Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
στη λογοτεχνια σε αγνωστο θα γραψουμε
εσεις που γραψατε κειμενα πειτε μας λιγο τη δομη !!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Εμάς πάντως οι καθηγήτρια μας ενημερώθηκε απο τον σύμβουλο οτι πρέπει να μπει γνωστό κείμενο..Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω.
Λοιπόν μας είχε 4 θέματα το κάθε ένα απο 25.
Διάλεξα Ερωτόκριτο ''Τα φύλα στην Λογοτεχνία''
ΘΕΜΑ Α : Να βρείτε μέσα στο κείμενο 2 παρομοιώσεις και 2 μεταφορές και να τις σχολιάσετε.
ΘΕΜΑ Β : Μέσα απο τα λόγια της Φροσύνης τι μπορούμε να καταλάβουμε για τον χαρακτήρα της και τα συναισθήματα της εκείνη τη στιγμή;
ΘΕΜΑ Γ: Ποια ήταν η θέση της γυναίκας εκείνη την εποχή, έτσι όπως διαφαίνεται μέσα στο κείμενο, και ποια τώρα;
ΘΕΜΑ Δ : Υποθέστε οτι είστε η Αρετούσα (για τα κορίτσια) και ο Ερωτόκριτος (για τα αγόρια). Καταγράψτε τα συνασθήματα και τις ανησυχίες σας στο ημερολόγιο σας (για τα κορίτσια) σε μια επιστολή προς ένα φίλο σας (για τα αγόρια).
Εύκολα θέματα. Στο τελευταίο..έσκισα!! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εμάς πάντως οι καθηγήτρια μας ενημερώθηκε απο τον σύμβουλο οτι πρέπει να μπει γνωστό κείμενο..Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω.
Λοιπόν μας είχε 4 θέματα το κάθε ένα απο 25.
Διάλεξα Ερωτόκριτο ''Τα φύλα στην Λογοτεχνία''
ΘΕΜΑ Α : Να βρείτε μέσα στο κείμενο 2 παρομοιώσεις και 2 μεταφορές και να τις σχολιάσετε.
ΘΕΜΑ Β : Μέσα απο τα λόγια της Φροσύνης τι μπορούμε να καταλάβουμε για τον χαρακτήρα της και τα συναισθήματα της εκείνη τη στιγμή;
ΘΕΜΑ Γ: Ποια ήταν η θέση της γυναίκας εκείνη την εποχή, έτσι όπως διαφαίνεται μέσα στο κείμενο, και ποια τώρα;
ΘΕΜΑ Δ : Υποθέστε οτι είστε η Αρετούσα (για τα κορίτσια) και ο Ερωτόκριτος (για τα αγόρια). Καταγράψτε τα συνασθήματα και τις ανησυχίες σας στο ημερολόγιο σας (για τα κορίτσια) σε μια επιστολή προς ένα φίλο σας (για τα αγόρια).
Εύκολα θέματα. Στο τελευταίο..έσκισα!! 8)

Ωραίοοοοο.Ειδικά το τελευταίο τα σπάει.Περίεργο πάντως που δεν είχε τίποτα που να αφορά τη γλώσσα,το στίχο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ωραίοοοοο.Ειδικά το τελευταίο τα σπάει.Περίεργο πάντως που δεν είχε τίποτα που να αφορά τη γλώσσα,το στίχο κλπ
Ναι πολύ ωραίο!! :D
Όντως και εμένα με παραξένεψε αλλά καλύτερα! :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Εμάς πάντως οι καθηγήτρια μας ενημερώθηκε απο τον σύμβουλο οτι πρέπει να μπει γνωστό κείμενο..Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω.
Λοιπόν μας είχε 4 θέματα το κάθε ένα απο 25.
Διάλεξα Ερωτόκριτο ''Τα φύλα στην Λογοτεχνία''
ΘΕΜΑ Α : Να βρείτε μέσα στο κείμενο 2 παρομοιώσεις και 2 μεταφορές και να τις σχολιάσετε.
ΘΕΜΑ Β : Μέσα απο τα λόγια της Φροσύνης τι μπορούμε να καταλάβουμε για τον χαρακτήρα της και τα συναισθήματα της εκείνη τη στιγμή;
ΘΕΜΑ Γ: Ποια ήταν η θέση της γυναίκας εκείνη την εποχή, έτσι όπως διαφαίνεται μέσα στο κείμενο, και ποια τώρα;
ΘΕΜΑ Δ : Υποθέστε οτι είστε η Αρετούσα (για τα κορίτσια) και ο Ερωτόκριτος (για τα αγόρια). Καταγράψτε τα συνασθήματα και τις ανησυχίες σας στο ημερολόγιο σας (για τα κορίτσια) σε μια επιστολή προς ένα φίλο σας (για τα αγόρια).
Εύκολα θέματα. Στο τελευταίο..έσκισα!! 8)

Το είδαμε:P(τι κάθεσαι και γράφεις κι εσύ)
Εμείς πάντως άγνωστο θα γράψουμε γιατί μας θεωρούν(και είμαστε δηλαδή) ξεφτερια!:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Σε μας μπηκαν αγνωστα.Το πρωτο ηταν ενα αποσπασμα απο τα Ματωμενα Χωματα.Ερωτησεις:
Α.Να πουμε ποια ηταν η θεση του πατερα,της μητερας και των παιδιων εκεινη την εποχη και τι χαρακτηριζε τις σχεσεις μεταξυ των μελων της οικογενειας.
Β.Να συγκρινουμε εκεινη την οικογενεια με την σημερινη οικογενεια
Γ.Να ταυτιστουμε με το ενα παιδι και να γραψουμε μια επιστολη στη μητερα που θα της εκφραζουμε τα συναισθηματα μας γι αυτην.
Δ.Να ταυτιστουμε με τον πατερα και να αφηγηθουμε ενα κομματι του κειμενου σαν να ειμαστε εμεις ο πατερας.
Το δευτερο ηταν τρια ποιηματα ενα του Καβαφη ενα του Σολωμου και ενα του Σεφερη.Ερωτησεις:
Α.Να τα βαλουμε στη σειρα απο το πιο μοντερνο στο πιο παραδοσιακο με βαση τη στιχουργικη και να αιτιολογησουμε.
Β.Να βρουμε απο μια εικονα στα ποιηματα του Σολωμου και του Καβαφη και να πουμε τι συμβολιζουν οι εικονες.
Γ.Να βρουμε χαρακτηριστικα της ποιησης του Καβαφη στο ποιημα του.
Δ.Να αναφερουμε σε ποια σχολη-ρευμα ανηκει το ποιημα του Σολωμου και γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Σε μας μπηκαν αγνωστα.Το πρωτο ηταν ενα αποσπασμα απο τα Ματωμενα Χωματα.Ερωτησεις:
Α.Να πουμε ποια ηταν η θεση του πατερα,της μητερας και των παιδιων εκεινη την εποχη και τι χαρακτηριζε τις σχεσεις μεταξυ των μελων της οικογενειας.
Β.Να συγκρινουμε εκεινη την οικογενεια με την σημερινη οικογενεια
Γ.Να ταυτιστουμε με το ενα παιδι και να γραψουμε μια επιστολη στη μητερα που θα της εκφραζουμε τα συναισθηματα μας γι αυτην.
Δ.Να ταυτιστουμε με τον πατερα και να αφηγηθουμε ενα κομματι του κειμενου σαν να ειμαστε εμεις ο πατερας.
Το δευτερο ηταν τρια ποιηματα ενα του Καβαφη ενα του Σολωμου και ενα του Σεφερη.Ερωτησεις:
Α.Να τα βαλουμε στη σειρα απο το πιο μοντερνο στο πιο παραδοσιακο με βαση τη στιχουργικη και να αιτιολογησουμε.
Β.Να βρουμε απο μια εικονα στα ποιηματα του Σολωμου και του Καβαφη και να πουμε τι συμβολιζουν οι εικονες.
Γ.Να βρουμε χαρακτηριστικα της ποιησης του Καβαφη στο ποιημα του.
Δ.Να αναφερουμε σε ποια σχολη-ρευμα ανηκει το ποιημα του Σολωμου και γιατι.

Χμ.Το πρώτο καλό.Και το κείμενο πολύ ωραίο από τα Ματωμένα Χώματα.
Το δεύτερο είναι λίγο παλούκι ή μου φαίνεται;Εγώ πάντως θα διάλεγα το πρώτο χωρίς να το σκεφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Και εγω το πρωτο διαλεξα γιατι ειχε κυριως ερωτησεις κρισεως ενω το δευτερο επρεπε να ειχες διαβασει καλα για να τα ξερεις.Σχεδον ολα τα παιδια το πρωτο διαλεξανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Και εγω το πρωτο διαλεξα γιατι ειχε κυριως ερωτησεις κρισεως ενω το δευτερο επρεπε να ειχες διαβασει καλα για να τα ξερεις.Σχεδον ολα τα παιδια το πρωτο διαλεξανε.

Ε λογικό μου φαίνεται.Στο δεύτερο όλες ήθελαν θεωρία από τις εισαγωγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
αυτα τα κειμενα που σας εβαλαν τα ειχατε διδαχθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
αυτα τα κειμενα που σας εβαλαν τα ειχατε διδαχθει

Δεν γράψαμε ακόμη εμείς.Αλλά μας είπε ότι θα είναι άγνωστα.Θα έχει δύο θέματα το ένα σίγουρα ποίημα,το δεύτερο ίσως πεζό,αλλά θα πέσουν περισσότερα από ένα ποιήματα,σαν παράλληλα,έτσι ώστε να κάνουμε σύγκριση και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Το είδαμε:P(τι κάθεσαι και γράφεις κι εσύ)
Εμείς πάντως άγνωστο θα γράψουμε γιατί μας θεωρούν(και είμαστε δηλαδή) ξεφτερια!:P :P

χαχα άστα να πάνε!! :P
Πάντως δεν έχεις να πεις..είμαι καλλιτεχνική φλέβα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

upndown96

Νεοφερμένος

Ο upndown96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι πρωτη λυκειου και την τεταρτη δινω ιστορια και αρχισα προετιμασια απο σημερα.
Θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε που να δωσω βαση και πια ειναι τα σοσ.
Ευχαριστω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Λοιπόν τουλάχιστον τα σος που μας είπε η δικιά μας η καθηγήτρια είναι:
1.Η αθηναϊκή συμμαχία και πως αυτή μετατράπηκε σε ηγεμονία.
2. Το συνέδριο της Κορίνθου.
3. Προϋποθέσεις για την ύπαρξη της πόλης κράτους.
4. Λειτουργίες.
5. Πολιτεύματα. (όχι και τοσο)
Εντάξει τώρα σου τα πα χονδρικά. Πάντως εμάς πάνω κατω αυτά μας εβαλε στο διαγώνισμα.
Εσας δεν σας έχει δώσει σος; Καλό διάβασμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι πρωτη λυκειου και την τεταρτη δινω ιστορια και αρχισα προετιμασια απο σημερα.
Θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε που να δωσω βαση και πια ειναι τα σοσ.
Ευχαριστω. :)

Εμείς που γράψαμε Ιστορία μας έπεσαν λίγα απ'αυτά που περιμέναμε όπως :

- Η αθηναϊκή συμμαχία (+χαρακτηριστικά) και πώς αυτή μετατράπηκε σε ηγεμονία
- Η ισχυροποίηση του μακεδονικού κράτους + οικονομία (Φίλιππος Β')
- Πατρίκιοι, μετοίκιο, θρησκευτικός συγκρητισμός
- Παράθεμα για τη Δωδεκάδελτο
- Για την Κοινή Ελληνική και τι γνωρίζουμε
- Σ-Λ

Άν θες τη δική μου άποψη και εφόσον περιλαμβάνονται αυτά τα κομμάτια στην ύλη σουδιάβασε καλά

- Οικονομία στην εποχή του Περικλή ( λειτουργίες, φορολογία κλπ ... )
- Έργο του Μ. Αλεξάνδρου ( ΟΛΟ) - SOS ... ;)

Λοιπόν τουλάχιστον τα σος που μας είπε η δικιά μας η καθηγήτρια είναι:
1.Η αθηναϊκή συμμαχία και πως αυτή μετατράπηκε σε ηγεμονία.
2. Το συνέδριο της Κορίνθου.
3. Προϋποθέσεις για την ύπαρξη της πόλης κράτους.
4. Λειτουργίες.
5. Πολιτεύματα. (όχι και τοσο)
Εντάξει τώρα σου τα πα χονδρικά. Πάντως εμάς πάνω κατω αυτά μας εβαλε στο διαγώνισμα.
Εσας δεν σας έχει δώσει σος; Καλό διάβασμα! :)

+φωνώ ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

upndown96

Νεοφερμένος

Ο upndown96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ! Καλη επιτυχεια σε ολους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Θεματάκι λοιπόν: Η εξίσωση X^2 –λx +(4λ-3)/4=0 έχει δύο άνισες λύσεις x1, x2 με x1 <x2
Α. Να δείξετε ότι λ<1 και λ>3
Β. 1. Αν χ1χ2=-1/4 ν.δ.ο. λ=1/2
2. Να βρείτε τα x1x2 για την παραπάνω τιμή του λ

Mπορεις να γραψεις την λυση αν δεν σου ειναι κοπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αγγλικά και Άλγεβρα σήμερα... Νταξ το πρώτο δεν το σχολιάζω.. :P
Άλγεβρα όμως ήταν παλούκια για κάποιον που δεν "το έχει" με αυτά.. Εγώ έγραψα πολύ καλά (πάνω από 95 αν δεν έχω κάνει καμιά μαλακία) :D Και τώρα Κείμενα την Παρασκευή και τα φοβάμαι πολύ γιατί βαριέμαι φριχτά και δεν ξέρω τι να διαβάσω ακριβώς :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εμεις ιστορια σημερα.Πανευκολα μου φανηκαν μαλλον γιατι ειχα διαβασει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εμεις που γραψαμε κειμενα ειχε πεσει καβαφης και παλαμας του καβάφη το οσο μπορεις και ζητουσε να πουμε πιο ανηκει στο κινημα του συμβολισμου και πιο στο παρνασσισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε Αρχαία σήμερα. Όποιος ήταν διαβασμένος το 100άρι το έγραψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top