Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έδωσα Γ' Λυκείου, 1,2,3 της πλάκας, 4ο ωραίο θέμα γεωμετρίας. Δεν το ολοκλήρωσα όμως, το είχα ανάγει στο να βρω κάτι συνευθειακότητες με γωνίες και το άφησα εκεί. Πάλι απ' τη γεωμετρία ρε γμτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
τα θεματα της β' λυκείου ήταν πολύ δύσκολα για θαλή ρε γαμώτο. Έλυσα το πρώτο το δεύτερο κατά 80% το τρίτο βρηκα μόνο μια από τις τρεις τριάδες και όχι πολύ καλά δικαιολογημένα και γεωμετρία προχώρησα αλλα δεν το τελείωσα. Γύρω στο 10 με βλέπω θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγω ελυσα σωστα το 2ο,στο 1ο την εφτασα την παρασταση μεχρι το τελος αλλα δεν πηρα σωστα τις περιπτωσεις,3ο και 4ο προχωρησα μεχρι ενα σημειο και σταματησα.Βασικα το 4ο το ελυσα αλλα χρησιμοποιωντας δεδομενα που δεν εδινε η ασκηση.Τελως παντων γυρω στο 10 ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
περιμενουμε και το σχεδιο βαθμολογησης να μπορουμε να υπολογισουμε καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

το πρώτο ολόσωστο το δεύτερο ρε φίλε έφτασα στο και μετά έκανα μια βλακεία στις πράξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Έδωσα Γ' Λυκείου, 1,2,3 της πλάκας, 4ο ωραίο θέμα γεωμετρίας. Δεν το ολοκλήρωσα όμως, το είχα ανάγει στο να βρω κάτι συνευθειακότητες με γωνίες και το άφησα εκεί. Πάλι απ' τη γεωμετρία ρε γμτ...


το πρώτο δεν μου έβγαινε με τίποτα πως το έκανες;:/:
και υπερβάλλεις δεν ήταν της πλάκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω εγραψα θαλη ειμαι γ γυμνασιου και τα θεματα ηταν υπερβολικα δυσκολα σε σχεση με προηγουμενες χρονιες δειτε λιγο τα θεματα και θα καταλαβετε και αν εδωσε καποιος απο γ να γραψει πως τα πηγε εγω ενω περασα περυσι στον αρχιμηδη και φετος εκανα φοβερη προετοιμασια και στις προηγουμενες χρονιες ελυσα καποια θεματα και σ ολα ειχαι λυσε 3+ τωρα δεν ελυσα σχεδον τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
το πρώτο δεν μου έβγαινε με τίποτα πως το έκανες;:/:
και υπερβάλλεις δεν ήταν της πλάκας
πάνε στο βιβλίο άλγεβρας Β λυκ στο μάθημα αλγεβρικών προόδων και θα το βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
το πρώτο δεν μου έβγαινε με τίποτα πως το έκανες;:/:
και υπερβάλλεις δεν ήταν της πλάκας

από ότι άκουσα το πρώτο της γ λυκείου δεν το έλυσε σχεδόν κανείς ενώ το δεύτερο το έλυσαν όλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
το πρώτο δεν μου έβγαινε με τίποτα πως το έκανες;:/:
και υπερβάλλεις δεν ήταν της πλάκας



Από την 1+2+...+ν = ν(ν+1)/2 και ένα γνωστό τέχνασμα για να 'φύγουν' οι ενδιάμεσοι παρανομαστές. Τώρα που το βλέπω όντως είναι θέμα που 'το ξέρεις - το λύνεις, δεν το ξέρεις - το αφήνεις', απλά εγώ είχα ασχοληθεί και η ιδέα μου ήρθε αμέσως.

Εννοείται ότι όταν λέω 'της πλάκας' αναφέρομαι στον εαυτό μου, το εύκολο είναι σχετική έννοια. Παρ' όλα αυτά δε νομίζω να υπήρχαν και τόσες δυσκολίες, ιδίως στο 2ο θέμα που είναι μάλλον εντελώς σχολικό.

Είδα και τις λύσεις της ΕΜΕ, στη γεωμετρία δεν έγραψα το κομμάτι που λέει "Στη συνέχεια..." και όλα τα άλλα οκ. Πάλι καλά, φαινόταν εντελώς ότι και το σημείο Α ήταν ορθόκεντρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Φέτος δεν τα πήγα τόσο καλά, έλυσα το πρώτο σχεδόν, με ένα λαθάκι, το δεύτερο πάλι τα ίδια στο 3ο ο,τι να'ναι και το 4ο δεν το έκανα τίποτα, του χρόνου πάλι :(

Α ρε γαμώτο, έχασα την ευκαιρία να διεκδικήσω ταξιδάκι στην Αθήνα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

Το πρώτο δεν το έλυσα δεν το θυμόμουν καν το τέχνασμα έπρεπε να κάνω επανάληψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φέτος δεν τα πήγα τόσο καλά, έλυσα το πρώτο σχεδόν, με ένα λαθάκι, το δεύτερο πάλι τα ίδια στο 3ο ο,τι να'ναι και το 4ο δεν το έκανα τίποτα, του χρόνου πάλι :(

Α ρε γαμώτο, έχασα την ευκαιρία να διεκδικήσω ταξιδάκι στην Αθήνα :(
τι λες ρε τα θεματα ηταν παρα πολυ δυσκολα η βαση υπολογιζεται στο 5-6 περασες σιγουρα εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
τι λες ρε τα θεματα ηταν παρα πολυ δυσκολα η βαση υπολογιζεται στο 5-6 περασες σιγουρα εγω
δεν ελυσα τιποτε σχεδον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
τι λες ρε τα θεματα ηταν παρα πολυ δυσκολα η βαση υπολογιζεται στο 5-6 περασες σιγουρα εγω
εσύ πως την υπολόγισες την βάση ρε πανέξυπνε ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Από την 1+2+...+ν = ν(ν+1)/2 και ένα γνωστό τέχνασμα για να 'φύγουν' οι ενδιάμεσοι παρανομαστές. Τώρα που το βλέπω όντως είναι θέμα που 'το ξέρεις - το λύνεις, δεν το ξέρεις - το αφήνεις', απλά εγώ είχα ασχοληθεί και η ιδέα μου ήρθε αμέσως.

Εννοείται ότι όταν λέω 'της πλάκας' αναφέρομαι στον εαυτό μου, το εύκολο είναι σχετική έννοια. Παρ' όλα αυτά δε νομίζω να υπήρχαν και τόσες δυσκολίες, ιδίως στο 2ο θέμα που είναι μάλλον εντελώς σχολικό.

Είδα και τις λύσεις της ΕΜΕ, στη γεωμετρία δεν έγραψα το κομμάτι που λέει "Στη συνέχεια..." και όλα τα άλλα οκ. Πάλι καλά, φαινόταν εντελώς ότι και το σημείο Α ήταν ορθόκεντρο...

το δεύτερο ήταν εύκολο πράγματι το τρίτο δεν σκεφτικά να θέσω από την αρχή και μετά έκανα βλακεία έβγαλα μόνο τον συνδυασμό (7,7,7) για κάποιο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
το πρώτο ολόσωστο το δεύτερο ρε φίλε έφτασα στο και μετά έκανα μια βλακεία στις πράξεις
Εγω τι να πω που στο πρωτο εφτασα μεχρι και το τελος την παρασταση και αντι να παρω τις δυο περιπτωσεις εγραψα οτι θα εχει το προσημο του α δηλαδη θετικο.Πως μου ηρθε δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top