Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έγραψα σήμερα ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα..Μαθηματικά Κατ.(Θετική Κατ είμαι).
Μου φάνηκαν πραγματικά απλά.Πιστεύω ότι έγραψα 20. Μόλις μίλησα με τον μαθηματικό μου και δεν μου βρήκε λάθος στις λύσεις μου.
4ο Θέμα έπεσε συνδυαστικό κύκλου και παραβολής.Αρκετά προσβάσιμο για μένα αλλά πολλά παιδιά δεν διέκριναν περιπτώσεις στην εύρεση των ευθειών που εφάπτονταν στον κύκλο και διέρχονταν από την εστία της παραβολής.
Έγραψα τέλεια και στη Φυσική Κατ..
Άντε ας συνεχίσουμε έτσι. (Πείτε μου αν θέλετε να σας πω τι έπεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Φυσική Κατεύθυνσης γράψαμε σήμερα, τα θεματα έτσι κι έτσι. Εύχομαι να μην έχω κανένα αριθμητικό λάθος ή καμιά λάθος αιτιολόγηση γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Και εγω μαθηματικα κατ. Αλλα δεν εγραψα καλά για εμένα.. :( Τα θέματα ήταν μέτρια προς δύσκολα.Δηλαδη τα τελευταια ερωτηματα απο το 3και 4 Θέμα.
Εγω δεν ολοκληρωσα το τελευταίο υποερω΄τημα από το 4ο Θεμα από δικη μου χαζομαρα καθως "έπιασα" το νοημα της ασκησης αλλα σε καποιο σημειο καθως την έλυνα κόλλησα γιατι τελικα δεν είχα δει ένα δεδομένο που έδινε στην εκφώνηση..... :\ Γύρω στο 90-93% περιμενω ....

Μια ερώτηση: Έλεγε σε ερωτηση Σωστο Λάθος:προββ (με βάση το α)//α (α,β εινα διανυσματα) .Τι είναι σωστό ή λάθος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Και εγω μαθηματικα κατ. Αλλα δεν εγραψα καλά για εμένα.. :( Τα θέματα ήταν μέτρια προς δύσκολα.Δηλαδη τα τελευταια ερωτηματα απο το 3και 4 Θέμα.
Εγω δεν ολοκληρωσα το τελευταίο υποερω΄τημα από το 4ο Θεμα από δικη μου χαζομαρα καθως "έπιασα" το νοημα της ασκησης αλλα σε καποιο σημειο καθως την έλυνα κόλλησα γιατι τελικα δεν είχα δει ένα δεδομένο που έδινε στην εκφώνηση..... :\ Γύρω στο 90-93% περιμενω ....

Μια ερώτηση: Έλεγε σε ερωτηση Σωστο Λάθος:προββ (με βάση το α)//α (α,β εινα διανυσματα) .Τι είναι σωστό ή λάθος???
Σωστό είναι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ιστορια για μας σημερα και ειχαμε

Α ΟΜΑΔΑ
Α1.Ορισμοι Διαφωτισμου,Θεματων,Χρονικων
A2.Σωστο Λάθος με Μοντεσκιε,κοινωνικες ταξεις στη Γαλλια,Ημερομηνια Ανεξαρτησιας στις ΗΠΑ και καποια αλλα που δεν θυμαμαι.:P
A3.Αιτια Σταυροφοριων
Α4.Συμβολη της Τυπογραφιας στη διαδοση του Ανθρωπισμου και της Αναγεννησης
Α5.Αντιστοιχηση με Νταβιντσι-Τζοκοντα,Κολομβος-Αμερικη,Μοντεσκιε-Κοινωνικο Συμβολαιο,

ΟΜΑΔΑ Β
Β1.Μια πηγη για την παρακμη της Ρωμαιοκαθολικης εκκλησιας μετα το Μεσαιωνα
Β2.2 πηγες με ανακαλυψεις και πως συμπεριφερθηκαν οι Ισπανοι στους ντοπιους πληθυσμους

Νομιζω αγγιξα το 100αρι(4 σελιδες εγραψα τοσα που ζητουσε!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εμείς σήμερα Θρησκευτικά και Χημεία. Όλα καλά όλα ανθηρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εμεις γραψαμε χημεια κατευθυνσης και τα πηγα χαλια...οχι γιατι ηταν δυσκολα αλλα γιατι ηταν πολλα και εξειδικευμενα...
εκφωνησεις δε θυμαμαι..και ουτε θελω να κατσω να θυμηθω(μη βρω και κανενα αλλα λαθος..:()
περιπου στο 15 υπολογιζω για την ακριβεια 13 -16....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Φυσική κατεύθυνσης και μεις! :D Να μην το ματιάσω αλλά τα πήγα πολύ καλά!Στο φροντιστήριο που πήγα τα θέματα δεν βρήκαμε κανένα λάθος....Πάνω κάτω ήταν τα εξής:
θέμα 1ο:πολλαπλής και σωστό-λάθος με υ ενεργό και θερμοκρασίες,μέση κινητική,ενέργεια πηνίου,έργο F λορεντζ,απόδοση θερμικής μηχανής κλπ.Δεν διέκρινα κάποιο εξεζητημένο ή παγίδα...
Θέμα 2ο(και τεράστιο):
σχεδιασμός κύκλου Carnot σε P-V και να αποδείξουμε ότι το έργο των δύο αδιαβατικών είναι <0 , =0 ή >0
μετά έχουμε ένα φορτίο σε ομογενές ηλ.πεδίο V'=4V χωρίς αλλαγή της απόστασης μεταξύ των 2 πλακών να πούμε τι γίνεται με την α και τον χρόνο μέχρι να φτάσει στην άλλη πλάκα
και τέλος μαγνητικό πεδίο δύο ετερόσημα σωματίδια με διαφορετικές τροχιές....Να πούμε ποιο είναι + και - και να βρούμε το λόγο των μαζών αφού μας έδινε μια σχέση αποστάσεων
Θέμα 3ο:
κίνηση αγωγού σε σιδηροτροχιές να βρούμε τα γνωστά υ οριακή,Ιεπ. όταν έχει τη υ οριακή,το ρυθμό μεταβολής της κινητικής ενέργειας και το συνολικό ποσό θερμότητας
Θέμα 4ο:
θερμοδυναμική.... Κλασικά να υπολογίσουμε πίεση,όγκο,θερμοκρασία σε όλες τις καταστάσεις,απόδοση θερμικής μηχανής,ένα λόγο θερμοτήτων και την P δαπανώμενη όταν η μηχανή εκτελεί 6000 κύκλους/λεπτό.....Το μόνο πρωτότυπο στο 4ο θέμα ήταν ότι δεν έδινε Cv-Cp και για να βρούμε τα Q-W χρησιμοποιούσαμε αποκλειστικά Α' θερμοδυναμικό νόμο.....
Αυτά λοιπόν και μεις.....Γενικώς είμαι ευχαριστημένη!Πάμε τώρα Πέμπτη με ιστορία την οποία και απεχθάνομαι..... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:blink: τι είναι αυτά, ένα σωρό πράγματα είχατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
:blink: τι είναι αυτά, ένα σωρό πράγματα είχατε...

Oh yeah!! Για την ακρίβεια τα είχαμε όλα!! :P Η πλειοψηφία δεν έγραψε ε και λογικό το βρίσκω.... :worry:
υ.γ. γράψε άλλο ένα μήνυμα γιατί είσαι στα 666....:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Μαθηματικά κατεύθυνσης σήμερα για εμάς και πήγα εξαιρετικά
Περιμένω γύρω στο 96 με 98 αν και ήθελα πολύ το 100αρι
Ένα αριθμιτικό μου έφυγε στα Σ-Λ και πιθανόν ένα πρόσημο
Τα θέματα όπως στην Άλγεβρα ήταν πολλά, αλλά πολύ απλά για όσους είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα
Εγώ τα θεωρώ πιο εύκολα απ την Άλγεβρα αλλά είδα όλη την τεχνολογική να έχει μεγάλο πρόβλημα
Συγκεκριμένα μας έβαλε αυτά:

ΘΕΜΑ 1
Α. Απόδειξη την εφαπτόμενη κύκλου
Β. Ορισμός της έλλειψης
Γ. Σ-Λ
ΘΕΜΑ 2
Έδινε 4 διανύσματα α, β, υ, ν και συγκεκριμένα
Τα μέτρα και την γωνία των α και β κια τα υ και β ηταν γραμμικοί συνδυασμοί των α και β
Και ζητούσε,
εσωτερικά γινίομενα α*β και υ*ν, μέτρα υ και ν και γωνία υ και ν
ΘΕΜΑ 3
Παραμετρική οικογένεια ευθειών
Ζητούσε
ι. ΝΔΟ η εξίσωση παριστάνει ευθεία για κάθε τιμή της παραμέτρου
ιι. ΝΔΟ ότι όλες οι ευθείς τις οικογένειας διέρχονται απ σταθερό σημείο και να το βρούμε
ιιι. ΝΒ την ευθεία της οικογένειας που είναι παρ/λη με τον ψ'ψ
ιν. Έδινε μια τιμή της παραμέτρου κι έλεγε πως εκείνη η ευθεία είναι μεσοπαράλληλος δύο άλλων. Έδινε και την απόσταση των δύο παραλλήλων και ζητούσε την εξίσωσή τους
ΘΕΜΑ 4
Έδινε το κέντρο Κ κι ένα σημείο Α ενός κύκλου και ζητούσε
α. Την εξίσωση του κύκλου
β. Την εφαπτόμενη (ε) στο σημείο του Α
γ. ι. Έδινε σημείο Β και ζητούσε ΝΔΟ είναι εξωτερικό του κύκλου
ιι. ΝΒ τις εφαπτόμενες του κύκλου στο Β
δ. ΝΒ ευθεία (δ) που είναι παράλληλη στην (ε) που β ερωτήματος και σχηματίζει με τους άξονες τρίγωνο με εμβαδόν 2τ.μ.
ε. Έλεγε ότι η ευθεία (ε) του β ερωτήματος διέρχεται απ την εστία της παραβολής με κορυφή το Ο(0,0) και άξονα συμμετρίας τον Οχ' και ζητούσε την εξίσωση της παραβολής


Δεν ξέρω πως σας φάνηκαν αλλά για εμένα ήταν ΓΕΛΟΙΑ
Πάμε τώρα παρακάτω
Δίκαιο την Πέμπτη και δεν έχω ιδέα πως θα αντέξω να το διαβάσω
Έχουμε κεφ. 2, 4-7 με ελάχιστες αφαιρέσεις
Παίζει κανένα ΣΟΣ;
Γτ δεν βλέπω να καταφέρνω να τα διαβάσω όλα εις διπλούν και να γράφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
πειτε τιποτα σος ιστορια 6ο κεφαλαιο γιατι δεν εχω σκοπο να το διαβασω ολο με τοσα που μας εβαλε (απο το σαββατο διαβαζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αναγέννηση, ανθρωπισμός, καθολικός άνθρωπος, θρησκευτική μεταρρύθμιση. Αυτά κάναμε εμείς και ήταν σος. Και οι ανακαλύψεις σε Σ-Λ ή αντιστοίχιση. Βασικά....Το 6ο γενικά είναι σημαντικό κεφάλαιο.

Βέβαια, μη βασίζεστε κυρίως στα σος. Κάποιες φορές οι καθηγητές επίτηδες βάζουν τα μικρότερης σημασίας θέματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οκ ευχαριστω!! αυτο για το λουθηρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Φυσικά, εμπεριέχεται στη θρησκευτική μεταρρύθμιση. (=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αύριο γράφουμε αρχαία! Τώρα προσπαθώ να αρχίσω να διαβάζω αν και είναι δύσκολο!! :/:
Ερώτηση: Το παράλληλο/μεταφρασμένο κείμενο που θα πέσει θα έχει σχέση με αυτό που θα μεταφράσουμε εμείς ή μπορεί να είναι από ένα τελείως διαφορετικό μέρος του βιβλίου;
Έχω πελαγώσει λίγο!! Εδώ δεν μπορώ να μάθω δύο τύπους και θα μάθω 110 στίχους απ' έξω! Αδύνατον.
Αν κάποιος μπορεί ας μου πει πιο κομμάτι είναι πιο πιθανόν να πέσει.
Έχουμε: 449-494 και 635-700
και μεταφρασμένα 162-279 και 384-440
αν το παράλληλο σχετίζεται με αυτό που θα μεταφράσουμε τότε είναι πιο εύκολο να το μαντέψουμε....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ρε εσύ έχεις πολύ μικρή ύλη.Και εγώ αύριο γράφω .... απο τις 9 διαβαζω κ πριν λίγο τελείωσα.Στο σχολείο μου δεν μας έβγαλαν τίποτα από την ύλη τα έχουμε όολα ότι διδάχτηκε όλη την χρονια.... και είναι πααραα πολλα!Εγω δεν είμαι θετωριτική και δεν ξέρω καλά αρχαια αλλά ήθελα να γράψω καλά.Ο χρόνος όμως που μας άφησαν για αυτό το μαθημα και εμενα είναι πολυ λίγος. :| Τελος πάντων ότο γίνει γίνει δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στα Κειμενα απο
1.Μαρινα των Βραχων
2.Ελενη του Σεφερη
3.Επι Ασπαλαθων
4.Αυτοπτης Μαρτυρας

τι θεωρειτε πιο πιθανο να πεσει;Γιατι με 50 σελιδες σημειωσεις εχω πελαγώσει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στα Κειμενα απο
1.Μαρινα των Βραχων
2.Ελενη του Σεφερη
3.Επι Ασπαλαθων
4.Αυτοπτης Μαρτυρας

τι θεωρειτε πιο πιθανο να πεσει;Γιατι με 50 σελιδες σημειωσεις εχω πελαγώσει!:P
το τγία ψηφίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nα σου πω πως εχω πεισθει πως θα ειναι η το 1 ή το 3,και δεν θελω με τιποτα το 1 γιατι δεν βγαζεις νοημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top