Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα Σπύρο σε καταλαβαίνω.. Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ με την Χημεία.. Δύσκολη η ζωή του μαθητή:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ δεύτερο μάθημα γράφω χημεία και δεν ξέρω τίποτα..δεν μου αρέσει καθόλου..:/ ελπίζω να την περάσω από τα άλλα μαθήματα.
Όσο για την ιστορία που γράφουμε πρώτο μάθημα ξέρετε sos κομμάτια για να διαβάσουμε? εντάξει sos σίγουρα είναι το έργο του Μ.Αλεξάνδρου..αλλά κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
λοιπον σε εμας ειπε αντιστοιχιση τις γραφές στους πολιτισμούς, για τα πολιτεύματα ιδίως για το δημοκρατικό και το ολιγαρχικό, για την Αλεξάνδρεια,και απο παραθεματα τρια
-σελ 65 για την πανελλήνια ιδέα
- σελ.69 για τους εξειδικευμένους τεχνίτες
-σελ.105 για την πανελλήνια ιδέα
δυο απο αυτά τα τρια παραθέματα θα τα βάλει σίγουρα είπε
Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!!!
εμεις γράφουμε Φυσική..Μηπως σας έδωσαν επαναληπτικές ασκήσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :) (έγραψες 2 φορές την πανελλήνια ιδέα :P )
Οι περσικοί πολέμοι είναι sos?ρωτάω διότι τους έχει πολύ συνοπτικά μέσα στο βιβλίο και μου φαίνεται ότι δεν θα πέσει τίποτα.
Aπότι ξέρω και που μας έχουν πει sosares είναι η ορμή και το ΘΜΚΕ..τώρα λίγο απόλα από EOMK κλπ πρέπει να ξέρεις(άλλωστε δεν βγαίνουν οι ασκήσεις γιατί σχεδόν συνέχεια έχει ΕΟΜΚ,ΕΟΚ κλπ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
ΕΟΜ τι? Τι είναι αυτό ρε παιδιά εγώ γιατί το ακούω πρώτη φορά? Μόνο το ΘΜΚΕ ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ΕΟΜΚ = Ευθυγραμμα Ομαλα Μεταβαλλομενη Κινηση :P
ΕΟΚ = Ευθυγραμμη Ομαλη Κινηση

Οσο για την ιστορια που μπορω να βρω τις σελιδες 98(απο την συμμαχια της Δηλου) έως την 107 περιλιπτικα για πιο ευκολα?(ή αν μπορει να τις γραψει καποιος ποιο ωραια και ευκολα για να τις μαθω)
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EsASt3p

Νεοφερμένος

Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ας τα πούμε λίγο περί εξετάσεων.
________________________________
Εγώ έγραφα Ιστορία, τα πήγα πολύ καλά :clapup:, το επόμενο μάθημα που γράφω (την Πέμπτη) είναι Χημεία :hmm: :)
Μόνο στο 1ο Θέμα της Α' Ομάδας (ολόκληρο έπιανε 16/100) όπου ζητούσε να αποδώσουμε σύντομα το περιεχόμενο κάποιων εννοιών, στην 4η έννοια που ήταν η Ανταλκείδιος Ειρήνη μπέρδεψα τους όρους της και έγραψα ότι τα νησιά που παρέμειναν στους Αθηναίους ήταν η Λήμνος, η Σκύρος και η Τένεδος αντί η Ίμβρος :/: Πόσο λέτε να μου κόψει ; (όλος ο ορισμός έπιανε 4/100 + ότι όλους τους υπόλοιπους όρους της ειρήνης και τα στοιχεία της τα έγραψα σωστά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εμείς δώσαμε Φυσική. Ωραία ξεκινήσαμε! Υπολογίζω από 95/100 και πάνω..Μακάρι..
Έπεσε ΑΔΜΕ, ΘΜΚΕ, Διάγραμμα στις Κινήσεις , ΑΔΟ και 2 ασκήσεις θεωρίας( μία Σωστό-Λάθος και μία Πολλαπλής χωρίς αιτιολόγηση) . Την Πέμπτη γράφουμε Θρησκευτικά...Βαριέμαι αφάνταστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
εμεις γραψαμε αλγευρα...
επεσαν θεματα εκτος υλης....:verymad: και γενικα σχεδον ολα τα θεματα ειχαν σχεση με τις συναρτησεις...:knife:
πιο χαλια ουτε σε απροειδοποιητο τεστ δεν εχω γραψει...
παντως κριμα ολο το διαβασμα τοσες ωρες....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Σπαστικό δεν είναι? Να διαβάζεις και να σου πέφτουν ότι να'ναι θέματα.. Στεπάν αγόρι μου τι λες?!?! Η άσκηση έπιανε 4 μόρια πόσο να σου κόψει πια?! ο,5?1? Αν είναι το μόνο λάθος σου κανά 19,5 θα έγραψες.
Εμείς γράψαμε χημεία.. Διάβασα πολύ και έγραψα σκατά! Αυτά είναι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
ρε συ η βλακεια ειναι οτι μας ειπε οτι δεν θα το εχουμε στην υλη και μας το εβαλε!!!
και οτι μας ειπε οτι ειναι sos τιποτα!!!ουτε που τα θυμηθηκε....:mpinelik:
καθομουν χθες 3 ωρες κοιμηθηκα και ολα για ενα 10 και αμα!!!:wall::wall::wall:
τες πα να δουμε τωρα και τα αρχαια!!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EsASt3p

Νεοφερμένος

Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ε να γύρω στο 19,5 το κατώτερο όπως λες.
Ίλια και Ιωάννα κρίμα τα διαβάσματά σας. :/: Μου τη δίνει πολύ άγρια όταν σου λένε τόσα SOS μέσα στη χρονιά και πάνε και σου βάζουν τα άσχετα :mad:. Δηλαδή τι μας τα δίνουν τα SOS; Για να ξέρουμε για ποιο πράμα θα σκοτωθούμε και τελικά δεν θα πέσει;; :P :hmm:

Εμείς δώσαμε Φυσική. Ωραία ξεκινήσαμε! Υπολογίζω από 95/100 και πάνω..Μακάρι..
Έπεσε ΑΔΜΕ, ΘΜΚΕ, Διάγραμμα στις Κινήσεις , ΑΔΟ και 2 ασκήσεις θεωρίας( μία Σωστό-Λάθος και μία Πολλαπλής χωρίς αιτιολόγηση) . Την Πέμπτη γράφουμε Θρησκευτικά...Βαριέμαι αφάνταστα..
Θρησκευτικά 2ο μάθημα;; Να δω μέσα στο κατακαλόκαιρο τι θα γράφετε..Εμείς Θρησκευτικά δίνουμε τελευταίο μάθημα :clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
μα οχι μονο μεσα στην χρονια αλλα και οταν μας εδινε την υλη...
τι να πεις αναποδος ανθρωπος....
Στεπαν μπραβο ρε συ....εγω τετοιο βαθμο στην ιστορια μονο με 5 μερες διαβασμα γραφω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ιωάννα μη στεναχωριέσαι, στα επόμενα θα πας καλύτερα.
Άκου φάση να καταλάβεις. Γ' Λυκείου, έχουν τελειώσει οι πανελλήνιες και παρ'όλα αυτά επειδή είμαι πολυ δεμένη με τους καθηγητές της γενικής και δε θέλω να τους απογοητεύσω, διαβάζω σε όλα για τις ενδοσχολικές. Στα αρχαία λοιπόν που περιττό να πω πόσο με ενδιέφεραν :P μας είχε πει η καθηγήτρια ότι επειδή γνωρίζει πως κανένας δε θα έχει το μυαλό στο κεφάλι του μετά τις πανελλήνιες θα μας βάλει μόνο 5 κείμενα να διαβάσουμε, μάθουμε την μετάφραση,συντακτικά κλπ. Διαβάζω πασιχαρής κι εγώ αυτά, πάω στην εξέταση και έχει βάλει κείμενο εκτός των 5. Τρομαγμένοι όλοι τρέχουμε και τη ρωτάμε γιατί το κανε αυτό και μας λέει "αφού μέσα στην ύλη ήταν, ποιο είναι το πρόβλημά σας". Λολ; Από τότε σοσ, ξεσοσ τα διαβάζω όλα :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Και εμείς σήμερα αρχαία δώσαμε. Ε εντάξει δεν ήταν και πολύ εύκολο αλλά ούτε και δύσκολο. Μέτριο θα έλεγα. Αλλά εμένα μου την έδωσε λίγο που μας έβαλε πράγματα που δεν κάναμε πολύ μέσα στην τάξη. Δηλαδή μπορεί στην τάξη να κάναμε κάθε μέρα χρονική και εγκλητική αντικατάσταση, και έπεσε τελικά να μεταφέρουμε ρήματα σε συγκεκριμένους χρόνους και εγκλίσεις. Δεν λέω, παρόμοιο είναι, αλλά γιατί να μην μπει κάτι με το οποίο να είμαστε οικείοι;

Τέλος πάντων, πάντως ευελπιστώ κάνα 17αρι. Καλούτσικα έγραψα. Αν και εγώ θέλω να παραπονεθώ λίγο για τις γραμματικές/συντακτικές ασκήσεις! Μα είναι δυνατόν να ποιάνουν μόνο 20/100; Δηλαδή θα πάρω 20% αν γράψω άψογα όλες τις χρονικοεγκλητικές αντικατάστασεις και το συντακτικό; Γιατί να πιάνουν τόσο πολύ οι πραγματολογικές;

Τέλος πάντων, πάμε για Χημεία τώρα την Πέμπτη.
Καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Αλεξανδρα οτι να'ναι..:P:P:Pμερικοι καθηγητες δεν ξερουν τι τους γινεται...:mad:
δεν μπορω να πω οτι δεν διαβασα αλλα οκ την βαρυτητα στα sos την εδωσα και εφαγα τα μουτρα μου...
AntGuRu μου λες περιπου τα θεματα που επεσαν???:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λι@kosKom

Νεοφερμένος

Ο Λι@kosKom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
στεπαν σημερα θριαμβευσαμε...αλλα εκεινα τα ελληνιστικα χρονια ρε σι...αναθεμα αν τα καναμε μεσα στη ταξη...και στην πανελληνια ιδεα ρε να γραψω αντι για Ισοκρατης Ισαγορας??? ειναι δυνατον?? αλλα ενταξει 3/100 επιανε ολη εκεινη η ερωτηση οποτε καλα ειμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αν και εγώ θέλω να παραπονεθώ λίγο για τις γραμματικές/συντακτικές ασκήσεις! Μα είναι δυνατόν να ποιάνουν μόνο 20/100; Δηλαδή θα πάρω 20% αν γράψω άψογα όλες τις χρονικοεγκλητικές αντικατάστασεις και το συντακτικό; Γιατί να πιάνουν τόσο πολύ οι πραγματολογικές;

Πάλι καλά να λες που πιάνουν τόσο λίγο. Φαντάζεσαι να σου έβαζε καμιά δεκαριά ρήματα να κάνεις χρονικές και εγκλιτικές αντικαταστάσεις και η μετάφραση να έπιανε μαζί με τις ερωτήσεις 20 μόρια?! Με τίποτα. Και στο κάτω κάτω σκοπός είναι να εμβαθύνουμε στα αρχαία, να μάθουμε να αναλύουμε ένα κείμενο και όχι απλά να παπαγαλίζουμε τα ρήματα απ'έξω, τις μετοχές και ούτω καθ' εξής.. Δεν έχει νόημα έτσι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EsASt3p

Νεοφερμένος

Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
μα οχι μονο μεσα στην χρονια αλλα και οταν μας εδινε την υλη...
τι να πεις αναποδος ανθρωπος....
Στεπαν μπραβο ρε συ....εγω τετοιο βαθμο στην ιστορια μονο με 5 μερες διαβασμα γραφω!!!
Κοίτα είμαι της θετικής κατεύθυνσης και μισώ την παπαγαλία. Ιστορία μέσα στη χρονιά ουσιαστικό διάβασμα έκανα μόνο στο διαγώνισμα απλά το μόνο που έκανα ήταν να μαθαίνω την ώρα που παρέδιδε (τελευταίες ώρες Δευτέρας και Τρίτης, κυριολεκτικά η καθηγήτρια μιλούσε στον τοίχο και όλοι κοιμόντουσαν) μέσα από το βιβλίο για να μην έχω διάβασμα για το σπίτι και να μου μείνει κάτι για τις εξετάσεις. Και μετά μπορώ να πω πως δεν σκοτώθηκα στο διάβασμα αλλά έβγαλα την ύλη 3 φορές. Είναι σημαντικό σε μαθήματα που δεν πας φροντιστήριο να προσέχεις την ώρα της παράδοσης για να μην σε επιβαρύνει το διάβασμα στο σπίτι και το διάβασμα των εξετάσεων ;)

στεπαν σημερα θριαμβευσαμε...αλλα εκεινα τα ελληνιστικα χρονια ρε σι...αναθεμα αν τα καναμε μεσα στη ταξη...και στην πανελληνια ιδεα ρε να γραψω αντι για Ισοκρατης Ισαγορας??? ειναι δυνατον?? αλλα ενταξει 3/100 επιανε ολη εκεινη η ερωτηση οποτε καλα ειμαστε...

Αμά ρε Ηλία πώς τα μπέρδεψες :P Τ' αφήνουμε τώρα πίσω και πάμε γερά για Χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
καλα εμας στην ιστορια μονο 1 προσεχε....
στο διαγωνισμα μας εδωσε ερωτησεις με μια ωρα ιδιαιτερα μια χαρα τις εβγαλα....
τωρα ομως....κατσε 10 μερες διαβαζε...
και εγω οσο να'ναι προτιμω τα μαθιματα θετικης γτ εκει στοχευω...
so την εχω ψηλογραμμενη την ιστορια μονο και μονο για τον μεσο ορο την ''διαβαζω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top