Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Καλημέρα σας!
Εμείς σήμερα γράφαμε ιστορία. Επειδή με βοήθησαν πολύ τα θέματα που ανεβάσατε είπα να γράψω και εγώ τι μας έβαλε αν και πάνω κάτω έχουν ειπωθεί ήδη.
Πρώτη άσκηση μία αντιστοίχη με μάχες. Στο Πουατιέ, στο Ματζικέρτ και άλλες δύο που δεν μου έρχονται τώρα:redface:
Να αναπτύξουμε τους όρους στρατιωτικοποίηση, Ιερά Εξέταση, και τελετή περιβολής.
Να περιγράψουμε τις κοινωνικές τάξεις την εποχή της Φεουδαρχίας.
Να αναλύσουμε τον εκχριστιανισμό των Σλάβων και πόσο σημαντικός ήταν τόσο για τους Βυζαντινούς όσο και για τους Σλάβους.
Στο δεύτερο θέμα μας έβαλε 2 πηγές. Στην πρώτη ζητούσε να μιλήσουμε για την κατάκτηση της Κων/λης από τους Τούρκους το 1453 και ρωτούσε διάφορα. Και στην δεύτερη μιλούσε για τον Ανθρωπισμό και για την κρίση που επικρατούσε στο πρώτο μισό του 16ου αιώνα στην Εκκλησία. Αυτά!
Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν έβαλε τίποτα από Σταυροφορίες, Σχίσμα, κακώσεις, και γενικά από τα σος:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Καλημέρα!!!
Γράψαμε και εμείς ιστορία! Τα θέματα ήταν τα εξής:
Α ομάδας
1) Να αναπτύξετε τους όρους:λογοθέτης του δρόμου, αλληλέγγυον,πρόνοιες
2)Σ-Λ
3)Αντιστοίχηση(ονόματα αυτοκρατόρων με γεγονότα)
4)Αίτια της εικονομαχίας
5)Όροι της ειρήνης της Βεστφαλίας
Β Ομάδας
1) πηγή σελ 77 (εσωτερική πολιτική του Βατάτζη)
2)πηγή σελ 117 (περιγραφή καθολικού ανθρώπου)
Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Kαλημέρα και από εμένα... Φιλοσοφία σήμερα. Εύκολα τα θέματα.

Α' ΟΜΑΔΑ
1) Να δοθεί το όνομα αυτού που εξέφρασε την παρακάτω φράση ή φιλοσοφικό όρο και να γράψετε το περιεχόμενο τους.
α) cogito ergo sum
β)tabula rasa
γ) κατηγορική προσταγή.

2) Να δώσετε ένα σύντομο ορισμό
α) οντολογία
β) σκεπτικισμός
γ)ορθολογισμός

3) Σ-Λ

Β' ΟΜΑΔΑ
1) Μια πηγή για τις απόψεις του Καντ σχετικά με τη γνώση
2) Μια πηγή σχετικά με τη μεσότητα του Αριστοτέλη.

Αύριο, Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσική Γενικής εδώ!!
από ασκήσεις έπεσε μια με συνδεσμολογία (αντιστάσεις, ισχύς,.... και να βρούμε πόσα ηλεκτρόνια πέρασαν από ένα σημείο σε χρόνο t) και μια σχετικά με ένταση ηλεκτρικού πεδίου και δυναμικό σε ένα σημείο μεταξύ δύο φορτίων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ωραίααααααααααα
τί να πω...ΤΙ ΝΑ ΠΩ???
δεν το πιστεύω ακόμα αυτό που μου συνέβη...
γράφαμε σήμερα αντιγόνη γενικής αρχαία και είχα διαβάσει τελειααααααααα!
τα πάντα όλα ...ερμηνευτικά ετυμολογικά ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ...πάω σχολέιο με ένα σχετικό και συνηθισμένο άγχος ...βλέπω τα θέματα ...ΣΟΚ!!!:(:eek:τί γίνεται ρε παιδιά έχασα επεισόδια...παίζει να άλλαξα 5 χρώματα:sick:..τί είχε γίνει??? όταν η καθηγήτρια είπε την ύλη εγώ έλειπα γιατί απλά βαριόμουν να πάω σχολείο...είχα και απουσίες ..άνετα..άρα την ύλη την πήρα από μια φίλη μου η οποία μου ειχε ότι εκτός απο πολλά άλλα είχαμε και 280-314 (σοσ)..εγώ όμως άκουσα 289-314 ...οκ..κάθισα έμαθα ΟΛΕΣ τις μεταφράσεις ..400 στίχοι περίπου ...εκτος από αυτό το μικρό κομματακι που δεν το διάβασα γιατί το θεώρησα εκτός..και ρε παιδιά έπεσε αυτό το σκατοκομματάκι που δεν είχα διαβάσει ΌΧΙ επειδή βαριομουν αλλά επειδή δεν το ήξερα επαναλαμβάνω..δεν μου έκανε κόπο να χάσω άλλα 5-10' για αυτή την παραγραφούλα απλά δεν το ήξερα:worry: άρχισα να παθαίνω εγκεφαλικά το ένα μετά το άλλο ..δεν ήξερα τί να κάνω...να κλάψω ή να γελάσω??? δεν το πίστευα ότι μου συνέβη αυτό ..ξεκίνησα να γράφω τα υπόλοιπα θέματα που τα ήξερα τέλεια με την ελπιδα να γίνει κατι ..μια πλημμύρα ένας σεισμός μια καταστροφή , να κηρυχτεί έκτακτος πόλεμος ΚΑΤΙ ρε αδερφέ να ακυρωθεί το διαγώνισμα..και ειλικρινά πίστευα ότι κάτι θα γίνει ..αλλά φυσικά δεν έγινε...αφού είχα καταρρεύσει ψυχολογικά και πνευματικά ..ξεκίνησα να αυτοσχεδιάζω στη μετάφραση ..που ναι ..είχε έτυχε τη συγκεκριμένη να μην την έχω διαβάσει ποτε...μα να είμαι τόσο άτυχη..ποιός με έχει μουτζώσει θεε μου..τι τραβάω ...ευτυχώς που πάω θεωρητική και λογικά κάτι πρέπει να έπιασα ...αποκλείεται να έχασα και τα 30 που πιάνει ...αλλά και πάλι 17???ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω..και το'πε η Μπήλιου..οι ιχθείς δεν είναι καλά αυτόν το μηνα...:cry_x:

από ότι καταλάβατε έπεσε το σημείο της ταφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μη στενοχωριέσαι! Στη μετάφραση στη Αντιγόνη δεν είναι τόσο αυστηροί οι φιλόλογοι γιατί είναι ποιητικός λόγος. Οπότε αν την έγραψες με δικά σου λόγια δεν θα σου κόψει μονάδες.
Μια φορά είχε τύχει να πάω αδιάβαστη σε διαγώνισμα κατεύθυνσης επειδή νόμιζα πως γράφαμε γενικής!Καλά είχα γράψει. Ασκήσεις θυμόμουν αλλά για τη θεωρία ρώτησα μια φίλη μου! Πάλι καλά δεν είχαμε αυστηρή επιτήρηση;)

ΥΓ : Δε θέλω να φανταστώ τη άκουσε η φίλη σου...:mpinelik: :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
χαχαχα...μες τον πόνο μου η τελευταία που θα σκεφτόμουν θα 'ταν η φίλη μου ...αν και το λάθος πρέπει να ΄ταν δικό μου ...αλλά ειλικρινά πήγαινα για 20 και το έχασα για μια μεταφρασή όλοι παίρνουν απο κει βαθμούς και εγώ απο εκεί τους έχασα...τέσπα δεν είμαι άνθρωπος που πτοείται για πολύ καιρό..τώρα κοντεύω να σκάσω αλλά σύντομα θα το ξεχασω...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάλι έκανα κάποια βιαστικά λάθη στην Φυσική γενικής. Είμαι πολύ απρόσεχτος. Έχασα τζάμπα 10 (2 ολόκληροι βαθμοί) μονάδες απο θεωρεία γιατί είπα να την ξεπετάξω στα γρήγορα. Επίσης σε έναν τύπο έγραψα κανονικά ότι ήθελε αλλά όταν έκανα αντικατάσταση ενώ στον τύπο έγραψα πολλαπλασιασμό εγώ έκανα πρόσθεση (που είχα το μυαλό μου), επίσης ένα ακόμη λάθος αντικατάστασης και δεν ξέρω τι άλλο έχω λάθος. Πάει και αυτό, η χειρότερή μου χρονιά στα σχολικά χρόνια. Ελπίζω να είναι αυτή πάντως, του χρόνου τέτοια λάθη δεν δικαιολογούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Και σε μας στην άλγεβρα 4 θέμα ήταν όλο το ΚΑΚΟ στο μεγαλείο του, με 25 μόρια!!!!!! Δεν έγραψα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Εγώ πάλι έκανα κάποια βιαστικά λάθη στην Φυσική γενικής. Είμαι πολύ απρόσεχτος. Έχασα τζάμπα 10 (2 ολόκληροι βαθμοί) μονάδες απο θεωρεία γιατί είπα να την ξεπετάξω στα γρήγορα. Επίσης σε έναν τύπο έγραψα κανονικά ότι ήθελε αλλά όταν έκανα αντικατάσταση ενώ στον τύπο έγραψα πολλαπλασιασμό εγώ έκανα πρόσθεση (που είχα το μυαλό μου), επίσης ένα ακόμη λάθος αντικατάστασης και δεν ξέρω τι άλλο έχω λάθος. Πάει και αυτό, η χειρότερή μου χρονιά στα σχολικά χρόνια. Ελπίζω να είναι αυτή πάντως, του χρόνου τέτοια λάθη δεν δικαιολογούνται.


πω ...αυτό είναι το σπαστικό ..βγαίνεις από την τάξη και λες ρε γ@μ*το μακάρι σε αυτό το μάθημα να είχα αφιερώσει 10λεπτάκια παραπάνω...αν γύριζα πίσω το χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι! Ούτε μια ώρα δεν έκατσα συνολικά. Άιντε βγήκα χαλαρός από την τάξη... και μετά κατάλαβα τις βλακείες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Αχ αυτή η άλγεβρα πάνω που πήγαινα για 100 τσουπ να τη η $^%@&^*# στις προόδους!!Ελπίζω να μην κόψει παραπάνω από 5 μόρια.... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Καλά τα 5 μόρια δεν είναι το θέμα! Εδώ μιλάμε για 25 μόρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Καλά τα 5 μόρια δεν είναι το θέμα! Εδώ μιλάμε για 25 μόρια!!!

Καλά εννοείται....Τόσο δύσκολα ήταν ε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Να φανταστείς της θεωρητικής έφυγαν στην ώρα δυνατής αποχώρησης και όλοι με λευκές κόλλες, μόνο σ/λ συμπλήρωσαν στην τύχη. Οι υπόλοιποι αγκομαχούσαμς μέχρι τελικής πτώσεως και ήρθε η πτώση. Να πάνε από κει που ρθαν οι παλιομαθηματικοί μας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θεματα στην Αλγεβρα σχετικα ευκολα,αλλα ΠΟΛΛΑ με ΠΟΛΛΕΣ πραξεις.
Συγκεκριμενα τα εβγαλα σε 6 σελιδες και πηρα και παραταση χρονου 10 περιπου λεπτων.Ειχα καταιδρώσει,μιας και σε καποια δεν εβγαιναν και οι πραξεις.Γυρω στο 19 υπολογιζω να χω γραψει απο κατι ψιλοχαζα λαθακια.
Ασε που τα χε και αχταρμα και το καθενα δεν εξεταζε ενα συγκεκριμενο πραγμα αλλα απο ολη την ύλη!:P

Και τωρα παω να ανοιξω τον ταφο μου για τη Γεωμετρία!:P
Κανενας φιλανθρωπος που να γραψε Γεωμετρια,να μαθουμε αν ειχε αγριες διαθεσεις ο μαθηματικος του;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε Αρχαία. Το τι έφαγα όταν γύρισα το αφήνω να το βρείτε εσείς (το βρήκατε μακαρόνια έφαγα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
jjoohhnn εξαιρετικη υπογραφη.Την ειχα και γω καποτε.Ασχετο βεβαια.:P

Απο που σας εβαλε αρχαια;Απο 280 μεχρι 330 να υποθέσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Το μονόλογο του Κρέοντα, δε θυμάμαι στίχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αύριο έκθεση πες τε κάνα θέμα όσοι γράψατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top