Εξετάσεις Γαλλικού Ινστιτούτου Μάιος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
ασε σου λεω δραμα!εχω φτασει σε σημειο να παιρνω και 4,5/23 σε τεστ που κανω και το μεγαλυτερο που εκανα ποτε ηταν 11/25.δεν ξερω τι ναπω!ουτε και στα υπολοιπα τα παω ιδιαιτερα καλα!

Κατάλαβα! Πάντως αν είναι να αλλάξεις δηλαδή να πάς κρατικό , να το κάνεις τώρα !Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Κατάλαβα! Πάντως αν είναι να αλλάξεις δηλαδή να πάς κρατικό , να το κάνεις τώρα !Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο!!
και τα 2 θα δωσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα ! Για να είσαι σίγουρος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω το Μαιο δινω Β1...για να δουμε...δεν νομιζω να κοπο ειμαι κλη στα γαλλικα αλλα ποτε δεν ξερεις.....
Καλη επιτυχια σε ολους ευχομαι........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά μου φαίνεται ή το κρατικό είναι πιο εύκολο από τα delf; Έκανα ένα ακουστικό από past papers και δεν είχα κανένα λάθος (για β1 μιλάμε). Στο delf πετυχαίνω γύρω στα 15/25..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x-tonisa

Νεοφερμένος

Η x-tonisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ρε παιδια τα αποτελεσματα του δεκεμβριου ποτε βγαινουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη, δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν , αλλά σε ένα καλοκαίρι από α2 δεν γίνεται να πας σε β2 :P υποτίθεται ότι στο α2 ξέρεις λίγα ( θα φανώ υπερβολικός αν πω ελάχιστα) στοιχεία γραμματικής. Το Β1 έρχεται να καλύψει μεγάλο μέρος αυτού του κενού που καλύπττεται εντελώς στα τέλη του Β2. Δεν ξέρω... προσωπική άποψη. Πάντως maria μην αγχώνεσαι για το επίπεδό σου... Σκέψου ότι σε δύο χρόνια που τελειώνεις σχολείο θα έχεις άπλετο χρόνο να τελειώσεις τα γαλλικά σου. Πάντως χρειάζεται προσωπικό διάβασμα και επιμένω , επειδή δεν ξέρω κατα πόσο τα σχολεία είναι αποδοτικά στο να προετοιμάζουν υποψηφίους... Εδώ καλά καλά το κανονικό βιβλίο του οργανισμού δεν διδάσκουν καλά και μπορούν να προετοιμάζουν και για πτυχία; :P Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις και ελπίζω maria να έχεις πέσει σε μία :)

Περιττό να σου πω πως ίσως να μην έχω πέσει σε μία από τις εξαιρέσεις..εδώ σας λέω ότι δεν έχουμε βγάλει ακόμη ποσοστά..κ δεν μας έχει κάνει επανάληψη στους χρόνους...γι'αυτό πιστεύω πως καλύτερο είναι να διαβάζω μόνη όσο μπορώ για να καλύψω τυχόν κενά..μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να βρω κάποιο site που να έχει τους χρόνους για να τους διαβάσω από εκεί?? Δεν έχουμε κάποιο βιβλίο γραμματικής..:/: Γιατί δε βλέπω να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα αν το αφήσω το θέμα στα χέρια του σχολείου μου..(δεν θέλω να απογοητευτώ!!!:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
υπάρχουν διάφορα σάιτς
ανάλογα τι θα ψάχνεις κάθε φορά θα βρεις μερικά
πάντως εγώ σου προτείνω αφού θες να κάνεις εξάσκηση στη γραμματική, να πάρεις ένα βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Περιττό να σου πω πως ίσως να μην έχω πέσει σε μία από τις εξαιρέσεις..εδώ σας λέω ότι δεν έχουμε βγάλει ακόμη ποσοστά..κ δεν μας έχει κάνει επανάληψη στους χρόνους...γι'αυτό πιστεύω πως καλύτερο είναι να διαβάζω μόνη όσο μπορώ για να καλύψω τυχόν κενά..μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να βρω κάποιο site που να έχει τους χρόνους για να τους διαβάσω από εκεί?? Δεν έχουμε κάποιο βιβλίο γραμματικής..:/: Γιατί δε βλέπω να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα αν το αφήσω το θέμα στα χέρια του σχολείου μου..(δεν θέλω να απογοητευτώ!!!:worry:)

Μπορείς να αγορασεις το bescherelle la conjugaison υπάρχουν εκεί πολλά ρήματα σε όλους τους χρόνους! Θα σε βοηθήσει πολύ πιστευω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αν είναι να με βοηθήσει..θα το αγοράσω!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ρε παιδια τα αποτελεσματα του δεκεμβριου ποτε βγαινουν?

και εγω αυτη την απορια εχω... με εχει φαει το αγχοσ... γυρω στο φεβρουαριο ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά γιατί λέτε ότι είναι τόσο δυσκολα το ακουστικο?
εγω οταν ειχα δωσει delf b1 το δεκέμβρη του 2009 είχα 18/25 και χωρίς ιδιαίτερη εξάσκηση
τωρα αμα τα δυσκολεψαν κι αλλο τι να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
και εγω αυτη την απορια εχω... με εχει φαει το αγχοσ... γυρω στο φεβρουαριο ξερω...
20 ιανουαριου νομιζω!και σου ευχομαι καλη επιτυχια γιατι αν θυμαμαι καλα ειχες κοπει τον μαιο στο β2!τωρα πως τα πηγες?τι πιστευεις?

Ρε παιδιά γιατί λέτε ότι είναι τόσο δυσκολα το ακουστικο?
εγω οταν ειχα δωσει delf b1 το δεκέμβρη του 2009 είχα 18/25 και χωρίς ιδιαίτερη εξάσκηση
τωρα αμα τα δυσκολεψαν κι αλλο τι να πω?
στο β1 μαιο του 2009(μαιος) ειχα παρει 19 αν θυμαμαι καλα αλλα απο το 2010 το εκαναν παλουκι καια αυτο απ,οτι ακουω!και ειναι και μικρο επιπεδο!

Ρε παιδιά μου φαίνεται ή το κρατικό είναι πιο εύκολο από τα delf; Έκανα ένα ακουστικό από past papers και δεν είχα κανένα λάθος (για β1 μιλάμε). Στο delf πετυχαίνω γύρω στα 15/25..!
ναι ειναι πιο ευκολο το κρατικο και ιδιαιτερα στο β2!

υπάρχουν διάφορα σάιτς
ανάλογα τι θα ψάχνεις κάθε φορά θα βρεις μερικά
πάντως εγώ σου προτείνω αφού θες να κάνεις εξάσκηση στη γραμματική, να πάρεις ένα βιβλίο με θεωρία και ασκήσεις
προτεινω την la nouvelle grammaire communicative(kosvoyanis)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Περιττό να σου πω πως ίσως να μην έχω πέσει σε μία από τις εξαιρέσεις..εδώ σας λέω ότι δεν έχουμε βγάλει ακόμη ποσοστά..κ δεν μας έχει κάνει επανάληψη στους χρόνους...γι'αυτό πιστεύω πως καλύτερο είναι να διαβάζω μόνη όσο μπορώ για να καλύψω τυχόν κενά..μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να βρω κάποιο site που να έχει τους χρόνους για να τους διαβάσω από εκεί?? Δεν έχουμε κάποιο βιβλίο γραμματικής..:/: Γιατί δε βλέπω να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα αν το αφήσω το θέμα στα χέρια του σχολείου μου..(δεν θέλω να απογοητευτώ!!!:worry:)

1) Όταν έλεγα εξαίρεση εννοούσα καλή καθηγήτρια...
2) Πάρε μια γραμματική ... Στο ιντερνετ δεν έχει καλές. Γι αυτό σου είπα πιο πριν να το πάρεις λίγο πιο πολύ πάνω σου το θέμα γιατί στο σχολείο δεν είναι καλή η προετοιμασία συχνά... Αυτό όμως που θα σε δυσκολέψει είναι το γεγονός ότι είναι γραμματικές είναι γραμμένες στα γαλλικά που πρέπει να μάθεις, γι αυτό κυριώς διδάσκονται και δεν γίνεται προσωπική χρήση.

Ρε παιδιά γιατί λέτε ότι είναι τόσο δυσκολα το ακουστικο?
εγω οταν ειχα δωσει delf b1 το δεκέμβρη του 2009 είχα 18/25 και χωρίς ιδιαίτερη εξάσκηση
τωρα αμα τα δυσκολεψαν κι αλλο τι να πω?


Συμφωνώ μαζί σου... Κατά την άποψή μου , δεν φταίει το δίπλωμα , αλλά εμείς είμαστε που δυσκολευόμαστε. Τα γαλλικά δεν ακούγονται πουθενά γύρω μας και πολλοί δεν ακούνε γαλλική μουσική. Άρα δεν έχουν εξοικιωθεί με τους ήχους και δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του ακουστικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
1) Όταν έλεγα εξαίρεση εννοούσα καλή καθηγήτρια...
2) Πάρε μια γραμματική ... Στο ιντερνετ δεν έχει καλές. Γι αυτό σου είπα πιο πριν να το πάρεις λίγο πιο πολύ πάνω σου το θέμα γιατί στο σχολείο δεν είναι καλή η προετοιμασία συχνά... Αυτό όμως που θα σε δυσκολέψει είναι το γεγονός ότι είναι γραμματικές είναι γραμμένες στα γαλλικά που πρέπει να μάθεις, γι αυτό κυριώς διδάσκονται και δεν γίνεται προσωπική χρήση.

Το κατάλαβα ότι εννοούσες για την καθηγήτρια..γι'αυτό σου είπα πως ίσως να μην έχω πέσει σε μία από τις εξαιρέσεις...είναι πολύ χαλαρή...:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παιδιά οι εγγραφές είναι μέχρι την Πέμπτη; Μήπως ξερει κανείς αν θα δωθεί υπάρχει παράταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
θα δωθει αν δεν κανω λαθος παραταση μεχρι και τις 16!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
20 ιανουαριου νομιζω!και σου ευχομαι καλη επιτυχια γιατι αν θυμαμαι καλα ειχες κοπει τον μαιο στο β2!τωρα πως τα πηγες?τι πιστευεις?


καλα τα πηγα περασα και ειμαι πλ χαρουμενη... τωρα θα συνεχισω γαι c1 κρατικο... καλη επιτυχια κ σε σενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.. λοιπόν, εχθές πήγα και γράφτηκα για το sorbonne b2 αλλά η απόδειξη λέει απλώς Β2 μήπως έκαναν λάθος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Γεια σας ! Εγώ δίνω Β1 ! :clapup: Μήπως ξέρει κανείς κάποια ιστοσελίδα που να περιέχει παλιότερα θέματα εξετάσεων που είχαν πέσει για να κάνω εξάσκηση ;;; :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top