Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
γραψαμε χημεια και μεις !!!!!!!!!!!!!! ειχε Σ-Λ , ονοματολογια δυο ασκησεις ( να γραψουμε Σ.Τ. στην μια και ονοματα στην αλλη), μια ενωση και μας ελεγε οτι αυτο ειναι το ονοματα της και επρεπε να πουμε αν ειναι Σ ή Λ και γιατι , βασικα αυτο φαινοταν σωστο αλλα ηταν κομπινα και ηταν λαθος με αποτελεσμα να καθομαι να γραφω μιση σελιδα οτι ειναι σωστο και οταν τελειωσα λεω αυτο ειναι λαθος αντε παλι απο την αρχη τελοςπαντων ειχε κατι ενωσεις να συμπληρωσουμε το δευτερο μερος.....μετα να γραψουμε τι ειναι ισομερεια και τα ηδη των συντακτικα ισομερων....τριτο θεμα μας ελεγε οτι εχουμε ενα αλκανιο το οποιο εχει εφτα ατομα Η να βρουμε Μ.Τ. μετα να γραψουμε την αντιδραση καυσης και μετα αλλο ενα υποερωτημα που δεν θυμαμαι .....και τεταρτο θεμα εχουμε 7,4g αλκοολης προσθετουμε νατριο και βγαζει 1,12L αεριου ........ να βρουμε Μ.Τ. (μιση ωρα εκανα να το βρω) , να βρουμε συντακτικα ισομερη, να πουμε αυτα τα συντακτικα ισομερη ποια ειναι πρωτοταγης δομης ποια δευτεροταγης και ποια τριτοταγης , και τελος να πουμε ποιιο απο αυτα τα συντακτικα ισομερη δεν οξιδωνεται και γιατι!!!!!!!!!
αν δεν βαριεται καποιος ας μου πει για το τεταρτο θεμα πως λυνεται το ερωτημα με το Μ.Τ.!!!!!!!!!!! γενικα εγραψα αρκετα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:redface:
παμε τωρα για αντιγονη........:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosmp

Νεοφερμένος

Ο christosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εδώ είναι τα θέματα που έπεσαν στο Λύκειο μου στην Φυσική Γενικής Παιδείας (και έγραψα 20!)
Θέμα 1ο
Να επιλέξετε την σωστή απάντηση:
1) Ο κανόνας του Lenz είναι απόρροια της αρχής διατήρησης του φορτίου
2) Η χωρητικότητα C ενός πυκνωτή είναι ανάλογη του φορτίου του Q
3) Μονάδα μέτρησης της μαγνητικής ροής είναι το 1Τ
4) Η ειδική αντίσταση δεν εξαρτάται από τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του αγωγού
5) Οι δυναμικές γραμμές του μαγνητικού πεδίου δεν τέμνονται και είναι πάντοτε κλειστές


Θέμα 2ο
1) Να αποδείξετε τον τύπο της έντασης σε ομογενές ηλεκτροστατικό πεδίο
2) Να αποδείξετε τον νόμο του Ohm για κλειστό κύκλωμα
3) Να αποδείξετε τον τύπο μεταβολής του φορτίου (Νόμος του Neumann)


Θέμα 3ο
Δίνεται πηγή Ε=12V και r = 1 Ω. Η πηγή τροφοδοτεί δύο αντιστάσεις R1 = 2 Ω και R2 = 3 Ω συνδεμένες σε σειρά. Να βρείτε:
Α) Την ένταση του ρεύματος, που διαρρέει το κύκλωμα
Β) την πολική τάση της πηγής,
Γ) την ισχύ που παρέχει η πηγή σε όλο το κύκλωμα,
Δ) την ισχύ στην εσωτερική αντίσταση,
Ε) την ισχύ σε κάθε μία από τις αντιστάσεις.
(Άσκηση 39, σελίδα 133 σχολικού βιβλίου)

Θέμα 4ο
Δύο σημειακά φορτία +2μC και +18μC απέχουν απόσταση 16cm. Να βρεθεί:
Α) Σε ποιο σημείο μηδενίζεται η ένταση
Β) Το δυναμικό στην θέση μηδενισμού της έντασης
(Άσκηση 25, σελίδα 53 σχολικού βιβλίου)

Οι απαντήσεις τον θεμάτων είναι:
Θέμα 1ο:
1)Λάθος
2)Λάθος
3)Λάθος
4)Σωστό
5)Σωστό

Θέμα 2ο:
1)Σχολικό βιβλίο, σελίδα 34
2)Σχολικό βιβλίο, σελίδα 96-97
3)Σχολικό βιβλίο, σελίδα 174-175

Θέμα 3ο:
Α) Νόμος του Ohm για κλειστό κύκλωμα, άρα Ι= 2 Α
Β) V= E - I*r, άρα V= 10 V
Γ) Pολ= 24 W (αφού Pολ=Ε*Ι)
Δ) Pr= 4 W
E) Pr1= 8 W, Pr2 = 12W

Θέμα 4ο:
1) χ= 4 cm
2) V = 18 10(στην πέμπτη) V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σήμερα έγραψα Φυσική γενικής 20 πρέπει να έγραψα.. Άντε να τελιωνουμε αύριο Αστρονομία δεν @@ δεν θα διαβάσω και τετάρτη δίκαιο. Άντε ανυπομονώ να αρχίσω καλοκαιρινά στο φροντηστήριο για του χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
@christosmp πώς τα θυμάσαι όλα καλό μου;; :eek:
Μπράβο!:worry:

Αύρριο Γεωμετρία γράφω (νομίζω). Δε παίζει να διαβάσω καν. :whistle:
Μετά άλλα 2 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εχουμε 7,4g αλκοολης προσθετουμε νατριο και βγαζει 1,12L αεριου ........ να βρουμε Μ.Τ. ............αν δεν βαριεται καποιος ας μου πει για το τεταρτο θεμα πως λυνεται το ερωτημα με το Μ.Τ
Mr(CVH2V+1OH) = 12ν+2ν+1+16+1 = 14ν+18
CVH2V+1OH + Na ---> CVH2V+1ONa + ½ H2
(14ν+18 )g.............................½·22,4L
...7,4g...................................1,12L
Αναλογία => 14ν+18 = 74 => ν = 4 => C4H9OH (βουτανόλη).

Εδώ είναι τα θέματα που έπεσαν στο Λύκειο μου στην Φυσική Γενικής Παιδείας.................
1) Τρομακτικά εύκολα!!! Έγραψα κι εγώ σήμερα Φυσική γενικής, καμία σχέση τα δικά μου θέματα.
2) Το 1ο θέμα είχε μόνον 1 ερώτηση Σ-Λ και τίποτα άλλο?
3) Σας έβαλε στο 2ο μόνον θεωρία από το βιβλίο και ούτε 1 ερώτηση κρίσης?

Αύριο Γεωμετρία γράφω (νομίζω). Δε παίζει να διαβάσω καν.
Εσύ χάνεις!!!! :teasing:

..... Άντε να τελειωνουμε ......ανυπομονώ να αρχίσω καλοκαιρινά.....
Παρομοίως!!!! Τελειώνω Τετάρτη με Γλώσσα και νεροτσουλήθρες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ζηλεύωωωωωωωωωωωω ρε συ! Εμείς τελειώνουμε την Παρασκευή με Θρησκευτικά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Mr(CVH2V+1OH) = 12ν+2ν+1+16+1 = 14ν+18
CVH2V+1OH + Na ---> CVH2V+1ONa + ½ H2
(14ν+18 )g.............................½·22,4L
...7,4g...................................1,12L
Αναλογία => 14ν+18 = 74 => ν = 4 => C4H9OH (βουτανόλη).
πρωταπολα ευχαριστω πολυ! :)
λοιπον κοιτα 4 το βρηκα (και αυτο ειναι κ το σωστο γτ ολοι ετσι το βρηκαν) ...... αλλα εχω κανει βλακεια μου φαινεται..... βρηκα κανονικα το Mr και μετα ομως δεν εγραψα αυτο καθολου CVH2V+1OH + Na ---> CVH2V+1ONa + ½ H2 αλλα εκανα κατι αλλο (χαχα τελικα ειμαι πολυ τυχερη αλλα μαλλον ο καθηγητης δεν θα το παρει πολυ σωστα)......λοιπον ειπα ξερω γω οτι (14ν+1) μας δινουν 1,12 L και καλα απο τα δεδομενα και μετα απο κατω εγραψα οτι 1 μας δινει 11,2L ....... μετα χιαστί και μου βγηκε 4.......:D...πες μου οτι τουλαχιστον δεν ειναι εντελως λαθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βασικα ειχα κολλησει γτ αρχικα το κανα αλλιως και δεν μου βγεναν τα νουμερα και στο τελος που χε μεινει ενα τεταρτο μου ρθε η εμπνευση και το κανα ολο το 4ο θεμα.......... :worry: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πρωταπολα ευχαριστω πολυ! :)
λοιπον κοιτα 4 το βρηκα (και αυτο ειναι κ το σωστο γτ ολοι ετσι το βρηκαν) ...... αλλα εχω κανει βλακεια μου φαινεται..... βρηκα κανονικα το Mr και μετα ομως δεν εγραψα αυτο καθολου CVH2V+1OH + Na ---> CVH2V+1ONa + ½ H2 αλλα εκανα κατι αλλο (χαχα τελικα ειμαι πολυ τυχερη αλλα μαλλον ο καθηγητης δεν θα το παρει πολυ σωστα)......λοιπον ειπα ξερω γω οτι (14ν+1) μας δινουν 1,12 L και καλα απο τα δεδομενα και μετα απο κατω εγραψα οτι 1 μας δινει 11,2L ....... μετα χιαστί και μου βγηκε 4.......:D...πες μου οτι τουλαχιστον δεν ειναι εντελως λαθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βασικα ειχα κολλησει γτ αρχικα το κανα αλλιως και δεν μου βγεναν τα νουμερα και στο τελος που χε μεινει ενα τεταρτο μου ρθε η εμπνευση και το κανα ολο το 4ο θεμα.......... :worry: :redface:
Είναι ξεκάρφωτο το 11,2L. Πώς το βρήκες αν όχι από το ½ του 22,4 από την αντίδραση? Όμως αν σκεφτεί οτι για να το γράψεις το 11,2 ήξερες την αντίδραση αλλά ξέχασες να την γράψεις ίσως σου κόψει μόνο λίγο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Είναι ξεκάρφωτο το 11,2L. Πώς το βρήκες αν όχι από το ½ του 22,4 από την αντίδραση? Όμως αν σκεφτεί οτι για να το γράψεις το 11,2 ήξερες την αντίδραση αλλά ξέχασες να την γράψεις ίσως σου κόψει μόνο λίγο.
βασικα ειχα κανει ξερω γω με το 22,4 και επειδη δεν εβγενε λεω δεν χανω τιποτα να το κανω με το 11,2 το μισο δηλαδη και ειχα ακουσει οτι βγενει 4 οποτε λεω ενταξει παρα να μην γραψω μια ασκηση....... τεσπα ευχαριστω και παλι !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Τελειώσαμε!!!ΝΑΙ!Επιτέλους μετά από δυο βδομάδες καθημερινών εξετάσεων,τελειώσαμε με Δίκαιο!Τα θέματα ψιλογελοία,μας είχε δώσει και τα ΣΟΣ και στην τάξη έπεσε πολλή συνεργασία οπότε πιστεύω ένα 19 το 'χω άνετα!!Καλό καλοκαίρι και καλή συνέχεια στους υπόλοιπους!!!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άμα σας πω τι έπαθα....:mad:
Τελικά σήμερα δεν έγραφα Γεωμετρία, αλλά Θρησκευτικά και το έμαθα το πρωί που πήγα σχολείο. Ντάξει είχα μείνει. Έμαθα εκεί κάτι ΣΟΣ στο λεπτό, ευτυχώς είχε και κάτι Σ-Λ και κάτι αντιστοιχήσεις.

Ε άμα είσαι χαζή τέτοια παθαίνεις. :happy:

Αύριο Γεωμετρία τελικά -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σήμερα αστρονομία ε καλά κανα 16-17 . Άντε αύριο Δίκαιο και τέλος επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diony:):)

Νεοφερμένος

Η diony:):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια αυριο γραφω θρησκευτικα ......μας εχει βαλει τεραστια υλη...
υπαρχει καποιος που εχει γραψει ηδη και θυμαται τι του ειχε πεσει?:/:
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδια αυριο γραφω θρησκευτικα ......μας εχει βαλει τεραστια υλη...
υπαρχει καποιος που εχει γραψει ηδη και θυμαται τι του ειχε πεσει?:/:
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει!!!
Μας εβαλε παρα πολλες ερωτησεις θυμαμαι οτι 2 που πιαναν 50 μορια θελαν την προσωπικη μας αποψη το ένα ηταν για τι σχεσεις επιστημης και θρησκειας και το αλλο για τις αποψεις των θρησκειων γυρω απο το θανατο. Τα αλλα ηταν συμπληρωση κενων για διαφορα στοιχεια αν αποτελουν στοιχεια ινδουισμου βουδισμου και λοιπα . Επισης τι ειναι θρησκεια και κατι αλλα που δεν θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ έγραφα σήμερα. Θρησκευτικά πάντα.

1. Τι είναι ο Ορφισμός;
2. Τι είναι οι Ουπανισάδες και τι έκαναν;
3, Διαφορές Χιναγιάανα και Μαχαγιάνα Βουδδισμού
4. Πώς αντιμετωπίζουν τον θάνατο οι διάφορες Θρησκείες.

Και κάτι άλλα που δε τα θυμάμαι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
γραφω αντιγονη εχετε καμια καλη ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diony:):)

Νεοφερμένος

Η diony:):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω που εγραψα επεσε τ κομμματι στιχ.450-470
να χαρακτηρισεις τν αντιγονη απο τ αποσπασμα
κατι γραμματικεσ εσκησεισ πολυ ευκολεσ
απο την εισαγωγη το κομματι που λεει για τουσ ηρωεσ και ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
και τελος για τουσ θεικουσ και τουσ ανΘρωπινους νομους(ποιοι εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τέλος σήμερα ..Επιτέλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τέλος παιδιά καλό καλοκαίρι!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λοιπον γραψαμε αντιγονη και εβαλε το σημειο οπου ο Κρεοντας λεει στην αντιγονη οτι για τα σκληρα φρονηματα και οτι ο σιδηρος σπαει οταν πειρακτωθει μεχρι εκει που ελεγε οτι οι ψυχες των ανθρωπων που κανουν κακες πραξεις στο σκοταδι βγενουν ως ενοχες...... εβαλε μεταφραση 10στιχους απο αυτο , μετα ερωτηση σε ποια σημεια φαινεται ο αυταρχικος χαρακτηρας του Κρεοντα, μετα γτ θεωρει οτι η Ισμηνη φτεει και αυτη και να σχολιασουμε τον συλογισμο του,μετα μας εδωσε ενα μικρο αποσπασμα που μιλουσε ο Κρεοντας μεταφρασμενο και ειχε μια ερωτηση,μετα ειχε 5 λεξεις απο την εισαγωγη να γραψουμε καποια πραγματα για την καθεμια,μετα 5λεξεις να πουμε τον συντακτικο τους ρολο,αλλες 5λεξεις να βρουμε 2ομοριζες για την καθεμια στα Νεα Ελληνικα και μετα μια λεξη να κανουμε εγκλιτικη αντικατασταση και μετα κατι αλλες λεξεις να τις γραψουμε στον αλλο χρονο.........αυτα ενταξει καλα ηταν αλλα σιγουρα θα πατοσω στις γραμματικες......
αντε αυριο θρησκευτικα και τελος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top