Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα σας !!! Οσοι απο εσας εχετε γραψει αρχαια, μπορειτε να μου πειτε τι περιειχε το γραπτο και ποσες μοναδες πιανει η καθε ασκηση ???

Στις προιγούμενες σελίδες κάποιος το είχε γράψει ψάξε και θα το βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Σήμερα έγραψα ιστορία.Ήταν πανεύκολα και το 20αρι το έχω πιάσει σίγουρα.:clapup:Πάμε για άλγεβρα τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σήμερα έγραψα ιστορία.Ήταν πανεύκολα και το 20αρι το έχω πιάσει σίγουρα.:clapup:Πάμε για άλγεβρα τώρα!

Τοσο ευκολα ήταν;:worry: εμάς ήταν μέτρια προς δύσκολα. τι είχατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Τοσο ευκολα ήταν;:worry: εμάς ήταν μέτρια προς δύσκολα. τι είχατε;

Λοιπόν..Στο πρώτο θέμα είχε μια άσκηση με συμπλήρωση κενών(πανεύκολο),είχε για την Κοινή Ελληνική,τα θεωρικά και τις επιστήμες στην Αύγυπτο.Στο δεύτερο θέμα η μία πηγή ήταν αυτή με τον οίκο,έπρεπε να γράψουμε και με βάση τις ιστορικές γνώσεις (έγραψα ολόκληρο κατεβατό) και η άλλη πηγή ήταν με τον Πελλοπονησιακό πόλεμο (αίτια,συνέπειες) και εκεί με βαση τις ιστορικές γνώσεις παλι.
Εσάς γιατί ήταν δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπόν..Στο πρώτο θέμα είχε μια άσκηση με συμπλήρωση κενών(πανεύκολο),είχε για την Κοινή Ελληνική,τα θεωρικά και τις επιστήμες στην Αύγυπτο.Στο δεύτερο θέμα η μία πηγή ήταν αυτή με τον οίκο,έπρεπε να γράψουμε και με βάση τις ιστορικές γνώσεις (έγραψα ολόκληρο κατεβατό) και η άλλη πηγή ήταν με τον Πελλοπονησιακό πόλεμο (αίτια,συνέπειες) και εκεί με βαση τις ιστορικές γνώσεις παλι.
Εσάς γιατί ήταν δύσκολα;

1o θέμα είχε μια άσκηση πολλαπλής που είχε όοοτι λεπτομέρια μπορείς να φανταστείς και μια με συμπλήρωση κενών και εμας.
Μετά είχε μια άσκηση με ορισμούς μας έβαλε θρησκ. συκρητισμό, χορηγία και στήλη της Ροζέτας αυτά ήταν εύκολα.
Μετά ανάπτυξης έβαλε κάτι με τον Περικλή ( ΑΑΑΘΛΙΟ) και μια με τον Μ. Αλεξανδρομ.
Μα να μην βαλει μια πολη-κρατος; Να μην βαλει εναν Μ. Κωνσταντίνο; Να μην βαλει εναν Φιλλιπο Β? Ενα συνεδριο της Κορινθου βρε αδερφε.
Με τον αχρηστο τον Περικλή της που μου τον εβαλε και 15 μοναδες.
Και πηγες ειχαμε την ιδια με τον πελλοπονησιακο ( σε αυτη εγραψα 1 σελιδα)
και μια αλλη με γραμμικη β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
1o θέμα είχε μια άσκηση πολλαπλής που είχε όοοτι λεπτομέρια μπορείς να φανταστείς και μια με συμπλήρωση κενών και εμας.
Μετά είχε μια άσκηση με ορισμούς μας έβαλε θρησκ. συκρητισμό, χορηγία και στήλη της Ροζέτας αυτά ήταν εύκολα.
Μετά ανάπτυξης έβαλε κάτι με τον Περικλή ( ΑΑΑΘΛΙΟ) και μια με τον Μ. Αλεξανδρομ.
Μα να μην βαλει μια πολη-κρατος; Να μην βαλει εναν Μ. Κωνσταντίνο; Να μην βαλει εναν Φιλλιπο Β? Ενα συνεδριο της Κορινθου βρε αδερφε.
Με τον αχρηστο τον Περικλή της που μου τον εβαλε και 15 μοναδες.
Και πηγες ειχαμε την ιδια με τον πελλοπονησιακο ( σε αυτη εγραψα 1 σελιδα)
και μια αλλη με γραμμικη β.

Eμας ηταν έξω και ο Μ.Κωνσταντίνος και ο Φίλλιπος Β.Εσύ στις πηγές έγραψες και όσα ήξερες απο το βιβλίο και όσα ελεγε η πηγη; Εμάς αυτη μας ειπε οτι αυτά που έλεγε το βιβλίο ηταν πιο σημαντικα και καλύτερα να γραψουμε αυτα και οχι οτι λεει η πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Eμας ηταν έξω και ο Μ.Κωνσταντίνος και ο Φίλλιπος Β.Εσύ στις πηγές έγραψες και όσα ήξερες απο το βιβλίο και όσα ελεγε η πηγη; Εμάς αυτη μας ειπε οτι αυτά που έλεγε το βιβλίο ηταν πιο σημαντικα και καλύτερα να γραψουμε αυτα και οχι οτι λεει η πηγη

Στον Πελοποννησιακό η δική μας η πηγή ήταν από τον Θουκ.
Εκει εγραψα ολα αυτα που ελεγε για αιτια και συνεπιες στο βιβλιο αλλα και προσθεσα και καλα αυτο με τις φυσικες καταστροφες ( κατι ξηρασιες, σεισμους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Στον Πελοποννησιακό η δική μας η πηγή ήταν από τον Θουκ.
Εκει εγραψα ολα αυτα που ελεγε για αιτια και συνεπιες στο βιβλιο αλλα και προσθεσα και καλα αυτο με τις φυσικες καταστροφες ( κατι ξηρασιες, σεισμους)

Ακριβώς και εγώ αυτο εγραψα:PΟι πηγές με πήραν παααρα πολύ..να φανταστεις ζητησα και άλλη κόλλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ακριβώς και εγώ αυτο εγραψα:PΟι πηγές με πήραν παααρα πολύ..να φανταστεις ζητησα και άλλη κόλλα:P

Α εγώ μόνο στην μια. Στην άλλη γύρω στις 10-15 σειρές έγραψα γιατί δεν ήταν τόσο ανάπτυξης.
Ο Πελλοπονησιακός πόλεμος με τα αίτια και τις συνέπιες είναι το αγαπημένο μου :inlove:
Η κυρία των αρχαίων μας έχει πει τόοοοοσα πολλά που πραγματικά κάθε πόλεμο τον συγκρίνω πλέον με εκείνον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Παιδιά και εμείς ιστορία, και νομίζω πως πιάνω γυρω στο 15 :P Α' ομάδα 1ο θέμα ήταν Σωστό Λάθος αλλά απαιτητικό, 2ο θέμα αντιστοίχηση ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΚΕΙ, 3ο θέμα συμπλήρωση κενών -παίζει να 'ναι το μόνο θέμα που έχω ολόσωστο :P B' ομάδα 1ο θέμα να γράψουμε ό,τι ξέρουμε από την Α' Αθηναϊκή συμμαχία και 2ο θέμα σχεδόν ό,τι ξέρουμε για τον Β' ελληνικό αποικισμό (αυτό σωστό).
Δύσκολα δεν τα λες, αλλά στην Αθην. συμμαχία επειδή τα έκανα μια ανάγνωση (θεώρησα πως δε θα πέσουν, καθώς είχαμε 76 σελίδες ύλη :P ) έγραφα τη μπαρούφα της μπαρούφας (Ω μπαρούφα!).
Πάμε για χημεία τώρα, μετά φυσική και μετά λογοτεχνία. 3 μεγάλες αγάπες. Επιτέλους θα χαλαρώσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε η Αθηναική συμμαχία να έπεφτε αντί του Περικλή θα έγραφα 20 -_-............. τώρα σιγά... 1 μονάδα από τις 4 να μου δώσει θα είναι θαύμα. Σύν ότι δεν ξέρω τι έκανα με το πολλαπλής επιλογής.

*Πολιτική παιδεία σε σιχαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Τελείωσα με τα αρχαία επιτέλους :clapup:
Αφού έφυγαν οι 5 ώρες /εβδομάδα αρχαία τώρα δεν φοβάμαι τίποτα....
Πάμε για άλγεβρα
ΑΑΑΑ μιάς και το θυμήθηκα αρχαία έγραψα πολύ καλύτερα από όσο περίμενα κάπου 15-16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Eγώ αρχαία δεν φοβάμαι καθοολου καπου στο 18-19 περιμένω να γράψω..Το θέμα είναι προλάβω να βγάλω την ύλη.Άλγεβρα φοβάμαι λιγάκι αλλά σε σχέση με την φυσικη και την γεωμετρια θα γράψω μια χαραα.!Μετά όλα τα άλλα ειναι εντάξει..χαλαραα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γράψαμε άλγεβρα και έχω ένα προαίσθημα πως θα περάσω μια βόλτα και τον Σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γράψαμε άλγεβρα και έχω ένα προαίσθημα πως θα περάσω μια βόλτα και τον Σεπτέμβρη

Τοσο δυσκολα ηταν;:hmm: Αρχιζω να ανησυχω για αυριο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ 19.8..... Με καταστρέφει η γυμναστική
Με τις τελευταίες αλλαγές, στο Λύκειο ο βαθμός της Γυμναστικής ΔΕΝ υπολογίζεται στην εξαγωγή του μέσου όρου.
το κεκλιμενο δεν ειναι εκτος;
Ναι, το κεκλιμένο επίπεδο (δυστυχώς και κάκιστα) ΔΕΝ είναι στη διδακτέα ύλη της Α Λυκείου. (Αν δείτε τα θέματα της "τράπεζας" δεν υπάρχει ούτε ένα κεκλιμένο επίπεδο). Για μένα καλώς κάποιοι καθηγητές το δίδαξαν και το ζήτησαν στις εξετάσεις, καθώς η γνώση του είναι πολύ βασική για τις επόμενες τάξεις. Βέβαια "νομικά" ο οι καθηγητές αυτοί είναι "παράνομοι" και αν καταγγελθούν, αυτό μπορεί να σημαίνει ακύρωση και επανάληψη της εξέτασης. Αν κάποιοι μαθητές πιστεύουν ότι αυτό τους συμφέρει, ας κάνουν οι γονείς τους καταγγελία.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Με τις τελευταίες αλλαγές, στο Λύκειο ο βαθμός της Γυμναστικής ΔΕΝ υπολογίζεται στην εξαγωγή του μέσου όρου.
Ναι, το κεκλιμένο επίπεδο (δυστυχώς και κάκιστα) ΔΕΝ είναι στη διδακτέα ύλη της Α Λυκείου. (Αν δείτε τα θέματα της "τράπεζας" δεν υπάρχει ούτε ένα κεκλιμένο επίπεδο). Για μένα καλώς κάποιοι καθηγητές το δίδαξαν και το ζήτησαν στις εξετάσεις, καθώς η γνώση του είναι πολύ βασική για τις επόμενες τάξεις. Βέβαια "νομικά" ο οι καθηγητές αυτοί είναι "παράνομοι" και αν καταγγελθούν, αυτό μπορεί να σημαίνει ακύρωση και επανάληψη της εξέτασης. Αν κάποιοι μαθητές πιστεύουν ότι αυτό τους συμφέρει, ας κάνουν οι γονείς τους καταγγελία.



Αλήθεια έπρεπε να είναι εκτος;Τοτε εμεις γιατί το καναμε και επεσε και στις εξετασεις κιολας;Οπως και να εχει δεν ειναι κατι τρομερο..ευκολο το θεωρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η πολιτική παιδεία μπορεί να πεθάνει αν θέλει :look:
αύριο θα την κάψω :look:
και καλά τώρα έχω τελείωσει την ύλη. Και καλά γράφω αύριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Με τις τελευταίες αλλαγές, στο Λύκειο ο βαθμός της Γυμναστικής ΔΕΝ υπολογίζεται στην εξαγωγή του μέσου όρου.

Δία, κι εγώ κάτι τέτοιο φαντάστηκα αλλά στο 2ο τετράμηνο που μας έδωσαν βαθμούς έλεγε πάνω τον Μ.Ο. και ήταν 19.8. Είχα μόνο 2 19άρια, Πολ. Παιδεία και Γυμναστική. Οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία, κι εγώ κάτι τέτοιο φαντάστηκα αλλά στο 2ο τετράμηνο που μας έδωσαν βαθμούς έλεγε πάνω τον Μ.Ο. και ήταν 19.8. Είχα μόνο 2 19άρια, Πολ. Παιδεία και Γυμναστική. Οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό.
Αντί να φαντάζεσαι, δες το νόμο: https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/509-exetaseis-lykeio.html
Για την προαγωγή των μαθητών στις Α΄ και Β΄ τάξεις Ημερήσιου Γενικού Λυκείου ...απαιτείται γενικός μέσος όρος τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5), ο οποίος προκύπτει από τον Μ.Ο. των βαθμών ετήσιας επίδοσης του μαθητή όλων των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων συμπεριλαμβανομένου και του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας.
Ποιο μάθημα λείπει; Το βρήκες, η Γυμναστική. Το ότι στον έλεγχό σου υπολόγιζε Μ.Ο. Β' τετραμήνου με τη Γυμναστική, δεν λέει κάτι. Μπορεί να μην διόρθωσαν ακόμα το πρόγραμμα με βάση τις νέες αλλαγές. Άλλωστε, ο Μ.Ο. τετραμήνου στο Λύκειο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Σημασία έχει ο Μ.Ο. κάθε μαθήματος και ο Γενικός Μέσος Όρος ο οποίος είναι ο Μ.Ο. των Μ.Ο. όλων των μαθημάτων πλην της Γυμναστικής.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top