Εναρξη πανεπιστημίων - ακαδημαϊκό έτος 2022 - 2023

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
μπορείς να την βγάζεις και μόνο σου με καμια παρτ ταιμ δουλεια αν μένεις εστίες κι αν στο επιτρέπει η σχοκη από θέμα μαθημάτων και προγράμματος.

μπααα δεν στο επιτρέπει με ένα μάθημα το πρωί, ένα μάθημα το μεσημέρι και ενα το βράδυ...
λες και είναι σκόπιμα έτσι για να μην χωράει τίποτα άλλο στο πρόγραμμα σου. :rolleyes:

Τί εννοείς πόσο κοστίζει το έτος, μόνο προσωπικά έξοδα ή μαζί με ενοίκιο και έξοδα σπιτιού;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή λογαριασμούς;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και υπολογίζεις δώδεκα μήνες ή εννιά, δέκα;
έξοδα διαμονής και μόνο!! (άντε και μια τυρόπυτα ένα καφέ και ένα πότο όταν τύχει).
ναι.. πόσο βγαίνει το χρόνο.

θέλω να δω πόσο έγκυροι ή πόσο βέλτιστοι είναι οι δικοί μου υπολογισμοί
βάσει των δικών σας πραγματικών εμπειριών.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
μπααα δεν στο επιτρέπει με ένα μάθημα το πρωί, ένα μάθημα το μεσημέρι και ενα το βράδυ...
λες και είναι σκόπιμα έτσι για να μην χωράει τίποτα άλλο στο πρόγραμμα σου. :rolleyes:


έξοδα διαμονής και μόνο!! (άντε και μια τυρόπυτα ένα καφέ και ένα πότο όταν τύχει).
ναι.. πόσο βγαίνει το χρόνο.

θέλω να δω πόσο έγκυροι ή πόσο βέλτιστοι είναι οι δικοί μου υπολογισμοί
βάσει των δικών σας πραγματικών εμπειριών.
Κοίτα ή αδερφή μου Τρίκαλα παίρνει 50 ευρώ την εβδομάδα, λέσχη δεν δικαιούται, παίρνει κάνα δύο γεύματα από τάπερ μαμάς , λίγα πολλά, αυτά είναι
Νομίζω τα καταφέρνει, καφεδάκια λίγο σούπερ, καμια ταβέρνα κλάμπ, όχι κάθε εβδομάδα αλλά πάει
Εννοείται ότι όλα τά υπόλοιπα έξοδα είναι από γονείς ακόμα και η κάρτα τηλεφώνου
Μεγάλες προμήθειες σούπερ μάρκετ, απορρυπαντικά, λάδια ξηρά τροφή χαρτικά, όι γονείς δύο τρεις φορές το χρόνο της γεμίζουν το σπίτι
Το καλοκαίρι έπιασε δουλειά οπότε θα είναι πιο άνετη φέτος
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το καλοκαίρι έπιασε δουλειά οπότε θα είναι πιο άνετη φέτος

είναι οι ώρες των μαθημάτων της μαζεμένες όταν έχει σχολή? πχ πρωί ή απόγευμα?

δεν βγάζω άκρη έτσι.. δλδ θέλω να συγκρίνω τα έξοδα που έχω υπολογίσει
με την πραγματικότητα την δική σας, πχ πόσα λες εσύ οτι πρέπει να δώσουν οι γονείς σου?
2000, 3000 ευρώ το χρόνο? κάτι τέτοιο περιμένω να διαβάσω...


[edit]

καλά άστο μπορεί για πολλούς να είναι λεπτό το θέμα, ότι ίσως
προκύπτουν τα οικονομικά τους. :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό, εγώ μένω νηστική μερικές φορές επειδή βαριέμαι να μασάω. Το φαΐ δεν είναι και τοσο ακριβό όσο λενε κάποιοι φοιτητές και η λέσχη είναι αρκετά καλη
Οταν θελω κρεπουλα απο μπατερ με 7€ αλλα θελω και τα λεφτα στην τσεπη , μενω νηστικη . Ετσι δεν τρωω και ανθυγιεινα 😎😎😎😎😎
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτό το είχε και η πρώην μου..τι φάση με το κρασί όταν είναι μέρα, ήμαστε σε cafe
Its called “i love alcohol” χαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,933 μηνύματα.
δεν βγάζω άκρη έτσι.. δλδ θέλω να συγκρίνω τα έξοδα που έχω υπολογίσει
με την πραγματικότητα την δική σας, πχ πόσα λες εσύ οτι πρέπει να δώσουν οι γονείς σου?
2000, 3000 ευρώ το χρόνο? κάτι τέτοιο περιμένω να διαβάσω...
Μα και να σου πει ο καθένας μας πόσα χρήματα χρειάζεται κάθε μήνα άκρη δε θα βγάλεις. Μπορεί εσύ να μένεις σε σπίτι με 300€ ενοίκιο, εγώ με 400€ και ο Χ με 500€ πχ. Εγώ μπορεί να βγαίνω κάθε μέρα για καφέ, ο Χ δύο φορές τη βδομάδα και η λίστα συνεχίζεται, γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και επιθυμίες.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μα και να σου πει ο καθένας μας πόσα χρήματα χρειάζεται κάθε μήνα άκρη δε θα βγάλεις. Μπορεί εσύ να μένεις σε σπίτι με 300€ ενοίκιο, εγώ με 400€ και ο Χ με 500€ πχ. Εγώ μπορεί να βγαίνω κάθε μέρα για καφέ, ο Χ δύο φορές τη βδομάδα και η λίστα συνεχίζεται, γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και επιθυμίες.

μα γράφω τι θέλω.. :confused: anyway ας το αφήσουμε..

θέλω να συγκρίνω τα έξοδα που έχω υπολογίσει
με την πραγματικότητα την δική σας, πχ πόσα λες εσύ οτι πρέπει να δώσουν οι γονείς σου?
2000, 3000 ευρώ το χρόνο? κάτι τέτοιο περιμένω να διαβάσω...
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά, είδα κάτι και αγχώθηκα και παρόλο που είναι άσχετο με το θρεντ θα το γράψω εδώ και να μου απαντήσει οποιος γνωρίζει: φαντάζομαι θα είδατε ότι τοποθέτησαν τουρνικέ στο ΑΠΘ και η είσοδος των φοιτητών εκεί θα γίνεται με την υπόδειξη της ψηφιακής ακαδημαϊκής ταυτότητας. Δηλαδή δε θα μπορεί να παρακολουθεί τις διαλέξεις φοιτητής αλλού πανεπιστημιου; Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου, απλώς αγχώθηκα γιατί εγώ θα περιμένω μετεγγραφή από δπθ για ΑΠΘ και μέχρι να εγκριθεί σκοπεύω να παρακολουθώ στη Θεσσαλονίκη τα μαθήματα της σχολής μου
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Παιδιά, είδα κάτι και αγχώθηκα και παρόλο που είναι άσχετο με το θρεντ θα το γράψω εδώ και να μου απαντήσει οποιος γνωρίζει: φαντάζομαι θα είδατε ότι τοποθέτησαν τουρνικέ στο ΑΠΘ και η είσοδος των φοιτητών εκεί θα γίνεται με την υπόδειξη της ψηφιακής ακαδημαϊκής ταυτότητας. Δηλαδή δε θα μπορεί να παρακολουθεί τις διαλέξεις φοιτητής αλλού πανεπιστημιου; Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου, απλώς αγχώθηκα γιατί εγώ θα περιμένω μετεγγραφή από δπθ για ΑΠΘ και μέχρι να εγκριθεί σκοπεύω να παρακολουθώ στη Θεσσαλονίκη τα μαθήματα της σχολής μου
μιλα με την γραμματεια να δειτε τι γινεται
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ολες ετσι ειναι :) αλλα θα σε εξυπηρετησουν επειδη ειναι υποχρεωμενοι. απλα οχι τωρα, γιατι παιζει να ειναι σε αδεια
Αν στείλω μέιλ πιστεύεις θα πάρω ποτέ απάντηση, ή καλύτερα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,771 μηνύματα.
Παιδιά, είδα κάτι και αγχώθηκα και παρόλο που είναι άσχετο με το θρεντ θα το γράψω εδώ και να μου απαντήσει οποιος γνωρίζει: φαντάζομαι θα είδατε ότι τοποθέτησαν τουρνικέ στο ΑΠΘ και η είσοδος των φοιτητών εκεί θα γίνεται με την υπόδειξη της ψηφιακής ακαδημαϊκής ταυτότητας. Δηλαδή δε θα μπορεί να παρακολουθεί τις διαλέξεις φοιτητής αλλού πανεπιστημιου; Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου, απλώς αγχώθηκα γιατί εγώ θα περιμένω μετεγγραφή από δπθ για ΑΠΘ και μέχρι να εγκριθεί σκοπεύω να παρακολουθώ στη Θεσσαλονίκη τα μαθήματα της σχολής μου
μην ανησυχείς ακομα ..αυτα τοποθετηθηκαν στο κτηριο διοικησης ,,πρυτανεια..στις σχολες οχι ακομα
και εφοσον θα δουλευουν με πασσο θα μπορουν να δουλευουν απο δεκεμβρη και μετα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλέ τι πρεμουρα είναι αυτή να ξεκινήσουν οι σχολές, Αύγουστος!!! μήνας διακοπών!!
Μάλλον φταίει που βγήκαν νωρίς τα αποτελέσματα!!
Χα χα χα χα
Ποτέ άλλοτε δεν έχει συμβεί αυτό
Ηρεμηστε, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε την εγγραφή σας, όλα μαθαίνονται
Γιάννη και εμείς έτσι κάναμε; δεν το θυμάμαι,τα ξέχασα όλα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,771 μηνύματα.
Καλέ τι πρεμουρα είναι αυτή να ξεκινήσουν οι σχολές, Αύγουστος!!! μήνας διακοπών!!
Μάλλον φταίει που βγήκαν νωρίς τα αποτελέσματα!!
Χα χα χα χα
Ποτέ άλλοτε δεν έχει συμβεί αυτό
Ηρεμηστε, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε την εγγραφή σας, όλα μαθαίνονται
Γιάννη και εμείς έτσι κάναμε; δεν το θυμάμαι,τα ξέχασα όλα
μπα οχι , αυτα τα ειχες σιγουρα , την μετεγγραφη παιδευαμε, σου ειχα αφησει με ερωτηματικο αν η αγια τρικαλιωτισα μπορει να κανει 2 αποποιήσεις και ψαχναμε αλλα σεναρια μοριων.
Μετα πηρε η μαμα υπουργειο τους ετριξε τα δοντια και ειπαν οκ και ηρέμησες.

Πραγματι αυτη η αμφιβολια για την εκβαση της μετεγγραφης σε κανει χωμα..εχω και προσωπικη πειρα

γιατρος εισαι θα τα μαθεις , ο εγκεφαλος τα πολυ ασχημα τα απορριπτει πολυ γρηγορα . για να επιβιωσει με φυσιολογικη σεροτονινη
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
μπα οχι , αυτα τα ειχες σιγουρα , την μετεγγραφη παιδευαμε, σου ειχα αφησει με ερωτηματικο αν η αγια τρικαλιωτισα μπορει να κανει 2 αποποιήσεις και ψαχναμε αλλα σεναρια μοριων.
Μετα πηρε η μαμα υπουργειο τους ετριξε τα δοντια και ειπαν οκ και ηρέμησες.

Πραγματι αυτη η αμφιβολια για την εκβαση της μετεγγραφης σε κανει χωμα..εχω και προσωπικη πειρα

γιατρος εισαι θα τα μαθεις , ο εγκεφαλος τα πολυ ασχημα τα απορριπτει πολυ γρηγορα . για να επιβιωσει με φυσιολογικη σεροτονινη
Πω πω μνήμη, φοβερός!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top