Εμπειρίες με φροντιστήρια;

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και καλό σας βράδυ φίλοι και φίλες του iSchool. Έξω απο το σχολείο μου σήμερα καθώς πήγαινα να περάσω μέσα στεκόντουσαν 2 νεαροί που έδιναν τετράδια και φυλλάδια, ο ένας έδωσε τετράδιο ΝΕΟ φροντιστήριο και ο άλλος φυλλάδιο και στυλό ΑΝΕΛΙΞΗ. Με προβλημάτησε αρκετά και με έβαλεσε σκέψη, μιας και θέλω να αρχίσω φροντιστήριο στη Β' και Γ'. Παρόλο που έχω πάρα πολύ χρόνο ακόμα, υπάρχει κάποιος να πεί γνώμη για (ενα από) τα δύο φροντιστήρια; Τα σκέφτομαι γιατί είναι σχετικά κοντά απο το σπίτι μου αλλα δέν έχω και θέμα να παίρνω λεωφορείο προκειμένου να ανεβάσω τις πιθανότητες μου να τύχω καλό μάθημα και φροντιστήριο. Ευχαριστώ
 

marioushi

Νεοφερμένος

Η marioushi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις τις επιτυχιες των φροντιστηριων, αλλα γενικα ψαξε και μονος σου στο ιντερνετ και ολα αυτα, ρωτα ατομα κτλ. Δεν ειναι παντα οτι καλυτερο τα φροντιστηρια που μοιραζουν τετραδια, για καποιον λογο το κανουν αλλωστε
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και καλό σας βράδυ φίλοι και φίλες του iSchool. Έξω απο το σχολείο μου σήμερα καθώς πήγαινα να περάσω μέσα στεκόντουσαν 2 νεαροί που έδιναν τετράδια και φυλλάδια, ο ένας έδωσε τετράδιο ΝΕΟ φροντιστήριο και ο άλλος φυλλάδιο και στυλό ΑΝΕΛΙΞΗ. Με προβλημάτησε αρκετά και με έβαλεσε σκέψη, μιας και θέλω να αρχίσω φροντιστήριο στη Β' και Γ'. Παρόλο που έχω πάρα πολύ χρόνο ακόμα, υπάρχει κάποιος να πεί γνώμη για (ενα από) τα δύο φροντιστήρια; Τα σκέφτομαι γιατί είναι σχετικά κοντά απο το σπίτι μου αλλα δέν έχω και θέμα να παίρνω λεωφορείο προκειμένου να ανεβάσω τις πιθανότητες μου να τύχω καλό μάθημα και φροντιστήριο. Ευχαριστώ

Kαλησπέρα νεαρέ φίλε. :) Έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς αυτά τα φροντιστήρια για πληροφορίες; Καλό είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Γενικά να ξέρεις ότι όσα φροντιστήρια δίνουν διαφημιστικά φυλλάδια, έχουν τηλεοπτικές διαφημίσεις ή έχουν πολλά υποκαταστήματα πανελλαδικά δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα μαθήματος στην πράξη. Το θέμα είναι τι γίνεται στην πράξη των εθνικών εξετάσεων αλλά και τι λέει η τοπική κοινωνία των μαθητών και καθηγητών που κατά κάποιο τρόπο σχετίζονται με αυτά ως πελάτες αλλά και ως μέρος του διδακτικού προσωπικού αντίστοιχα.

Αν το φροντιστήριο είναι καλό, και ελικόπτερο να πάρεις στο τέλος για να φτάσεις. :hehe: Δεν είναι κριτήριο η απόσταση αλλά τι επένδυση θα κάνεις (οι γονείς σου, δηλαδή) στην επιτυχία σου. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που κατά κάποιο τρόπο δεν συμβαίνει στην χώρα μας. Σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες, αρκετοί μαθητές λυκείου στις 2-3 τελευταίες τάξεις του σχολείου συνήθως επιλέγουν σχολεία άλλων πόλεων(!) που ενδεχόμενα έχουν καλύτερες ειδικότητες ή καλύτερο όνομα για την εισαγωγή σε συγκεκριμένα εθνικά Πανεπιστήμια της χώρας τους. Έτσι μεταναστεύουν σε γειτονικό νομό, νοικιάζουν σπίτι, ή μένουν σε συγγενείς (αν υπάρχει η επιλογή αυτή) και με αυτό βλέπεις ότι για το καλύτερο δυνατό, εννοείται ότι επιλέγουν την καλύτερη δυνατή λύση. Φυσικά και υπάρχει κόπος, κούραση, κτλ αλλά τα διαμάντια να ξέρεις ότι είναι πολύτιμα στην απόκτησή τους.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς αυτά τα φροντιστήρια για πληροφορίες;
Να πώ την αλήθεια, όχι. Σκέφτηκα να ρωτήσω σύντομα γνωστούς μου οι οποίοι έχουν περάσει σε πανεπιστήμιο απο την κατεύθυνση που θέλω να ακολουθήσω. Είναι δελεαστική η ΑΝΕΛΙΞΗ , ομως απ'ότι βλέπω απο τους συμμαθητές μου που πηγαίνουν ανέλιξη δέν τα πάνε τόσο καλά ως προς τα γραπτά και γενικά βαθμούς, οπότε αυτά που είπατε βγάζουν κάποιο νόημα... Τεσπα, θα το ψάξω, ευχαριστώ πολύ.
 
Top