Εμπειρία στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Feggaroskoni

Νεοφερμένος

Η Feggaroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους,
Κανω το μεταπτυχιακο μου στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας. Υπαρχει καποιος να μου πει την δικη του εμπειρία απο το Πανεπιστημίο αυτο. Εγω ειμαι στα 3μισι χρονια και δν μπορουμε να τελειωσουμε την πρακτικη μας, λογω της καταστασης. Η οργανωση και η εξυπηρετηση του πανεπιστημιου, ειναι πολυ κακη και απλα περιμενουμε με σταυρωμενα χερια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους,
Κανω το μεταπτυχιακο μου στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας. Υπαρχει καποιος να μου πει την δικη του εμπειρία απο το Πανεπιστημίο αυτο. Εγω ειμαι στα 3μισι χρονια και δν μπορουμε να τελειωσουμε την πρακτικη μας, λογω της καταστασης. Η οργανωση και η εξυπηρετηση του πανεπιστημιου, ειναι πολυ κακη και απλα περιμενουμε με σταυρωμενα χερια.
ο viedos σπουδαζει εκει οποτε θα σου πει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους,
Κανω το μεταπτυχιακο μου στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας. Υπαρχει καποιος να μου πει την δικη του εμπειρία απο το Πανεπιστημίο αυτο. Εγω ειμαι στα 3μισι χρονια και δν μπορουμε να τελειωσουμε την πρακτικη μας, λογω της καταστασης. Η οργανωση και η εξυπηρετηση του πανεπιστημιου, ειναι πολυ κακη και απλα περιμενουμε με σταυρωμενα χερια.
Παραξενο ενα ιδιωτικό ιδρυμα να εχει κακη οργανωση το αντιθετο θα περιμενα! Η πρακτικη βεβαια ειναι θεμα παντου.
 

Feggaroskoni

Νεοφερμένος

Η Feggaroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παραξενο ενα ιδιωτικό ιδρυμα να εχει κακη οργανωση το αντιθετο θα περιμενα! Η πρακτικη βεβαια ειναι θεμα παντου.
Δυστυχως κι εγω αυτο περιμενα. Σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τους συμβουλους τους, για ευλογα ερωτηματα οπως το τι κανει το πανεπιστημιο σε μια τετοια δυσκολη κατασταση που εμεις περιμενουμε απλα να τελειωσουμε μονο που δεν με εβρισαν. Δυστυχως αν ηξερα για την σταση τους απεναντι στους φοιτητες δεν θα το επελεγα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Δυστυχως κι εγω αυτο περιμενα. Σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τους συμβουλους τους, για ευλογα ερωτηματα οπως το τι κανει το πανεπιστημιο σε μια τετοια δυσκολη κατασταση που εμεις περιμενουμε απλα να τελειωσουμε μονο που δεν με εβρισαν. Δυστυχως αν ηξερα για την σταση τους απεναντι στους φοιτητες δεν θα το επελεγα.
Α, μαλιστα τηλεφωνικα ηταν αγενεις. Θα ηθελα να επιβεβαιωσω με μια αναλογη συμπεριφορα που προσωπικα συναντησα σε τηλεφωνημα που εκανα εδω στην αθηνα για να ζητησω πληροφοριες για το δημοσιο πανεπιστημιο της κυπρου. Ισως στο τηλεφωνο δεν το εχουν.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η μήτερα μου ολοκλήρωσε πέρσι μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως από αυτό το πανεπιστήμιο, ήταν πολύ ικανοποιημένη. Οργάνωση, πλούσιο υλικό αρκετά αξιόλογοι καθηγητές, αρκετά απαιτητικό βέβαια. Το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν τα δίδακτρα που είναι σχετικά υψηλά και 1-2 καθηγητές που ήταν ελαφρώς ιδιότροποι μα και αυτοί δεν ήταν κάτι το ακραίο. Το λέω επειδή από φίλους μου φοιτητές έχω ακούσει κάτι ακραία από καθηγητές για βαθμολογία κλπ.
Όσον αφορά την πρακτική άσκηση που ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για την απόκτηση του μεταπτυχιακού, το πανεπιστήμιο δεν είχε μεριμνήσει, ώστε να κάνει πρακτική άσκηση σε κάποιο τμήμα ένταξης είτε σε κάποιο ειδικό σχολείο. Οπότε, έπρεπε να πάει σε διάφορα σχολειά και να ζητήσει από τους διευθυντές να την αφήσουν να κάνει πρακτική άσκηση για το μεταπτυχιακό. Εφόσον το πρόγραμμα σπουδών που παρακολούθησε ήταν σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών θα έπρεπε να έχει μεριμνήσει σχετικά με την πρακτική άσκηση και να μην αναγκάζει τους φοιτητές να ψάχνουν μόνη τους να βγάλουν άκρη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
ο viedos σπουδαζει εκει οποτε θα σου πει
Δεν σπουδάζω στο Πανεπιστημίο Λευκωσίας Ευκλείδη, μην παραπληροφορείς τον κόσμο :P.

Tώρα λόγω της κατάστασης, και επειδή η Κύπρος είναι σε φάση lockdown, έχουν παγώσει/παραταθεί όλες οι περισσότερες διαδικασίες στα πανεπιστήμια στην Κύπρο.
Από την στιγμή που τα σχολεία είναι κλειστά, πρακτική άσκηση δεν δύναται να κάνεις. Επίσης, λόγω των αυστηρών μέτρων που λαμβάνονται θα περιμένεις εξελίξεις τους επόμενους μήνες, μιας και η πρακτική απαιτεί έγγραφα και διαδικαστικά ζητήματα για έγκριση σε σχολεία.

Για το ΠΚ (Πανεπιστήμιο Κύπρου) και την αντιμετώπισή του, δεν μπορώ να το σχολιάσω. Παντού υπάρχουν αγενείς άνθρωποι. Σαν οργάνωση όμως και παροχή υπηρεσιών σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα αντίστοιχα πανεπιστήμια της Ελλάδας. Είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Για την οργάνωση των ιδιωτικών, κι αυτά είναι σε καλό επίπεδο, κυρίως αυτά που εδρεύουν στην Λευκωσία τα 2 μεγάλα. Είναι πολύ φειδωλοί με τις δηλώσεις/εξηγήσεις που δίνουν, καθώς κάθε 2-3 εβδομάδες τα δεδομένα αλλάζουν στην Κύπρο.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι να φοιτήσω σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ειδική αγωγή και είμαι ανάμεσα σε αυτό που προσφέρει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Frederick Κύπρου. Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο και πιο οργανωμένο; Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το δεύτερο αναγνωρίζεται απο Δοαταπ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι να φοιτήσω σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ειδική αγωγή και είμαι ανάμεσα σε αυτό που προσφέρει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Frederick Κύπρου. Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο και πιο οργανωμένο; Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το δεύτερο αναγνωρίζεται απο Δοαταπ;
Διαλεξε αυτο που γινεται σε συνεργασια με ελληνικο πανεπιστημιο ναχεις το κεφαλι σου ήσυχο απο αναγνωριση.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι να φοιτήσω σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ειδική αγωγή και είμαι ανάμεσα σε αυτό που προσφέρει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Frederick Κύπρου. Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο και πιο οργανωμένο; Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το δεύτερο αναγνωρίζεται απο Δοαταπ;
Στην ομάδα «αναπληρωτές μηδενικής« στο Fb βλέπω συχνά να προτείνουν της Λευκωσιας η του ΕΑΠ.

Βεβαια αν είσαι πε2 άπατο θα πάει να ξέρεις.
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Ενδιαφέρομαι να φοιτήσω σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην ειδική αγωγή και είμαι ανάμεσα σε αυτό που προσφέρει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Frederick Κύπρου. Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο και πιο οργανωμένο; Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το δεύτερο αναγνωρίζεται απο Δοαταπ;
Φιλολογος τελειωσες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top