Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
γεια σασ!αναμεσα στα πολλα επαγγελματα που εχω σκεφτεί μου ήρθε στο μυαλό και η λογοθεραπεία.οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τη σχολή και γενικώς το κλάδο αυτό θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!επίσης υπάρχει στα γιάννενα και στη πάτρα!πειτε μου και ποια θα ήταν καλύτερα!ευχαριστώ εκ των προτέρων!βοηθήστε!!!!!!!!!!!!!!!!!:jumpy:

η αλη8εια ειναι οτι υπαρχουν σχολες αρκει να 3ερεις τι 8ελεις να κανεις.εγω π.χ 8ελω ψυχολογια ..εχω τεραστια αγαπη σε αυτον τον κλαδο..3ερω οτι στην Α8ηνα μονο παντειο μπορω να παω που εχει αρκετα ψιλη βαση αλλα και φ.π.ψ ....δν 3ερω ομως αν απο εκει μπορει κανεισ να κανει μεταπτυχιακο στην βιομηχανικη ψυχολογια...αν 3ερει καποιος παρακαλω ας μου πει ..:thanks:
επειδή ρωτησα απ'ο ΦΠΨ μπορείσ να βγεισ καθαρά ψυχολόγος πέρνοντασ απλά αυτη τη κατεύθυνση!ωραίο επάγγελμα αλλα κορεσμένο δυστυχώσ!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

semnotis

Νεοφερμένος

Η niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θα διαφωνίσω..είναι πολύ καλή σχολή αλλα νομίζω δεν είχει ΑΕΙ κ επίσης την βάλλανε στο 5ο παιδείο??κλάδος ιατρικής δλδ..τώρα με τα παιδεία θα σε γελάσω γιατί δεν τα πολυξέρω..πάντως δεν πας απο το πρωτο που είναι θεωρητικης..
καλυτερα είναι ν κάνεις μια εξειδίκευση πάνωστη λογοθεραπεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
επειδή ρωτησα απ'ο ΦΠΨ μπορείσ να βγεισ καθαρά ψυχολόγος πέρνοντασ απλά αυτη τη κατεύθυνση!ωραίο επάγγελμα αλλα κορεσμένο δυστυχώσ!:(

Δεν γίνεται να βγεις ψυχολόγος. Απλώς υπάρχει η κατευθυνση και κάνεις περισσότερα μαθηματα ψυχολογίας σε σχέση με τις υπόλοιπες κατευθυνσεις.
Εκπαιδευτικός βγαίνεις, σε καμια περίπτωση δεν αποκτάς δικαιώματα ψυχολόγου
-----------------------------------------
θα διαφωνίσω..είναι πολύ καλή σχολή αλλα νομίζω δεν είχει ΑΕΙ κ επίσης την βάλλανε στο 5ο παιδείο??κλάδος ιατρικής δλδ..τώρα με τα παιδεία θα σε γελάσω γιατί δεν τα πολυξέρω..πάντως δεν πας απο το πρωτο που είναι θεωρητικης..
καλυτερα είναι ν κάνεις μια εξειδίκευση πάνωστη λογοθεραπεία..

Υποθέτω πως αναφέρεσαισ τη λογοθεραπεία.
Δεν είναι στο 5ο (οικονομικά) αλλά στο 3ο πεδίο (επιστημες υγείας).
Απλώς πολλοί από τη θεωρητική επιλέγουν βιολογία γενικής παιδιας κι έτσι "ανοιγουν" και το τρίτο πεδίο. Επιπλέον η λογοθεραπεία είναι σχετικά χαμηλόβαθμη σχολή, δηλαδή δεν είναι δυσκολη η πρόβαση σ αυτη παρά τα μειωμενα μορια. Ετσι το δηλώνουν αρκετοι και από τη θεωρητική παρ όλο που δεν ανηκει στα πεδια τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για τη λογοθεραπεία υπάρχει κατεύθυνση στο μεσογειακών σπουδών στη Ρόδο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μηπως εννοείς γλωσσολογία?
Λογοθεραπεία λιγο κουφο μου φαινεται, είναι εντελώς ασχετο με το αντικειμενο της σχολής:P
Και κατεύθυνση να έχει όμως, σιγουρα δεν βγαινεις λογοθεραπευτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
όχι δίκιο έχω... είναι εντελώς κουλό όντως αλλά οι κατευθύνσεις εκεί είναι 3..διεθνείς σχέσεις, αρχαιολογία και λογοθεραπεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δίκιο έχεις... πριν από κανένα 2άρι χρόνια που δήλωσε η ξαδέλφη μου κατεύθυνση πρέπει να ήταν αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν γίνεται να βγεις ψυχολόγος. Απλώς υπάρχει η κατευθυνση και κάνεις περισσότερα μαθηματα ψυχολογίας σε σχέση με τις υπόλοιπες κατευθυνσεις.
Εκπαιδευτικός βγαίνεις, σε καμια περίπτωση δεν αποκτάς δικαιώματα ψυχολόγου
-----------------------------------------


Υποθέτω πως αναφέρεσαισ τη λογοθεραπεία.
Δεν είναι στο 5ο (οικονομικά) αλλά στο 3ο πεδίο (επιστημες υγείας).
Απλώς πολλοί από τη θεωρητική επιλέγουν βιολογία γενικής παιδιας κι έτσι "ανοιγουν" και το τρίτο πεδίο. Επιπλέον η λογοθεραπεία είναι σχετικά χαμηλόβαθμη σχολή, δηλαδή δεν είναι δυσκολη η πρόβαση σ αυτη παρά τα μειωμενα μορια. Ετσι το δηλώνουν αρκετοι και από τη θεωρητική παρ όλο που δεν ανηκει στα πεδια τους.:)
Λοιπόν μπηκα σε σαιτ ΦΠΨ και ελεγε πωσ έχεισ δικαιώματα!διάβαζα την επίσημη σελίδα και έλεγε ότι είναι ισότιμοι....ψάχνω να τη βρω αλλα δε τη βρίσκω!θα τη βρω και θα σασ τη δείξω...όσον αφορα το πεδίο,είναι λογικό να πηγαίνουν τησ θεωρητικής 3 πεδίο παρα το 5 εξαιτίασ των μαθηματικών που τρομάζουν τουσ περισσότερους απο μασ...το σύστημα μια χαρά έχει καταφέρει να μασ ρίξει αλλα δε λέω περισότερα γιατι θα βγω εκτός θέματοσ....για τη λογοθεραπεία τώρα!μίλησα στον καθηγητή μου και είπε ότι είναι πολύ ωραία επιστήμη αλλα δύσκολα καπως τα πράγματα γιατί δεν πηγαίνουνε πολλοί τα παιδιά τους,και ιδίως στην πάτρα όπου μένω εγώ είναι πιο δύσκολα....εγώ καλύτερα άκουσα...πειτε ότι γνωρίζετε και σεισ,θα'ταν χρήσιμο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοιτα, αν μιλάς για το ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας) - είναι ξεχωριστό τμήμα, τότε ναι βγαίνεις ψυχολόγος. Αυτο είναι όμως μόνο στην Αθηνα.
Αν πας στο ΦΠΨ σκέτο (χωρις την παρένθεση) βγαίνεις απλώς φιλόλογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frances

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια και έγω έχω ακούσει ότι είναι πολλοί αυτοί!Τελικά οι καλύτερες σχολές της θεωρητικής έχουν πολύ υψηλές βάσεις!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

ισχυει αυτο που λες ολες οι καλες ειναι 16κ+ ενω μια που αξιζει ειναι η βιβλιοθηκονομια η οποια ειναι στα 13.5-14κ μορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δυστυχώς η θεωρητική είναι η μόνη κατεύθυνση που το πεδίο της είναι αποκλειστικά και μόνο υψηλόβαθμες σχολές.
Δεν υπάρχει δηλαδή η εναλλακτική του Τ.Ε.Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ισχυει αυτο που λες ολες οι καλες ειναι 16κ+ ενω μια που αξιζει ειναι η βιβλιοθηκονομια η οποια ειναι στα 13.5-14κ μορια..
βιβλιοθηκονομια?την εχω ακούσει αλλα δε το χω ψάξει καθόλου καπως μου φαίνεται!τι ακριβώς κάνεις?πες καμια πληροφορία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ειναι το μοναδικό ΑΕΙ στην Ελλάδα και βρίσκεται στην Κέρκυρα.
Ουσιαστικά οργανώνεις μία βιβλιοθηκη, αυτό είναι το αντικείμενο. Αμα σου αρέσει πολύ η λογοτεχνία και το βιβλίο γενικότερα, είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δυστυχώς η θεωρητική είναι η μόνη κατεύθυνση που το πεδίο της είναι αποκλειστικά και μόνο υψηλόβαθμες σχολές.
Δεν υπάρχει δηλαδή η εναλλακτική του Τ.Ε.Ι.
Υπαρχουν ομως χαμηλοβαθμα ΑΕΙ (της ταξης των 13.000-14.000 μοριων). Και με 15.000+ μπαινεις σε ΑΕΙ της Αθηνας.

Τα ΤΕΙ ειναι Τεχνολογικα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα. Ποσο συμβατο ειναι αυτο με τα μαθηματα της Θεωρητικης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olga Aotl

Νεοφερμένος

Η Olga Aotl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σε ολους ! μιας κ ειμαι λιγο μεγαλυτερη στα 25 κ εχω περασει απο αυτη τη διαδικασια να πω κ εγω τη γνωμη μου!οταν εδωσα πανελληνιες ηθελα τοσο ν γινω φιλολογος!!αλλα ως αριστουχος με επηρεασε το περιβαλλον μου λεγοντας μου αυτα π συζητατε κ εσεις περι επαγγελματικης αποκαταστασης κ ετσι εβαλα νομικη θεσνικης οπου κ περασα κ τελειωσα.αλλα επειδη ο καημος παραμενει με το 10% περασα φιλολογια κ θα βγαλω κ αυτη τη σχολη.οσον αφορα την αποκατασταση απο νομικη που ειναι στα υψη αν δ εχει ο μπαμπας γραφειο ειναι δυσκολα τα πραγματα υπαρχουν χρονια πεινας μεχρι ν καταξιωθεις,ειδικα για γυναικες,κ οταν εισαι μικρη στα 25 δ σ εμπιστευονται κιολας για υποθεση!κ θελω ν καταληξω στο να μην ακουτε κανεναν να βαλετε πρωτη επιλογη αυτο που πραγματικα θελετε κ αν το αγαπατε θα βρειτε την ακρη κ χρηματα ν βγαλετε κ να στε και καλα!τι νομικη τι φιλολογια τι ψυχολογια?ολα ελευθερα επαγγελματα ειναι!το δημοσιο κ τα 1200ε ειναι σιγουρα μονο για στρατιωτικες αστυνομικες παιδαγωγικα.ολα τ αλλα ειναι ρευστα!

παιδαγωγικα-φιλολογια-στρατιωτικες κ αστυνομικες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τί λετε για το "Τεχνών ήχου και εικόνας Ιονίου"?Είναι χαμηλά τα μόρια και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλή σχολή....αλλά μου αρέσει το θέμα της.... Για πείτε γνωμες οσοι έχετε ακούσει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τί λετε για το "Τεχνών ήχου και εικόνας Ιονίου"?Είναι χαμηλά τα μόρια και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλή σχολή....αλλά μου αρέσει το θέμα της.... Για πείτε γνωμες οσοι έχετε ακούσει κατι...
Δεν εχω ακουσει κατι για τη συγκεκριμενη σχολη δυστυχως.


Λοιπον,γνωριζω οτι υπαρχει ηδη θεμα για την Εγκληματολογια,ωστοσο το ερωτημα μου επικεντρωνεται αλλου.

Γνωριζω οτι δεν υπαρχει σχολη Εγκληματολογιας στην Ελλαδα και οτι οποιος θελει να ασχοληθει με το συγκεκριμενο επαγγελμα ειναι απαραιτητο να κανει καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.
Ως εδω οκ,θα ηθελα να ρωτησω ομως ποιας σχολης το πτυχιο χρειαζεται να εχει καποιος ετσι ωστε να μπορεσει να κανει μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια?

Μεχρι τωρα εχω σκεφτει οτι λογικα,κατι τετοιο θα ειναι εφικτο εαν τελειωσει καποιος Νομικη,Ψυχολογια η Κοινωνιολογια,ωστοσο δεν ειμαι απολυτα σιγουρη,εαν καποιος ξερει ας με διαφωτισει plz. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sno0pitsa

Νεοφερμένος

Η Μαρία Σταθοπούλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι για 6-7 χρονια ακομα θα αποκαθιστανται αμεσως οι δασκαλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελιος[Vini V.]

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος Μαυρομάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομικη παιδες...8 εξαμηνα η σχολη κλασικα...οι αποφοιτοι της σχολης πρεπει να κανουν 18 μηνες πρακτικη ασκηση σε καποιο δικηγορικο γραφειο και να πετυχουν στη συνεχεια στις εξετασεις στον Αριο Παγο για την αδεια ασκησης του επαγγελματος του δικηγορου. 3 χρονια μετα τη ληψη της αδειας εξασκησης της δικηγοριας μπορεις να δωσεις τις σχετικες εξετασεις του υπυργειου για να μπεις στον δικαστικο κλαδο...ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟΟΟ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top