Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Γράψαμε και μεις σήμερα χημεία κατεύθυνσης.....:D Γενικότερη παρατήρηση ότι ήταν πολλά(3 σελίδες) και σχετικά δύσκολα....
1ο θέμα:
Πολλαπλής επιλογής και σωστό λάθος....Με Kc,ενθαλπίες κλπ.... Μία μικρή παγίδα εντόπισα μόνο σε ένα ερώτημα όπου έδινε την αντίδραση H2O(l)--->H2O(g) χωρίς να δίνει ενθαλπία και έλεγε πως αν αυξήσουμε τη θερμοκρασία η αντίδραση γίνεται προς τα αριστερά.... (Λ)
2ο θέμα:
1)Πως δρουν στις οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις τα H2SO4,H2S,SO2
2)Πού πάει η ισορροπία ανάλογα με κάποιες μεταβολές
3)Τι είναι η ενθαλπία σχηματισμού και να υπολογιστεί η ΔΗf(CH4) με νόμο του Ες αφού μας έδινε άλλες αντιδράσεις
Θέμα 3ο
1)Συμπλήρωση οξειδοαναγωγικών αντοδράσεων από το βιβλίο συγκεκριμένα Ι2 + ΗΝΟ3--->.... και Η2Ο2+ΚΜnO4+H2SO4--->.....
2)Έδινε μια αντίδραση ήθελε νόμο και πρόταση μηχανισμού
3)Απλό πρόβλημα χημικής ισορροπίας με τρεις αγνώστους και δεδομένα για να τα βρεις με ζητούμενο την απόδοση
Θέμα 4ο:
2 mol Zn αντοδρούν με πυκνό δ/μα ΗΝΟ3 συγκέντρωσης 4Μ
Να γραφεί η αντίδραση και ο όγκος του ΗΝΟ3..... Μετά μας έδινε μια αντίδραση με ένα από τα προηγούμενα προϊόντα και αυξάναμε τη θ φτάνοντας σε ισορροπία....Ζητούσε Kc, μας έδινε και περιεκτικότητα για να χρησιμοποιήσουμε αναλογία μολ....Τέλος,αυξάναμε τον όγκο ξαναάλλαζε η ισορροπία, μας έδινε σχέση μολ και χρησιμοποιώντας την Kc(θ σταθερή) έπρεπε να βρούμε τον νέο όγκο.....
Αυτά λοιπόν σε γενικές γραμμές....Κατά πάσα πιθανότητα πάμε για 20! :D Μου πήραν αρκετή ώρα όχι λόγω δυσκολίας αλλά λόγω ποσότητας!Επίσης θεώρησα βλακεία ότι το τέταρτο θέμα αν δεν ήξερες να γράψεις την αντίδραση δεν μπορούσες να το λύσεις καθόλου! Πολλοί την πάτησαν έτσι..... Τέλος καλό όλα καλά βέβαια.....Πάμε για φυσική κατεύθυνσης την Τρίτη!!! Καλή επιτυχία σε όλους!!!!!! Σκίστεεεεεε ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Πάμε και στα δικά μου
Εγώ σήμερα σε αντίθεση με τους περισσότερους έγραφα Άλγεβρα
Για τα θέματα έχω δύο παρατηρήσεις
Πρώτον ήταν πάρα πολλά
Δηλαδή χρειάστηκα 5 κόλλες γραμμένες μπρος-πίσω και 1.5ώρα για να τα δώσω όλα
Δεύτερον, τα θέματα ήταν βατα αλλά για καλούς της θετικοτεχνολογικής
Για θεωρητικούς κι αδύναμους της θετικοτεχνολογικής τα θέματα ήταν δύσκολα
Ας δώσω όμως περίπου τι έπεσε για να ξέρετε όταν θα έρθει και η σειρά σας

ΘΕΜΑ 1
Α. ΝΔΟ u=P(ρ) για κάθε πολυώνυμο P(x) διαιρούμενο με το χ-ρ
Β. Ορισμός λογάριθμου
Γ. Σ-Λ
ΘΕΜΑ 2
Τριγωνομετρική συνάρτηση της μορφής φ(χ)=ρ*ημ(ω*χ) όπου ζητούσε:
περίοδο, μέγιστο-ελάχιστο, ΝΛ μια 2βαθμια εξίσωση που είχε μέσα την φ(χ)
ΘΕΜΑ 3
Πολυώνυμα
Έδινε ένα πολυώνυμο με μεταβλητές α και β και
Α. έδινε ότι (χ-1)^2|P(x) και ζητούσε τα α και β
Β. Αφού έδινε τα α και β:
ι) ΝΛ P(x)=0
ιι) Να γράψετε τη ΤΔ του P(x) με ένα άλλο πολυώνυμο
ιιι) ΝΛ άρρητη εξίσωση που περιείχε τα π(χ) και υ(χ) της προηγούμενης διαίρεσης
ιv) Ανίσωση της μορφής P(x)<υ(χ) που για να λυθεί ήθελε ΤΔ κι όχι Horner
ΘΕΜΑ 4
Κλασική λογαριθμική-εκθετική
Έδινε δύο συναρτήσεις με νεπέριους και ζητούσε
α. πεδία ορισμού
β. ανίσωση
γ. εξίσωση απλή λογαριθμική
δ. εξίσωση που ξεκινούσε απ λογαριθμική, γινόταν εκθετική και στο τέλος πάλι λογαριθμική


Αυτά τα λίγα :worry: μας έβαλε
Εμένα μου φάνηκαν εύκολα κι έγραψα γύρω στο 96 με 98 όμως πολλοί άλλοι βρίζαν χοντρά τον καθηγητή
Τώρα την Τρίτη Μαθ Κατ και είναι διάχυτος ο φόβος πως οι 2 ώρες δεν θα μας φτάσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Φιλοσοφία
Χρησιμότητα Φιλοσοφίας(Κριτήρια)
Διάκριση φυσικού-τεχνητού αντικειμένου και σχεση τεχνολογιας-επιστημης
Φιλοσοφοι + θεωριες(πολλαπλης κτλ)
Πλατος-Βαθος

Ηταν αρκετά και κάπως περίεργα αλλά καλά θεωρώ έγραψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν εύκολα κι έγραψα γύρω στο 96 με 98 όμως πολλοί άλλοι βρίζαν χοντρά τον καθηγητή
Τώρα την Τρίτη Μαθ Κατ και είναι διάχυτος ο φόβος πως οι 2 ώρες δεν θα μας φτάσουν...
Aυτά τα θέματα δεν είναι εύκολα. Και εγώ είμαι θετική και μαλλον θα έγραφα καλά. Όμως στα θέματα πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει ο μέσος όρος τον μαθητών... Στο σχολείο μου εκνευριζόμασταν με τον καθηγητή της Αντιγόνης γιατί μας έβαζε δύσκολα και υποστηρίζαμε ότι όσοι δεν είναι θεωρητική δύσκολα γράφουν. Οι μαθηματικοί και οι φυσικοί δεν πάνε πίσω όμως, χειρότεροι είναι! Πρέπει να σκέφτονται και τα άλλα παιδιά :/:..
Μαθηματικά αν διάβαζες όλην την χρονιά, θα γράψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Φυσική κατ.

1ο θέμα:
Σ-Λ, κυκλώστε το σωστό

2ο θέμα:
Άσκηση σχετική με το 4ο κεφάλαιο.Δύο φορτία με u1>u2 σε Μ.Π και έπρεπε να βρεις τη σχέση των R1,R2 και F1,F2(f συχνότητα).
Το άλλο ερώτημα είχε να κάνει με την απόδειξη της σχέσης μεταξύ Cp,Cv

3ο θέμα:
Άσκηση στη θερμοδυναμική.Ήθελε κάτι κολπάκια αλλά γενικά έβγαινε.

4ο θέμα:
Άσκηση στο 5ο κεφάλαιο.Κλασσική άσκηση κινούμενης ράβδου μέσα σε Ο.Μ.Π, Flaplace, Florrentz, κτλ. κτλ.
Ήθελε οριακή ταχύτητα, έπειτα ήθελε τη τάση της ράβδου όταν U=Uoρ/2(εδώ απλά ήθελε να προσέξεις ότι η ράβδος είχε κι αυτή αντίσταση και συνεπώς η τάση της δεν ήταν η Εεπ), και στο τέλος ήθελε θερμότητα μέχρι u=0.Παρέλειψα φυσικά να πω ότι στην αρχή ασκούνταν μια F αντίρροπη της Flaplace.Ε λοιπόν καταργείται η πρώτη, η ράβδος επιβραδύνει, στο τέλος u=0 κτλ. κτλ. Μια Α.Δ.Ε ήθελε κι έβγαινε.

Γενικά έγραψα πολύ καλά, έως γαμάτα, θα δούμε..

Χημεία επιλογής:

Καλά ο τυπάς έβαλε τα πάντα όλα.Εύκολα ήταν αλλά ΠΟΛΛΑ.Θερμιδομετρία, να περιγράψουμε ηλεκτρόλυση, μικρές ασκησούλες στην οξειδοαναγωγή,Σ-Λ,αντιστοίχιση,το θερμιδόμετρο βόμβας(ή όπως το λένε τεσπα..),συμπληρώστε τις προτάσεις και δε συμμαζεύεται!

Φυσική περιμένω κανά 96-97% και Χημεία 100% εκτός απροόπτου.

Καλή συνέχεια παίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε Ιστορία-Αγγλικά την Παρασκευή. Διπλό γιατί ξέρετε φέτος είναι στριμωγμένα τα πράγματα!

Πρώτο θέμα Σ-Λ (τα πρώτα μαθήματα εικονομαχία/Ηράκλειος)

Δεύτερο θέμα Αίτια και αφορμές σταυροφοριών

Τρίτο θέμα Αντιστοίχηση με όλους τους αναγεννησιακούς καλλιτέχνες και τα έργα τους

Β᾽ομάδα
παράθεμα με τις εξερευνήσεις και ερώτηση για τα αίτια των εξερευνήσεων

παράθεμα με την άλωση και να αναφέρουμε τις προσπάθειες των Παλαιολόγων και τις συνόδους/συνθήκες πριν από την Άλωση. (φερράρας-φλωρεντίας)
και να πούμε αν ανταποκρίθηκε η Δύση και πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Έτοιμοι για αύριο;Διαβάσατε; Εμείς γράφουμε Φυσική Κατεύθυνσης, εσείς τι γράφετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έτοιμοι για αύριο;Διαβάσατε; Εμείς γράφουμε Φυσική Κατεύθυνσης, εσείς τι γράφετε;

Ήθελα να γράψω εγώ αλλά με πρόλαβες!

Εγώ γράφω άλγεβρα. Κάτι κατά την διάρκεια της χρονιάς, κάτι κατα το Πάσχα δεν μου έμεινε όρεξη να διαβάσω τώρα. Βασικά νομίζω ότι τα ξέρω... τέλος πάντως, θα δούμε αύριο. Το παράξενο είναι ότι δεν νιώθω έτοιμος, αλλά ούτε το αντίθετο. Ούτε άγχος αλλά ούτε και χαλαρότητα. Ότι να ναι με άλλα λόγια :P

Φυσική Κατεύθυνσης γράφουμε την Πέμπτη.

Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Άσε κι εγώ βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια! Την Πέμπτη γράφουμε άλγεβρα. Αυτές οι 2 πρώτες βδομάδες των εξετάσεων δεν περνάνε με τίποτα!
Καλή επιτυχία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Παιδιά, αύριο γράφω Ιστορία... Σας παρακαλώ, αν έχει κάποιος σημειώσεις ή υπογραμμισμένα για την δεύτερη Άλωση της Κων/πολης και την Θρησκευτική μεταρρύθμιση του Λουθήρου, μπορεί να μου τις δώσει;

Τα βασικά έστω!
Δεν καταλαβαίνω τίποτα απ όσα λέει το βιβλίο!! :/:

Πιο πολύ επείγει η Άλωση!!

:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα σου έδινα εγώ αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου απο την φετινή ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι γω γραφω ιστορια αυριο:S
Απο Λουθηρο παντως να διαβασεις στη σελιδα 130 το β. απο τη αρχη μεχρι συγχωροχαρτιων που ειναι στη δευτερη στηλη δευτερη παραγραφος.
Μετα Ο Λουθηρος διαμαρτυρομενος...του αφορισμου του.
Το κυρηγμα του Λουθηρο ως διαμαρτυρομενοι και ειρηνη αυγουστας.Αυτα ειναι πολυ σος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ!!! =]
Δεν έδινα καθόλου βάση στην Ιστορία φέτος
. Γενικά, είναι ένα μάθημα που πάντα δεν μου άρεσε, αν και θεωρητική.
Έδωσα στην του χρόνου Ιστορία την προσοχή μου.
Απλώς επειδή η καθηγήτρια μου έχε βάλει ψηλό βαθμό στο τετράμηνο (δε συμμετείχα καν!), δε θέλω να πατώσω.
Θα νιώθω τύψεις μετά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aυτα τα χουμε εμεις υπογραμμισμενα για τις εξετασεις παντως και σος μας εχει και την ειρηνη της αυγουστας.;)
Παω να γραψω σουπερ γιατι στα Μαθηματικα Κατ. δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την επιδοση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παω να γραψω σουπερ γιατι στα Μαθηματικα Κατ. δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την επιδοση μου.

Και εγώ. Απο την στιγμή που πέταξα περίπου 3 μονάδες στα σκουπίδια πρέπει να συμμαζέψω την διαφορά :P
Αλλά και πάλι δεν μπορώ να με φανταστώ να μαθαίνω ιστορία (όταν γράψουμε...) μέσα σε μια μέρα... anyway. Καλή μας τύχη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Το ξυπνητήρι μου, θα μπει πάλι στις 3:30 για τελική επανάληψη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Πάμε αύριο να σκίσουμε στη φυσική κατεύθυνσης όπως στη χημεία!!!Χωρίς άγχος εννοείται......:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Πάμε....Έτοιμοιιιι...............https://www.youtube.com/watch?v=UBkBCwY078U
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πάει η Ιστορία... Ακολουθεί η Χημεία............

Καλά...Η καθηγήτρια έβαλε θέματα εκτός ύλης και όλοι ενώ της λέγαμε πως είναι εκτός επέμενε!! Στο τέλος, όμως, μας τα άλλαξε.

Μπήκαν τα εξής:

Το περιεχόμενο των όρων: Καθολικός άνθρωπος, ανεικονικές αντιλήψεις και ανθρωπισμός.
Σ-Λ
Ποιες οι ιδέες του διαφωτισμού και τι ξέρετε για τον μοντεσκιέ.
Αντιστοίχιση με τις ανακαλύψεις
4 παραθέματα, 2 για κάθε ερώτηση.

Πραγματικά, δεν ξέρω πώς τα πήγα. :/:
Ξεπατώθηκα στο διάβασμα και μπήκαν κάποια πράγματα, που στο δικό μου το τμήμα δεν είχαν υπογραμμιστεί, με αποτέλεσμα να μην τα ξέρω.
Στη δεύτερη ερώτηση με τα παραθέματα δε....Αυτοσχεδίασα!!!

Βασικά δε με νοιάζει το πως έγραψα.
Ξέρω πως ήμουν διαβασμένη και μου φτάνει.
Το όλο θέμα με τα εκτός ύλης με ξενέρωσε. :mad:
Σημασία έχει του χρόνου πώς θα τα πάμε, όχι φέτος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Χημεία κατεύθυνσης σήμερα!


Πρώτο θέμα:
Πολλαπλής επιλογής και σωστό λάθος
Εντύπωση μου έκανε ότι τα πολλαπλής επιλογής έπιαναν 5 μονάδες το καθένα δηλαδή 1 μονάδα στα 20!
Δεύτερο Θέμα:

  1. Μας έδινε μεταβολές (πχ αύξηση θερμοκρασίας) και έπρεπε να το αντιστοιχίσουμε με την αντίδραση που ταιριάζει. Το παράδοξο ήταν ότι ταίριαζαν παραπάνω από 1, άλλα έπρεπε να το βάλουμε 1-1.
  2. Να εξηγήσουμε τις θα συμβεί στην ταχύτητα της αντίδρασης αν προσθέσουμε καταλύτη, αυξήσουμε την συγκέντρωση κτλ.
Τρίτο θέμα:
Μας έδινε μια αντίδραση το αργό και το γρήγορο στάδιο και κάποιες ποσότητες, την Κ και την Uμέση
Έπρεπε να βρούμε τον νόμο ταχύτητας (εύκολο)
Και μετά να βρούμε τις τελικές συγκεντρώσεις κάθε ουσίας.
Παίρναμε:
Uμέση= Δ[Α]/Δt

πολλές φορές για να τις βρούμε όλες. Άσκοπες πράξεις δηλαδή!!
Και στο τέλος έλεγε να βρούμε και την ταχύτητα. Εύκολο αφού έχουμε το Κ και τις συγκεντρώσεις που έχουμε βρει.
Τέταρτο Θέμα:
α) Ένα δοχείο με 4 συστατικά σε ΧΙ και ζήταγε την Kc!
β)Άλλο δοχείο με άλλο όγκο (ίδια θερμοκρασία) με αρχικές ποσότητες – να βρούμε την απόδοση
γ) Άλλο δοχείο με άλλο όγκο (ίδια θερμοκρασία) με 4 ποσότητες χωρίς να μας λέει αν είναι ΧΙ.
Εδώ σκάλωσα λίγο αλλά μετά σκέφτηκα την Qc που έβγαινε ίδια με την Kc οπότε είχαμε ΧΙ. Εδώ ζήταγε τις ποσότητες
δ) Να κάνουμε τα διαγράμματα c-t για ένα προϊόν και ένα αντιδρών και στα τρία δοχεία
Έγραψα πολύ καλά. Δεν είναι πολύ δύσκολα, αλλά ήταν πάρα πολλά! Ίσα ίσα έφτασαν οι δύο ώρες.
Μου φαίνεται παράλογο που έγραψα στην χημεία καλύτερα από τα μαθηματικά, την στιγμή που χημεία διάβαζα σπάνια και του χρόνου θα αλλάξω κατεύθυνση!!
Μάλλον μου έκατσαν καλύτερα τα θέματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top