Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ γράφω αύριο κείμενα υπαρχει περιπτωση να μας βαλουν στα τμηματα διαφορετικα θεματα γιατί η καθηγητριά μας έδωσε αλλα θέματα απο την άλλη . Θα μπουν τα κοινά η μπορεί να γίνει καμια στραβη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ γράφω αύριο κείμενα υπαρχει περιπτωση να μας βαλουν στα τμηματα διαφορετικα θεματα γιατί η καθηγητριά μας έδωσε αλλα θέματα απο την άλλη . Θα μπουν τα κοινά η μπορεί να γίνει καμια στραβη?

Μπα... Γίνεται αλλά σπάνια. Συνήθως συνεργάζονται. Εμείς για να βγάζουμε τα περιττά, ρωτάμε παιδιά από άλλα τμήματα ποιά τους έβαλε στην ύλη και διαβάζουμε μόνο τα κοινά. :D



Α! Έγραψα Ιστορία σήμερα... Μπορώ να πω ότι δε χάρισε ούτε μισή μονάδα σε κάποιον που ήταν αδιάβαστος. Ούτε ένα Σ-Λ δεν είχε. Γενικά ήταν απαιτητικό, αλλά εγώ καλά έγραψα κι ας ήταν λίγο πονηρό :pfff:. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως είναι τα θέματα στην βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως είναι τα θέματα στην βιολογία;
Σε μας ήταν:
Θέμα Α: Ερωτήσεις πολ.επ. , Σ-Λ , αντιστοίχισης, κενού.
Θέμα Β: Ερωτήσεις θεωρίας ανάπτυξης.
Θέμα Γ: Ερωτήσεις κρίσης με αιτιολόγηση.
Θέμα Δ: Άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εγώ σήμερα έγραψα Βιολογία !
Μιας και είχα διαβάσει μόλις 1 ώρα και 20 λεπτά περίπου , αισθανόμουν μια χαρά :D
Είχα 20-20 Βιολογία και είχα λίγο άγχος , γιατί δεν ήθελα να κάψω την καθηγήτρια !
Στην αρχή όπως τα είδα , πελάγωσα , μιας και ήταν πολλά τα ερωτήματα !

TA ΘΕΜΑΤΑ :

Θέμα 1ο :

Α. 5 Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (5x3 = 15 μόρια)
Β. 5 Αντιστοιχήσεις (5χ2 = 10 μόρια)

Θέμα 2ο :

Α. 5 Κενά ( 5χ2 = 10 μόρια)
Β. Ονομαστικά τα είδη των RNA , και ποίο απο αυτό παίζει δομικό ρόλο. (απ. αγγελιαφόρο , μεταφορικό , ριβοσωμικό RNA) (6 μόρια)
Γ. Να γραφούν τα οργανίδια ονομαστικά τα οποία προσφέρουν ενέργεια στα κύτταρα.Ποιο απ'αυτά υπάρχει σε όλα τα ευκαρυωτικά κύτταρα ; (4 μόρια)
Χλωροπλάστες και Μιτοχόνδρια .
Εδώ είχαμε ένα προβληματάκι , ναι μεν οι χλωροπλάστες προφανώς είναι μόνο στα φυτικά κύτταρα !
Αλλά στα μιτοχόνδρια , το βιβλίο λέει απ'οτι θυμάμαι (γιατί το έχω πετάξει :D) Τα μιτοχόνδρια υπάρχουν σε όλα τα ευκαρυωτικά κύτταρα εκτός της ώριμης ερυθρύς αιμοσφαιρίνης ! Άρα είναι άτοπο να λέμε υπάρχει σε ΟΛΑ τα ευκαρυωτικά κύτταρα !
Εδώ ήταν το δίλλημα ... εγώ ρώτησα την καθηγήτρια και γέλασε ... εγώ τα απέκλισα και τα 2 με αιτιολόγηση !
Δ. Να αναφέρουμε τον δομικό λίθο των πρωτεινών (απ. αμινοξύ) και να πούμε τι συμπεραίνουμε απο την τριτογενή δομή μιας πρωτείνης (απ. Τρίτο στάδιο : Η πολυπεπτιδική αλυσίδα αναδιπλώνεται στο χώρο και παίρνει μια καθορισμένη μορφη , την τριτοταγής δομή .Αν η πρωτείνη αποτελείται απο μία πολυπεπτιδική αλυσίδα τότε είναι το τελικό της στάδιο.Αν αποτελείται απο παραπάνω πολυπεπτιδικές αλυσίδες , το τελικό της στάδιο είναι η τεταρτοταγής δομή. (5 μόρια)

3ο θέμα :

Α. Μετουσίωση + Παράδειγμα (απ. ορισμός + αβγό) (10 μόρια)
Β. Ρόλος του Πυρήνα -> απαραίτητος για τη ζωή των κυττάρων (απ. Οι 3 τελίτσες :D) (10 μόρια)
Γ. Να το ερώτημα που τάχα μου ξεχώριζε τον πολύ καλά διαβασμένο.Και το οποίο δεν το έγραψε ΚΑΝΕΝΑΣ (εγώ προσωπικά μονο την κατάληξη ήξερα -αση) . -> Να αναφέρουμε το παράδειγμα της ιδιότητας των ενζύμων περί απόλυτης εξειδίκευσης ως προς το υπόστρωμα και το συγκεκριμένο ένζυμο τι κάνει . (απ. καταλάση , διασπά μόνο το υπεροξείδιο του υδρογόνου) (5 μόρια)

4ο Θέμα :

Δοθέν DNA (στο περίπου): -ΑΤΤ-CCC-GGG-TTC-GAA-TTT-AAT

Α. Να βρεθεί το συμπληρωματικό του :) (απ. -ΤΑΑ-GGG-CCC-AAG-CTT-AAA-TTA- )(8 μόρια)
Β. Να βρεθεί το RNA του δοθέντος DNA :) (απ. -UAA-GGG-CCC-AAG-CUU-AAA-UUA-) (8 μόρια)
Γ. Να βρεθούν οι δεσμοί υδρογόνου ανάμεσα στο δοθέν DNA και το συμπληρωματικό του :) (απ. 6+9+9+7+7+6+6 = 50 δεσμοί υδρογόνου.) (9 μόρια)

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΘΕΜΑΤΩΝ:

Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς αλλά όλοι μας τα βρήκαμε πολλά και αρκετά απαιτητικά τα θέματα και ειδικά για μάθημα γενικής παιδείας.
Στο 1ο θέμα : δεν έβγαιναν πολύ εύκολα τα Α. πολλαπλής αλλά Β. οι αντιστοιχήσεις πανεύκολες . Έπιανε ένας αρκετά καλά διαβασμένος min 22 max 25. (Εγώ 25 :clapup:)
Στο 2ο θέμα : Α. τα κενά ήταν 1-2 απο τα 5 τσιμπημένα και ήταν λεπτομέρειες , B. τα είδη των RNA αναμενόμενο , στο Γ είχαμε το προβληματάκι που ανέφερα προηγουμένως άρα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να μετρήσει αρνητικά αλλά και αν μετρήσει 1 μόριο χάνουμε και το Δ. εύκολο και αναμενόμενο . Min 22 Max 25 (Eγώ 24-25 :clapup:)
Στο 3ο θέμα : Α. εύκολο και σοσάρα , Β. εύκολο και σοσάρα και Γ. λεπτομέρεια που στοίχησε σε όλους μας . Ένας καλά διαβασμένος έγραφε min-max 20 , μόνο ο τέλεια διαβασμένος 25. (Εγώ 20 :hmm:)
Στο 4ο θέμα : Α. συμπληρωματικά Α-Τ, G-C -> πανεύκολο , Β. αντί για θυμίνη (Τ) -> ουρακίλη (U) -> πανεύκολο , Γ. Ε εντάξει όποιος ήξερε οτι μεταξύ Α-Τ έχουμε 2 δεσμούς υδρογόνου (H) και μεταξύ G-C έχουμε 3 δεσμούς υδρογόνου (Η) , το έγραφε πολύ εύκολο.Προσωπικά το βρήκα το πιο εύκολο αυτο το θέμα και το έλυσα σε 1 λεπτό :) . Άνετο 25άρι για τους γνώστες. (Εγώ 25 :clapup:).

Συνολικά νομίζω ότι ο αδιάβαστος έπιανε δύσκολα 50 % (δηλαδή τη βάση) , ο μέτρια διαβασμένος γύρω στο 60-75% , ο καλά έως αρκετά καλά διαβασμένος έγραφε 85-95 % και ο full διαβασμένος 99-100 % .
Βέβαια αυτό είναι πολύ στο περίπου γιατί παίζει ρόλο και η ψυχολογία , η προετοιμασία , το διάβασμα όλη τη χρονιά αλλά και η λεπτομέρεια.

Συνολικά έγραψα σίγουρα 94 ή 95 % , ουφ..πάει και αυτό .. επόμενο μάθημα -> αύριο : Αγγλικά και συνολικά 9 left :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diony:):)

Νεοφερμένος

Η diony:):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
hi!!! Μόλις έγινα μέλος..:)
Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας...υπάρχει κάποιος που έχει γράψει Δίκαιο και θυμάται τι θέματα πέσανε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

reykjavik

Νεοφερμένος

Ο Νικήτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μεγάλη Παναγιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έγραψε κανείς έκθεση ;
Σας είπανε οι καθηγητές να διαβάσετε κάτι συγκεκριμένο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
hi!!! Μόλις έγινα μέλος..:)
Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας...υπάρχει κάποιος που έχει γράψει Δίκαιο και θυμάται τι θέματα πέσανε;;
Εγω που εγραψα σημερα μου επεσαν τα νομικα προσωπα, ο προεδρος της δημοκρατιας, δημοψηφισμα και το veto....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina93

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γράψαμε σήμερα εμείς! Έπεσε η ανεργία για έθεση (αιτίες και λύσεις),άσκηση συνώνυμα-αντώνυμα,,δομής παραγράφου, περίληψη ενός κειμένου και μία παράγραφος ανάπτυξης! Τώρα για το τι να διαβάσεις: Κοίταξε τα θέματα που κάνατε στο φροντιστήριο και στο σχολείο και θεωρία του σχολικού βιβλίου (ενεργητική-παθητική σύνταξη,σημεία στίξης,βιογραφικό,έιδηση-σχόλιο κ.α)
Καλή επιτυχία εύχομαι!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanie

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έγραψε κανείς έκθεση ;
Σας είπανε οι καθηγητές να διαβάσετε κάτι συγκεκριμένο ;

εμας μας επεσαν τ προβληματα που αντιμετωπιζουν οι προσφυγες και οι χωρεσ που τσ φιλοξενουν κ ν προτεινουμε λυσεις. Ρατσισμος δλδ.Συνωνυμα κ ν γραψουμε συνθετικα απο γηγενεις,αφομοιωνω,εξαρση κ κατι ερωτησεις πανω στ κειμενο κ αναπτυξη παραγραφου με συγκριση αντιθεση και παραδειγματα.

Μηπως μπορει ν μου πει καποιος θεματα ιστοριας αν εχει γραψει; Γραφω την Δευτερα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μηπως μπορει ν μου πει καποιος θεματα ιστοριας αν εχει γραψει; Γραφω την Δευτερα!:worry:

Είχε Σ-Λ και να διορθώσουμε τις λανθασμένες.
Να γράψουμε ορισμούς απο στρατιωτόπια, σκλαβηνίες, αλληλέγυον, θέματα και εκείνο με το αλφάβητο.:P
Να αναφέρουμε τρεία σημαντικά γεγονότα που βοήθησαν στην εξέλιξη του Βυζαντίου. Μας είχε και ένα κειμενάκι από αυτά του βιβλίου και να γράψουμε σε τι αναφερόταν.
Αχμ...

Και μας είχε και κάποιες άλλες ερωτήσεις και να απαντήσουμε σύντομα, αλλά δε θυμάμαι συγκεκριμένα. Κάτι για τις Σταυροφορίες και την Εικονομαχία και τα σχίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γράψαμε χημεία γεν.Όλα μια χαρά.Έβαλε επιλογής.Να γράψουμε κατι αντιδράσεις και να κάνουμε κάτι προσθήκες και 2 ασκήσεις.Δευτέρα χημεία κατ και ο θεός βοηθός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε Βιολογία. Τα θέματα ήταν πανεύκολα , σίγουρα έχω γράψει 19ή 20:clapup::D
Για όποιον ενδιαφέρεται τα θέματα ήταν
1.Ποιές οι λειτουργίες της πλασματικής μεμβράνης
2.Ποιές οι λειτουργίες του DNA.
3.Σε ποιά οργανίδια του κυττάρου βρίσκεται το DNA.
4.Μας έβαλε και μια άσκηση που αφου μας έδωσε το στοιχείο οτι έχουμε ένα τμήμα DNA που αποτελειται απο 10000 βάσεις απο τις οποίες το 20% είναι αδενίνες, μας ζήτησε να βρούμε τα ποσοστά των άλλων βάσεων , να βρούμε τον ακριβή αριθμό βάσεων και να βρούμε τον ακριβή αριθμό των δεσμών Υδρογόνου που σχηματίζονται μεταξύ των συμπληρωματικών βάσεων.(ευκολούτσικη , είχαμε κάνει παρόμοιες στην τάξη:))
5.Μας έβαλε άσκηση αντιστοίχισης .
6.Και τέλος ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.
7.Μας έβαλε και κατι άλλες που δεν τις θυμάμαι τώρα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
γεια σας! και εγω εγραψα σημερα τεχνολογια επικοινωνιων τα θεματα ηταν ευκολα!!!!!!!!!! ενα 19 το χω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
προχθες εγραψα κειμενα και επεσε το επι ασπαλάθων του Σεφερη.......και οι ασκησεις ηταν δυσκολες θα ελεγα!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σήμερα έγραφα Αρχαία Γενικής, οπότε παραθέτω τα θέματα.
Θέμα Α
Να μεταφραστούν οι στίχοι 293-301. Το απόσπασμα που έπεσε ήταν 291-301.
Θέμα Β
Να σχολιάσετε τα κίνητρα που παρουσιάζει ο Κρέοντας για την ταφή. Τι μπορείτε να συμπεράνετε για το ήθος του?
Θέμα Γ
Ποια είναι η θεωρία που παρουσιάζει ο Κρέοντας για το χρήμα? Να τη σχολιάσετε.
Θέμα Δ
Είχε ένα απόσπασμα που μιλάει ο φύλακας στίχοι 223-236.
Ο Σοφοκλής παρουσιάζει τους ήρωές του οίους δεί είναι. Πώς φαίνεται αυτό για τον φύλακα?
Θέμα Ε
Ποιές είναι οι καινοτομίες του Σοφοκλή?
Μετά μας έβαλε ετυμολογικά και ομμόριζα καθώς και ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού. Η μόνη που αξίζει να αναφερθεί είναι η παρακάτω:
έχειν: Να γραφούν τα απαρέμφατα και οι μετοχές όλων των χρόνων στην ίδια φωνή καθώς και η Οριστική, Υποτακτική και Ευκτική του αορίστου β'.

Αυτά ήταν και έγραψα πολύ καλά!!
Ακολουθούν την Τρίτη Ιστορία και Κείμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και μεις Χημεία Γενικής γράψαμε. Πάντως δεν έβαλε και εύκολα. Εκτός από λίγους που διαβάζαμε (βασικά όλοι της θετικής), οι υπόλοιποι πατώσανε βαθειά (κοινώς τον ήπιανε). Ήταν και πολλά (έφαγα σχεδόν 2 ώρες) αλλά νομίζω τα κατάφερα όλα. Να σας τα γράψω τα θέματα τώρα που είναι φρέσκα γιατί μετά τα ξεχνάω:
1) Ερωτήσεις πολλαπλής και σουλού από τα πάντα όλα της ύλης και μια θεωρία: παρασκευές C2H2.
2) Να ονομάσουμε ενώσεις και ανάποδα, να συμπληρώσουμε αντιδράσεις, να γράψουμε και να ονομάσουμε τα ισομερή του C4Η10Ο.
3) Καύση υδρογονάνθρακα, να βρούμε ποιος είναι και μετά αν υδρογονάνθρακας αντιδρά με νερό σε όξινο περιβάλλον να βρούμε τι παράγεται και πόσο.
4) Αφυδάτωση προπανόλης, το μισό που βγάινει καίγεται και το αλλο μισό πάει σε διάλυμα Βr2 και να εξηγήσουμε αν αποχρωματίζεται.
:) Υ.Γ. και ένα ανεκδοτάκι οργανικής χημείας χρειάζεται:
ξέρετε ποιος είναι ο χημικός τύπος του σπέρματος?
COONa - COONa - CHOO - CHOO - Na
(δοκιμάστε να το διαβάσετε!!!) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εμεις γραφαμε κειμενα και επεσε το "επι ασπαλαθων" του σεφερη ξαφνιαστηκα γιατι ημουν σιγουρη οτι 8α πεσει η μαρινα των βραχων..ευτυχως το ειχα διαβασει!να κανω μερικες ερωτησεις...ειχε μια ερωτηση που ελεγε ποια ειναι τα χρονικα επιπεδα της ιστοριας και εγω ειπα η εποχη της δικτατοριας,η ανοιξη,και οτι κανει μια αναδρομη στο παρελθον ειναι σωστα?και κατι αλλο ελεγε μια ερωτηση να βρειτε τρεις συνειρμους και 2 συμβολισμους.ειπα για τους συνειρμους οτι ειναι τ Σουνιο,ο Ευαγγελισμος και η ανοιξη ενω στους συμβολισμους ο ασπαλα8ος και οι αρχαιες κολονες .σωστα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εστέρας είναι? xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:) Υ.Γ. και ένα ανεκδοτάκι οργανικής χημείας χρειάζεται:
ξέρετε ποιος είναι ο χημικός τύπος του σπέρματος?
COONa - COONa - CHOO - CHOO - Na
(δοκιμάστε να το διαβάσετε!!!) :P

Να το πάρει το ποτάμι επειδή είμαστε και άσχετοι;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να το πάρει το ποτάμι επειδή είμαστε και άσχετοι;;:P
Ανεκδοτάκι είναι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις χημεία για να το καταλάβεις. Απλά προσπάθησε να το διαβάσεις σαν κείμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top