Ενδιαφέρομαι για σπουδές πάνω στον τομέα της ζωολογίας και παλαιοντολογίας

Neiromai

Νεοφερμένος

Η Αίμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες σε λίγες μέρες και δεν έχω κατασταλάξει πλήρως για το ποια σχολή να επιλέξω. Γνωρίζω ότι η ζωολογία είναι μάθημα που διδάσκεται σε σπουδές βιολογίας, ωστόσο δεν ξέρω αν θα μπορώ να πετύχω τα μόρια για το βιολογικό Αθήνας ή Κρήτης. Αυτό που θέλω να κάνω είναι ίσως πολύ εξειδικευμένο ή ουτοπικό, αλλά πάντα το είχα ως όνειρο και δεν θέλω να το παρατήσω. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη σχολή που μπορεί να μου ανοίξει πόρτες ως προς τον τομέα της ζωολογίας/οικολογίας/παλαιοντολογίας σαν πχ μεταπτυχιακό; Και αν κάνεις έχει σπουδάσει πάνω σε αυτά τα αντικείμενα, αξίζουν εν τέλει;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αυτό που συνδυάζει και τα 3 ( έως κάποιο μικρό βαθμό ) θεωρώ ότι είναι τα τμήματα περιβάλλοντος - κυρίως ζωολογία/οικολογία-. Ως προς την παλαιοντολογία, τα τμήματα Γεωλογίας - ιδίως αυτό του ΑΠΘ -. Ψάξε τα site τους να δεις τι μαθήματα προσφέρουν και αν σου κάνουν κλικ. Όχι τώρα όμως. Όταν τελειώσεις τις εξετάσεις σου. Τώρα η προσοχή σου πρέπει να είναι αλλού. Καλή τύχη!
 

Neiromai

Νεοφερμένος

Η Αίμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αυτό που συνδυάζει και τα 3 ( έως κάποιο μικρό βαθμό ) θεωρώ ότι είναι τα τμήματα περιβάλλοντος - κυρίως ζωολογία/οικολογία-. Ως προς την παλαιοντολογία, τα τμήματα Γεωλογίας - ιδίως αυτό του ΑΠΘ -. Ψάξε τα site τους να δεις τι μαθήματα προσφέρουν και αν σου κάνουν κλικ. Όχι τώρα όμως. Όταν τελειώσεις τις εξετάσεις σου. Τώρα η προσοχή σου πρέπει να είναι αλλού. Καλή τύχη!
Ευχαριστώ πολύ! Ωστόσο από όσα έχω ακούσει τουλάχιστον... Τα τμήματα περιβάλλοντος είναι αρκετά υποτιμημένα και σχεδόν παρατημένα. Και οι προοπτικές για την έρευνα στην Ελλάδα ίσως να είναι παρομοίως ελάχιστες η μηδαμινές μιας και δεν υπάρχει και κατάλληλη χρηματοδότηση για έρευνες στην χώρα.. Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω σε τμήματα γεωλογίας λόγω του πεδίου μου (υγείας) που με έχει αποκλείσει από αυτά...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες σε λίγες μέρες και δεν έχω κατασταλάξει πλήρως για το ποια σχολή να επιλέξω. Γνωρίζω ότι η ζωολογία είναι μάθημα που διδάσκεται σε σπουδές βιολογίας, ωστόσο δεν ξέρω αν θα μπορώ να πετύχω τα μόρια για το βιολογικό Αθήνας ή Κρήτης. Αυτό που θέλω να κάνω είναι ίσως πολύ εξειδικευμένο ή ουτοπικό, αλλά πάντα το είχα ως όνειρο και δεν θέλω να το παρατήσω. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη σχολή που μπορεί να μου ανοίξει πόρτες ως προς τον τομέα της ζωολογίας/οικολογίας/παλαιοντολογίας σαν πχ μεταπτυχιακό; Και αν κάνεις έχει σπουδάσει πάνω σε αυτά τα αντικείμενα, αξίζουν εν τέλει;
Όντως ζητάς κάτι ιδιαίτερα συγκεκριμένο.
Οι περισσότεροι επαγγελματίες στο επάγγελμα αυτό στο εξωτερικό και Ελλάδα είναι κυρίως βιολόγοι (οι παλαιοντολόγοι και ζωολογοι).
Μην πας με φιλοσοφία χαμένου. Δώσε τα δυνατά σου και κοιτάς μετά τις εξετάσεις τι θα κάνεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες σε λίγες μέρες και δεν έχω κατασταλάξει πλήρως για το ποια σχολή να επιλέξω. Γνωρίζω ότι η ζωολογία είναι μάθημα που διδάσκεται σε σπουδές βιολογίας, ωστόσο δεν ξέρω αν θα μπορώ να πετύχω τα μόρια για το βιολογικό Αθήνας ή Κρήτης. Αυτό που θέλω να κάνω είναι ίσως πολύ εξειδικευμένο ή ουτοπικό, αλλά πάντα το είχα ως όνειρο και δεν θέλω να το παρατήσω. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη σχολή που μπορεί να μου ανοίξει πόρτες ως προς τον τομέα της ζωολογίας/οικολογίας/παλαιοντολογίας σαν πχ μεταπτυχιακό; Και αν κάνεις έχει σπουδάσει πάνω σε αυτά τα αντικείμενα, αξίζουν εν τέλει;
Kαταρχάς να πω οτι χαίρομαι πολύ που μπαίνει και ένα παιδί εδώ μέσα που δεν θέλει κάτι κάτι κοινότοπο όπως τα γνωστά που ακούμε . Όπως σου είπαν ψάξου σε τμήματα βιολογίας κυρίως , περιβάλλοντος αλλά και γεωλογίας . Όσο για τον εαν αξίζει...η απάντηση είναι φυσικά και ναι . Οτιδήποτε το αγαπάς και το κάνεις με όρεξη , ειδικά εαν είναι και σχετικά ασυνήθιστο , θα έχει πάντα ευκαιρίες .

Αντίθετα όσο βλέπεις κόσμο να πηγαίνει σε πιο συνηθισμένα πεδία , τόσο πιο πολύ ανεργία θα βλέπεις . Ειλικρινά στο λέω αυτό...εαν έχεις ενδιαφέρον στο αντικείμενο πραγματικό , και το νιώθεις μέσα σου οτι το γουστάρεις , μην πας με την μάζα λόγω κάποιας δήθεν επαγγελματικής αποκατάστασης . Σχεδόν όλα τα επαγγέλματα στην Ελλάδα την ίδια μοίρα έχουν εαν δεν ασχοληθείς αρκετά . Μην ακούς αυτά που λένε απο εδώ και απο εκεί .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον @Samael και εγώ, είναι πάρα πολύ όμορφο να βλέπεις ένα τόσο νέο παιδί, που μπαίνει τώρα στην ενηλικίωση να γνωρίζει τι θέλει, και να θέλει κάτι πιο ιδιαίτερο, κάτι που βρήκε το ίδιο, είδε ότι του αρέσει και θέλει να το κυνηγήσει.
Θα σου πω και εγώ με τη σειρά μου, καλή επιτυχία, τώρα δώσε βάση στις εξετάσεις σου να βγάλεις όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια για να έχεις ευελιξία στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού σου. Γνώμη μου είναι, να κοιτάξεις τμήματα Βιολογίας και Περιβάλλοντος, καθώς και τα μεταπτυχιακά που παρέχουν αυτά τα τμήματα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Περιβάλλοντος
Προσοχή παιδιά σε αυτό το τμημα, έχω γνωστή που φοιτά στο αντίστοιχο της Λάρισας και ακόμη δεν τους έχουν καλά καλά αναγνωρίσει τα δικαιώματα.

Να βάλει τα δυνατά της να περάσει βιολογικό, και επειδή βλέπω είναι τα πάθος σου, αν δεν σου βγει στην Ελλάδα, ειλικρινά πήγαινε εξωτερικό εντός ΕΕ. Στο βιολογικό μαθαίνουν τα πάντα περί παλαιοντολογιας και ζωολογίας, υπάρχει και μουσείο στο ΕΚΠΑ (στο βιολογικό), αξίζει να το επισκεφτείτε.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και μην το βάλεις κάτω!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top