Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ και επίσης καλή επιτυχία. Τώρα προσπαθώ να μάθω τις μεταφράσεις. Μακάρι να γράφαμε πάντα μαθηματικοφυσικοχημείες. Αλλά: το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον...
Μπάη-δε-γουέη: Έχω Αντιγόνη 1-581 - Ξέρει κανέις καλά κομμάτια για σως?

Στα περισσότερα παιδιά από δω έχει πέσει στ. 293-301. Και σε μένα αυτό έπεσε. Πάντως θα είναι κατα 90% μονόλογος. Μη δώσεις πολύ βάση στις στιχομυθίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ευχαριστώ Μαρίζα και Λάουρα.
Να σας πω έναν τρόπο που διαβάζω: Διάβασα την εισαγωγή. Μετά είδα την ταινία "Αντιγόνη" για να μπω στο νόημα. Μετά άρχισα να διαβάζω τη μετάφραση από το βοήθημα κοιτάζοντας και το κείμενο. Θα το πιστέψετε? Μου βγαίνει πολύ εύκολα η μετάφραση μετά που είδα την ταινία. Εντάξει, είναι λίγο ελεύθερη η μετάφραση που θα γράψω, αλλά όπως έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες: "Who cares?".
Y.Γ. Πάντως νομίζω ότι ο Κρέων δεν έχει και άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
ειδες την ταινια? χμ καλη ιδεα θα την παρω κ εγω που δινω την αλλη εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ειδες την ταινια? χμ καλη ιδεα θα την παρω κ εγω που δινω την αλλη εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υπάρχει στο YouTube.
Κάνε κλικ στην εικόνα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
ευχαριστω θα κατσω να την δω μια μερα πριν δωσω μπας και τα μαθω....χεχε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
και γω αντιγόνη γράφω αυριο...μας έχει βάλει πάρα πολλά η τρελή....και μας άφησαν και μισή μέρα μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ω κοινόν αυτάδελφον Ισμήνης κάρα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ω κοινόν αυτάδελφον Ισμήνης κάρα...!!!
:lol::lol:χαχα...και εγω μια ολοκληρη χρονια μονο αυτο εμαθα..παιζει να ειχαμε τον ιδιο σκατ_ καθηγητη συντοπιτη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια χημεια εχουμε κανα σος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Για μας οι Αλκοόλες ήταν σος και τις καναμε στα τελευταία μαθήματα και μας έβαλε πολλά από εκείνο το κεφάλαιο!κατά τ' άλλα,σίγουρα ονοματολογία και αντιδράσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!!! Γράφω 3 μέρες συνεχόμενα και κυριολεκτικά τα έχω παίξει...! :( Αύριο γραφουμε Νεοελληνική Λογοτεχνία και μας εχει βαλει στην υλη 11 κείμενα... Γι'αυτό ζητάω τη βοήθειά σας... Όσοι έχετε γράψει αυτό το μάθημα μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποια κείμενα επεσαν και τι ερωτήσεις? Δηλ. τα θέματα πανω-κάτω... Σας ευχαριστώ προκαταβολικα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!!! Γράφω 3 μέρες συνεχόμενα και κυριολεκτικά τα έχω παίξει...! :( Αύριο γραφουμε Νεοελληνική Λογοτεχνία και μας εχει βαλει στην υλη 11 κείμενα... Γι'αυτό ζητάω τη βοήθειά σας... Όσοι έχετε γράψει αυτό το μάθημα μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποια κείμενα επεσαν και τι ερωτήσεις? Δηλ. τα θέματα πανω-κάτω... Σας ευχαριστώ προκαταβολικα!!! :)

Αχ και γω κείμενα γράφω μόνο που εμάς ευτυχώς μας έβαλε 8!Άσε και μεις γράφουμε κάθε μέρα όλη τη βδομάδα και τα χω φτύσει αλλά με παρηγορεί το γεγονός ότι σε 1 βδομάδα θα είμαι διακοπές!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μα καλά τι προγράμματα είναι κι αυτά φέτος? Έλεος!!! :mad: Πάντως συμφωνώ μαζί σου.. Ευτυχώς τελειώνουμε και επιτέλους θα καταλάβουμε κι εμείς λίγο ότι ήρθε καλοκαίρι...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ρωμιοσυνη εβαλε σε μας αλλα επαιζε και το "επι ασπαλαθω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και γω αντιγόνη γράφω αυριο...μας έχει βάλει πάρα πολλά η τρελή....και μας άφησαν και μισή μέρα μόνο...
Και μας δεν μας έβγαλέ τίποτα το ζώο να δούμε τι θα γράψουμε:hmm:

Γειά σας παιδιά!!! Γράφω 3 μέρες συνεχόμενα και κυριολεκτικά τα έχω παίξει...! :( Αύριο γραφουμε Νεοελληνική Λογοτεχνία και μας εχει βαλει στην υλη 11 κείμενα... Γι'αυτό ζητάω τη βοήθειά σας... Όσοι έχετε γράψει αυτό το μάθημα μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποια κείμενα επεσαν και τι ερωτήσεις? Δηλ. τα θέματα πανω-κάτω... Σας ευχαριστώ προκαταβολικα!!! :)


Εμάς μας έβαλε του Θεοτόκη τιμή και χρήμα απο ερωτησεις τι να σου πω δεν θυμαμαι δεν έγραψα και τόσο καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Και μας δεν μας έβγαλέ τίποτα το ζώο να δούμε τι θα γράψουμε:hmm:

Σε εμάς πάντως έπεσε ο μονόλογος του Κρέοντα σ' εκείνο το σημείο που ξέρει για την ταφή και νομίζει ότι είναι αποτέλεσμα δολοπλοκίας!Μη με ρωτήσετε στίχους,δε θυμάμαι και πλέον δεν έχω το βιβλίο για να σας απαντήσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εμάς μας έβαλε του Θεοτόκη τιμή και χρήμα απο ερωτησεις τι να σου πω δεν θυμαμαι δεν έγραψα και τόσο καλά
Σ'ευχαριστώ που απάντησες αλλά δυστυχώς αυτό το κείμενο δεν είναι στην ύλη μας...! :(
Τα κείμενα που έχουμε στην ύλη μας είναι τα: Μοσκώβ-Σελήμ, Η Φόνισσα, Πατέρα στο σπίτι, Είμαστε κάτι, Κοντά σου, Στη νύχτα που έρχεται, Αμάξι στη βροχή, Πάνω σ'έναν ξένο στίχο, Επί Ασπαλάθων, Πούσι, Η Μαρίνα των βράχων..
Όσοι έχουν γράψει κείμενα μπορούν να μου πουν αν είχε πέσει κάποιο απ'αυτά? Ή τουλάχιστον μπορείτε να μου πείτε ποιο θεωρείτε κατά τη γνώμη σας ποιο sos? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμείς γραψαμε σήμερα Κείμενα και μας έβαλε το ρωμιοσύνη αλλά απ' ότι βλέπω δεν το έχετε στην ύλη..Από αυτά που έχετε τα πιο σος ειναι το αμάξι στη βροχή και το επι ασπαλάθων... και απο εισαγωγη διάβασε για τον συμβολισμό...αυτά

Σε ευχαριστω πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Σε εμάς πάντως έπεσε ο μονόλογος του Κρέοντα σ' εκείνο το σημείο που ξέρει για την ταφή και νομίζει ότι είναι αποτέλεσμα δολοπλοκίας!Μη με ρωτήσετε στίχους,δε θυμάμαι και πλέον δεν έχω το βιβλίο για να σας απαντήσω!:P
Κι εμάς στην Αντιγονη ακριβώς το ίδιο έπεσε!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επειδή ξέρω ότι πεθαίνετε από αγωνία (λέμε τώρα) σας ανακοινώνω ώ συνφορούμενοι ότι έγραψα σήμερα αρχαία. Μας έπεσε εκεί που η Αντιγονίτσα τα χώνει στον Κρέοντα και μεταφρασμένο εκεί που ο Κρέοντας ξεχέζει τον σεκιουριτά. Είχε ερωτήσεις όλων των ειδών. Καλούτσικα πρέπει να πήγα (η νεκροψία θα δείξει). :hmm:


Τη Δευτέρα: Φυσική γενικής (τόχω) και κείμενα (δεν τόχω). Τελειώνω Τετάρτη με γλώσσα :P και νεροτσουλήθρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top