Εμπειρίες από 2ο πτυχίο

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όσοι από εδώ κάνετε δεύτερο πτυχίο πως τα καταφέρατε; Μπήκατε με κατατακτήριες ή Πανελλήνιες; Κάνατε φροντιστήριο/ιδιαίτερα ή προσπαθήσατε μόνοι σας; Πετύχατε το στόχο σας με την πρώτη; Δουλεύατε ταυτόχρονα με την προετοιμασία ή σταματήσατε για να αφοσιωθείτε; Ωραία τώρα όσοι μπήκατε στο τμήμα που θέλατε. Μετά πώς βιοποριστήκατε στα χρόνια σπουδών σας, με ένα μεγάλο μέρος των φοιτητικών προνομίων (εστία, σίτιση, μετακίνηση, ασφάλιση) να είναι εκτός; Δουλεύετε ταυτόχρονα με τη σχολή (full-time ή part-time), σας συντηρούν οι γονείς σας ή έχετε κάποιο budget στην άκρη;

Γενικά το δικό μου πλάνο μέχρι στιγμής είναι να διαβάζω μόνος, ενόσω δουλεύω για να βάλω ένα σεβαστό ποσό στην άκρη. Με το νέο έτος να βγω ταμείο και να συνεχίσω διάβασμα πιο εντατικά, για να δώσω τελικά στις Πανελλήνιες του '24. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά γενικά θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες άλλων ανθρώπων που σκοπεύουν να κάνουν ή κάνουν τώρα ή έχουν ήδη ολοκληρώσει ένα δεύτερο πτυχίο. Πιστεύω η εμπειρία και η γνώση τους θα με βοηθήσει να οργανώσω τη βέλτιστη στρατηγική που θα με φέρει πιο κοντά στο σκοπό μου. Όσοι δεν θέλετε να γράψετε δημόσια, μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top