Εμπειρίες από πολυήμερες εκδρομές

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
όσοι δεν πήγαν 5ήμερη, έχασαν κάτι από την ζωή; :worry:
Εξαρταται...οπως το παρει κανεις.Για καποιον η 5ημερη ισως ειναι σπαταλη χρηματων,χασιμο(πολυτιμου) χρονου...
Για εμενα ηταν η τελευταια ευκαιρια να βρεθω με ολους του συμμαθητες μου,να γινουμε ολοι μια ομαδα, και να κανουμε τις μ@@ες μας,το καλαμπουρι μας και να ξεφαντωσουμε.Πλεον εχει παρει ο καθενας το δρομο του και αρχιζουμε και χανουμε επαφες και δεν ξερω αν θα μπορεσουμε να βρεθουμε ξανα ολοι σαν ομαδα και να περασουμε τετοιες στιγμες.Εγω λοιπον κερδισα ολες αυτες τις ωραιες στιγμες...
Νταξ,καποιοι ισως κερδισαν περισσοτερα με το να κατσουν σπιτι τους,να ξεκουραστουν και να διαβασουν...
Ειναι απο ποια πλευρα το βλεπει ο καθενας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο σχολείο που πήγαινα ακούγεται έντονα ότι οι καθηγητές τρώνε χρήματα από αυτά που δίνουν οι μαθητές για τις εκδρομές....
Το έχω ακούσει αυτό να λέγεται για διάφορα σχολεία και για καθηγητές και για μαθητές. Όμως δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να γίνει αυτό. Ήμουν και πέρυσι και φέτος εκπρόσωπος του 15μελούς για εκδρομές. Η επιλογή του τουριστικού γραφείου γίνεται ως εξής: Στέλνει το σχολείο, μαθητής, γονέας ή όποιος άλλος θέλει σε πολλά τουριστικά γραφεία, το πότε και πού θέλουμε εκδρομή. Τα γραφεία στέλνουν σε σφραγισμένους φακέλλους τις προσφορές τους. Μαζεύονται οι εκπρόσωποι μαθητών, καθηγητών και γονέων και ανοίγουν τις προσφορές. Τις συζητάνε, τις αξιολογούν και διαλέγουν με ψήφο ποια θεωρούν καλύτερη. Πώς μπορεί κάποιος να φάει χρήματα? Μήπως είναι όλα φήμες?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Το έχω ακούσει αυτό να λέγεται για διάφορα σχολεία και για καθηγητές και για μαθητές. Όμως δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να γίνει αυτό. Ήμουν και πέρυσι και φέτος εκπρόσωπος του 15μελούς για εκδρομές. Η επιλογή του τουριστικού γραφείου γίνεται ως εξής: Στέλνει το σχολείο, μαθητής, γονέας ή όποιος άλλος θέλει σε πολλά τουριστικά γραφεία, το πότε και πού θέλουμε εκδρομή. Τα γραφεία στέλνουν σε σφραγισμένους φακέλλους τις προσφορές τους. Μαζεύονται οι εκπρόσωποι μαθητών, καθηγητών και γονέων και ανοίγουν τις προσφορές. Τις συζητάνε, τις αξιολογούν και διαλέγουν με ψήφο ποια θεωρούν καλύτερη. Πώς μπορεί κάποιος να φάει χρήματα? Μήπως είναι όλα φήμες?


Ο καθηγητής των μαθηματικών μου,μου είχε πει πως οι καθηγητές που συνοδεύουν στις εκδρομές παίρνουν κάποιο ποσό από το κράτος/σχολείο [;] για αυτό.Και καλά για την ευθύνη που έχουν.Το ποσό αυτό αυξάνεται,αν η εκδρομή γίνει στο εξωτερικό.
Τώρα αν ισχυεί δεν ξέρω.Πάντως η υπευθυνη καθηγήτρια της περιβαλλοντικής μας κάθε χρόνο κάνει θέμα,να πάνε τα παιδιά εκδρομή με την περιβαλλοντική και να συνοδεύσει αυτή.Πέρσυ παραλιγό να πιαστεί από το μαλλί με την φιλόλογο μας για αυτό το πράγμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο καθηγητής των μαθηματικών μου,μου είχε πει πως οι καθηγητές που συνοδεύουν στις εκδρομές παίρνουν κάποιο ποσό από το κράτος/σχολείο [;] για αυτό.Και καλά για την ευθύνη που έχουν.Το ποσό αυτό αυξάνεται,αν η εκδρομή γίνει στο εξωτερικό.
1) Βρήκα τη νομοθεσία: ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΚΔΡΟΜΗ
Η αμοιβή ενός καθηγητή για εκδρομή στην Ελλάδα είναι 9,78€ την ημέρα χωρίς διανυκτέρευση και 35,22€ τη μέρα με διανυκτέρευση. Δηλαδή για μια 5ήμερη εκδρομή θα πάρει 35,22χ4 + 9,78 = 150,66€ και από αυτά έχει και κρατήσεις. Για το εξωτερικό δεν παίρνει αμοιβή εκτός αν υπάρχει ειδική έγκριση:
Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ξάνθης - Νομοθεσία - Εκδρομές

2) Όμως το θέμα που έβαλε η pop corn δεν είναι οι νόμιμες αμοιβές, αλλά ότι "οι καθηγητές τρώνε χρήματα από αυτά που δίνουν οι μαθητές για τις εκδρομές" και εκεί απάντησα παραπάνω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
λοιποοοοοοοον..εγω πηγα 3ημερη το σαβατοκυριακο που μας περασε....και φαγαμε ξυλο!!!!!!!!!
ημασταν σε ενα κλαμπ το οποιο ειχε 2 οροφους και εμεις ημασταν πανω και για να μπορουν να βλεπουν οι καθηγητες που ειμαστε...οι κανονικοι πελετες του μαγαζιου ηταν κατω..σε καποια φαση κατεβαινουν στις τουαλετες καποιες κοπελες και αυτοι προσπαθουσαν να χουφτωσουν και τετοια..εστι πηγε ενας καθηγητης στις σκαλες για να βλεπει τι γινεται οταν καταιβαινουν και ειπαν οποιο κοριτσι θελει να πηγαινει στις τουαλετες να κατεβαινει με 1 ή 2 αγόρια μαζι για να την προσεχουν..και ετσι οι αλλοι νευριασαν και εφυγαν απο το μαγαζι..μολις βγηκαμε απο το κλαμπακι περιπου στις δυομιση βγαινουν απο τα στενα αυτοι οι εξυπνοι και αρχιζουν να βαρανε τα αγορια...φυσικα η αστυνομια δεν επιασε κανεναν και το μονο που ειχε να αναφερει ηταν ενας καβγας μεταξυ μαθητων!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top