Εξετάσεις Γαλλικού Ινστιτούτου Μάιος 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johan123

Νεοφερμένος

Ο johan123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας.Φέτος πήρα το sorbonne B2 ( 71/100) και θα ήθελα πολύ να συνεχίσω και στο C1 αλλά φέτος θα πάω β λυκείου και σκέφτομαι να σταματήσω τα γαλλικά και να αφοσιωθώ στο σχολείο. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Αν και λίγο καθυστερημένα θα το πω.
Λέω να αφοσιωθείς στα μαθήματά σου κι όταν με το καλό μπεις σε μια σχολή μπορείς να ξαναξεκινήσεις τα γαλλικά και να τα μάθεις και καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αν και λίγο καθυστερημένα θα το πω.
Λέω να αφοσιωθείς στα μαθήματά σου κι όταν με το καλό μπεις σε μια σχολή μπορείς να ξαναξεκινήσεις τα γαλλικά και να τα μάθεις και καλύτερα!
ναι το σκεφτεσαι οπως οι περισσοτεροι,καταλαβαινω,αλλα αν στην κατευθυνση της τα πηγαινει καλα,γιατι να μην ασχοληθει και με τα γαλλικα?ασε που θα την βοηθησουν και πολυ στην εκθεση τα γαλλικα.επισης,το να κανει γαλλικα,θα της κανει καλο στο να ανεβασει το επιπεδο της,πραγμα που θα την βοηθησει διοτι αν δεν κανω λαθος,την ενδιαφερει η γαλλικη γλωσσα ως επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Επειδή οι περισσότεροι δίνετε τον Μάη καλό είναι να υπάρχει αυτό το θέμα πριν από τον Σεμπτέμβρη που γίνονται οι εγγραφές (να μην το ξεχνάμε). Σκοπεύετε να κάνετε μαθήματα από την αρχή της χρονιάς ή από τον Φλεβάρη εντατικά ή ιδιαίτερα; Πιστεύετε ότι θα περάσετε; Έχετε άγχος από τώρα ή είναι νωρίς;

Εγώ δίνω τον Μάιο Β2 ! :clapup: Θα κάνω ιδιαίτερα από την αρχή της χρονιάς, δλδ γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου, 2 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω ακόμα ποιο είναι το επίπεδο δυσκολίας αυτού του πτυχίου, επειδή δεν έχω αρχίσει ακόμα μαθήματα, αλλά ακούω πως είναι δυσκολούτσικο. Προς το παρών δεν έχω άγχος, στην πορεία θα εμφανιστεί... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ δίνω τον Μάιο Β2 ! :clapup: Θα κάνω ιδιαίτερα από την αρχή της χρονιάς, δλδ γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου, 2 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω ακόμα ποιο είναι το επίπεδο δυσκολίας αυτού του πτυχίου, επειδή δεν έχω αρχίσει ακόμα μαθήματα, αλλά ακούω πως είναι δυσκολούτσικο. Προς το παρών δεν έχω άγχος, στην πορεία θα εμφανιστεί... :P
ειναι δυσκολουτσικο και θα σου προτεινα να κανεις σε φροντιστηριο,ωβστε να υπαρχει αλληλεπιδραση και με αλλα παιδια!αλλα εσυ ξερεις...παντως δεν πιστευω οτι 2 ωρες φτανουν.ποια βιβλια θα κανεις(αν ξερεις..)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
ειναι δυσκολουτσικο και θα σου προτεινα να κανεις σε φροντιστηριο,ωβστε να υπαρχει αλληλεπιδραση και με αλλα παιδια!αλλα εσυ ξερεις...παντως δεν πιστευω οτι 2 ωρες φτανουν.ποια βιβλια θα κανεις(αν ξερεις..)?

Με βολεύει περισσότερο να κάνω ιδιαίτερα. Ότι ταιριάζει στον καθένα. :P Το πρόβλημα με τα φροντιστήρια είναι πως δεν έχουν παιδιά σε επίπεδο B2, οπότε αν θες να κάνεις μαθήματα θα πληρώνεις τιμή ιδιαίτερου. ;)

Από βιβλία θα κάνω τα prepadelf, γραμματική δεν ξέρω αν θα κάνω (αλλά μάλλον θα κάνω).

Όσον αφορά τις ώρες, όταν πλησιάζουν οι εξετάσεις θα κάνουμε extra ώρες για εξάσκηση. Τα βιβλία προλαβαίνουμε να τα καλύψουμε, θα κάνουμε και παλιά θέματα εξετάσεων, οπότε il n'y a aucun problème. Βέβαια πολλές ασκήσεις για το σπίτι και τις γιορτές, π.χ. χριστούγεννα, πάσχα. Κατά την άποψη μου αν διαβάζει ο μαθητής και αγαπάει την γλώσσα και μία ώρα να γίνεται μάθημα την εβδομάδα, θα το πάρει το δίπλωμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Με βολεύει περισσότερο να κάνω ιδιαίτερα. Ότι ταιριάζει στον καθένα. :P Το πρόβλημα με τα φροντιστήρια είναι πως δεν έχουν παιδιά σε επίπεδο B2, οπότε αν θες να κάνεις μαθήματα θα πληρώνεις τιμή ιδιαίτερου. ;)

Από βιβλία θα κάνω τα prepadelf, γραμματική δεν ξέρω αν θα κάνω (αλλά μάλλον θα κάνω).

Όσον αφορά τις ώρες, όταν πλησιάζουν οι εξετάσεις θα κάνουμε extra ώρες για εξάσκηση. Τα βιβλία προλαβαίνουμε να τα καλύψουμε, θα κάνουμε και παλιά θέματα εξετάσεων, οπότε il n'y a aucun problème. Βέβαια πολλές ασκήσεις για το σπίτι και τις γιορτές, π.χ. χριστούγεννα, πάσχα. Κατά την άποψη μου αν διαβάζει ο μαθητής και αγαπάει την γλώσσα και μία ώρα να γίνεται μάθημα την εβδομάδα, θα το πάρει το δίπλωμα. :P
καταλαβαινω απολυτα.και εγω 2 ωρες εκανα για το c1 ,αλλα η υλη του φροντιστηριου(μονος μου ημουν στο τμημα) δεν βγηκε με τιποτα.αλλα στο β2 δεν ξερω...ευχομαι να βγει.παντως θα σου προτεινα να μην περιοριστεις μονο σε αυτα που θα κανεις με την καθηγητρια σου αλλα να αγορασεις βιβλια με τεστ και να κανεις μονη σου.ιδιαιτερα στο ακουστικο θα βελτιωθεις πολυ!:).καλη σχολικη χρονια σου ευχομαι!και χωρις αγχος!αν αγαπας την γλωσσα και επενδυεις σε αυτη,θα τα καταφερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
καταλαβαινω απολυτα.και εγω 2 ωρες εκανα για το c1 ,αλλα η υλη του φροντιστηριου(μονος μου ημουν στο τμημα) δεν βγηκε με τιποτα.αλλα στο β2 δεν ξερω...ευχομαι να βγει.παντως θα σου προτεινα να μην περιοριστεις μονο σε αυτα που θα κανεις με την καθηγητρια σου αλλα να αγορασεις βιβλια με τεστ και να κανεις μονη σου.ιδιαιτερα στο ακουστικο θα βελτιωθεις πολυ!:).καλη σχολικη χρονια σου ευχομαι!και χωρις αγχος!αν αγαπας την γλωσσα και επενδυεις σε αυτη,θα τα καταφερεις!

Και ο αδελφός μου με 2 ώρες την εβδομάδα πήρε και το Β2 και το C1, άρα πιστεύω μπορώ και εγώ. Η καθηγήτρια μου μου δίνει και extra φωτοτυπίες και ασκήσεις, άρα πιστεύω θα είμαι καλυμμένη για να δώσω εξετάσεις.

Άντε με το καλό να αρχίσουν και τα μαθήματα. :P Καλή επιτυχία και σε εσένα με το C2 ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Και ο αδελφός μου με 2 ώρες την εβδομάδα πήρε και το Β2 και το C1, άρα πιστεύω μπορώ και εγώ. Η καθηγήτρια μου μου δίνει και extra φωτοτυπίες και ασκήσεις, άρα πιστεύω θα είμαι καλυμμένη για να δώσω εξετάσεις.

Άντε με το καλό να αρχίσουν και τα μαθήματα. :P Καλή επιτυχία και σε εσένα με το C2 ! :clapup:
merci!!!!!! αν και εμενα το πραγματικο αγχος μου ειναι οι πανελληνιες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Επειδή οι περισσότεροι δίνετε τον Μάη καλό είναι να υπάρχει αυτό το θέμα πριν από τον Σεμπτέμβρη που γίνονται οι εγγραφές (να μην το ξεχνάμε). Σκοπεύετε να κάνετε μαθήματα από την αρχή της χρονιάς ή από τον Φλεβάρη εντατικά ή ιδιαίτερα; Πιστεύετε ότι θα περάσετε; Έχετε άγχος από τώρα ή είναι νωρίς;

Τον περασμενο μαιο εδωσα Sorbonne B2 (83/100) και τωρα τον επομενο μαιο σκεφτομαι να προχωρησω για Sorbonne C1.
Μαθηματα ξεκιναω σε 2 βδομαδες (3 ωρες/βδομαδα) κ ευελπιστω να πανε ολα καλα. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: ισχυει το οτι οι κατοχοι Sorbonne B2 απαλλασσονται απο εκθεση, ακουστικα κ γραμματικη στο C1 και οτι το μισο του βαθμου του B2 προσμετραται στο βαθμο του C1? Αν ναι, γινεται να αναιρεθει αυτο και να δωσω κανονικα το πτυχιο χωρις να προσμετρηθει ο βαθμος?

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αμήχανη

Νεοφερμένος

Η αμήχανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ δίνω Β2 ! Καλή μας επιτυχία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kikini

Νεοφερμένος

Η kikini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οσον αφορα τα προφορικα...ξερετε τι πρεπει να διαβασει κανεις για το C1? Πρεπει να μαθαινει κανεις παπαγαλια τη civilisation?
Πως γινεται η εξεταση? δηλαδη τι σε ρωτανε να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γεια σας! :D
Εγώ έδωσα για το DELF B2 πριν από πέντε χρόνια, το πήρα με 74% και φέτος αποφάσισα να συνεχίσω. Θα δώσω DALF C2 το Μάιο το '12.
Καλή επιτυχία να έχουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Eγώ έδωσα τον μαιο το sorbonne β2 και αυτον τον μαιο θα δωσω το c1. Θα ξεκινήσω απο τον Ιανουάριο προετοιμασία. Πιστευω 3 ωρες την εβδομάδα ειναι καλες!! Εγω ήξερα οτι οποιος έχει το β2 απαλάσεται απο ακουστικά και προφορικά και οτι η βαση ειναι στα 50 και για να το περασεις πρεπει να παρεις 25. Απο αυτα που διάβασα για την βαθμολογια κατάλαβα τελείως διαφορετικά πράγματα.. ----> :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Eγώ έδωσα τον μαιο το sorbonne β2 και αυτον τον μαιο θα δωσω το c1. Θα ξεκινήσω απο τον Ιανουάριο προετοιμασία. Πιστευω 3 ωρες την εβδομάδα ειναι καλες!! Εγω ήξερα οτι οποιος έχει το β2 απαλάσεται απο ακουστικά και προφορικά και οτι η βαση ειναι στα 50 και για να το περασεις πρεπει να παρεις 25. Απο αυτα που διάβασα για την βαθμολογια κατάλαβα τελείως διαφορετικά πράγματα.. ----> :help:

Aπο Ιανουαριο ειναι αργα ( εχεις 2 βιβλια , και το κειμενο - κατανοησης με ερωτησεις , την εξθεση , και προφορικα - τελος Ιουνιου )

Επισης εχεις κανονικα προφορικα ( μια ερωτηση litterature , και ενα κειμενο civilisation )

Τα γραπτα ειναι το Πασχα .... οποτε ξεκινα αμεσα

Οσον αφορα τα προφορικα...ξερετε τι πρεπει να διαβασει κανεις για το C1? Πρεπει να μαθαινει κανεις παπαγαλια τη civilisation?
Πως γινεται η εξεταση? δηλαδη τι σε ρωτανε να πεις?
Δεν υπαρχει υλη οσον αφορα στην civilisation , για να μαθεις στο Sorbonne 1 ( αν λεγοντας C1 δεν εννοεις DALF αλλα Sorbonne )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kikini

Νεοφερμένος

Η kikini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καταλαβα...δηλαδη ο,τι υπαρχει στο βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kikini

Νεοφερμένος

Η kikini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειναι το βιβλιο της Λoυρη-Λημνιατη και Βλαχου που εχει τις αναλυσεις των εργων και θεματα για civilisation! Αναφερομαι στο sorbonne C1!

Eγώ έδωσα τον μαιο το sorbonne β2 και αυτον τον μαιο θα δωσω το c1. Θα ξεκινήσω απο τον Ιανουάριο προετοιμασία. Πιστευω 3 ωρες την εβδομάδα ειναι καλες!! Εγω ήξερα οτι οποιος έχει το β2 απαλάσεται απο ακουστικά και προφορικά και οτι η βαση ειναι στα 50 και για να το περασεις πρεπει να παρεις 25. Απο αυτα που διάβασα για την βαθμολογια κατάλαβα τελείως διαφορετικά πράγματα.. ----> :help:

Δινεις μονο litterature kai civilisation,δεν εχεις εκθεση-ακουστικο-γραμματικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
δεν εχει εκθεση και γραμματικη?? το civilisation τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kikini

Νεοφερμένος

Η kikini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δεν εχει εκθεση και γραμματικη?? το civilisation τι ειναι?
Αν εχεις περασει το sorbonne B2 τοτε στο sorbonneC1 δεν θα δωσεις εκθεση-ακουστικο-γραμματικη. Θα δωσεις μονο Γραπτα και προφορικα πανω σε 2 λογοτεχνικα βιβλια. Στα προφορικα θα σου δοθει ενα κειμενο εκτος απο το αποσπασμα του λογοτεχνικου βιβλιου οπου θα πρεπει να μιλισεις για ti civilisation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
αα καταλαβα!! ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top