Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όντως...Πολλοί ζητάνε τα παιδαγωγικά. Τι σχολές υπάρχουν με σίγουρο μέλλον στα παιδαγωγικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δημοτικης εκπαιδευσης μονο, η νηπιαγωγων εχω ακουσει δεν εχει καλη αποκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
οι δημοτικής μετράνε αντίστροφα και έρχεται η σειρά των φιλολόγων και βρεφονηπιοκόμων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Α καλά θα περάσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Απαντώντας σε παλιότερα post περί φιλοσοφίας,για την Αθήνα τουλάχιστον υπάρχει ο τομέας φιλοσοφίας του τμήματος ΦΠΨ(φιλοσοφίας-παιδαγωγικής-ψυχολογίας),το οποίο τμήμα υπάγεται στη φιλοσοφική σχολή.Όντας δηλαδή στη συγκεκριμένο τμήμα,καλείσαι να επιλέξεις μία απο τις 3 κατευθύνσεις.Όσο για αποκατάσταση,από την εμειρία μου σας λέω ότι όλοι φιλόλογοι βγαίνουν.Η μόνη πρακτική διαφορά από το φιλολογικό είναι ότι τα μαθήματα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον και μεγαλύτερη ποικιλία καθώς δεν είναι μόνο αρχαιά-λατινικά-ιστορίες όπως είναι κατά το πλείστον το φιλολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια και για εμας τους μαθητες του 15 που δν ειμαστε τελοιοι γιατι απο οτι βλεπω εδω πηξαμε στις σχολες του 18 και του 19 και στα παιδαγωγικα,στη νομικη,στη ψυχολογια,στη φιλοσοφια και στα φιλολογικα καλες σχολες στο 1ο πεδιο με οχι ιδιαιτερα υψηλες βασεις και καλες προοπτικες για επαγγελματικη αποκατασταση τις οποιες και θα επιλεξω ως πρωτες μου επιλογες ειναι οι εξης.1.Πολιτικων Επιστημων στο Παντειο Πανεπιστημιο με βαση 15000 μορια.2.Ιστοριας και Αρχαιολογιας με βαση 16200 στην Αθηνα(παρα μα παρα πολυ καλη σχολη για μενα με λιγο υψηλη βαση για την Αθηνα για μενα παντα)Μπορω βεβαια να περασω στην ιδια σχολη στην Καλαματα που εχει βαση 14600 που ειναι και κοντα και πιστευω οτι την πιανω κιολας.Μακαρι παντως να πεσει η βαση για την Αθηνα αλλιως θα παω Καλαματα.3.Μεθοδολογιας και Επιστημης με βαση 13700.4.Δημοσιας Διοικησης με βαση γυρω στο 15 αν δν κανω λαθος και 5.Κοινωνικης Πολιτικης με 14000 περιπου.Και ολες οι σχολες με αυτες βασεις ειναι για την Αθηνα παντα.Αυτα κατα βαση για μενα που ειμαι ενας μαθητης του 15.Διοτι αν ημουν του 18-19 σιγουρα θα επελεγα σιγουρα ως πρωτη επιλογη παιδαγωγικα και υστερα φιλολογος αν και παρατηρειται μεγαλη ανεργια σε αυτο το επαγγελμα.Αλλα και αυτες οι σχολες που εχω γραψει για μενα ειναι πολυ καλες και ευχομαι να μην ανεβουν οι βασεις του χρονου γιατι αλλιως την βαψαμε.Επιπλεον το καλο με τις σχολες ειναι οτι ειναι ολα ΑΕΙ και επιπλεον εχουν οχι ιδιαιτερα υψηλη βασγ για την Αθηνα.1η μου επιλογη ομως ειναι η Πολιτικων Επιστημων αλλα και το Ιστορικο και Αρχαιολογικο.Και οι αλλες ομως δν ειναι καθολου ασχημες αν αναλογιστουμε τη βαση που εχουν σε σχεση με καιτι αλλες σχολες που ειναι πολυ χειροτερες κατ εμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Και το Ιστορικο-Αρχαιολογικο φιλολογικο τμημα ειναι καθως οι αποφοιτοι του δινουν ασεπ και εργαζονται ως φιλολογοι....οπως και του φπψ αν και αυτοι δεν κανουν αρχαια-λατινικα-ιστορια και δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να διδαξουν σε σχολειο φιλολογικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Nα ρωτήσω..η Κοινωνιολογία πως είναι σαν σχολή; Έχει μέλλον; Και με τι ασχολείται γενικά; :hmm: Δίνει φέτος μια ξαδέλφη μου και θα την ενδιέφερε, αλλά δεν ξέρει πολλές πληροφορίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι η ξαδέλφη μου που τελείωσε το αντίστοιχο τμήμα στην Κομοτηνή δεν προτιμάται σε σχέση με αυτές των ΤΕΙ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
θα σου πω εκει που προσπαθω να μπω φετος(ως γ λυκειου):ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ!πολυ καλη σχολη παιδια και το εχω ψαξει πολυ!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
εγω ειμουν φανατικος της θεωρητικης δεν εχει πολλα ενδιαφεροντα επαγγελματα


για την ακριβεια εχει πολλες ωραιες σχολες...αλλα δεν πιανεις δουλεια ας πουμε διεθνων ευρωπαικων σπουδων....(τι ειναι τουτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
θα σου πω εκει που προσπαθω να μπω φετος(ως γ λυκειου):ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ!πολυ καλη σχολη παιδια και το εχω ψαξει πολυ!:bye:
Aπο τις ελαχιστες σχολες που αξιζουν στη θεωρητικη..
Εχει κατι βασεις βεβαια :fss:
Nα ρωτήσω..η Κοινωνιολογία πως είναι σαν σχολή; Έχει μέλλον; Και με τι ασχολείται γενικά; :hmm: Δίνει φέτος μια ξαδέλφη μου και θα την ενδιέφερε, αλλά δεν ξέρει πολλές πληροφορίες..
Σαν σχολη :hmm:
Χμ δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα ειναι η αληθεια αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σαν σχολη :hmm:
Χμ δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα ειναι η αληθεια αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση :/:

Ξέρεις με τι ασχολείται σαν σχολή; Δηλαδή ποιό είναι το αντικείμενο της; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis15

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η κοινωνιολογία στoχεύει στη συστηματική μελέτη της κoινωνίας, της κoινωνικής συμπεριφoράς στις ατoμικές και συλλoγικές της μoρφές, των κoινωνικών θεσμών, της διαδικασίας συγκρότησης και μεταβoλής της δoμής της ανθρώπινης κoινωνίας, των πρoβλημάτων πoυ αντιμετωπίζει o σημερινός άνθρωπoς. :)
-----------------------------------------
Το έγραψα για τυχόν απορίες..Αν θέλετε μπορώ να σας επιλύσω τις απορίες σας για όλες τις σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης...Εδώ και και καιρό έχω εγληματιστεί ψάχνοντας την κατάλληλη σχολή για μένα και έτσι έχω μάθει πάρα πολλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι αλλά τα παιδαγωγικά για πόσο θα έχουν επάγγελματική αποκατάσταση? θεωρώ ότι οι στρατιωτικές σχολές είναι οι καλύτερες όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. στις επιλογές που έχεις βέβαια από τη θεωρητική κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Anast στις επιλογες που εχω απο θεωρητικη κατευθυνση,τι??Μπορεις να παρεις στρατολογικο ΣΑΣΣ ψυχολογων,Καθως και γενικα στρατολογικο(για οσους δεν το ξερουν),στα οποια και κανω προετοιμασια απο θεωρητικη να παω....Και η γνωμη μου ειναι πως αν κατσει και ψαξει κανεις να δει σχολες α'πεδιου,εχει πολλες ενδιαφερουσες και οχι τα ιδια και τα ιδια..:)
-----------------------------------------
Aπο τις ελαχιστες σχολες που αξιζουν στη θεωρητικη..
Εχει κατι βασεις βεβαια :fss:
..Ελενακι οι βασεις ειναι εκει πανω γιατι τοσο πολυ πιανουν οι ξενες γλωσσες...Παιρνουν επι 2 αυτο που θα γραψεις η καθε μια...και μετα προσθετονται στα μορια σου...θα τα μαθεις του χρονου με το καλο...!:bye::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
..Ελενακι οι βασεις ειναι εκει πανω γιατι τοσο πολυ πιανουν οι ξενες γλωσσες...Παιρνουν επι 2 αυτο που θα γραψεις η καθε μια...και μετα προσθετονται στα μορια σου...θα τα μαθεις του χρονου με το καλο...!:bye::P
Ναι βρε, το ξερω αυτο,αλλα και παλι μου φαινεται αρκετα δυσκολο. :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
peut-etre...Ισως...ασε και ειμαι αγχωμενη πολυ..!Απλα προσπαθω να λεω πραγματα για να παρηγορηθω..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
peut-etre...Ισως...ασε και ειμαι αγχωμενη πολυ..!Απλα προσπαθω να λεω πραγματα για να παρηγορηθω..:'(
Αχ οχι βρε.:hug:
Κοιτα βασικα λιγο αγχος ειναι φυσιολογικο να υπαρχει αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.;)
Σιγουρα ειναι αρκετα δυσκολο,αλλα αμα κανεις τη προσπαθεια σου τοτε θα πανε ολα μια χαρα.:)
Εδω θα 'μαστε και θα σε δουμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semnotis

Νεοφερμένος

Η niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά σε όλα τα επαγγέλματα έχει επέλθει κορεσμός..το θέμα στις μέρες είναι η εξειδίκευση που διαλλέγεις..πολύ μεγάλη ζήτηση θεωρώ πως θα έχουν οι λογοθεραπευτές και επείσης οι ψυχολόγοι..αν σκεφτείτε πως τα ποσά κατάθλιψης αυξάνονται καθημερινά..κ γενικά η ζωή μας θα μας κάνει στην τελικά ν έχουμε τον οικογενειακό μας ψυχολόγο όλοι όπως τους δικηγόρους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top