Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χαχα στο πα χθες οτι θα πεσει! :yahoo: :yahoo: :whatever: τι στο καλο σε ολους το ιδιο πεφτει?
τεσπα εμεις γραψαμε γεωμετρια και εβαλε παλουκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πειραζει ομως προχωραμε και γραφουμε χημεια οπου θα σκισουμε!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
:clapup: Μετά από ανασκαφές ανακάλυψα τα κείμενα που έχουμε στην ύλη:
1) Μοσκώβ Σελήμ, 2) Η Φόνισσα, 3) Η τιμή και το χρήμα, 4) Αλέξης Ζορμπάς, 5) Είμαστε κάτι, 6) Μπαλάντα στους άδοξους ποιητές, 7) Επί ασπαλάθων, 8 ) Μαρίνα των βράχων, 9) Ρωμιοσύνη
- Κάθε πρόταση και βοήθεια δεκτή με χαρά. :)

.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ρωμιοσυνη και επι ασπαλαθων τα σος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
το επι ασπαλαθων!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
+ Ο Ζορμπάς :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
χαχα στο πα χθες οτι θα πεσει! :yahoo: :yahoo: :whatever: τι στο καλο σε ολους το ιδιο πεφτει?
τεσπα εμεις γραψαμε γεωμετρια και εβαλε παλουκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πειραζει ομως προχωραμε και γραφουμε χημεια οπου θα σκισουμε!!!!!!!!!
εμας παλι επεσε αυτο με τον Αιμων
:whistle::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petros1993

Νεοφερμένος

Ο Petros1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ παλι δε μπορω να κατανοησω γιατι ορισμενα παιδια νοιαζοντε τοσο πολυ για τον βαθμο που θα γραψουν στα (περισσοτερα) μαθηματα γενικης παιδειας...Κατα την αποψη μου τα περισοτερα ειναι αχρειαστα για την συνεχεια στη τριτη λυκειου...εκτος απο ορισμενα στα οποια θελει να δωσεις προσοχη για να μην εχεις κενα την επομενη χρονια...Εγω ας πουμε εβγαλα στα τετραμηνα 17 αλλα με τις εχετασεις υπολογιζω πως θα πεσω στο 13 και ομως δε μου κεγεται καρφι για τον γραπτο βαθμο μου την ιστορια τη γεωμετρια ,αντογονη και παει λεγοντας...διοτι ημουν σωστος απεναντι στις υποχρεωσεις μου στα μαθηματα κατευθυνσης...Θεωρω πως ειναι προτιμοτερο να εξηγησω στους γονεις μου πως τα περισσοτερα μαθηματα γενικης δε χρειαζοντε για την συνεχεια παρα να τα διαβαζω ετσι ωστε να τους αποδειξω πως ειμαι ''καλο παιδι και καλος μαθητης''...ασε που και σε 2 μηνες το πολυ και να τα ειχα διαβασει θα τα ξεχνουσα 100%...Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στο σχολείο δεν πας για να δώσεις πανελλήνιες αλλά για να αποκτήσεις παιδεία, να καλλιεργηθείς και να γίνεις όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένος άνθρωπος. Ακόμα και αν η κλίση σου είναι π.χ. τα θετικά μαθήματα δε μπορείς να μπαίνεις στο πανεπιστήμιο και να είσαι αμόρφωτος και χωρίς γνώσεις σε οτιδήποτε άλλο. Ανοίξτε τα μάτια σας, το κεφάλι μας λίγα χρόνια τα απορροφά όλα σα σφουγγάρι, γιατί να μην εκμεταλλευθείτε την ευκαιρεία να έχετε 10 γενικές γνώσεις παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petros1993

Νεοφερμένος

Ο Petros1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αλεξανδρα, Δεν αναφερθηκα σε πληρη απαξιωση των μαθηματων...Εγω εκανα λογω για να μην νοιαζοντε οι μαθητες τοσο πολυ για το βαθμο των μαθηματων γενικης παιδειας στις εξετασεις...Διαβασε καλυτερα την θεματικη μου περιοδο και ασε τισ προπαγανδες.

Το τι κανει ο καθενας επειτα ειναι δικο του θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Προπαγάνδα; Σιγά μη σου κάνω και πλύση του εγκεφάλου. Απλά προσπαθώ να σου πως πως αυτά που σνομπάρεις δεν είναι άχρηστα, θα σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο. Το αν θα το κάνεις φυσικά είναι δικό σου θέμα, δε σε ζόρισα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ηρεμήστε ρε...:redface:
Εγώ γράφω Βιολογία αύριο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
και γιατι να κατσω να μην διαβασω τιποτα και να παω να γραψω 10 ξερω γω ενω μπορω να διαβασω και να γραψω 15 για παραδειγμα! σιγουρα δεν θα παρεις πολλα πραγματα τελευταια στιγμη ισως και να μην σου μεινει τιποτα αλλα μπορει να σου μεινει απο τα δεκα πραγματα εστω και ενα.... αυτο το ενα λοιπον που μπορει να μην το βλεπεις καπου θα σου χρειαστει καποια στιγμη.......δυστυχως ετσι πως ειναι το συστημα οι περισσοτεροι νομιζουν οτι το μονο που μπορεις να παρεις ειναι απο τα μαθηματα κατ ενω υπαρχουν 1000πραγματα που μπορεις απο τα μαθηματα γενικης τα οποια απαξιώνουμε....... η αντιγονη για παραδειγμα που ανέφερες μπορει να σε βοηθησει να μιλάς καλυτερα τα Ελληνικα και η γεωμετρια οξύνει το νου σε βαζει σε σκεψη.......ο λογος λοιπον που διαβαζουμε και μας ενδιαφερει ο βαθμος ειναι γιατι ισως θελουμε να παρουμε πραγματα και σε δευτερη μοιρα οτι δεν θελουμε να καταστρέψουμε το υπάρχον σύστημα παιδείας!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ παλι δε μπορω να κατανοησω γιατι ορισμενα παιδια νοιαζοντε τοσο πολυ για τον βαθμο που θα γραψουν στα (περισσοτερα) μαθηματα γενικης παιδειας...Κατα την αποψη μου τα περισοτερα ειναι αχρειαστα για την συνεχεια στη τριτη λυκειου.............δε μου κεγεται καρφι για τον γραπτο βαθμο μου την ιστορια τη γεωμετρια ,αντογονη και παει λεγοντας...............τα περισσοτερα μαθηματα γενικης δε χρειαζοντε για την συνεχεια ............
Παληκάρι πέρασα και εγώ από το στάδιο αυτό. Νομίζω όμως όχι τόσο βαριά όπως εσύ. Στα μισά της Α παράτησα τα θεωρητικά. Τώρα που τελειώνω τη Β πιστεύω ότι έκανα μεγάλη βλακεία. Όλα τελικά τα μαθήματα έχουν κάτι να σου δώσουν (ίσως εκτός από τα θρησκευτικά). Πρώτον είσαι μέσα στο κλίμα διαβάσματος γιατί αν νομίζεις ότι ξαφνικά στη Γ θα μπεις, τότε έχασες. Ιστορία, δίκαιο, αρχαία, λογοτεχνία κλπ: δεν χρειάζονται γενικές γνώσεις στη ζωή μας? Και ακόμα με τα θεωρητικά και στην ορθογραφία μπορείς να βοηθηθείς (και να μην κάνεις τόσα πολλά λάθη στην έκθεση που μετράνε). Εκεί που έχεις εντελώς άδικο είναι που βάζεις και τη Γεωμετρία στα άχρηστα μαθήματα. Τα θετικά μαθήματα θέλουν θετική σκέψη που η γεωμετρία βοηθάει σ΄αυτήν και πολύ μάλιστα.
Ελπίζω να μην είσαι σαν κάποιους συμμαθητές μου που λένε: έλα μωρέ μόνον η Άλγεβρα χρειάζεται για του χρόνου, άντε κάτι λίγα από τα μαθηματικά κατεύθυνσης και η φυσική στη Γ δεν έχει σχέση με αυτήν της Β. Όπως λέει ένας καθηγητής μου: το πιο σημαντικό από όλα στη Β λυκείου είναι να μπεις στο κλίμα του διαβάσματος και στο πετσί του τρόπου σκέψης των μαθημάτων.
Και να σου πω και κάτι άλλο? Ναι, μας νοιάζει και ο βαθμός γιατί θέλουμε να έχουμε στη συνείδηση μας την ικανοποίηση ότι κάτι κάναμε τόσα χρόνια στο σχολείο και όχι να πουλάμε ψευτομαγκιές για το 11,3 που βγάλαμε στο απολυτήριο.

.
Ηρεμήστε ρε...:redface: Εγώ γράφω Βιολογία αύριο.:redface:
Εσύ καλά να πάθεις!!!!:tongue:
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πέτρο σε παρακαλώ ηρέμησε. Τελείωσε το θέμα. Ό,τι έχεις να πεις πες το σε πμ.

Ontopic τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γράφω αρχαία αύριο στίχοι 1-500.Έχω διαβάσει όλες τις μεταφράσεις και εισαγωγή.Τώρα γραμματική και συντακτικό ντάξει κάτι θα πιάσω αλλά δεν νομίζω και όλα.Μετά κείμενα θρησκευτικά αγγλικά και δίκαιο.Ουφ άντε πέμπτη τελειώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Εγω να πω οτι αυριο γραφω ιστορια και οπως και ο φιλος πετρος δεν ενδιαφερομαι για την αποδοση μου στο συγκεκριμενο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ειρήνη ημίν παιδιά!! Ας μην χαλάμε τις καρδιές μας και ας έχει ο καθένας τις απόψεις που θέλει αρκεί να έχει τα κατάλληλα επιχειρήματα ώστε να τις δικαιολογήσει! Εμείς λοιπόν αύριο γράφουμε Βιολογία και την Τετάρτη συνεχίζουμε με κείμενα, την Πέμπτη με Δίκαιο και κλείνουμε την εβδομάδα με Θρησκευτικά την Παρασκευή και ο Θεός μαζί μας! Ένα κουράγιο ακόμα είναι αυτό που χρειαζόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εμείς γράφουμε χημεία κατ. τη δευτέρα , τρίτη λογοτεχνία , πέμπτη γεωμετρία και παρασκευή βιολογία επιλογής!! τέλος ......επιτέλους:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εμείς τελειώνουμε την Τετάρτη με Γλώσσα. (Δευτέρα Φυσική γενικής + Κέιμενα).
Τετάρτη πάμε όλη η Β νεροτσουλήθρες κατευθείαν και ολοταχώς!!!!!!
.

.
Και μετά την Τετάρτη τι???? (του χρόνου είμαστε Γ λυκείου). Ας μην το σκεφτόμαστε ακόμα!!!!

+ Ο Ζορμπάς :pfff:
:clapup: To πέτυχες!!!! :):):)
Υ.Γ.1. Έγραψα και Φυσική γενικής (αλλά χου κέαρς?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:clapup: To πέτυχες!!!! :):):)

Ντάξει είμαι θεά το ξέρω. :pfff:

Που λέτε έγραψα Βιολογία, αν και με το ζόρι έγραφα με το κ*λοχερι Τ.Τ, πολύ καλά νομίζω. Εύκολα.:D
Αυτό με τις πράξεις που έπεσε σε μερικούς από δω δε μας το έβαλε. Μας έβαλε για τον κώδικα DNA, τα 4 επίπεδα των πρωτεινών, διαφορές ομοιότητες μιτοχόνδρια-χλωροπλάστες, κάτι Σ και Λ, για τους τύπους RNA.

Αχμ... Πολλά ήταν τώρα που το σκέφτομαι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top