αυτά τα είχα κι ως μαθήτρια και τα συνεχίζω και τώρα ως καθηγήτρια, είναι πολύ καλά αν τα συνδυάσεις.
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ευγενία παν

Νεοφερμένος

Η Ευγενία παν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!! Διαβάζω συστηματικά κάθε μέρα τουλάχιστον 3 ώρες αλλά και σύμφωνα με την δική μου γνώμη δεν είναι αρκετό. Η καθηγήτρια μου μου έχει αναφέρει πως υπήρξαν και άλλα άτομα που είχαν διδαχθεί μόνο το β1 και είχαν πάρει και το β2. Έμενα μου φαίνεται κάπως υπερβολικό! Πιστεύεις πως αν συνδυάσω και prepadelf β1 και το atout delf β2 θα είμαι καλυμμένη? Διαφορετικά θα μου είναι πολύ δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!! Διαβάζω συστηματικά κάθε μέρα τουλάχιστον 3 ώρες αλλά και σύμφωνα με την δική μου γνώμη δεν είναι αρκετό. Η καθηγήτρια μου μου έχει αναφέρει πως υπήρξαν και άλλα άτομα που είχαν διδαχθεί μόνο το β1 και είχαν πάρει και το β2. Έμενα μου φαίνεται κάπως υπερβολικό! Πιστεύεις πως αν συνδυάσω και prepadelf β1 και το atout delf β2 θα είμαι καλυμμένη? Διαφορετικά θα μου είναι πολύ δύσκολο?

Έστω το μισό Atout να βγάλετε θα είστε εντάξει. Των ακουστικών μπορείς να τα κάνεις και μόνη σου σπίτι και να στα διορθώνει. Όσα περισσότερα κάνεις, τόσο περισσότερο θα εξοικειωθείς. Το prépadelf b1 είναι καλό να βγει γιατί έχει βασικό λεξιλόγιο, συμφωνώ σε αυτό, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί. Τουλάχιστον αν δεν πάρετε το ATOUT να κάνεις πολλά παλιά θέματα όλη τη χρονιά. Μέσα στη χρονιά να έχεις κάνει 15 τουλάχιστον, όσα περισσότερα, τόσο το καλύτερο.
Γραμματική κάνετε;; Θέλει πολύ έμφαση αυτό το κομμάτι, εμείς θυμάμαι είχαμε κάνει 2 γραμματικές. Το Roboly και της Kosvoyanni το Nouvelle Grammaire Communicative 2. Αναλόγως τα προηγούμενα χρόνια, καταλαβαίνεις πώς πρέπει να το πας. Για παράδειγμα εγώ έκανα ένα χρόνο για να πάρω το Α1, 1 χρόνο για Α2 και Β1, και ένα χρόνο για Β2 αλλά μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα πιο πολύ σε αυτό παρά στα μετέπειτα Sorbonne... Τα delf είναι γενικά πιο δύσκολα :/
Εγώ, αν ξέρω ότι κάποιος μαθητής θέλει να συνεχίσει και μετά, προτιμώ το sorbonne B2, αφενός γιατί θεωρείται πιο βατό, αφετέρου αν για παράδειγμα το περάσεις με 50, το μισό του βαθμού, δηλαδή το 25 προστίθεται στο βαθμό για το Sorbonne C1, επομένως χρειάζεσαι μόνο 25 ακόμα βαθμούς για να περάσεις το Γ1, ενώ ταυτόχρονα απαλλάσσεσαι από τη Γραμματική και δίνεις μόνο λογοτεχνία.
Αναλόγως πού θες να σταματήσεις. Πάντως για να μην πολυλογώ, πιστεύω ότι με τα δύο αυτά βιβλία θα είσαι εντάξει. Εν ανάγκη κάνε τα μόνη σου σπίτι και δίνε τα απλά να στα διορθώνει και να στα εξηγεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευγενία παν

Νεοφερμένος

Η Ευγενία παν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και για γραμματική κάνουμε το Α2 και πάλι πιστεύει πως δεν χρειάζεται άλλη. Μέσα σε 3 μήνες το πολύ θα έχω βγάλει και τα 2 αυτά βιβλία. Οπότε μετά θα της προτείνω να κάνουμε το atout. Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί θα δώσω και proficiency. Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Σε ευχαριστώ και πάλι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Και για γραμματική κάνουμε το Α2 και πάλι πιστεύει πως δεν χρειάζεται άλλη. Μέσα σε 3 μήνες το πολύ θα έχω βγάλει και τα 2 αυτά βιβλία. Οπότε μετά θα της προτείνω να κάνουμε το atout. Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί θα δώσω και proficiency. Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Σε ευχαριστώ και πάλι !!

Α2;;; :confused:
Έχω ακούσει να προετοιμαζόμαστε με πιο ανεβασμένα επίπεδα από αυτό στο οποίο στοχεύουμε, το αντίθετο δεν το έχω ακούσει :/:
Δεν μου αρέσει να κατακρίνω τη δουλειά των άλλων, αλλά καλό θα είναι να το συζητήσετε. Εσύ έχεις τον πρώτο λόγο.
Proficiency στα αγγλικά;; Καλό κουράγιο!! Τι βιβλία έχετε;; Αλλά επειδή θα βγούμε :offtopic: καλύτερα να συνεχίσουμε με προσωπικά μηνύματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια, θεμα για τις εξετασεις του δεκεμβριου 2013 υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.

Σ'ευχαριστω πολυ!!:) αυτο ειναι για το μαιο 2013, αναρωτιομουν αν υπαρχει αλλο για δεκεμβρη;..μαλλον οχι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια, εδωσε κανεις περσι ή αλλη χρονια? μηπως θυμαστε τι επεσε στην εκθεση ή το ακουστικο? ευχαριστω!! :)

στο dalf c2?? ξεχασα να το γραψω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Θα απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου στο αρχικό ποστ και θα συμφωνήσω ότι η γραμματική του Α2 δεν επαρκεί (για να μην πω ότι δεν κάνει καν ) για το επίπεδο Β2. Είναι αρκετά απαιτητικό σαν πιστοποιητικό γι'αυτό απαιτεί αρκετή εξάσκηση οπότε Ευγενία Παν καλά κάνεις και έχεις σηκώσει μανίκια , από γραμματική προτείνω του Roboly (par l'exemple et l'exercice) η την Grammaire Progressive du français ,niveau intermédiaire éditions CLE και κανε πολλά sujets précédents για εξάσκηση
Bonne Chance :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ήρθε σήμερα το πτυχίοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από Sorbonne C2 που να επέλεξε στη λογοτεχνία Anouilh; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο της Σορβόννης ενημερώνει τους υποψηφίους στο δίπλωμα Paris-Sorbonne B2 ( ακουστική ) Μαΐου 2014 ότι η επιτροπή αποτελεσμάτων θα λάβει τις δέουσες αποφάσεις ώστε να μην υπάρξει διάκριση συγκριτικά με τα αποτελέσματα των προηγουμένων εξεταστικών. | Paris Sorbonne Université informe les candidats à l’examen Paris-Sorbonne B2, session de mai 2014 (compréhension orale) que le jury prendra les mesures nécessaires afin que ces derniers ne soient pas pénalisés par rapport à ceux des sessions précédentes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν στα προφορικά του Sorbonne C2 επιτρέπεται ερμηνευτικό γαλλογαλλικό λεξικό; Παρ' ότι το θεωρούσα δεδομένο, έπεσα πάνω στο ακόλουθο άρθρο του κανονισμού εξετάσεων: «A partir de la session d’avril 2007, vous êtes autorisés à avoir sur vous un dictionnaire unilingue (français-français) pour les épreuves du compte rendu / commentaire uniquement
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης!
https://www.ift.gr/examform.php
Αυτήν την εβδομάδα θα βγουν και του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών
σύμφωνα με την ανακοίνωσή του στο facebook
https://www.facebook.com/institutfrancaisdegrece
Καλή Επιτυχία σε όλους μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
ΠΗΡΑ SORBONNE C1L με 73,75%!!!!!!:vroum::vroum::alljumpy::alljumpy:
Η καθ μου είχε προετοιμάσει εμένα και ακόμα μία κοπέλα (καθηγήτρια φιλόλογο) & την πέρασα στη λογοτεχνία!!!!!!!!!!!!!!!:alljumpy:

ΠΕΡΑΣΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:alljumpy::alljumpy:
Στα προφορικά είχα 18/25!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έχει υπάρξει ένας ''σάλος'' για τα αποτελέσματα του Γαλλικού Ινστιτούτου ΑΘηνών...
Έχω στείλει e-mail εκεί και μου είπαν ότι το αργότερο μέχρι αύριο το πρωί θα έχουν αναρτηθεί!
Αγωνία και άγχος μαθητών, καθηγητών, γονέων...
Καλή Επιτυχία σε όλους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά μπήκαν πριν 2 λεπτά τα αποτελέσματα Μαίου 2014!
περασα Β1 με 65,5!
https://www.ifa.gr/examens/ath/resultats/res_ciep/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πέρασα το C3 :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top