Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εχω γραψει εγω.Αν ψαξεις στις προηγουμενες σελιδες θα βρεις τι μας εβαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά αρχαία γράφαμε σήμερα και μπορώ να πω ότι το συντακτικό ήταν πολύ δύσκολο αφού τα παιδιά της θεωρητικής που στο τμήμα μου είναι τα καλύτερα της κατεύθυνσης δυσκολεύτηκαν! Ζήτημα να έχω πιάσει τα 5 μόρια από τα δέκα στο συντακτικό! Κατα τα άλλα τα υπόλοιπα θέματα παλεύονταν με εξαίρεση λίγο και τη γραμματική αλλά νταξ, τέλος και τα αρχαία για πάντα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Γράψαμε χημεία κατεύθυνσης σήμερα. Μείναμε όλοι μέχρι το τέλος. .1ο θέμα επιλογής και Σ-Λ. 2ο θέμα να βρούμε το νόμο της ταχύτητας (μας έδινε κάποια δεδομένα δηλαδή τι παθαίνει η ταχύτητα όταν πχ διπλασιάζεται η συγκέντρωση του Α), οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, διάγραμμα χημικής ισορροπίας με μεταβολή αυτής με αύξηση θερμοκρασίας (ποια καμπύλη ανήκει σε ποιο, τι παθαίνει η Κc,τι παθαίνουν οι ταχύτητες).3ο θέμα κινητική: δοχείο μεταβλητού όγκου, έδινε πιέσεις θερμοκρασίες,ταχύτητες και ζητούσε την Κ, και τις συγκεντρώσεις των αερίων όταν u=5*10.....4ο θέμα χημική ισορροπία, ζητούσε Κc, k της δεξιάς αντίδρασης (έδινε το k της άλλης), αν είναι εξώθερμη ή ενδόθερμη και τέλος προσθέτωντας στην αρχική ΧΙ ποσότητες και από τα 3 συστατικά ποιες θα είναι οι συγκεντρώσεις των αερίων στην τελική ΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Aρχαία κατεύθυνσης σήμερα!!! Πίστευα ότι θα είχα θέμα με τον χρόνο, αλλά μου ήρθε κουτί!!!
Μπήκε Μαντίθεος!! Παράγραφοι 18-21

1)Μετάφραση από την 18 μέχρι το σημείο ''εκ των έργων σκοπείν''

2α) Γιατί ο Μαντίθεος μιλά για την εξωτερική του εμφάνιση;
β) Πού οφείλεται η ασχολία του με την πολιτική;
γ) Τι γνωρίζετε για τους επιδεικτικούς λόγους;

3)Ε μετά 10 λέξεις, για να βρούμε από ένα ομόρριζο.

ΑΓΝΩΣΤΟ...!
Έπεσε αυτό
[1] ὅτι μὲν εἰρήνην ποιεῖσθαι δικαίαν ἄμεινόν ἐστιν ἢ πολεμεῖν, δοκεῖτέ μοι, ὦ Ἀθηναῖοι, πάντες γιγνώσκειν: ὅτι δὲ οἱ ῥήτορες τῷ μὲν ὀνόματι τῆς εἰρήνης συγχωροῦσι, τοῖς δ' ἔργοις ἀφ' ὧν ἂν ἡ εἰρήνη γένοιτο ἐναντιοῦνται, τοῦτο δὲ οὐ πάντες αἰσθάνεσθε. λέγουσι γὰρ ὡς ἔστι δεινότατον τῷ δήμῳ, γενομένης εἰρήνης, ἡ νῦν οὖσα πολιτεία μὴ καταλυθῇ.
[2] εἰ μὲν οὖν μηδεπώποτε πρότερον ὁ δῆμος ὁ [τῶν] Ἀθηναίων εἰρήνην ἐποιήσατο πρὸς Λακεδαιμονίους, εἰκότως ἂν ἐφοβούμεθα αὐτὸ διά τε τὴν ἀπειρίαν τοῦ ἔργου διά τε τὴν ἐκείνων ἀπιστίαν: ὅπου δὲ πολλάκις ἤδη πρότερον εἰρήνην ἐποιήσασθε δημοκρατούμενοι, πῶς οὐκ εἰκὸς ὑμᾶς πρῶτον ἐκεῖνα σκέψασθαι τὰ τότε γενόμενα;


Εύκολο μου φάνηκε, η μετάφρασή μου έβγαζε νόημα...(σε μένα τουλάχιστον :P)

Μετά μπήκε το γιγνώσκειν, β' ενικό αόριστος β' σ όλες τις εγκλίσεις.
Στη συνέχεια, κλασσίκα, κάποιοι τύποι να τους κάνουμε, όπως θέλουν αυτοί.
Ο υποθετικός "εἰ μὲν οὖν μηδεπώποτε πρότερον ὁ δῆμος ὁ [τῶν] Ἀθηναίων εἰρήνην ἐποιήσατο πρὸς Λακεδαιμονίους, εἰκότως ἂν ἐφοβούμεθα αὐτὸ διά τε τὴν ἀπειρίαν τοῦ ἔργου διά τε τὴν ἐκείνων ἀπιστίαν" Αναγνώριση και μετατροπή στο προσδωκόμενο.
Σύνταξη, αυτά!!!

Ευχαριστημένη έμεινα! :)

Επόμενη η.......άλγεβρα.........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τεχνολογία επικοινωνιών, χαλαρά πάνω από 19, μόνο στο σωστό λάθος δεν είμαι σίγουρος. Επίσης το σχέδιο του κύματος fm δεν ήταν και το καλύτερο μιας και έχω ένα πρόβλημα με τα σχέδια αλλά το εξήγησα καλά. Λογικά θα το πάρει όλο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
ΑΓΝΩΣΤΟ...!
Έπεσε αυτό
[1] ὅτι μὲν εἰρήνην ποιεῖσθαι δικαίαν ἄμεινόν ἐστιν ἢ πολεμεῖν, δοκεῖτέ μοι, ὦ Ἀθηναῖοι, πάντες γιγνώσκειν: ὅτι δὲ οἱ ῥήτορες τῷ μὲν ὀνόματι τῆς εἰρήνης συγχωροῦσι, τοῖς δ' ἔργοις ἀφ' ὧν ἂν ἡ εἰρήνη γένοιτο ἐναντιοῦνται, τοῦτο δὲ οὐ πάντες αἰσθάνεσθε. λέγουσι γὰρ ὡς ἔστι δεινότατον τῷ δήμῳ, γενομένης εἰρήνης, ἡ νῦν οὖσα πολιτεία μὴ καταλυθῇ.
[2] εἰ μὲν οὖν μηδεπώποτε πρότερον ὁ δῆμος ὁ [τῶν] Ἀθηναίων εἰρήνην ἐποιήσατο πρὸς Λακεδαιμονίους, εἰκότως ἂν ἐφοβούμεθα αὐτὸ διά τε τὴν ἀπειρίαν τοῦ ἔργου διά τε τὴν ἐκείνων ἀπιστίαν: ὅπου δὲ πολλάκις ἤδη πρότερον εἰρήνην ἐποιήσασθε δημοκρατούμενοι, πῶς οὐκ εἰκὸς ὑμᾶς πρῶτον ἐκεῖνα σκέψασθαι τὰ τότε γενόμενα;
Έχω μια απορία:Πώς θυμάσαι τι άγνωστο έπεσε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Έχω μια απορία:Πώς θυμάσαι τι άγνωστο έπεσε;:confused:


Θυμόμουν ότι ήταν ''Ανδοκίδου περί ειρήνης'' και το βρήκα με τη βοήθεια του γούγλου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Θυμόμουν ότι ήταν ''Ανδοκίδου περί ειρήνης'' και το βρήκα με τη βοήθεια του γούγλου.:P
Αααααα λέω και γω ..............

Παιδιά αρχαία γράφαμε σήμερα και μπορώ να πω ότι το συντακτικό ήταν πολύ δύσκολο αφού τα παιδιά της θεωρητικής που στο τμήμα μου είναι τα καλύτερα της κατεύθυνσης δυσκολεύτηκαν! Ζήτημα να έχω πιάσει τα 5 μόρια από τα δέκα στο συντακτικό! Κατα τα άλλα τα υπόλοιπα θέματα παλεύονταν με εξαίρεση λίγο και τη γραμματική αλλά νταξ, τέλος και τα αρχαία για πάντα!!
Ποιοι στίχοι έπεσαν τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

the king!!

Νεοφερμένος

Ο the king!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλημερα παιδια παω δευτερα λυκειου σε επαλ και θα ηθελα να ρωτησω κατι! στο α τετραμηνο εβγαλα 15 στο β τετραμηνο 15,4 ο Μ.Ο τετραμηνων μου ειναι 15,2 αμα γραψω εξετασεις ενα 9 π.χ περναω?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
καλημερα παιδια παω δευτερα λυκειου σε επαλ και θα ηθελα να ρωτησω κατι! στο α τετραμηνο εβγαλα 15 στο β τετραμηνο 15,4 ο Μ.Ο τετραμηνων μου ειναι 15,2 αμα γραψω εξετασεις ενα 9 π.χ περναω?:hmm:

lol φυσικά και περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the king!!

Νεοφερμένος

Ο the king!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
α ωραια ευχαριστω!

να ρωτησω και κατι αλλο. αμα καπιος μεινει σε 4 μαθηματα δεν περνα με το Μ.Ο τετραμηνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Aρχαία κατεύθυνσης σήμερα!!!
.........................
Ευχαριστημένη έμεινα! :)

Επόμενη η.......άλγεβρα.........................

Μπράβο,Ραφ!!!!:D
Εγώ Αρχαία την Πέμπτη. Έχει να πέσει...................γέλιο:P
Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φυσικη κατευθυνσης σημερα και ειμαι απο τους ελαχιστους που περασαν...τη βάση!:P
Κανα σοσακι αντιγαονη παιζει ρε παιδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παιδιά είμαι λίγο offtopic αλλά θέλω να ρωτήσω πως βγαίνει ο γενικός. Ας πούμε ότι έχω σε ένα μάθημα 1ο τετράμηνο 18 και στο 2ο πάλι 18 και γράφω εξετάσεις 16. Πόσο πήρα σε εκείνο το μάθημα στο γενικό? Απο ότι άκουσα δεν είναι ο μέσος όρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
[(18 + 18 )/2 + 16]/2 = 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μαθηματικά κατεύθυνσης, σήμερα.
Εύκολα πραγματάκια, μια μαλακιούλα έκανα μόνο, οπότε 99% :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
μαθηματικα κατευθυνσης και εγω σημερα...γυρω στο 95 υπολογιζω εξαιτιας αυτης της θεωριας....δεν ειναι αδικο καποιος να λυνει σωστα ολες τις ασκησεις και να ερχεται ο αναποδος και να σου βαζει κατι ακυρα στη θεωρια;;;;
τελος παντων σκασιλα μου για τη θεωρια...εμενα με νοιαζουν περισσοτερο οι ασκησεις!!!
εφυγε και αυτο το φορτιο..επιτελους...ουφφφφφ!!!!!
τωρα σειρα φυσικη γενικης.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
μαθηματικα κατευθυνσης και εγω σημερα...γυρω στο 95 υπολογιζω εξαιτιας αυτης της θεωριας....δεν ειναι αδικο καποιος να λυνει σωστα ολες τις ασκησεις και να ερχεται ο αναποδος και να σου βαζει κατι ακυρα στη θεωρια;;;;
τελος παντων σκασιλα μου για τη θεωρια...εμενα με νοιαζουν περισσοτερο οι ασκησεις!!!
εφυγε και αυτο το φορτιο..επιτελους...ουφφφφφ!!!!!
τωρα σειρα φυσικη γενικης.....

από πότε τα μαθηματικά είναι μόνο ξερή και μηχανιστική επίλυση ασκήσεων-τυφλοσούρτης; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
από πότε τα μαθηματικά είναι μόνο ξερή και μηχανιστική επίλυση ασκήσεων-τυφλοσούρτης; :worry:

ισα-ισα που οι περισσοτεροι καθονται και μαθαινουν παπαγαλια ή μηχανιστικα οπως λες εσυ τη θεωρια...και δεν καταλαβαινουν καν τι λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πολλά πράγματα στη φετινή άλγεβρα και τα μαθ.κατ. ήταν στανταρ, μη τρελαίνεστε.Φυσικά χρειάζεται να έχεις δουλέψει αρκετές ασκήσεις, ώστε να αποκτήσεις εμπειρία, όμως από την άλλη αν το καλοσκεφτείτε πολλά ήταν τυφλοσούρτηδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top