Εμπειρίες από όσους έδωσαν πανελλήνιες 2η φορά

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας! Επειδή σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες 2η φορά, θα ήθελα να μου πείτε όσοι δώσατε επίσης πανελλήνιες 2η φορά την εμπειρία σας σχετικά με αυτή την διαδικασία. Για παράδειγμα πόσες φορές διαβάζατε την ημέρα, αν υπήρξε καλύτερη πρόοδος στα μαθήματα, αν οι βαθμοί σας ανέβηκαν ή έπεσαν ή έμειναν σταθεροί, αν υπήρχε μεγαλύτερο άγχος κλπ.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ο Καθενας ειναι εντελως διαφορετικος.
Συμβουλη μου, δες το πιο χαλαρα, χωρις αγχος και βαλε προγραμμα στο διαβασμα με διαλειμματα τωρα που δεν εχεις το σχολειο.
Και εγω 2η φορα εδωσα.
Καλη επιτυχια και καλο καλοκαιρι οτι και να κανεις!
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα και εγώ βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα καθώς σκέφτομαι να ξαναδώσω. Δεν έχω αποκτήσει ακόμα αυτή την εμπειρία όμως σχετικά με τις ώρες διαβάσματος σε προτρέπω να μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους υπόλοιπους. Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικές αντοχές και μαθαίνει με άλλους τρόπους. Μην ακούσεις 8 ώρες και αν δεν μπορείς να τις φτάσεις σε συγκέντρωση να θεωρήσεις ότι η προσπάθεια σου δεν είναι αρκετή. Σημασία έχει η αποδοτική εκμάθηση της ύλης. Εύχομαι καλή δύναμη καθώς καταλαβαίνω ότι θα είναι ακόμα μία δύσκολη χρονιά.
 

Sofos Gerontas

Νεοφερμένος

Ο Sofos Gerontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικά και αξίζει η 2η φορά, ειδικά αν θες πολύ μια σχολή. Έδωσα πέρυσι πρώτη φορά και πέρασα χημικό Ιωάννινα ενώ φέτος πέρασα Ιατρική Αλεξανδρούπολη ( έγραψα 2300 μόρια περίπου παραπάνω σε σχέση με πέρυσι). Αρχικά είσαι πιο χαλαρή γιατί δεν έχεις σχολείο και έχεις πολύ χρόνο για διάβασμα και ξεκούραση. Αυτό με βοήθησε στο να καλύψω κενά που είχα. Εγώ ξεκινούσα το διάβασμα από τις 8 το πρωί μέχρι την ώρα που ήταν να παω φροντιστήριο, αλλά έκανα και δεκάλεπτα διαλείμματα ανά 1/1.5 ώρα. Βοήθησε και πολύ που είχα πρόγραμμα και χρονομετρουσα το διάβασμα μου (π.χ. εθετα ως στόχο ότι θα διαβάσω 7 ώρες τα συγκεκριμένα μαθήματα). Επίσης θα σε συμβούλευα να κάνεις σωστή επιλογή καθηγητών και να μη συνεχίσεις με αυτούς που είχες πέρυσι αν δεν έμεινες ευχαριστημένη ( εγώ τους άλλαξα όλους 😂). Εννοείται πως υπήρξε πρόοδος στα μαθήματα με εξαίρεση τη φυσική που έγραψα λίγο χαμηλότερα σε σχέση με πέρυσι αλλά μας είχαν αλλάξει και τη μισή ύλη οπότε ήταν λίγο ζορικα τα πράγματα. Εγώ έγραψα ( σου βάζω σε παρένθεση τους περσινός βαθμούς):
Έκθεση 16.1 (11.6)
Βιολογία 19.7 (17.4)
Χημεία 19.3 (16.5)
Φυσική 18.1 (18.6)
Οπότε καταλαβαίνεις ότι και εσύ έχεις περιθώρια βελτίωσης και θα καταφέρεις να πετύχεις το στόχο σου!
Τώρα όσον αφορά το άγχος αυτό είναι σχετικό. Εγώ μέχρι πριν δώσω δεν είχα τόσο άγχος, ήμουν αρκετά χαλαρός αλλά τις μέρες που έδινα είχα πολύ άγχος, όμως την ώρα της εξετασης όταν ήρθαν τα θέματα μου έφυγε τελείως και συγκεντρώθηκα στο γραπτό. Όμως όπως είπα αυτό είναι σχετικό.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και πίστεψε με αξίζει με τα χίλια να ξαναπροσπαθήσεις για να πετύχεις το στόχο σου!
 

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φυσικά και αξίζει η 2η φορά, ειδικά αν θες πολύ μια σχολή. Έδωσα πέρυσι πρώτη φορά και πέρασα χημικό Ιωάννινα ενώ φέτος πέρασα Ιατρική Αλεξανδρούπολη ( έγραψα 2300 μόρια περίπου παραπάνω σε σχέση με πέρυσι). Αρχικά είσαι πιο χαλαρή γιατί δεν έχεις σχολείο και έχεις πολύ χρόνο για διάβασμα και ξεκούραση. Αυτό με βοήθησε στο να καλύψω κενά που είχα. Εγώ ξεκινούσα το διάβασμα από τις 8 το πρωί μέχρι την ώρα που ήταν να παω φροντιστήριο, αλλά έκανα και δεκάλεπτα διαλείμματα ανά 1/1.5 ώρα. Βοήθησε και πολύ που είχα πρόγραμμα και χρονομετρουσα το διάβασμα μου (π.χ. εθετα ως στόχο ότι θα διαβάσω 7 ώρες τα συγκεκριμένα μαθήματα). Επίσης θα σε συμβούλευα να κάνεις σωστή επιλογή καθηγητών και να μη συνεχίσεις με αυτούς που είχες πέρυσι αν δεν έμεινες ευχαριστημένη ( εγώ τους άλλαξα όλους 😂). Εννοείται πως υπήρξε πρόοδος στα μαθήματα με εξαίρεση τη φυσική που έγραψα λίγο χαμηλότερα σε σχέση με πέρυσι αλλά μας είχαν αλλάξει και τη μισή ύλη οπότε ήταν λίγο ζορικα τα πράγματα. Εγώ έγραψα ( σου βάζω σε παρένθεση τους περσινός βαθμούς):
Έκθεση 16.1 (11.6)
Βιολογία 19.7 (17.4)
Χημεία 19.3 (16.5)
Φυσική 18.1 (18.6)
Οπότε καταλαβαίνεις ότι και εσύ έχεις περιθώρια βελτίωσης και θα καταφέρεις να πετύχεις το στόχο σου!
Τώρα όσον αφορά το άγχος αυτό είναι σχετικό. Εγώ μέχρι πριν δώσω δεν είχα τόσο άγχος, ήμουν αρκετά χαλαρός αλλά τις μέρες που έδινα είχα πολύ άγχος, όμως την ώρα της εξετασης όταν ήρθαν τα θέματα μου έφυγε τελείως και συγκεντρώθηκα στο γραπτό. Όμως όπως είπα αυτό είναι σχετικό.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και πίστεψε με αξίζει με τα χίλια να ξαναπροσπαθήσεις για να πετύχεις το στόχο σου!
Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά! Και μπράβο σου που κατάφερες να γράψεις τόσο καλά, ξέρω ότι τα μαθήματα του 3ου πεδίου είναι αρκετά απαιτητικά και δύσκολα, αφού και εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες σε αυτό το πεδίο και δεν πήγαν πολύ καλά. Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία!
 

Manolis Kalogirou

Νεοφερμένος

Ο Manolis Kalogirou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Στατιστικής & Ασφαλιστικής Επιστήμης Πειραιά. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Επειδή σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες 2η φορά, θα ήθελα να μου πείτε όσοι δώσατε επίσης πανελλήνιες 2η φορά την εμπειρία σας σχετικά με αυτή την διαδικασία. Για παράδειγμα πόσες φορές διαβάζατε την ημέρα, αν υπήρξε καλύτερη πρόοδος στα μαθήματα, αν οι βαθμοί σας ανέβηκαν ή έπεσαν ή έμειναν σταθεροί, αν υπήρχε μεγαλύτερο άγχος κλπ.
Να λοιπόν που μου παρουσιάζεται η ευκαιρία να γράψω επιτέλους εδω πέρα:lol:. Και εγώ στην ίδια θέση με σένα πέρυσι ήμουν. Όπως το ανέφερε κάποιος πιο πάνω η δεύτερη προσπάθεια εξαρτάται και απο τον κάθε άνθρωπο. Θα σου πω για μένα, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Οι πρώτες μήνες ήταν κόλαση, φερ ειπείν τέτοιο καιρό πέρυσι διάβαζα κριτήριο παρεμβολής. Απο ενοχές; Επειδή δεν έβλεπα κάτι πιο άξιο να ασχοληθώ εκείνη την στιγμή πέρα απο αυτό; Οπως και να έχει, κοίταζα να βγούν αυτοί οι δύο, τρεις μήνες( όπως και φέτος με την δουλειά, αλλά τουλάχιστον φέτος έχουμε περάσει εκεί που θέλαμε και θα έχουμε κάτι στην γωνία να βγάλουμε το πρώτο εξάμηνο). Τέλος πάντων για να μην πλαγιάζω, θα βίωσεις σίγουρα μια κοινωνική αποξένωση, μια κοινωνική στασιμότητα βλέπωντας τους φίλους να έχουν περάσει κάπου και να έχουν κάποια πρόοδο στην ζωή τους. Ο καθένας αυτό το αντιμετωπίζει όπως νομίζει καλύτερα. Εγω ξεκίνησα μια ημιαποσχόληση για να βοηθάω και με τα φροντιστήρια ενώ με βοήθησε και παράλληλα να "ξεχαστώ".Βέβαια να λέμε του στραβού το δίκιο διάβασμα δεν έριχνα και πολύ του πρώτους μήνες, ότι έκανα στο φροντιστήριο(Περιφρονούσα λίγο τις πρώτες ενότητες, γιατί αυτές τις ήξερα λίγο πολύ) αμά έχεις την δυνατότητα διάβαζε και τις επόμενες μόνη σου. Φτάνουμε στο δια ταύτα λοιπόν, ρίχνω ένα μέτριο διάβασμα γύρω στον Μάρτιο που παραιτήθηκα και είχα χρόνο για να αφοσιωθώ, γίνονται και δυο τρεις μαλακίες στις Πανελλήνιες λόγω άγχους(πολύ άγχος, μάλλον προστέθηκε και αυτό που την πρώτη φορά δεν είχα) ε έγραψα ένα 14.35 ΜΟ απο 10.7 που ας πούμε είχα τις επιλογές της Αθήνας που πέρυσι δεν είχα(Πέρασα Χαροκόπειο την πρώτη φορά). Και έμεινα σχετικά ικανοποιημένος ( Στατιστικής και Ασφαλιστικής επιστήμης Πειραιάς, ας πούμε απο τους πρώτους).
Τωρά εσύ αποφασίζεις και βγάζεις τα συμπεράσματα σου, οτι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους άλλους ότι ο καθένας διαβάζει με διαφορετικό τρόπο.

Να σημειωθεί ότι εγώ έδωσα 2 χρόνια μετά την πρώτη φορά.
Εγώ θα πω ότι σε κάποια σημεία ήταν πιο εύκολη η 2η χρόνια σε κάποια ήταν πιο δύσκολη.
Σίγουρα ήταν ωραίο ότι είχα φροντιστήριο πρωί(στα τμήματα αποφοίτων) και μετά όταν γύριζα σπιτι κοιμόμουν λίγο και διάβαζα το απόγευμα.
Προσωπικά υπήρχαν και μέρες που δε διάβαζα καθόλου αλλά και μέρες που διάβαζα πάρα πολύ. Δε χρονομέτρουσα τον χρόνο μου γιατί με αγχωνε αλλά έβαζα συνήθως ένα study with me.
Σίγουρα βοήθησε πολύ το φροντιστήριο που πήγα σε άλλο, τα διαγωνίσματα κάθε βδομάδα οπότε αναγκαζόμουν να κάνω συνεχείς επαναλήψεις. Πάντως πάντα προσπαθούσα να κατανοώ πλήρως όλα τα κεφάλαια και να μη νιώθω πουθενά ανασφάλεια, είτε αυτό απαιτούσε 3 ώρες διάβασμα είτε 6.

Το πιο σημαντικό ήταν ότι ήταν δική μου απόφαση να ξαναδώσω, την πήρα πολύ συνειδητά και ήξερα τι με περιμένει. Αυτό ίσως το έκανε πιο εύκολο. Όμως σε καμία περίπτωση δεν ήταν εύκολο. Ήταν βασανιστικό και χάλια να βλέπεις τους αλλους να προχωράνε και εσύ να μένεις πίσω. Χρειάστηκε να καταβάλω απίστευτη προσπάθεια για να κρατήσω καλη την ψυχολογία μου.
Είναι δύσκολος δρόμος, πριν ξεκινήσω ήμουν πολύ αποφασισμένος, τώρα που όντως πέρασε δεν ξέρω πώς τα κατάφερα, θέλει σίγουρα τρελή επιμονή. Όταν όμως έχεις έναν στόχο και ένα όνειρο παίρνεις δύναμη να το περάσεις όλο αυτό ξανά.

Και πολύ σημαντικό: Πάντα πρέπει να θυμάσαι ότι το κάνεις για ένα καλύτερο μέλλον αλλά δε θα έρθει το τέλος του κόσμου άμα δεν τα καταφέρεις τελικά. Γενικά η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική.

Τέλος να πω ότι αυτά που είπα ήταν η δικιά μου εμπειρία. Ο καθένας το περνάει διαφορετικά.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Να λοιπόν που μου παρουσιάζεται η ευκαιρία να γράψω επιτέλους εδω πέρα:lol:. Και εγώ στην ίδια θέση με σένα πέρυσι ήμουν. Όπως το ανέφερε κάποιος πιο πάνω η δεύτερη προσπάθεια εξαρτάται και απο τον κάθε άνθρωπο. Θα σου πω για μένα, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Οι πρώτες μήνες ήταν κόλαση, φερ ειπείν τέτοιο καιρό πέρυσι διάβαζα κριτήριο παρεμβολής. Απο ενοχές; Επειδή δεν έβλεπα κάτι πιο άξιο να ασχοληθώ εκείνη την στιγμή πέρα απο αυτό; Οπως και να έχει, κοίταζα να βγούν αυτοί οι δύο, τρεις μήνες( όπως και φέτος με την δουλειά, αλλά τουλάχιστον φέτος έχουμε περάσει εκεί που θέλαμε και θα έχουμε κάτι στην γωνία να βγάλουμε το πρώτο εξάμηνο). Τέλος πάντων για να μην πλαγιάζω, θα βίωσεις σίγουρα μια κοινωνική αποξένωση, μια κοινωνική στασιμότητα βλέπωντας τους φίλους να έχουν περάσει κάπου και να έχουν κάποια πρόοδο στην ζωή τους. Ο καθένας αυτό το αντιμετωπίζει όπως νομίζει καλύτερα. Εγω ξεκίνησα μια ημιαποσχόληση για να βοηθάω και με τα φροντιστήρια ενώ με βοήθησε και παράλληλα να "ξεχαστώ".Βέβαια να λέμε του στραβού το δίκιο διάβασμα δεν έριχνα και πολύ του πρώτους μήνες, ότι έκανα στο φροντιστήριο(Περιφρονούσα λίγο τις πρώτες ενότητες, γιατί αυτές τις ήξερα λίγο πολύ) αμά έχεις την δυνατότητα διάβαζε και τις επόμενες μόνη σου. Φτάνουμε στο δια ταύτα λοιπόν, ρίχνω ένα μέτριο διάβασμα γύρω στον Μάρτιο που παραιτήθηκα και είχα χρόνο για να αφοσιωθώ, γίνονται και δυο τρεις μαλακίες στις Πανελλήνιες λόγω άγχους(πολύ άγχος, μάλλον προστέθηκε και αυτό που την πρώτη φορά δεν είχα) ε έγραψα ένα 14.35 ΜΟ απο 10.7 που ας πούμε είχα τις επιλογές της Αθήνας που πέρυσι δεν είχα(Πέρασα Χαροκόπειο την πρώτη φορά). Και έμεινα σχετικά ικανοποιημένος ( Στατιστικής και Ασφαλιστικής επιστήμης Πειραιάς, ας πούμε απο τους πρώτους).
Τωρά εσύ αποφασίζεις και βγάζεις τα συμπεράσματα σου, οτι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία
Μια χαρά, τέλειο είναι το κριτήριο παρεμβολής για Αύγουστο μήνα <3
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Manolis Kalogirou

Νεοφερμένος

Ο Manolis Kalogirou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Στατιστικής & Ασφαλιστικής Επιστήμης Πειραιά. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Να λοιπόν που μου παρουσιάζεται η ευκαιρία να γράψω επιτέλους εδω πέρα:lol:. Και εγώ στην ίδια θέση με σένα πέρυσι ήμουν. Όπως το ανέφερε κάποιος πιο πάνω η δεύτερη προσπάθεια εξαρτάται και απο τον κάθε άνθρωπο. Θα σου πω για μένα, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Οι πρώτες μήνες ήταν κόλαση, φερ ειπείν τέτοιο καιρό πέρυσι διάβαζα κριτήριο παρεμβολής. Απο ενοχές; Επειδή δεν έβλεπα κάτι πιο άξιο να ασχοληθώ εκείνη την στιγμή πέρα απο αυτό; Οπως και να έχει, κοίταζα να βγούν αυτοί οι δύο, τρεις μήνες( όπως και φέτος με την δουλειά, αλλά τουλάχιστον φέτος έχουμε περάσει εκεί που θέλαμε και θα έχουμε κάτι στην γωνία να βγάλουμε το πρώτο εξάμηνο). Τέλος πάντων για να μην πλαγιάζω, θα βίωσεις σίγουρα μια κοινωνική αποξένωση, μια κοινωνική στασιμότητα βλέπωντας τους φίλους να έχουν περάσει κάπου και να έχουν κάποια πρόοδο στην ζωή τους. Ο καθένας αυτό το αντιμετωπίζει όπως νομίζει καλύτερα. Εγω ξεκίνησα μια ημιαποσχόληση για να βοηθάω και με τα φροντιστήρια ενώ με βοήθησε και παράλληλα να "ξεχαστώ".Βέβαια να λέμε του στραβού το δίκιο διάβασμα δεν έριχνα και πολύ του πρώτους μήνες, ότι έκανα στο φροντιστήριο(Περιφρονούσα λίγο τις πρώτες ενότητες, γιατί αυτές τις ήξερα λίγο πολύ) αμά έχεις την δυνατότητα διάβαζε και τις επόμενες μόνη σου. Φτάνουμε στο δια ταύτα λοιπόν, ρίχνω ένα μέτριο διάβασμα γύρω στον Μάρτιο που παραιτήθηκα και είχα χρόνο για να αφοσιωθώ, γίνονται και δυο τρεις μαλακίες στις Πανελλήνιες λόγω άγχους(πολύ άγχος, μάλλον προστέθηκε και αυτό που την πρώτη φορά δεν είχα) ε έγραψα ένα 14.35 ΜΟ απο 10.7 που ας πούμε είχα τις επιλογές της Αθήνας που πέρυσι δεν είχα(Πέρασα Χαροκόπειο την πρώτη φορά). Και έμεινα σχετικά ικανοποιημένος ( Στατιστικής και Ασφαλιστικής επιστήμης Πειραιάς, ας πούμε απο τους πρώτους).
Τωρά εσύ αποφασίζεις και βγάζεις τα συμπεράσματα σου, οτι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία
Καταρχάς θα ήθελα να σου πω μπράβο που κατάφερες να συνδυάσεις διάβασμα με φροντιστήρια και με ημιασχόληση. Ένας κύριος λόγος που φέτος έγραψα αρκετά χαμηλά στις πανελλήνιες και σκέφτομαι να ξαναδώσω είναι επειδή ο συνδυασμός σχολείου και φροντιστηριου με διάβασμα δεν με βοήθησε καθόλου, με αποτέλεσμα να διαβάζω ελάχιστες ώρες και να αφήνω αρκετά κενά. Εγώ είμαι κάπως αντίθετη από εσένα. Εγώ πάντα στην αρχή διάβαζα φουλ, αφιέρωνα πολύ χρόνο στο διάβασμα και δεν άφηνα κενά. Μετά όμως όταν η κούραση έγινε έντονη, δυσκολευόμουν να συγκεντρωθω και έτσι διάβαζα αρκετά λιγότερο. Κι εγώ πάντως ακόμα και στα διαγωνίσματα που έγραφα στα φροντιστήρια είχα αρκετό άγχος, που έκανα τα πιο χαζά λάθη. Τώρα εντάξει εμένα δεν με πειράζει που πέρασαν οι φίλοι μου και όχι εγώ, πιο σημαντικό είναι να προσπαθήσω για αυτό που θέλω και άμα προσπαθήσω μπορεί να καταφέρω να τους βρω στο πανεπιστήμιο.

Σημασία έχει ότι έγραψες πολύ καλύτερα από την προηγούμενη χρονιά και πέρασες κάπου που ήθελες. Αν έγραφα και εγώ 14.35 μέσο όρο (σε κατεύθυνση υγειας) θα έκανα πάρτι 🤣 Αλλά φταίει το γεγονός ότι δεν έκανα τεράστια προσπάθεια συν και ότι είχα αρκετά κενά στα μαθήματα και σχεδόν αδιαβασία σε ένα μάθημα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου, εύχομαι καλή σταδιοδρομία και ότι επιθυμείς 😊
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,303 μηνύματα.
Γεια σας! Επειδή σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες 2η φορά, θα ήθελα να μου πείτε όσοι δώσατε επίσης πανελλήνιες 2η φορά την εμπειρία σας σχετικά με αυτή την διαδικασία. Για παράδειγμα πόσες φορές διαβάζατε την ημέρα, αν υπήρξε καλύτερη πρόοδος στα μαθήματα, αν οι βαθμοί σας ανέβηκαν ή έπεσαν ή έμειναν σταθεροί, αν υπήρχε μεγαλύτερο άγχος κλπ.
Αρχικά, θα σου πω, όπως έχω πει πάρα πολλές φορές, ότι η δεύτερη φορά πανελληνίων είναι πιο εύκολη ΓΙΑΤΙ έχεις ήδη την εμπειρία της πρώτης και φυσικά έχεις πολύ πιο ελεύθερο χρόνο αφού δεν υπάρχει πλέον σχολείο. Είναι βέβαια κάτι αρκετά ψυχοφθόρο, διότι μπορεί να σκέφτεσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις και πάλι. Εγώ ξυπνούσα 9 το πρωί και διάβαζα μέχρι τις 2 ιστορία, σταθερά, 2 ώρες κοινωνιολογία, 3-4 ώρες αρχαία και 1 ώρα έκθεση.. αυτό ήταν το πρόγραμμα μου, σταθερά. Συνολικά δηλαδή διάβαζα 10-11 ώρες, όχι όλον τον χρόνο, μη φανταστείς, φωτιά πήρα από τον Απρίλιο και μετά .. και σε εμένα αλλά και σύμφωνα με στατιστικά οι βαθμοί την δεύτερη φορά ανεβαίνουν συνήθως 2.000-3.000 μόρια παραπάνω ! Τώρα, δεν γίνεται να έγραψες 8.000 την πρώτη και να πας την δεύτερη και να γράψεις 18.000, αλλά πιστεύω ότι με πολλή προσπάθεια μπορείς να πετύχεις 3.000-4.000 μόρια παραπάνω!

Να δώσεις, μη το πολυσκέφτεσαι, και φυσικά ξεκίνα από τώρα, τι κατεύθυνση είσαι;
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Αρχικά, θα σου πω, όπως έχω πει πάρα πολλές φορές, ότι η δεύτερη φορά πανελληνίων είναι πιο εύκολη ΓΙΑΤΙ έχεις ήδη την εμπειρία της πρώτης και φυσικά έχεις πολύ πιο ελεύθερο χρόνο αφού δεν υπάρχει πλέον σχολείο. Είναι βέβαια κάτι αρκετά ψυχοφθόρο, διότι μπορεί να σκέφτεσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις και πάλι. Εγώ ξυπνούσα 9 το πρωί και διάβαζα μέχρι τις 2 ιστορία, σταθερά, 2 ώρες κοινωνιολογία, 3-4 ώρες αρχαία και 1 ώρα έκθεση.. αυτό ήταν το πρόγραμμα μου, σταθερά. Συνολικά δηλαδή διάβαζα 10-11 ώρες, όχι όλον τον χρόνο, μη φανταστείς, φωτιά πήρα από τον Απρίλιο και μετά .. και σε εμένα αλλά και σύμφωνα με στατιστικά οι βαθμοί την δεύτερη φορά ανεβαίνουν συνήθως 2.000-3.000 μόρια παραπάνω ! Τώρα, δεν γίνεται να έγραψες 8.000 την πρώτη και να πας την δεύτερη και να γράψεις 18.000, αλλά πιστεύω ότι με πολλή προσπάθεια μπορείς να πετύχεις 3.000-4.000 μόρια παραπάνω!

Να δώσεις, μη το πολυσκέφτεσαι, και φυσικά ξεκίνα από τώρα, τι κατεύθυνση είσαι;
Καλά 10 ώρες ειναι και λίγο δύσκολο εγώ το έκανα σπάνια αυτό, πιο πολύ τώρα στο τέλος που δίναμε. Βέβαια εντάξει ξαναλέω ο καθένας έχει τους ρυθμούς και τον τρόπο που διαβάζει.

Πάντως δε συμφωνώ τόσο πολύ ότι η 2η χρόνια είναι πιο εύκολη. Ίσως σε κάποια πράγματα ναι, αλλά ψυχολογικά είναι πολύ δύσκολη και αυτό μπορεί να επηρεάσει και το διάβασμα.
 

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχικά, θα σου πω, όπως έχω πει πάρα πολλές φορές, ότι η δεύτερη φορά πανελληνίων είναι πιο εύκολη ΓΙΑΤΙ έχεις ήδη την εμπειρία της πρώτης και φυσικά έχεις πολύ πιο ελεύθερο χρόνο αφού δεν υπάρχει πλέον σχολείο. Είναι βέβαια κάτι αρκετά ψυχοφθόρο, διότι μπορεί να σκέφτεσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις και πάλι. Εγώ ξυπνούσα 9 το πρωί και διάβαζα μέχρι τις 2 ιστορία, σταθερά, 2 ώρες κοινωνιολογία, 3-4 ώρες αρχαία και 1 ώρα έκθεση.. αυτό ήταν το πρόγραμμα μου, σταθερά. Συνολικά δηλαδή διάβαζα 10-11 ώρες, όχι όλον τον χρόνο, μη φανταστείς, φωτιά πήρα από τον Απρίλιο και μετά .. και σε εμένα αλλά και σύμφωνα με στατιστικά οι βαθμοί την δεύτερη φορά ανεβαίνουν συνήθως 2.000-3.000 μόρια παραπάνω ! Τώρα, δεν γίνεται να έγραψες 8.000 την πρώτη και να πας την δεύτερη και να γράψεις 18.000, αλλά πιστεύω ότι με πολλή προσπάθεια μπορείς να πετύχεις 3.000-4.000 μόρια παραπάνω!

Να δώσεις, μη το πολυσκέφτεσαι, και φυσικά ξεκίνα από τώρα, τι κατεύθυνση είσαι;
Είμαι κατεύθυνση υγείας! Αλλά ναι έγραψα περίπου 9000 μόρια και θέλω να γράψω την 2η φορά τουλάχιστον 16000... φταίει επίσης το γεγονός ότι είχα πολλά κενά και σχεδόν αδιαβασία σε ένα μάθημα... θα προσπαθήσω όπως μπορώ και ο Θεός βοηθός!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,168 μηνύματα.
Είμαι κατεύθυνση υγείας! Αλλά ναι έγραψα περίπου 9000 μόρια και θέλω να γράψω την 2η φορά τουλάχιστον 16000... φταίει επίσης το γεγονός ότι είχα πολλά κενά και σχεδόν αδιαβασία σε ένα μάθημα... θα προσπαθήσω όπως μπορώ και ο Θεός βοηθός!
Αυτή είναι και η καλύτερη προσέγγιση.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Είμαι κατεύθυνση υγείας! Αλλά ναι έγραψα περίπου 9000 μόρια και θέλω να γράψω την 2η φορά τουλάχιστον 16000... φταίει επίσης το γεγονός ότι είχα πολλά κενά και σχεδόν αδιαβασία σε ένα μάθημα... θα προσπαθήσω όπως μπορώ και ο Θεός βοηθός!
λογικά για φυσική θα μιλάς, είναι πολύ ωραίο μάθημα και αυτό απλά μάλλον το έχεις πάρει με κακό μάτι πέρα από κάποια κενά που μπορεί να έχεις από προηγούμενες τάξεις
 

Enhypen

Νεοφερμένος

Η Enhypen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
λογικά για φυσική θα μιλάς, είναι πολύ ωραίο μάθημα και αυτό απλά μάλλον το έχεις πάρει με κακό μάτι πέρα από κάποια κενά που μπορεί να έχεις από προηγούμενες τάξεις
Ναι για την φυσική μιλάω, φταίει βέβαια και το γεγονός ότι είχα έναν καθηγητή τον οποίο δεν καταλάβαινα καθόλου, οπότε δεν βοήθησε την κατάστασή μου.
 

Elia738283

Νεοφερμένος

Η Elia738283 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας! Επειδή σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες 2η φορά, θα ήθελα να μου πείτε όσοι δώσατε επίσης πανελλήνιες 2η φορά την εμπειρία σας σχετικά με αυτή την διαδικασία. Για παράδειγμα πόσες φορές διαβάζατε την ημέρα, αν υπήρξε καλύτερη πρόοδος στα μαθήματα, αν οι βαθμοί σας ανέβηκαν ή έπεσαν ή έμειναν σταθεροί, αν υπήρχε μεγαλύτερο άγχος κλπ.
Γεια σου και γω φέτος δεύτερη χρόνια δίνω πανελλήνιες ,μου φαίνεται τόσο λάθος αλλά και το να συμβιβαστώ και να πάω στην σχολή που πράσα παλι λάθος μου φαίνεται . Την Κυριακή αυτη γραφω το πρώτο διαγώνισμα στην ιστορια δεν ξερω πως θα παει τώρα το ζω αυτό όποτε Δεν ξερω ακριβώς τι και πως .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top