Ενοίκιο στην Ιταλία

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδια,θέλω να κάνω μια ερώτηση ...Μάλλον κατά 99% του χρόνου θα την κάνω για Ιταλία ιατρικη Μπολονια ή Παβια .
Ξέρει κανείς από εδώ μια ενδεικτική τιμή ενοικίου (για δωμάτιο) σε.ενα καλο διαμέρισμα μαζί με 2 το πολύ 3 άτομα επιπλέον ;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Ιταλία τα συμβόλαια συνήθως είναι 3ετίας ή 4ετίας με ανανέωση για 2 ή 4 έτη αντίστοιχα. Υπάρχουν όμως και συμβόλαια μικρότερης διάρκειας βέβαια. Ζητάνε από 1 μεχρι 3 ενοίκια εγγύηση που τα επιστρέφουν στο τέλος του συμβολαίου (πάνω από 3 ενοίκια δεν επιτρέπεται δια νόμου να ζητήσουν). Συστήνω όταν μπεις στο σπίτι σου να το βγάλεις φωτογραφία, ώστε αν υπάρχουν ορισμένες ζημιές/προβλήματα να έχεις αποδεικτικό πως δεν το προκάλεσες εσύ. 6 μήνες πριν την λήξη του συμβολαίου συνήθως πρέπει να ενημερώσεις ότι αφήνεις το σπίτι.

Τα ενοίκια στην Μπολόνια μπορεί να είναι από 300-400 ευρώ το άτομο μέχρι όσο μπορείς να φανταστείς ανάλογα το τι θέλεις να έχει το σπίτι.

Το idealista.it είναι από τα πιο γνωστά σαιτ ενοικίασης ακινήτων.
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια σου,Δυστιχως δεν έχω κάποια "ακρη" προς τα εκεί οπότε κάθε βοήθεια πολύτιμη....
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θεωρείς ότι αξίζει να ξενιτευτεις για μια σχολή? Γενικά τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο φαντάζουν ειδικά έξω από οικονομικής κυρίως πλευράς αλλά και γενικότερα. Αν κάνεις αυτό το βήμα πρεπει να είσαι σιγουρος ότι μόνο αυτή η σχολή υπάρχει για εσενα. Μην το κάνεις απο ανάγκη, λόγω γονεων, για το κύρος, τα λεφτά κλπ θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το γνωρίζω και συμφωνώ μαζί σου 100% ..Ωστόσο ήθελα ιατρική και δεν πέρασα εδώ λόγω κάποιων προβλημάτων ...Ο πατέρας μου είναι χειρουργός σε ιδιωτικη κλινικη οποτε κακα τα ψεματα καληυερα να κάνω κάτι που μου αρέσει ,να ζοριστω μεν αλλά να αξίζει ...Διότι έχω κατά κάποιο τρόπο "έτοιμη πελατεία "(χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ)..Και θεωρώ καλύτερα έξω πάρα να κάτσω εδώ σε μια σχολή π δεν μου αρέσει να κάνω 4 χρόνια την κωλοζωαρα μου μασουλωντας έτοιμα λεφτά και μετά να τρέχω και να μην φτάνω ....Εντάξει δεν μας περισσεύουν και εμάς αλλά είναι μια "θυσία" που πρέπει να γίνει και αφού συμφωνούν και οι γονείς μου ένα παραπάνω ....Τώρα ακούω πολύ για Βουλγαρία -Ρουμανία ,ωστόσο πιστεύω Ιταλία έχει πιο καλό επίπεδο σχολής κι επιπλέον νομίζω είναι κ λιγότερα έξοδα ....
Από όσο διαβάσω για Ιταλία τα έξοδα είναι περίπου 1000/μήνα
Και Βουλγαρία 8.000 σχολή + κάνα 700ρι τον μήνα για τα έξοδα σου ...(για τις τιμές λέω απλά ότι ξέρω από παιδιά που έχω ρώτησει,μπορεί να κάνω και λαθος)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το επίπεδο σπουδών στην Ιταλία νομίζω πως είναι υψηλότερο από ότι στις Βαλκανικές χώρες (Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ). Είναι και πιο απαιτητικό σίγουρα. Και στην Ιταλία πρέπει να έχει δίδακτρα (όχι 7-8χιλιάδες το χρόνο αλλά 2-3 νομίζω).

Βέβαια, τώρα που είναι και η κατάσταση με την πανδημία δεν ξέρω πώς επηρεάζονται τα πράγματα. Εσύ για πότε σκέφτεσαι να πας για σπουδές;
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το επίπεδο σπουδών στην Ιταλία νομίζω πως είναι υψηλότερο από ότι στις Βαλκανικές χώρες (Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ). Είναι και πιο απαιτητικό σίγουρα. Και στην Ιταλία πρέπει να έχει δίδακτρα (όχι 7-8χιλιάδες το χρόνο αλλά 2-3 νομίζω).

Βέβαια, τώρα που είναι και η κατάσταση με την πανδημία δεν ξέρω πώς επηρεάζονται τα πράγματα. Εσύ για πότε σκέφτεσαι να πας για σπουδές;
Δυστιχως λόγω πανδημίας είναι όλα ρευστά ...Μακάρι η γείτονος χώρα να ορθοποδήσει μέχρι τότε και να μην επικρατεί αυτή η κατάσταση ....Λογικά τον Οκτώβριο θα ξεκινήσει η σχολή εκεί..Αν η κατάσταση δεν είναι καλή εκείνη την περίοδο κατά πάσα πιθανότητα το σχέδιο αλλάζει για χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ ...
Τώρα για τα δίδακτρα πάει με την φορολογικη ,ωστόσο αφού ειμαο 18 μπορώ να δηλώσω σε εμένα (με μηδενική φορολογικξ) και να πληρώνω τα ελάχιστα διδακτρα που είναι νομίζω 800ευρώ ανάλογα κ το πανεπιστήμιο πάντα .Σίγουρα καλύτερο επίπεδο από Βουλαρο-ρουμανία ,αλλά εντάξει ούτε η Ιταλία είναι χαρβαρντ..Εμένα μου κάνει για επίπεδο ακριβώς σαν τα.δικα μας
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, καλό πολύ το σκεπτικό. Το ίδιο επίπεδο πρέπει να είναι πάνω κάτω. Αν και τα 2 αυτά πανεπιστήμια στην Ιταλία είναι πολύ καλά και γνωστά παγκοσμίως.

Αιτήσεις μέχρι πότε πρέπει να στείλεις/αποδεχτείς την θέση;
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μάλιστα, καλό πολύ το σκεπτικό. Το ίδιο επίπεδο πρέπει να είναι πάνω κάτω. Αν και τα 2 αυτά πανεπιστήμια στην Ιταλία είναι πολύ καλά και γνωστά παγκοσμίως.

Αιτήσεις μέχρι πότε πρέπει να στείλεις/αποδεχτείς την θέση;
Αυτό με τα δίδακτρα μου το έχουν πει άτομα που σπουδάζουν Ρώμη..Επόμενος σκέφτομαι ότι θα ισχύει αυτό με την φορολογική κλπ αφού το κάνουν και αυτοί...Για τα 2 πανεπιστήμια βλέπω ότι έχουν εξαιρετικά τμήματα Ιατρικής ,για τα άλλα δεν γνωρίζω . Αυτο βεβαια που για εμενα ειναι αξιο συζήτησης είναι με όσους έχω μιλήσει για σπουδές Ιταλία όλοι λένε πως είναι "κομπλεξαρες"και γενικά τους κόβουν με το παραμικρό με αποτέλεσμα να χάνονται έτη, πως έχουν θέματα με τους ξένους και εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω . Οσο βλέπω τώρα το πανεπιστήμιο της Μπολονια κατέχει μια θέση υψηλότερη από το πανεπιστήμιο Κρήτης που κατά την γνώμη μου είναι και το καλύτερο στην Ελλάδα στους περισσότερους τομείς ...Όσο αναφορά τις αιτήσεις ξεκινούν το πρώτο 25 ήμερο του Ιουλίου .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είχα φίλη που σπούδαζε στην Ιταλία αλλά έφυγε γιατί δεν μπορούσε να τελειώσει (οδοντιατρική). Το έχω ακούσει κι εγώ ότι κόβουν αρκετά εύκολα και είναι πολύ δύσκολο να τελειώσεις σύντομα. Έχουν καλύτερες κατατάξεις παγκοσμίως συγκριτικά με τα δικά μας τμήματα Ιατρικής.
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είχα φίλη που σπούδαζε στην Ιταλία αλλά έφυγε γιατί δεν μπορούσε να τελειώσει (οδοντιατρική). Το έχω ακούσει κι εγώ ότι κόβουν αρκετά εύκολα και είναι πολύ δύσκολο να τελειώσεις σύντομα. Έχουν καλύτερες κατατάξεις παγκοσμίως συγκριτικά με τα δικά μας τμήματα Ιατρικής.
Και εγώ Δυστιχως αυτό φοβάμαι ...Ειμαι πρόθυμος να διαβάσω αλλά αν βάλω το 100% του εαυτού μου στο διάβασμα και πάλι δεν σταύρωνω μάθημα νομίζω ότι ψυχολογια μου θα πέσει στα τάρταρα..Το έχω ακούσει κ εγώ ότι στα 6 χρόνια πτυχίο με τίποτα ....Αλλά αυτό ισχύει αποκλειστικά για Ιταλία ...Εχω γνωρίσει ανθρώπους που τελίωσαν Γαλλία, Γερμανία και δεν αντιμετοποισαν τέτοιο πρόβλημα .Και μιλάμε για χώρες που έχουν εξίσου κάποια πολύ καλά πανεπιστήμια σε παγκόσμια κλίμακα..Μόνο για Ιταλία Εχω ακούσει να τα παράταει ένα μεγάλο ποσοστό των εισακτέων ...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έχεις ψάξει για σπουδές Ιατρικής και σε άλλες χώρες της Ευρώπης; Στην Πολωνία έχει το Poznan University of Medical Sciences, Στην Γερμανία, το Βέλγιο, Ουγγαρία, Σουηδία (υψηλό κόστος ζωής αλλά όχι δίδακτρα), Ολλανδία. Έχει αγγλόφωνα προγράμματα με χαμηλά δίδακτρα και πολύ υψηλό επίπεδο σπουδών.
 

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν θέλω να φανώ κυνικός αλλά οι Βόρειες χώρες μπορεί να παρέχουν περισσότερα αλλά φοβάμαι ότι θα δυσκολευτω "άπειρα" να προσαρμοστώ μιας και εγώ έχω υιοθετήσει την αντίληψη Βόρειες χώρες =καθόλου κοινωνική ζωή (το οποίο μπορεί κ να είναι λάθος αντίληψη δική μου αλλά και πάλι υπάρχει στο μυαλό μου )
Ένα άλλο είναι το περιορισμένο χρηματικό ποσό ..Μια κοπέλα (γνωστή μσς)πήγε ερασμους και πληρώνει 800/μήνα για δωμάτιο το οποίο "μοιράζετε"με άλλη κοπέλα +τα καθημερινά έξοδα φεύγει πολύ του 1000ρικου
 
Top