Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά. Πήρα και εγώ μέρος στον Ευκλείδη γ γυμνασίου και τα Θέματα δεν μου φάνηκαν και τόσο εύκολα. Απάντησα το 2 και το 3 σωστά και έλυσα το πρώτο αλλά κάπου έκανα κάποιο λάθος και βρήκα λάθος αποτέλεσμα.
Πότε πιστεύετε ότι θα βγουν τα αποτελέσματα και που περίπου θα κυμανθούν οι βασεις; :)

Την αλλη εβδομάδα αναμένουμε τα αποτελεσματα.

Οι βασις για την γ γυμνασιου δεν πιστεύω να πέσουν κατω απο 2-2,5 θεματα. Όπως και να εχει ολα αυτα ειναι εκτιμήσεις.

Καλα αποτελεσματα


Χάρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Συγχαρητήρια που έγραψες τόσα θέματα. Λογικά αν η βάση δεν ανέβει πάνω από τα 2.5 θα έχω περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Συγχαρητήρια που έγραψες τόσα θέματα. Λογικά αν η βάση δεν ανέβει πάνω από τα 2.5 θα έχω περάσει.
παιδια αν εχετε 2.5 θεματα σωστα περνατε σιγουρα εμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια αν εχετε 2.5 θεματα σωστα περνατε σιγουρα εμε

Φέτος ίσως να ισχύει αυτο. Άλλες χρονιές όμως ειναι γύρω στα 3 θεματα (Μιλάω για Ευκλειδη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Και εγω ειχα παρει μερος στην γ γυμνασιου πριν δυο χρονια και ηταν ευκολα,ειχα διακριθει κιολας .

Επισης στον αρχιμηδη ειχα παει εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγω ειχα παρει μερος στην γ γυμνασιου πριν δυο χρονια και ηταν ευκολα,ειχα διακριθει κιολας .

Επισης στον αρχιμηδη ειχα παει εγω.


Συγχαρητήρια !

Στον Αρχιμηδη πως τα είχες παει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Και εγω ειχα παρει μερος στην γ γυμνασιου πριν δυο χρονια και ηταν ευκολα,ειχα διακριθει κιολας .

Επισης στον αρχιμηδη ειχα παει εγω.
Συγχαρητήρια. Θυμάσαι μήπως με πόσα Θέματα είχε περάσει τον Ευκλείδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ειχα παει πολυ καλα βεβαια μας ειχε προετιμασει και το γυμνασιο καταληλα εγω βεβαια δεν ηθελα να παω αλλα με εστειλαν γιατι ειμουν και σημαιοφορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειχα παει πολυ καλα βεβαια μας ειχε προετιμασει και το γυμνασιο καταληλα εγω βεβαια δεν ηθελα να παω αλλα με εστειλαν γιατι ειμουν και σημαιοφορος.

Συγχαρητήρια Φώτη!

Αν έπιτρεπεται με τι βραβειο είχες διακριθεί;

Και σε ποιο σχολειο κάνουν προετοιμασία για Αρχιμηδη;

Επίσης εσυ τι είχες διαβάσει;

Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα ο καθηγητής μας είχε συμφωνήσει να μας κάνει κάποια extra μαθήματα μετά το σχολείο , είχα διακριθεί με Β βραβείο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτα πρώτα ο καθηγητής μας είχε συμφωνήσει να μας κάνει κάποια extra μαθήματα μετά το σχολείο , είχα διακριθεί με Β βραβείο .

Εσυ οτι κάνατε στο σχολειο διάβαζες ή ειχες εξωσχολικα βιβλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτοί οι διαγωνισμοί είναι ωραίοι για να δεις λίγο διαφορετικά θέματα από τα σχολικά, αλλά πιστεύω ότι το πράγμα τελευταία έχει παραγίνει. Η ύλη είναι τεράστια, εντελώς εκτός σχολικού πλαισίου και χωρίς διάβασμα εκτός δύσκολα καταφέρνεις κάτι. Ειδικά στο λύκειο τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, στο γυμνάσιο απ όσο γνωρίζω είναι πιο χαλαρά.
Οπότε παιδιά μην τρελαίνεστε, μην αγχώνεστε και μην ζορίζεστε για τέτοιους διαγωνισμούς. Δείτε το σαν μια δοκιμασία, ένα παιχνίδι. Εξάλλου αυτοί που φτάνουν μέχρι το τέλος είναι αυτοί που το έχουν επιδιώξει αρχικά και στοχεύουν σε κάτι πολύ παραπάνω από τον μέσο μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτοί οι διαγωνισμοί είναι ωραίοι για να δεις λίγο διαφορετικά θέματα από τα σχολικά, αλλά πιστεύω ότι το πράγμα τελευταία έχει παραγίνει. Η ύλη είναι τεράστια, εντελώς εκτός σχολικού πλαισίου και χωρίς διάβασμα εκτός δύσκολα καταφέρνεις κάτι. Ειδικά στο λύκειο τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, στο γυμνάσιο απ όσο γνωρίζω είναι πιο χαλαρά.
Οπότε παιδιά μην τρελαίνεστε, μην αγχώνεστε και μην ζορίζεστε για τέτοιους διαγωνισμούς. Δείτε το σαν μια δοκιμασία, ένα παιχνίδι. Εξάλλου αυτοί που φτάνουν μέχρι το τέλος είναι αυτοί που το έχουν επιδιώξει αρχικά και στοχεύουν σε κάτι πολύ παραπάνω από τον μέσο μαθητή.

Καλό είναι όμως να είναι πολύ δύσκολα τα θέματα και να απαιτούν αυξημένο διάβασμα και προσπάθεια. Εγώ προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν παραπάνω και να πάνε στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ. Μόνο καλό μπορεί να τους κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλό είναι όμως να είναι πολύ δύσκολα τα θέματα και να απαιτούν αυξημένο διάβασμα και προσπάθεια. Εγώ προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν παραπάνω και να πάνε στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ. Μόνο καλό μπορεί να τους κάνει

Σαφώς και ένας τέτοιος διαγωνισμός έχει πολλά θετικά στοιχεία. Το να αγχώνεσαι υπερβολικά για έναν τέτοιο διαγωνισμό και να τον βλέπεις σαν ένα ακόμη σχολικό μάθημα είναι αυτό που δεν θέλω να συμβαίνει. Από εκεί και πέρα το να βάζεις από το πρώτο στάδιο σε παιδί α λυκείου ύλη που την κάνεις στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου δεν ξέρω πώς το βλέπει ο καθένας. Γιατί μην ξεχνάς ότι υπάρχουν παιδιά που πετάνε πολλά χρήματα σε φροντιστήρια για να τα καταφέρουν. Γι αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να το βλέπεις σαν παιχνίδι. Όποιος βέβαια έχει καψούρα με τα μαθηματικά και θέλει να συνεχίσει παραπάνω, στο χέρι του είναι να το πράξει. Για αυτούς πιστεύω ότι ενδείκνυνται τέτοιοι διαγωνισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Πόσο πιστεύετε ότι θα είναι η βάση για την γ γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Αυτο εξαρτάται .

Χαρης28 και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

*Irina*

Νεοφερμένος

Η *Irina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε τετοιούς διαγωνισμούς αν δεν λύσεις παλία θέματα και δεν δουλέψεις με αλλά βιβλία δεν περνάς ουτέ τον θαλή διότι καλώς ή κακός η ύλη μπορεί να ειναι και της επόμενης τάξης .Γενικά μετά τον ευκλίδη είναι δυσκολό να διακριθεί κανείς , παιδία που κανούν ιδιαιτερά μόνο για την μαθηματική εταιρεία πολλές φορες δεν περνάνε οπότε το βιβλίο του σχολείου δεν μπορεί να σε καλύψει ποτέ σε τετιο επίπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Κοιτά τωρα είναι Β λυκειου γενικά πάντα από το δημοτικό έπαιρνα πάντα του σαβαλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σε τετοιούς διαγωνισμούς αν δεν λύσεις παλία θέματα και δεν δουλέψεις με αλλά βιβλία δεν περνάς ουτέ τον θαλή διότι καλώς ή κακός η ύλη μπορεί να ειναι και της επόμενης τάξης .Γενικά μετά τον ευκλίδη είναι δυσκολό να διακριθεί κανείς , παιδία που κανούν ιδιαιτερά μόνο για την μαθηματική εταιρεία πολλές φορες δεν περνάνε οπότε το βιβλίο του σχολείου δεν μπορεί να σε καλύψει ποτέ σε τετιο επίπεδο

Δίκιο έχεις πως θέλει πολλή δουλειά έξω από το σχολείο. Αυτό όμως είναι καλό αφού δίνει στα παιδιά τη συνατότητα να καταλάβουν λίγο καλύτερα τι είναι τα μαθηματικά. Για το Θαλή δε χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη εξωσχολική πρεοτοιμασία. Για τον Ευκλείδη ίσως/μάλλον ναι. Από εκεί και πέρα σίγουρα θέλει πολλή προσωπική μελέτη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top