Εμφάνιση φοιτητών ιατρικής: είναι σημαντική;

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν τρίβεις το κεφάλι σου πάνω στον ασθενή όμως. Δεν είναι δηλαδή όπως τα γάντια, με τα χέρια πιάνουμε τον ασθενή, με το κεφάλι όχι. Οπότε πως ακριβώς μεταφέρονται τα μικρόβια;
focko αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση. Προφανώς εκεί που χρειάζεται να φορέσουν σκουφάκι, θα φορέσουν όλοι, είτε έχουν είτε δεν έχουν μακριά μαλλιά.
Το θέμα είναι, στην καθημερινή επαφή με τον ασθενή, σε έναν κανονικό θάλαμο, πώς πρέπει να είμαστε ντυμένοι/να φαινόμαστε γενικά;
σορρυ για το οφ αλλα αν στην ιατρικη ισχυουν τετοια dressing codes στην νομικη δηλαδη θα επρεπε να σκανε ολοι(φοιτητες) με κουστουμι και σκαρπινι??:crazy::crazy:

Όταν πάνε στο δικαστήριο, ναι. Τώρα συζητάμε για την ενδυμασία των φοιτητών ιατρικής κυρίως μέσα στο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στην ουσία απάντησα ontopic στην ερώτηση του φίλου συμφουρήτη αν θα του κάνουν τίποτα με αυτο΄το μαλλί ειναι κοκοράκι. Το θέμα οντως βγηκε οφφτοπικ και προσθεσα και εγώ το λιθαράκι μου υπάρχει μια δημιουργική συζητηση που ενδιαφέρει άμεσα τους αναγνώστες του thread.

Ασθενής με πνευμονία από στρεπτόκοκκο τύπου β βήχει ενώ του κάνεις ακρόαση του βάζεις Levin κ.ο.κ.. Μικροβιακό υλικό διασπείρεται στο παντού μαζί και στο σκουφάκι. Στους ουδετεροπενικούς η μετάδοση μπορει να γίνει και από φορείς που είναι φυσιολογικοί. (οποτε διασπορα θα υπάρχει και στους υγιης κατοίκους του νοσοκομείου Π.χ. κατα την παράδοση)

Τα μαλλιά είναι λιπαρά και παγιδεύουν την βλέννη οπότε είναι πιο δύσκολο να γίνει διασπορά μεσω των μαλλιών . Στις εντατικές και στα χειρουργία υπάρχουν άφθονα σκουφάκια μιας χρήσεως και για το προσωπικο αλλα και για τους επισκέτες (συνήθως υπάρχει και ολόσωμη ποδιά).
Επιπλέον αν εχουμε το ίδιο σκουφάκι για 7-8 ωρες δε προστατευει καθόλου τον ασθενή το αντίθετο μάλιστα.

Ειναι δύσκολο να λούζουμε να μαλλιά μας ανα ασθενή όπως κάνουμε με τα χέρια μας.

π.χ αυτο που κανουν στα σουβλατζίδικα κυλικία ή σε μερικά μαγαζιά φαστφουντάδικα που κρατανε τα ίδια γάντια κανουν σαντουιτς, σηκωνουν τηλεφωνα , γραφουν .... χωρις να αλλαξουν ανα σαντουιτς (η ανα 3 σαντουιτς τα γάντια) όχι μόνο καλό δε κάνει αλλά το αντίθετο. + ότι το εσωτερικό του γαντιού δημιουργεί συνθηκες επώασης συνεπως οχι μονο καλό δε κάνει το αντίθετο μάλιστα. Σε αυτη την περιπτωση το να εχεις γαντια ειναι πιο λοιμογονο απο το να μην εχεις και να πλενεις με αντισηπτικο τα χέρια ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy_Law

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλύτερα να αυτοχειρουργηθώ παρά να με χειρουργήσει ο Mr Crowley :D
όχι κατι προσωπικό αλλά δεν εμπιστεύομαι τη ζωή μου σε τύπους
που ακούνε πανκ και πίνουν φραπέδες αντί να διαβάζουν ανατομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλύτερα να αυτοχειρουργηθώ παρά να με χειρουργήσει ο Mr Crowley :D
όχι κατι προσωπικό αλλά δεν εμπιστεύομαι τη ζωή μου σε τύπους
που ακούνε πανκ και πίνουν φραπέδες αντί να διαβάζουν ανατομία.

ο Mr Crowely είναι στοχοποιημένος ακόμα και σε αυτή την μικρή κοινότητα του ischool. Το παιδί μπορεί να διαβάζει και γενικά ακόμα και να μη διαβάζει να εξελελιχθεί σε άριστο ιατρό. Καλύτερος απο πολλούς γραβατομένους .

Παρόλα αυτά εξαιτίας της νοοτροπίας αυτή που περιγράφεις πιο πάνω μπορέι να μην πετύχει επαγγελματικά όχι γιατί δεν ειναι καλός αλλά γιατί οι άλλοι έχουνε σχηματίσει κακή εντυπωση για αυτόν εξαιτίας παραγόντων ασχετων με την ιατρική.

Συνεπώς πρέπει να έχουμε μια ουδετερη εμφάνσιη ως επαγγελματιες υγείας για να έχουμε (πειτε το και ετσι ) καλύτερο marketing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλύτερα να αυτοχειρουργηθώ παρά να με χειρουργήσει ο Mr Crowley :D
όχι κατι προσωπικό αλλά δεν εμπιστεύομαι τη ζωή μου σε τύπους
που ακούνε πανκ και πίνουν φραπέδες αντί να διαβάζουν ανατομία.
δηλαδη αυτοματως επειδη καποιος ακουει πανκ και πινει φραπε [απο ποτε ειναι αυτο κακο?? :P] δεν διαβαζει ανατομια??? τι ισοδυναμια ειναι αυτη?? και αν αποδειχτει πολυ καλυτερος γιατρος απο καποιους αλλους πιο ''φυσιολογικους'' στην εμφανιση?? ελεος ρε παιδια!!! :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλύτερα να αυτοχειρουργηθώ παρά να με χειρουργήσει ο Mr Crowley :D
όχι κατι προσωπικό αλλά δεν εμπιστεύομαι τη ζωή μου σε τύπους
που ακούνε πανκ και πίνουν φραπέδες αντί να διαβάζουν ανατομία.
που κολλαει το ενα με το αλλο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καλύτερα να αυτοχειρουργηθώ παρά να με χειρουργήσει ο Mr Crowley :D
όχι κατι προσωπικό αλλά δεν εμπιστεύομαι τη ζωή μου σε τύπους
που ακούνε πανκ και πίνουν φραπέδες αντί να διαβάζουν ανατομία.

Και γιατι οποιος ακουει πανκ κ πινει φραπεδες δεν μπορει να διαβαζει και ανατομια???:whistle: Εζησα να το ακουσω κ αυτο δηλαδη για να διαβασεις ανατομια πρεπει να ακους αποκλειστικα μπαχ και να πινεις τσαι???:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Την άλλη φορά που θα πάω για εξέταση σε ιατρό,να μην ξεχάσω,να ρωτήσω,τι μουσική ακούει. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrustMeImDoctor

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος, ναι ο Μέγας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και γιατι οποιος ακουει πανκ κ πινει φραπεδες δεν μπορει να διαβαζει και ανατομια???:whistle: Εζησα να το ακουσω κ αυτο δηλαδη για να διαβασεις ανατομια πρεπει να ακους αποκλειστικα μπαχ και να πινεις τσαι???:P:P:P:P

Την άλλη φορά που θα πάω για εξέταση σε ιατρό,να μην ξεχάσω,να ρωτήσω,τι μουσική ακούει. :confused:

παιδια και οι δυο με κανατε να λιωσω... :rofl::rofl::rofl:
εσυ "φιλε" μου μιχαλη χρειαζεσαι επειγοντως μια μεταμοσχευση εγκεφαλου... και μην πας στον κυριο Crowley να σου την κανει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ρε παιδιά καμία σχέση τώρα η επαγγελματική ικανότητα με τις μουσικές/στυλιστικές προτιμήσεις lol... τί λέμε :P οι προκαταλήψεις μας μαράνανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ να φανταστείτε έπαιξα τον ρόλο του γιατρού στην σχέση γιατρού ασθενούς και επειδή έβγαλα την κουκούλα πάνω από την ρόμπα άρχισαν τα σχόλια :P... Για το μετά δεν θα πω. πως κατάφερα να κάνω όλο το αμφιθέατρο να γελάει με την συμπεριφορά μου ως γιατρού που ήταν εκτός των στάνταρντ τους. Όχι ότι δεν το έκανα και επίτηδες, αλλά όλοι έχουν συνηθίσει με ένα συγκεκριμένο μοντέλο και εγώ ήθελα να τους δείξω ένα άλλο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Προτιμώ έναν γιατρό που θα μπει στο θάλαμο και θα με σώσει παρά έναν γιατρό που θα μπει στο θάλαμο να μου κάνει επίδειξη τα ρούχα τα Cavalli.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να θέλω να ξυρισω το κεφάλι μου και να κανω τατου στο λαιμο!!! υπάρχει πρόβλημα??? μαλλον ναι αλλα σκασιλα μ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να θέλω να ξυρισω το κεφάλι μου και να κανω τατου στο λαιμο!!! υπάρχει πρόβλημα??? μαλλον ναι αλλα σκασιλα μ....
Οι άνθρωπο κρίνουν βάση εξωτερικης εμφάνισης. Όταν κάνεις ιατρείο μπορεί να μην πατάει κανένας σε σένα όχι γιατί δεν είσαι καλή αλλά γιατί σε νομίζουν κακή εξαιτίας του ντυσίματος.

Προτιμώ έναν γιατρό που θα μπει στο θάλαμο και θα με σώσει παρά έναν γιατρό που θα μπει στο θάλαμο να μου κάνει επίδειξη τα ρούχα τα Cavalli.

Θα καθόσουν να σε χειρουργήσει ένας με 10 τατουάζ μαλλι και σκουλαρίκια ; (χωρίς να ξέρεις αν είναι καλός ή όχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να θέλω να ξυρισω το κεφάλι μου και να κανω τατου στο λαιμο!!! υπάρχει πρόβλημα??? μαλλον ναι αλλα σκασιλα μ....

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Γιατί πέρα από τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός, έχουμε και τον ασθενή να σκεφτούμε. Προτεραιότητα είναι ο ασθενής και το να αισθάνεται αυτός άνετα και καλά. Το ιδανικό θα ήταν να μην παίζει ρόλο η εμφάνιση, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Οι περισσότεροι ασθενείς είναι μεγάλης ηλικίας και τους κακοφαίνεται κάποιος να έχει piercings/"τρελά" μαλλιά ή να μην είναι περιποιημένος. Ακόμη και νεότερα άτομα είναι επιφυλακτικά σε τέτοιες περιπτώσεις. Καλώς ή κακώς, έτσι έχουν τα πράγματα και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε αυτό. Όταν μπαίνεις στο νοσοκομείο ξεχνάς τον εαυτό σου και τίθεσαι στην υπηρεσία των ασθενών. Συνεπώς πρέπει να κάνεις τα πάντα για να αισθάνονται άνετα. Η εμπιστοσύνη και το καλό κλίμα μεταξύ ιατρού και ασθενή οδηγεί στην εδραίωση της θεραπευτικής σχέσης μεταξύ τους, χωρίς την οποία η θεραπεία είναι δύσκολη έως αδύνατη.
Εν κατακλείδει, εκτός νοσοκομείου/ιατρείου κάντε ότι θέλετε, όταν έχετε όμως πάρε-δώσε με ασθενείς πρέπει να είστε πιο προσεκτικοί.

Θα επανέλθω στο θέμα με τα πράγματα που θεωρώ ότι πρέπει να προσέχουν οι φοιτητές ιατρικής όταν είναι στο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
καλά αυτο με το ξυρισμένο κεφάλι είναι λίγο υπερβολικο... αλλά το τατου γιατί να είναι πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το τατού αν δεν φαίνεται είναι ok, αν φαίνεται πιθανώς να δημιουργήσει πρόβλημα. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι όταν κάνεις τατουάζ μπορεί να κολλήσεις ηπατίτιδα Β [λίγο extreme αλλά είναι μια πιθανότητα]. Γνωρίζοντας αυτό, λες ο ασθενής να αισθάνεται άνετα να τον ψαχουλεύεις ή να τον χειρουργήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
καλά αυτο με το ξυρισμένο κεφάλι είναι λίγο υπερβολικο... αλλά το τατου γιατί να είναι πρόβλημα?
Εμένα προσωπικά δε θα με πείραζε ούτε το μαλλι ούτε το σκουλαρίκι παρόλα αυτά έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους (πολλοί από τους οποίους είναι μεγάλοι και έχουν διαφορετική αντίληψη) και ίσως δεν αισθάνονται καλά για αυτο το καλύτερο είναι να έχουμε μια ουδέτερη εμφάνιση στην ουσία τους ασθενείς υπηρετούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όταν κάνεις τατουάζ μπορεί να κολλήσεις ηπατίτιδα Β [λίγο extreme αλλά είναι μια πιθανότητα]
Και AIDS.
Γι' αυτό απαιτείται άψογη υγιεινή. Ομοίως για τα πιρσινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy_Law

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τη μεταμόσχευση εγκεφάλου κάποιος άλλος θα τη χρειαστεί και σίγουρα όχι εγώ
πήγαινε σε κανα γιατρούλη και αντί για νυστερι να σε ξυρίζει με τη μοικάνα του.Στα λόγια καλοί είστε όταν όμως φιλαράκο πας και κάνεις μεταμόσχευση καρδιάς και σου έρθει ο γιατρός με τις αλυσίδες,τη μοικάνα και τα τατουάζ εκεί να σε δω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top