Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ανεκδοτάκι είναι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις χημεία για να το καταλάβεις. Απλά προσπάθησε να το διαβάσεις σαν κείμενο. :)

Ντάξει άμα δε μου το έλεγε η Ρίρι δε παίζει να το καταλάβαινα ποτέ.:redface:
Πάντως είδες;;
Τυχαίο; Δε νομίζω.:stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diony:):)

Νεοφερμένος

Η diony:):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω και εμασ αυτα πεσανε μεσ στισ ακρεσ!!

παιδια δευτερα φυσικη......!πρεπει να κανω την προσευχη μου γιατι δεν ξερω που παν τα 4!!....τι θα γραψω αραγε.....:giveup:
αν καποιοσ ειναι καλοσ στη φυσικα γενικης παιδειασ και εχει ηδη γραψει ασ δωσει μια συμβουλη!!! πλιζζζζζζ:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γραψαμε έκθεση και μας έβαλε για θέμα ο υπερκαταναλωτισμός στις μέρες μας, το φαινόμενο και οι επιπτώσεις του... τελειως ασχετο θέμα ....εδω δν υπάρχουν λεφτά και λεμε για υπερκαταναλωτισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια δευτερα φυσικη.......... γενικης παιδειας ......ας δωσει μια συμβουλη!!!
Θα σου πω μερικές SOS ασκήσεις από το βιβλίο:
Κεφ.1: 4(σ.19), 7(σ.30), 4(σ.41), 5(σ.42), 35(σ.49), 36(σ.54).
Κεφ.2: 7(σ.82), 8(σ.88), 12(σ.98), 2(σ.111), 13(σ.130), 37, 39, 40, 42(σ.133)
Κεφ.3: 1(σ.149), 2(σ.151), 24(σ.193), 29(σ.194), 46(σ.196)
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια βιλογια γραφουμε την Δευτερα κανα σος εχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια βιολογια γραφουμε την Δευτερα κανα σος εχουμε?
Δες στα προηγούμενα μηνύματα του θέματος. Έχουμε γράψει κάποια που μας πέσανε.
Υ.Γ. Έχει δώσει κανένας Γεωμετρία και Αστρονομία που δίνω τη Δευτέρα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γράψαμε την Πέμπτη! Έπεσε πρώτο θέμα το θεώρημα των διαμέσων και να συμπληρώσουμε ένα πινακάκι με τις πλευρές και αποστήματα (εξαγώνου-τριγώνου-τετραγώνου) εγγεγραμμένα σε κύκλο! Δεύτερο θέμα απλή εφαρμογή του Θεωρήματος κάθετων πλευρών σε ορθογώνιο τρίγωνο! Τρίτο θέμα άσκηση με κύκλο και να αποδείξουμε κάτι ισότητες με ορθογώνιο τρίγωνα και τελευταίο θέμα ήταν να βρούμε το εμβαδόν και την περίμετρο καμπυλόγραμμου τριγώνου! Έδινε ένα ισόπλευρο τρίγωνο πλευράς 2α και γράφαμε 3 κύκλους ακτίνας α με κέντρα τις κορυφές του τριγώνου! Σχετικά ήταν έυκολα μόνο το 4ο είχε μία δυσκολία για κάποιον που δεν είχε εμπεδώσει το τελευταίο κεφάλαιο! Αλλά ο άτιμος αυτήν την άσκηση την είχε κάνει τελευταίο μάθημα όπου όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου έλειπαν!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αλλά ο άτιμος αυτήν την άσκηση την είχε κάνει τελευταίο μάθημα όπου όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου έλειπαν!
:eek::eek:

Σας την έκανε στην τάξη και την έβαλε και στις εξετάσεις?!?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι!! Αλλά η πλειοψηφία των μαθητών έλειπε! Παρόμοια όχι η αυτούσια αλλά την ίδια φιλοσοφία είχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σας την έκανε στην τάξη και την έβαλε και στις εξετάσεις?!?!?!
Και να μην είχε κάνει την ίδια αλλά άλλη παρόμοια, τέτοιες ασκήσεις είναι σε όλους γνωστό ότι είναι SUPERSOS για τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ρε παιδιά γράφω την δευτέρα ιστορία και δεν μπορώ να διαβάσω . Ανοιγω το βιβλίο και αυτόματα σε 2 λεπτά το κλείνω και αυτό απο της 10 . Δεν ξέρω τι να κάνω με βλέπω να μην γράφω τίποτα τη Δευτέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ρε παιδιά γράφω την δευτέρα ιστορία και δεν μπορώ να διαβάσω . Ανοιγω το βιβλίο και αυτόματα σε 2 λεπτά το κλείνω και αυτό απο της 10 . Δεν ξέρω τι να κάνω με βλέπω να μην γράφω τίποτα τη Δευτέρα.

Το παθαινω και εγώ αυτό ειδικά σε μαθήματα που δεν μου αρέσουν όπως π.χ Φυσική:P
Η συμβουλή μου είναι να μην αγχώνεσαι και να προσπαθείς να θέτεις ως στόχο να τελειώνεις ένα μάθημα κάθε φορά και όχι να σκέφτεσαι συνολικά πόσα μαθήματα σου έχουν μείνει ακόμα να κάνεις, γιατί αυτό σε αγχώνει ακόμα περισσότερο.Επίσης να ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο και ότι αφου έχεις διαβάσει καλα όλη την χρονιά τώρα κάνεις απλά μια γερή επανάληψη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλα επείδη και εγω γράφω την Δευτέρα ιστορία μπορεί καποίος που έχει γράψει να πεί τι έπεσαν και πως ακριβώς είναι τα θέματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΙΣΤΟΡΙΑ :

ΘΕΜΑ Α : α) 3 Ορισμούς (3Χ5=15 μόρια) , β) 5 Σ-Λ (5Χ2=10 μόρια)
ΘΕΜΑ Β : α) Νικηφόρος Α -> μέτρα για τα δημοσιονομικά προβλήματα (10 μόρια) , β) Τα αποτελέσματα των τριών πρώτων σταυροφοριών (15 μόρια)
ΘΕΜΑ Γ : Σου δίνονται 2 Παραθέματα από 25 μόρια το καθένα για να αναπτύξεις κάποια συγκεκριμένα ζητούμενα για : α) Εικονομαχία , β) Εκχριστιανισμός των Σλάβων και Μοραβών.

Αυτά μας έπεσαν :D
Ελπίζω να σε βοήθησα !
Όσο για το άλλο παιδί που δε μπορεί να διαβάσει !
Διάβασε τα ΣΟΣ και ορισμούς , τίποτε άλλο!
Το πολύ πολύ θα πέσει μια ερώτηση που δε θα ξέρεις :) Σιγά !
Και εγώ αυτό έκανα και έγραψα γύρω στο 17 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ΙΣΤΟΡΙΑ :

ΘΕΜΑ Α : α) 3 Ορισμούς (3Χ5=15 μόρια) , β) 5 Σ-Λ (5Χ2=10 μόρια)
ΘΕΜΑ Β : α) Νικηφόρος Α -> μέτρα για τα δημοσιονομικά προβλήματα (10 μόρια) , β) Τα αποτελέσματα των τριών πρώτων σταυροφοριών (15 μόρια)
ΘΕΜΑ Γ : Σου δίνονται 2 Παραθέματα από 25 μόρια το καθένα για να αναπτύξεις κάποια συγκεκριμένα ζητούμενα για : α) Εικονομαχία , β) Εκχριστιανισμός των Σλάβων και Μοραβών.

Αυτά μας έπεσαν :D
Ελπίζω να σε βοήθησα !
Όσο για το άλλο παιδί που δε μπορεί να διαβάσει !
Διάβασε τα ΣΟΣ και ορισμούς , τίποτε άλλο!
Το πολύ πολύ θα πέσει μια ερώτηση που δε θα ξέρεις :) Σιγά !
Και εγώ αυτό έκανα και έγραψα γύρω στο 17 :)
Σε ευχαριστώ πολυ!! με έσωσες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanie

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γραψαμε ιστορια σημερα τελικα κ μπορω ν πω οτι τ θεματα ηταν πολυ ευκολα αν και οι περισσοτεροι εγραψαν χαλια! :P
Λοιπον γ οσους ενδιαφερονται μας εβαλε ορισμους: αλληλεγγυον,καθολικος ανθρωπος, προνοιαριοι.
ενα Σ-Λ, τα αιτια των ανακαλυψεων (σελ. 122), τις ιδεες του διαφωτισμου γ τν πολιτικη και αν επηρεασαν την σημερινη εξελιξη της πολιτικης και τελος τα χαρακτηριστικα της βυζαντινης τεχνης (σελ. 102)

Μπορει ν μου πει κανεις θεματα θρησκευτικων γτ δεν παιζει ν διαβασω ολο το βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γράψαμε Γεωμε3:
1) Πολ.επ. - Σουλού - αντιστοίχισης - κενού από όλα τα κεφάλαια 9, 10, 11 ανακατωμένα.
2) α) Να αποδείξουμε το 1ο Θ.διαμέσων, β) Κάτι απλούς υπολογισμόυς με πυθαγόρειο, εμβαδά και δύναμη σημείου σε κύκλο.
3) Άσκηση που έβγαινε με συνδιασμό γενικ. πυθαγορίου και Θ. διαμέσων.
4) Άσκηση που ήθελε εμβαδό και περίμετρο ενός περίεργου μικτόγραμμου σχήματος σαν μεταλλαγμένη πεταλούδα.
- - - - - - - - - -
Λοιπόν: τα θέματα ήταν εύκολα και αναμενόμενα (μας είχε κάνει παρόμοια επανάληψη την τελευταία βδομάδα) και τα έγραψα όλα (νομίζω) πολύ καλά. Όμως μάλλον είμαι ο μόνος από όλη τη Β λυκείου. Όλοι, ακόμα και καλοί μαθητές βγαίνανε με μαύρες πλερέζες και βρισιές. Τώρα συνειδητοποίησα κάτι: τη γεωμετρία όλοι την έχουν φτυσμένη (αυτό το είχα καταλάβει) εντελώς γιατί λένε δεν χρειάζεται πουθενά και μάλιστα στα πιο πολλά φροντιστήρια δεν κάνουν καθόλου γεωμετρία (αυτό με ξάφνιασε). Βέβαια λογικό είναι αν δεν έχεις ανοίξει γεωμετρία όλο το χρόνο (και στην Α κάτι παρόμοιο έκανες) να μη μπορείς τώρα να γράψεις. Αλλά πρέπει να ασχολιόμαστε μόνο με όσα θα χρειαστούν για τις πανελλήνιες? (Χμ, τόχω κάνει και εγώ με τα αρχαία, δε λέω). Νομίζω ότι η Γεωμετρία είναι πολύ ωραία (μου μοιάζει σαν παιχνίδι στρατηγικής) και σε βοηθά να εξασκείς τη σκέψη. Τεσπα....
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Αααα! Γράψαμε και Αστρονομία επίσης. Όλα καλά και όλα Ο.Κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λοιπον γραψαμε αλγεβρα ειχε πρωτο θεμα να αποδειξουμε οτι το γινομενο 2 λογαριθμων με ιδια βαση ειναι ισο με το αθροισμα του.....καπως ετσι δεν ειναι? χαχα την οποια αποδειξη ηξερα την δομη της αλλα δεν θυμομουν πως ακριβως με αποτελεσμα να χασω 20 λεπτα να την βρω τελικα τα καταφερα αυτο μετραει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...................................
ακομα να συμπληρώσουμε κάτι προτασεις.....
μετα δευτερο θεμα ασκηση με συν και ημ .......χμ απο οτι θυμαμαι ηταν καπως ετσι ενα απο τα 3 ερωτηματα συν2α(1-ημ^2 α)/ημα*συνα = 4συν^2α ...... και αλλα δυο υποερωτηματα που δεν τα θυμαμαι .....
τριτο θεμα ειχε ενα πολυωνυμο P(χ) = 3χ^3 +8χ^2 -15χ + 4 (αν δεν κανω λαθος τα προσημα ετσι πρεπει να ταν) και ζητουσε να δειξουμε οτι το -4 ειναι η ριζα του και να βρουμε το πηλικο του αν το διαιρεσουμε με το χ-4 ........ μετα ζητουσε να βρουμε τα διαστηματα που η γραφικη παρασταση της θα ταν κατω απο το αξονα χχ΄ και ενα ακομα ερωτημα που δεν το θυμαμαι....
και τεταρτο θεμα ειχε ασκηση με ln πρωτο ερωτημα ειχε να αποδειξουμε κατι μετα μας ζητουσε να λυσουμε αυτο f(x)+f(1/χ) = 10/13 και τελος να αποδειξουμε οτι f(x)> και ισο του f(e) ....... τα θεματα σε γενικες γραμμες ηταν ευκολα αν ειχες διαβασει αλλα καπως πολλα μου φανηκαν δεν ξερω....μονο το τελευταιο υποερωτημα δεν εκανα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:whistle: αυριο γραφω εκθεση αντε να δουμε κ εκει!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γράφαμε χημεία κατ και δεν μπορώ ακόμα να πιστέψω οτι πήγα τόσο καλά!!!!!Είμουν Βέβαια και λίγο τυχερός καθώς έβαλε θεωρία τις ιδιότητες των ενζύμων και ευτυχώς τις θυμόμουν από βιολογία!!Μόνο ένα λάθος έκανα σε μια αντίδραση οξειδοαναγωγής και μάλιστα είπα αφού δεν το ξέρω ας το γ@μήσω εντελώς οπότε έβαζα κάτι συντελεστές 1000 χαχα.Τετάρτη γεωμετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γράφαμε χημεία κατ ...............
Εμείς ανάποδα από σας: σήμερα γράψαμε Γεωμ3 και την Τετάρτη πάμε για Χημεία κατευθυνσης. Από ποια κεφάλαια σας έβαλε ασκήσεις? Δεμ με προβληματίζει η ΧΚ αλλά θέλω λίγο (ως πολύ) να δω την οξειδαναγωγή που ήταν στο τέλος και έγινε βιαστικά. Και (ωχ) την Παρασκευή (ωχ-ωχ) γράφω (ωχ-ωχ-ωχ) Αρχαία (πολλά ωχ)!!!!! (Άμα γράψω ότι είμαι με τον Κρέοντα και καλά της έκανε της Αντιγόνης πειράζει? :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top