Εναρξη πανεπιστημίων - ακαδημαϊκό έτος 2022 - 2023

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πως γίνεται να θεωρείτε, εκτός εαν πρόκειται για πολύτεκνη ή ιδιαίτερα πληγείσα οικογένεια(θανόν οικογενειακό πρόσωπο κτλπ), σίγουρη μια μετεγγραφή σε τόσο περιζήτητες αθηναϊκές σχολές όπως η ιατρική, η οδοντιατρική...;
Κι ο γιος μου έχει σίγουρη τη μετεγγραφη για Ιατρική Αθήνας γιατί είναι η κόρη μου ΕΚΠΑ, δεν έχουμε σπίτι Αθήνα, είναι πρωτοετής και έχουμε το απαιτούμενο εισόδημα (χαμηλό και στα όρια που λέει η εγκυκλιος)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως η μια στις δυο οικογένειες που ζητούν μετεγγραφή πληρούν αυτά ή τα περισσότερα απ'αυτά, εξ ου και η περιέργειά μου
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κι ο γιος μου έχει σίγουρη τη μετεγγραφη για Ιατρική Αθήνας γιατί είναι η κόρη μου ΕΚΠΑ, δεν έχουμε σπίτι Αθήνα, είναι πρωτοετής και έχουμε το απαιτούμενο εισόδημα (χαμηλό και στα όρια που λέει η εγκυκλιος)
Σας έστειλα προσωπικό μήνυμα μπορειτε να το δείτε ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φαντάζομαι πως η μια στις δυο οικογένειες που ζητούν μετεγγραφή πληρούν αυτά ή τα περισσότερα απ'αυτά, εξ ου και η περιέργειά μου
Στα κοινωνικό οικονομικά κριτήρια είναι το 15% των θέσεων της σχολής νομίζω για μετεγγραφές , οι υπόλοιπες κατηγοριες δεν έχουν περιορισμό
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως η μια στις δυο οικογένειες που ζητούν μετεγγραφή πληρούν αυτά ή τα περισσότερα απ'αυτά, εξ ου και η περιέργειά μου
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....δεν έχουν η μία στις δύο οικογένειες σπίτι σε μία πόλη, δύο παιδιά σε δύο διαφορετικές πόλεις και χαμηλό εισόδημα......και εν πάση περιπτώσει αφού διάβασα την εγκύκλιο είδα ότι πληρουμε τα κριτήρια οπότε ποιο το πρόβλημα;;;; τι σχέση έχει αν η σχολή είναι περιζητη η όχι;
Η εγκύκλιος δεν αναφέρει συγκεκριμένες σχολές για όλες το ίδιο ισχύει.
Το θέμα είναι πως δεν μπορεί μια οικογένεια με χαμηλό εισόδημα να συντηρεί τρία σπίτια, δεν έχει να κάνει με τη σχολή αν είναι περιζήτητη ή όχι
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....δεν έχουν η μία στις δύο οικογένειες σπίτι σε μία πόλη, δύο παιδιά σε δύο διαφορετικές πόλεις και χαμηλό εισόδημα......και εν πάση περιπτώσει αφού διάβασα την εγκύκλιο είδα ότι πληρουμε τα κριτήρια οπότε ποιο το πρόβλημα;;;; τι σχέση έχουν η σχολή είναι περιζητη η όχι;
Η εγκύκλιος δεν αναφέρει συγκεκριμένες σχολές για όλες το ίδιο ισχύει
Η ζήτηση μίας σχολής ενδιαφέρει όσον αφορά τη βάση που κλείνουν οι μετεγγραφές. Π.χ. είδα πως πέρυσι η νομική της αθήνας έκλεισε στα 6 κοινωνικοοικονομικά μόρια και 17.640, ενώ της Θεσσαλονικής στα 0(!) και 17411 αντιστοίχως. Αλλά μαθαίνω πως υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες μετεγγραφών που δεν εντάσσονται σε αυτή τη μέθοδο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας έστειλα προσωπικό μήνυμα μπορειτε να το δείτε ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στα κοινωνικό οικονομικά κριτήρια είναι το 15% των θέσεων της σχολής νομίζω για μετεγγραφές , οι υπόλοιπες κατηγοριες δεν έχουν περιορισμό
Δεν γίνεται να μην υπάρχει περιορισμός, πόσα άτομα θα συγκεντρωθούν σε μια σχολή;
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Η ζήτηση μίας σχολής ενδιαφέρει όσον αφορά τη βάση που κλείνουν οι μετεγγραφές. Π.χ. είδα πως πέρυσι η νομική της αθήνας έκλεισε στα 6 κοινωνικοοικονομικά μόρια και 17.640, ενώ της Θεσσαλονικής στα 0(!) και 17411 αντιστοίχως. Αλλά μαθαίνω πως υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες μετεγγραφών που δεν εντάσσονται σε αυτή τη μέθοδο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν γίνεται να μην υπάρχει περιορισμός, πόσα άτομα θα συγκεντρωθούν σε μια σχολή;
Όχι , όσοι μπαίνουν με μετεγγραφες είναι υπεράριθμοι. Μαζί με τα παιδιά των πανελληνίων είναι και παιδιά που έρχονται ως αθλητές ομογενείς και άλλες κατηγορίες . Κάθε σχολή βέβαια που ορίζει πχ 100 θέσεις αυτές για πανελλήνιες οι υπόλοιπες καλύπτονται από άλλες κατηγορίες
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Η ζήτηση μίας σχολής ενδιαφέρει όσον αφορά τη βάση που κλείνουν οι μετεγγραφές. Π.χ. είδα πως πέρυσι η νομική της αθήνας έκλεισε στα 6 κοινωνικοοικονομικά μόρια και 17.640, ενώ της Θεσσαλονικής στα 0(!) και 17411 αντιστοίχως. Αλλά μαθαίνω πως υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες μετεγγραφών που δεν εντάσσονται σε αυτή τη μέθοδο.
Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω, δεν το ξέρω αυτό με τα μόρια. Εγώ δεν διάβασα πουθενά για μόρια. Μόνο αυτά τα κριτήρια που σου είπα και πιστεύω πως αφού τα πληρουμε την έχουμε σίγουρη. Τώρα με άγχωσες, λες να μην την πάρει;
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω, δεν το ξέρω αυτό με τα μόρια. Εγώ δεν διάβασα πουθενά για μόρια. Μόνο αυτά τα κριτήρια που σου είπα και πιστεύω πως αφού τα πληρουμε την έχουμε σίγουρη. Τώρα με άγχωσες, λες να μην την πάρει;
Όχι οι μετεγγραφές αδελφών είναι σίγουρη εκτός άμα αλλάξει κάτι τελευταίο στιγμή που δεν νομίζω
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μου φαίνεται παράλογο να μετεγγράφονται 100+ φοιτητές περιζήτητων σχολών μέσω αυτού του κριτηρίου, ιατρική, νομική και άλλες σχολές της αθήνας να έχουν 500+ φοιτητές
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Μου φαίνεται παράλογο να μετεγγράφονται 100+ φοιτητές περιζήτητων σχολών μέσω αυτού του κριτηρίου, ιατρική, νομική και άλλες σχολές της αθήνας να έχουν 500+ φοιτητές
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....με άγχωσες..... λες να τη χάσουμε;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων επί του θέματος, ο φίλος @Tirotrelas σίγουρα γνωρίζει καλύτερα. Υπό το πρίσμα της λογικής αξιολογώ αυτή τη μέθοδο μετεγγραφής
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων επί του θέματος, ο φίλος @Tirotrelas σίγουρα γνωρίζει καλύτερα. Υπό το πρίσμα της λογικής αξιολογώ αυτή τη μέθοδο μετεγγραφής
Να σου πω ότι από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι την δικαιούμαστε και επίσης είχα ρωτήσει τον Γιάννη ο οποίος μου το επιβεβαίωσε. Βέβαια όπως το θέτεις δίκιο έχεις αλλά κι από τη μεριά της κάθε οικογένειας είναι δύσκολο με χαμηλό εισόδημα να συντηρείς τρία σπίτια
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Σας έχει βγει προγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου;;
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....με άγχωσες..... λες να τη χάσουμε;
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας
Όσοι πληρούν τα κριτήρια μεταγραφής με αδερφό φοιτητή δεν έχουν κάποια ποσόστωση
Παίρνουν όλοι μεταγραφή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου φαίνεται παράλογο να μετεγγράφονται 100+ φοιτητές περιζήτητων σχολών μέσω αυτού του κριτηρίου, ιατρική, νομική και άλλες σχολές της αθήνας να έχουν 500+ φοιτητές
Όσο και αν σου φαίνεται παράλογο Αυτό συμβαίνει.. Ιδίως σε περιζήτητες σχολές..
Καταλήγουν να φοιτούν τουλάχιστον οι διπλάσιοι απο όσους εισήχθησαν κανονικά στην σχολή
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων επί του θέματος, ο φίλος @Tirotrelas σίγουρα γνωρίζει καλύτερα. Υπό το πρίσμα της λογικής αξιολογώ αυτή τη μέθοδο μετεγγραφής
Έτσι είναι σε αυτές τις σχολές συμβαίνει αυτό αλλά οι μετεγγραφές αυτού του τύπου με αδέλφια δεν είναι παρά πολλές γιατί πόσα αδέλφια θα σπουδάσουν στην Αθήνα για να φέρουν και τα αδέλφια τους κάθε χρόνο είναι μικρός ο αριθμός
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,608 μηνύματα.
Εμείς ξεκινάμε 4 Οκτωβρίου και σε μια πρώτη ανάγνωση φαντάζει περίεργη ημερομηνία, αλλά ενδεχομένως επιλέχθηκε μιας και πρόκειται για την παγκόσμια ημέρα των ζώων (ή πρόκειται για μία τεράστια σύμπτωση που εμείς οι φοιτητές ρομαντικοποιούμε :P ).
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας
Όσοι πληρούν τα κριτήρια μεταγραφής με αδερφό φοιτητή δεν έχουν κάποια ποσόστωση
Παίρνουν όλοι μεταγραφή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όσο και αν σου φαίνεται παράλογο Αυτό συμβαίνει.. Ιδίως σε περιζήτητες σχολές..
Καταλήγουν να φοιτούν τουλάχιστον οι διπλάσιοι απο όσους εισήχθησαν κανονικά στην σχολή
Ευχαριστώ πολύ antonygeo που με καθησυχαζεις γιατί εγώ και το άγχος είμαστε αυτοκόλλητοι εδώ και....49 χρόνια 🤣🤣
 

Marple

Νεοφερμένος

Η Marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι ;Πού βλέπετε πότε αρχίζει το ακαδημαϊκό έτος σε κάθε σχολή ;Υπάρχει περίπτωση σε κάποια σχολή να μην έχει ανακοινωθεί;
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι ;Πού βλέπετε πότε αρχίζει το ακαδημαϊκό έτος σε κάθε σχολή ;Υπάρχει περίπτωση σε κάποια σχολή να μην έχει ανακοινωθεί;
Μπορείς να το δεις στην ιστοσελίδα του τμήματός σου ή του πανεπιστημίου στο οποίο αυτό υπάγεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top