Εμφάνιση, ταυτότητα του ατόμου, πρότυπα και συμβιβασμοί

georgi@_17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Δν πιστευω οτι πρεπει να κρινουμε καποιον απο τα ρουχα τ.. Πολλες φορες τα ρουχα δν διχνουν τ προσωπικοτητα του καθενα.. αν και καποιες φορες οπως ειπε και η Νασταζια καποιοι ντυνονται ''καπως'' για να κανουν την επανασταση τους αν και τις περισσοτερες φορες καποιοι δν τ υποστιριζουν... Η προσωπικοτητα καποιου κατα τ γνωμη μ δν μπορει να φανει απο τ παντελονι και τ μπλουζα που φοραει...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Πιστευετε οτι η εμφανιση του ατομου μπορει να δειξει καποιες πτυχες των πιστευω και του χαρακτηρα του; Δηλαδη, πιστευετε πως συνδεεται η ταυτοτητα του ατομου και την εξωτερικη του εμφανιση; Αν ναι με ποιον τροπο;

Επισης, ειναι πολυ γνωριμο σε ολους μας το φαινομενο των εφηβων κυριως , που ντυνονται αναλογα με τις τασεις τις μοδας για να νιωσουν αποδεκτοι (προσοχη, δεν μιλαω για ατομα που οντως ενδιαφερονται για μοδα κλπ, αλλα για ατομα που ακολουθουν λογω "προβατισμου". Δεν θεωρω την μοδα απαραιτητα προβατισμο). Πιστευετε οτι το να σε αποδεχονται οι γυρω σου σημαινει αυτοματως πως αποδεχεσαι κι εσυ τον εαυτο σου και νιωθεις ανετα με το να ντυνεσαι "στα μετρα" των αλλων;

Ναι, ναι, ετοιμαζω κι αλλο εργο (μετα απο τα "Δεντρα" :P) και θελω μια ακομη φορα την βοηθεια σας.

...ναι ορισμένες φορές οι επιλογές στην εξωτερική εμφάνισή δείχνουν κάποιες πτυχές του εαυτού μας....σπάνια αυτό γίνεται με τον σωστό τρόπο, θέλω να πω ότι ο "προβατισμός" μάλλον υπερισχύει....
...είναι πολύ όμορφα ξεχωριστό αλλά και δύσκολο να δημιουργήσει κάποιος το δικό του στυλ που θα χαρακτηρίζει αυτόν και μόνο...προσωπικά επειδή είμαι αντιδραστικό πρόβατο όπου είναι η "μόδα" δεν είμαι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
''Don't judge a book by its cover'' και ''Clothes don't make the man''...Η άποψή μου όσο αφορά το να κρίνουμε τους άνθρώπους από τα ρούχα τους!Έχει τύχει να γνωρίσω ανθρώπους που να ντύνονται όπως αυτή θέλουν και αισθάνονται και να είναι ο εαυτός σου και να είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή, αλλά έχει τύχει να γνωρίσω και ανθρώπους που μπορεί μεν να ντύνονται ωραία, αλλά δε η συμπεριφορά τους και ο χαρακτήρας τους να μην είναι ανάλογα... Μάλιστα θυμάμαι που είχαμε κάνει μία συζήτηση περί αυτού του θέματος στα αγγλικά στο σχολείο...Μέσω παιχνιδιού...Πάρα πολύ ωραίο...

Ακόμα κατά την άποψή μου ο καθένας ας ντύνεται όπως επιθυμεί, γουστάρει και όπως αισθάνεται και νιώθει...Είναι δικαίωμα τιυ καθενός! Γιατί αν δέχεσαι εσύ τον εαυτό σου το δέχονται και οι άλλοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ενα πραγμα να θυμαστε κ μη κρινεται καποιον απο μια εμφανιση
ΟΤΙ ΛΑΜΠΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ
ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ γι αυτο μην κρινεται κανεναν κατευθειαν αν δεν τον εχετε γνωρισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οχι δεν πρεπει να τον κρινουμε...
να σου δωσω παραδειγμα...εγω εχω τρελα με τα alstar που εχουν συνδεθει με πιο rock και punk καταστασεις...αλλα ελα που εγω ακουω και Πεγκυ και Οικονομουπουλο και Βερτη:PΑφου τα βλεπω μονο ως παπουτσια και τιποτα παραπανω....ασε που αμα με εκριναν απο τα ρουχα θα ελεγαν οτι ειμαι διαχασμενη προσωπικοτητα αλλαζω συνεχεια στυλ...τη μια ειμαι πιο casual την αλλη πιο επισημα κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimbadunas

Νεοφερμένος

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
προσωπικα εχω φαει απειρο κραξιμο για το ντυσιμο μου (ειτε total black ειτε ελεινα φανταχτερο) και με εχουν κρινει πολλες φορες απο το ντυσιμο μου κατι π φυσικα το γραφω στα α*****α μου:D
επισης με εχουν κρινει επειδη ημουν με κοπελα που φοραγε γραβατα παλι στα α*****α μου :D
και γενικα πιστευω πως με τα ρουχα βλεπεις πτυχες του χαρακτηρα του αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.

:P
Ας παραδειγματιστούμε!
Τι σχέση έχει το τι φοράει ο άλλος?:)
Άμα είναι καλό παιδί εσύ θα προσέχεις την σαγιονάρα ή αν το λιλά ταιριάζει με το ιριδίζον και το καστενέρυθρο?
οσο να πεις και τα ρουχα κατι φανερωνουν για τον χαρακτηρα του αλλου;)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα: " [Κορίτσια] Τι κοιτάτε σε ένα αγόρι; "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
οσο να πεις και τα ρουχα κατι φανερωνουν για τον χαρακτηρα του αλλου;)

Διαφωνώ.Κάθετα.
Έχω γνωρίσει τα πιο καλά παιδιά με αρβύλες και σκισμένα τζιν και σκουλαρίκια ή με αθλητικά και φόρμες και out of fashion.
Και έχω γνωρίσει και ανθρώπους που ούτε να τους φτύσεις δεν θες με τα all star,element ή με miss sixty,fornarina,replay.
Don't judge a book by its cover!
Αυτό προσπαθώ να κάνω με όλους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τα ρούχα δεν λένε τιποτα απολύτως για τον χαρακτήρα του άλλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Διαφωνώ.Κάθετα.
Έχω γνωρίσει τα πιο καλά παιδιά με αρβύλες και σκισμένα τζιν και σκουλαρίκια ή με αθλητικά και φόρμες και out of fashion.
Και έχω γνωρίσει και ανθρώπους που ούτε να τους φτύσεις δεν θες με τα all star,element ή με miss sixty,fornarina,replay.
Don't judge a book by its cover!
Αυτό προσπαθώ να κάνω με όλους:)
δεν διαφωνω... ισα ισα και εγω αυτο πρεσβευω... οι επιλογες στην εικονα δεν ειναι αυτες που καθοριζουν τις αρχες και τα ηθη καποιου ή το ποσο καλος ή κακος ειναι ... αλλα σου δειχνουν τον τροπο ζωης του και τις συνηθειες του... κατι που νομιζω μετραει πολυ...:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θεωρω πως οταν βλεπεις ενα ατομο πολλες φορες μπορεις να βγαλεις πανω κατω μια γενικευμενη (και παλι) αποψη!
Με την πρωτη φορα δεν γινεται τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οσο να πεις και τα ρουχα κατι φανερωνουν για τον χαρακτηρα του αλλου;)

Όντως, τα ρούχα φανερώνουν πολλα για το χαρακτήρα ..αυτού που τα σχολιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Τα ρούχα δεν λένε τιποτα απολύτως για τον χαρακτήρα του άλλου :)

Ούτε αυτό ισχύει απολύτως, όμως έτσι όπως το εννοείς με την ευρεία έννοια, συμφωνώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
δεν διαφωνω... ισα ισα και εγω αυτο πρεσβευω... οι επιλογες στην εικονα δεν ειναι αυτες που καθοριζουν τις αρχες και τα ηθη καποιου ή το ποσο καλος ή κακος ειναι ... αλλα σου δειχνουν τον τροπο ζωης του και τις συνηθειες του... κατι που νομιζω μετραει πολυ...:)!

Και πάλι διαφωνώ:P
Εκτός από τις ακραίες περιπτώσεις μεταλ,γκοθ,πανκ κτλ δεν ισχύει αυτό το πράγμα.Εκτός κι αν σου έρχεται η άλλη με την γόβα Louboutin οπότε ξέρεις ότι έχεις να κάνεις με ματσό κορίτσι!
Δες τις τάσεις της μόδας.
Φέτος ήταν πάρα πολύ στη μόδα οι combat boots,chic-rock style και t-shirts με στάμπα από μπάντες.
Ε λοιπόν εγώ είχα πολλές γνωστές που είχαν αυτό ακριβώς το ντύσιμο και μπλούζες με το πρόσωπο του Cobain και το μοναδικό κομμάτι που ξέρουν από Nirvana είναι το Smells like teen spirit για να μην τους πούμε και άσχετους!Και το ίδιο συνεχίζεται με Led Zepellin,AC/DC..Ποιές?Αυτές που ακούνε Rihanna,Katy Perry,Miley Cyrus και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Δεν κατακρίνω τις επιλογές τους,αλλά αν τις έβλεπες δεν θα ήξερες τίποτα για το πραγματικό στυλ τους και την προσωπικότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Όντως, τα ρούχα φανερώνουν πολλα για το χαρακτήρα ..αυτού που τα σχολιάζει.
προσεχουμε για να εχουμε βασιλη...!!! προτιμω αρχικα να ελεγχω ακομα και απο εμφανιση παρα να τραβαω μετα τα μαλλια μου...!!! καθε κινηση φανερωνει πολλα ...και για να ξερεις.. σε αυτο τον κοσμο ολοι κοιτανε ..λιγοι ειναι αυτοι ποι βλεπουν...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summer rainbow

Νεοφερμένος

Η Summer rainbow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρε παιδια, μηπως ειστε λιιιιιιιιιιιγακιι off topic?!:whistle:

Παντως εγω πιστευω οτι μπορει τα ρουχα να μην ταυτιζονται απαραιτητα με την προσωπικοτητα η τον τροπο ζωης του αλλου..αλλα σε οσους εχουν σχηματισει σταθερη γνωμη για τον εαυτο τους εστω για ενα χ χρονικο διαστημα κατα τη γνωμη μου μπορεις να βγαλεις συμπερασματα, γιατι πολυ απλα εφ οσον το ατομο αυτο εχει αντιληψη των πεποιθησεων του και μια συγκεκριμενη ιδεολογια, προσπαθει να τη βγαλει προσ τα ε3ω με καθε τροπο ΚΑΙ με το ντυσιμο..οχι σκοπιμα παντα, αλλα αυθορμητα, ενστικτωδως. Κι οσοι φορανε ασυνδιαστα, ή χανουν καποιεσ βιδες και γι αυτο δν αντιλαμβανονται το ωραιο, ή πολυ απλα δεν τουσ ενδιαφερει καθολου το ντυσιμο που δειχνει ειτε χιμα ανθρωπο με αλλα ενδιαφεροντα η χωρισ καθολου ενδιαφεροντα, η εναν που παει κοντρα στη μοδα(λιγο χαζη αντιδραση κατα τη γνωμη μου αλλα το χουμε δει ΚΑΙ αυτο).:verymad:Οι ανθρωποι που φορανε ροκ μπλουζες και ακουνε lady gaga ειναι απλα επιφανιακοι ή δεν 3ερουν τι θελουν και με την πρωτη ματια δν μπορεισ να βγαλεισ ακρη ειναι η αληθεια, αλλα οκ...

Παντως πρεπει να εισαι πολυ χαζος για να μην καταλαβεις τιποτα απο το ντυσιμο του αλλου..εστω κατι λιγο , αλλα ειναι κατι! σου μεταφερει ενα θετικο η αρνητικο αερα! Οχι πολλα πραγματα για τον εσωτερικο του κοσμο, αλλα για την δεολογια του ισωσ...:redface:


PS:(κι εχω φοραω καμια φορα τετοιεσ μπλουζεσ γιατι μ αρεσει η ροκ αλλα ακουω και πολυ ποπ ταυτοχρονα, πειραζειι;;(ερωτηση))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top