Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Είμαι επιφυλακτική.Από ότι μου είπαν γιατροί που έχω ρωτήσει,δεν έχει και πολλά χρόνια που έχει βγει.Γενικά αν κάτι δεν δοκιμαστεί για μια 10ετία ας πούμε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για παρενέργειες.Μπορεί να μην φαίνονται σε 5 αλλά σε 15 χρόνια.Γενικά οι μισοί το υποστηρίζουν οι άλλοι μισοί το αρνούνται.Από την στιγμή που υπάρχει μια τόσο μεγάλη αντίθεση ανάμεσα στους γιατρούς πρέπει να προβληματιζόμαστε.Αυτό το θέμα το παρομοιάζω με τα κινητά τηλέφωνα.Δεν βλάπτουν δεν βλάπτουν αλλά οι καρκίνοι πάνε σύννεφο.Δεν ξέρω δεν είμαι ειδική επί του θέματος οπότε ελπίζω τα λεγόμενα μου να μην τα πολυεπεξεργαστεί κάποιος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Είμαι επιφυλακτική.Από ότι μου είπαν γιατροί που έχω ρωτήσει,δεν έχει και πολλά χρόνια που έχει βγει.Γενικά αν κάτι δεν δοκιμαστεί για μια 10ετία ας πούμε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για παρενέργειες.Μπορεί να μην φαίνονται σε 5 αλλά σε 15 χρόνια.Γενικά οι μισοί το υποστηρίζουν οι άλλοι μισοί το αρνούνται.Από την στιγμή που υπάρχει μια τόσο μεγάλη αντίθεση ανάμεσα στους γιατρούς πρέπει να προβληματιζόμαστε.Αυτό το θέμα το παρομοιάζω με τα κινητά τηλέφωνα.Δεν βλάπτουν δεν βλάπτουν αλλά οι καρκίνοι πάνε σύννεφο.Δεν ξέρω δεν είμαι ειδική επί του θέματος οπότε ελπίζω τα λεγόμενα μου να μην τα πολυεπεξεργαστεί κάποιος:P

Και εγώ την ίδια επιφύλαξη έχω. Το θέμα με το εμβόλιο της γρίπης που λέγανε πως όποιος δεν το κάνει θα είναι δημόσιος κίνδυνος και μετά αποδείχτηκε ότι ήταν άλλη μια φούσκα, με έκαναν ακόμη πιο επιφυλακτική. Τώρα αν στο συστήσει ο γιατρός σου ή όχι είναι θέμα αξιοπιστίας νομίζω, γιατί έχετε όλοι δει τους κουστουμάτους κυρίους με το δερμάτινο χαρτοφύλακα να περιμένουν έξω από το ιατρείο και να τάζουν ταξιδάκια και συνέδρια στους γιατρούς. Συμφωνώ μαζί σου είναι νωρίς ακόμα για να τεσταριστεί ένα εμβόλιο... Εδώ βρήκαν την ασπιρίνη επικίνδυνη μετά από τόσα χρόνια χρήσης! Δε θέλω να γίνω πειραματόζωο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioulia 16

Νεοφερμένος

Η Ioulia 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κρύα Βρύση (Πέλλας). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω το εχω κανει παντως απο την ηλικια των 15....δεν θυμαμαι να ειχε καθολου παρενεργειες....κ πιστευω οτι πρεπει να γινει οσο το δυνατον νωριτερα για να αποφευχθουν οι πιθανοτητες...!!! ελπιζω να σε βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Το εχω κανει εδω και αρκετο καιρο και ολα ειναι μια χαρα,καμια παρενεργεια ευτυχως!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω το εμβολιο δεν το εχω κανει ακομα...η παθολογος μου βεβαια μου το προτεινε περιπου ενα χρονο πριν.. Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ΜΗΝ εισαι σεξουαλικα δραστηρια για να κανεις αυτο το εμβολιο.. Ειχε ερθει στο σχολειο μας μια σεξολογος και μας μιλουσε για αυτο το εμβολιο,για το aids κλπ κλπ... Ε μας ειχε πει οτι δεν εχει σημασια αυτο και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι η κοπελα παρθενα, απλα θα πρεπει να το κανουμε οσο πιο νωρις γινεται μεχρι τα 26 περιπου, απ οσο θυμαμαι, για να ειναι και πιο αποτελεσματικο, γιατι οσους περισσοτερους ερωτικους συντροφους εχουμε τοσες πιο πολλες πιθανοτητες εχουμε να ερθουμε σε επαφη με τον ιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
δεν εχει σημασια αν εχεις ολοκληρωσει σεξουαλικα για να κανεις το εμβολιο αλλα πρεπει απο την στιγμη που 8α κανεις το εμβολιο και για 6 μηνες η ενα χρονο( δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο) να μην κανεις σεξ!!!
Ουτε εγω το εχω κανει γιατι οπως λεει και η tsoufou τα ιδια εκαναν και με την νεα γριπη και ουτε εμβολιο εκανα , την περασα κανονικοτατα σαν ιωση και εχω αποκτησει και πολυ καλα αντισωματα αλλα βλεπεις ειχαν αγορασει παρα πολλα εμβολια και η8ελαν να τα πουλησουν ετσι αρχισαν να σπερνουν τον πανικο!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
πρεπει απο την στιγμη που 8α κανεις το εμβολιο και για 6 μηνες η ενα χρονο( δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο) να μην κανεις σεξ!!!

Σοβαρά; Αυτό 1η φορά το ακούω...Είναι σίγουρο; :hmm:
Αν είναι έτσι, δεν το κάνω :pfff:. Και δε νομίζω ότι όσοι έχουν ήδη σεξουαλική ζωή θα το έκαναν. :P

Ουτε εγω το εχω κανει γιατι οπως λεει και η tsoufou τα ιδια εκαναν και με την νεα γριπη και ουτε εμβολιο εκανα , την περασα κανονικοτατα σαν ιωση και εχω αποκτησει και πολυ καλα αντισωματα αλλα βλεπεις ειχαν αγορασει παρα πολλα εμβολια και η8ελαν να τα πουλησουν ετσι αρχισαν να σπερνουν τον πανικο!!!:worry:

Με γεια τα αντισώματα! Να ξέρεις όμως ότι δεν ισχύουν για την επόμενη χρονιά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Σοβαρά; Αυτό 1η φορά το ακούω...Είναι σίγουρο; :hmm:
Αν είναι έτσι, δεν το κάνω :pfff:. Και δε νομίζω ότι όσοι έχουν ήδη σεξουαλική ζωή θα το έκαναν. :P

εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενα αλλο εμβολιο της ιδιας εταιριας παλι που δεν χρειαζεται να μην κανεις σεξ αλλα πρεπει να μην εισαι παρ8ενα οταν 8α το κανεις ομως ειναι σε δοκιμαστικο σταδιο!!!! αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη μπορει να ειναι φημη αλλα για το εμβολιο το κανονικο του τραχυλου ειμαι σιγουρη:(!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά;;; Μπορείς να έχεις ολοκληρωμένες σχέσεις και να το κάνεις. Το θέμα είναι πως πρέπει να έχεις εξετασθεί είτε παρθένα είτε μη για το αν είσαι φορέας, άπαξ και όχι μπορείς να το κάνεις πριν τα 26 δωρεάν από τα ταμεία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν "λογική" εξήγηση σε αυτό που λέει η η Ράνια, είναι πως ίσως καθυστερεί να αποκτήσει ισχύ και για τους επόμενους 6 μήνες δεν είσαι προφυλαγμένη. Και πάλι όμως μου φαίνεται γελοίο, και το ακούω πρώτη φορά και δε βρίσκω καμιά ιατρική βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
δεν εχει σημασια αν εχεις ολοκληρωσει σεξουαλικα για να κανεις το εμβολιο αλλα πρεπει απο την στιγμη που 8α κανεις το εμβολιο και για 6 μηνες η ενα χρονο( δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο) να μην κανεις σεξ!!!
Ουτε εγω το εχω κανει γιατι οπως λεει και η tsoufou τα ιδια εκαναν και με την νεα γριπη και ουτε εμβολιο εκανα , την περασα κανονικοτατα σαν ιωση και εχω αποκτησει και πολυ καλα αντισωματα αλλα βλεπεις ειχαν αγορασει παρα πολλα εμβολια και η8ελαν να τα πουλησουν ετσι αρχισαν να σπερνουν τον πανικο!!!:worry:

Είχα ρωτήσει το γυναικόλογο της μαμάς μου για το εμβόλιο. Βασικά υπάρχουν δύο , το gardasil και το cervarix στην Ελλάδα right now.
Εδώ έχει χρήσιμες πληροφορίες για τον ιό HPV και τη χρήση του εμβολίου.

Το gardasil είναι το πιο διαδεδομένο.
Εγώ δεν το έχω κάνει και δε νομίζω να κάνω ένα εμβόλιο που οι κλινικές μελέτες ήταν μόνο 5 χρόνια plus τις παρενέργειες που ξεφυτρώνουν με τον καιρό. Το εμβόλιο αυτό έσκασε ξαφνικά σα βόμβα για μαζικό εμβολιασμό, κάτι που θυμίζει πρακτικές σα το περιβόητο εμβόλιο της γρίπης πρόπερσι.

Υπ' όψην, το εμβόλιο προστατεύει από μερικά στελέχη του HPV και περίπου κατά 80%.

Αν χρησιμοποιείς προστασία και δεν έχεις στρατό σεξουαλικών συντρόφων δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος και να μην το κάνεις. Δηλαδή οι γονείς μας και οι άλλοι πιο πριν είχαν ανάγκη για εμβολιασμό;

Σχεδόν όλοι οι γυναικολόγοι το συνιστούν, αλλά ρε παιδιά βάζεις τον ιό μέσα σου! Έστω μέρη έστω ανενεργά,αλλά και πάλι, αν πάει κάτι στραβά; Είναι θέμα εμπιστοσύνης του γιατρού, γιατί εντάξει έχετε δει τους ιατρικούς επισκέπτες και τα ταξιδάκια για τα συνέδρια των φαρμακευτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρώτησα έναν παιδίατρο, δύο παθολόγους και έναν γυναικολόγο και ήταν κατηγορηματικοί: ΟΧΙ. Εκτός και αν μία κοπέλα πρόκειται να έχει υπερβολική σεξουαλική δραστηριότητα, δεν συνίσταται. Και όσο για τις παρενέργεις που είδα ότι καμιά σας δεν είχε (και ελπίζω να μην έχει), δεν εμφανίζονται μέσα στα πρώτα χρόνια, αλλά τα διαπιστώνεις αργότερα. Εγώ δεν πρόκειται να το κάνω πάντως.
τώρα πλέον μπορείς να ρωτήσεις και τον εαυτό σου :D
Ναι όντως είναι θέμα πιθανοτήτων. Όπότε, όποιος δεν θέλει να παίζει με τις πιθανότητες, μπορεί να κάνει το εμβόλιο.
Εμένα μου αρέσει να ζω επικίνδυνα :P




Είναι θέμα νοοτροπίας και προσωπικότητας. Κάποιοι θέλουν να έχουν πολλούς συντρόφους για να αποκτήσουν εμπειρία ενώ άλλοι είναι πιο συντηρητικοί. Δηλαδή εξαρτάται από τον καθένα να τα ζυγίσει και να κάνει μια "informed choice".

Άλλωστε, και γνωρίζω ότι αυτό που θα πω αντιφάσκει ίσως με την ιατρική μου ιδιότητα και θα προκαλέσει αντιδράσεις, από κάτι πρέπει να πεθάνουμε.

:hmm: Ανοίγω ξανά το θέμα με αφορμή ένα παρόμοιο θέμα που ανοιξε στο στεκι.
Θα ήθελα να ξέρω αν έχετε αλλάξει γνώμη για το εμβόλιο τώρα που καθιερώθηκε βασικό πρόγραμμα εμβολιασμών.

Προσωπικά τα ποστ που έγραψα τότε με εκφράζουν απόλυτα και σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξέρω αν έχετε αλλάξει γνώμη για το εμβόλιο τώρα που καθιερώθηκε βασικό πρόγραμμα εμβολιασμών...
Πριν 2-3 χρόνια οι γιατροί στην Ελλάδα ήταν επιφυλακτικοί. Σήμερα (σχεδόν) όλοι οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι λένε ΝΑΙ.

Για το ποιοι αντιδρούν έχω γράψει στο e-steki ---> ΚΛΑΚ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δηλαδη δια ολοι οι παιδιατροι νομιζεις ειναι να σε θεση να διαβασουν τα επιδημιολογικα δεδομενα και να τα ερμηνευσουν καταλληλως;Οχι,κατηγορηματικα.Απλα,καποιος βγαζει μια κοινη γραμμη την οποια ακολουθει η πλειοψηφια των γιατρων.Λιγοι εχουν τις εξειδικευμενες γνωσεις.

Οποτε,η αγνοια υπαρχει και απο τους μεν και απο τους δε,πιστευω.Τα μακροπροθεσμα αποτελεσματα μπορει να ειναι πιο δυσοιωνα ή πιο ευοιωνα.Πιστευω θα χρειαστουν δεκαετιες ακομα για να μιλησει καποιος με απολυτη σιγουρια-υπευθυνοτητα.

Τελος,περα απο το εμβολιο,υπαρχουν πολλοι τροποι η καθε γυναικα να περιορισει τον κινδυνο να μολυνθει απο τον HPV που ευθυνεται για σημαντικο ποσοστο των περιστατικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδη δια ολοι οι παιδιατροι νομιζεις ειναι να σε θεση να διαβασουν τα επιδημιολογικα δεδομενα και να τα ερμηνευσουν καταλληλως;Οχι,κατηγορηματικα.Απλα,καποιος βγαζει μια κοινη γραμμη την οποια ακολουθει η πλειοψηφια των γιατρων.Λιγοι εχουν τις εξειδικευμενες γνωσεις.
:worry: Ότι να ναι.... τι να πω ρώτα γαστεντερολόγο....

ο παιδίατρος κάνει εμβόλια στα παιδιά από 0-18 χρονών (μερικές φορές και παραπάνω :P ).
Αν είναι να ρωτήσεις έναν ιατρό για εμβόλιο καλύτερα να είναι παιδίατρος (διότι απλά ασχολείται παραπάνω από τους άλλους)

Ο γυναικολόγος είναι μεν ειδικός στα γυναικολογικά αλλά για εμβόλια δε γνωρίζει....

Εγώ πριν 3 χρόνια είχα ακριβώς την ίδια γνώμη με τώρα
Ο λόγος είναι φυσικά όχι γιατί είμαι μάγκας αλλά γιατί δεν ακούω τις δημοσιογραφικές παπαριές (που ακούτε πολλοί).

Ακόμα θυμάμαι το θέμα για το εμβόλιο της γρίπης......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top