Ελληνικά πανεπιστήμια και παγκόσμια φήμη

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ντίνα είσαι σίγουρη; Εγώ θέλω να στείλω αίτηση για μεταπτυχιακό στο Robert Gordon που θεωρείται ένα σχετικά καλό πανεπιστήμιο αλλά σίγουρα όχι με την φήμη των παλαιότερων ιδρυμάτων της Σκωτίας, και μου ζητάνε ότι ζητάνε και στα υπόλοιπα. Το έχω βρει μέχρι τώρα αρκετά απαιτητικό στις αιτήσεις του.

Αν επιτρέπεται τι βαθμο ζητανε απο αποφοιτο ελληνικου Πανεπιστημιου; Για αποφοιτους Αγγλικου ζητανε "an Hons degree in a Χ subject", χωρις να μιλανε για Honours classification (1st, 2:1, 2:2, 3rd). Αν δεν τους νοιαζει και παιρνουν ατομα ακομα και με 3rd, τοτε αυτο σημαινει οτι με βαση στο βαθμο πτυχιου τους δεχονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σύνηθες για τα αγγλικά πανεπιστήμια είναι να ζητάνε από τους αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων βαθμό πτυχίου 2:1 άρα 7 και πάνω. Τώρα καλύτερα να μην μπούμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε πόσο εύκολα παίρνουν το 7 στη Βουλγαρία ή στη Ρουμανία ή στην Τουρκία ή δεν ξέρω πού αλλού, γιατί δεν θα βρούμε άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Συμφωνω, δεν ειναι το μερος για αυτη τη συζητηση, αλλα και να ηταν δεν εχω καμια ορεξη να το κανω, οχι μονο για Ρουμανια, Βουλγαρια και Τουρκια αλλα και για τα δικα μας μερικες φορες... απλα αυτο ηταν απαντηση στην ερωτηση σου περι 'κουμπουρων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται τι βαθμο ζητανε απο αποφοιτο ελληνικου Πανεπιστημιου; Για αποφοιτους Αγγλικου ζητανε "an Hons degree in a Χ subject", χωρις να μιλανε για Honours classification (1st, 2:1, 2:2, 3rd). Αν δεν τους νοιαζει και παιρνουν ατομα ακομα και με 3rd, τοτε αυτο σημαινει οτι με βαση στο βαθμο πτυχιου τους δεχονται :P
Δεν μου ζητάνε μόνο βαθμό πτυχίου Ντίνα αλλά και πολλά άλλα Ielts, 2 συστατικές ( η μια από εργοδότη), βιογραφικό, και επιστολή που να αναφέρω το λόγο που θέλω να εισαχθώ, το απολυτήριο μου. Για βαθμό πτυχίου όντως δεν αναφέρουν τι βαθμό ακριβώς θέλουν αλλά δεν με πολυνοίαζει γιατί έχω γύρω στο 8, αν δεν κάνω λάθος 2:1 για τα Βρετανικά δεδομένα. Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται απαιτητικό. Κάτι άλλα πανεπιστήμια ζητάνε τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, γύρω στο 8 που έχεις είναι 2:1. Το 1st είναι από 8,5 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν μου ζητάνε μόνο βαθμό πτυχίου Ντίνα αλλά και πολλά άλλα Ielts, 2 συστατικές ( η μια από εργοδότη), βιογραφικό, και επιστολή που να αναφέρω το λόγο που θέλω να εισαχθώ, το απολυτήριο μου. Για βαθμό πτυχίου όντως δεν αναφέρουν τι βαθμό ακριβώς θέλουν αλλά δεν με πολυνοίαζει γιατί έχω γύρω στο 8, αν δεν κάνω λάθος 2:1 για τα Βρετανικά δεδομένα. Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται απαιτητικό. Κάτι άλλα πανεπιστήμια ζητάνε τα μισά.

Δε νομιζω οτι ειναι πολλα αυτα που σου ζητανε. 2 συστατικες ειναι απαραιτητες, βιογραφικο προφανως και θα ζητησουν, cover letter που να εξηγεις τους λογους που θες να μπεις - ειναι τα στανταρ. το IELTS προφανως γινεται για πρακτικους λογους. Στα ελληνικα πανεπιστημια μπορει να ζητανε περισσοτερα (φωτογραφιες, ταυτοτητες κλπ).
Οντως, 8--> 2:1. Δεν ξερω ποια αλλα πανεπιστημια μπορει να ζητανε τα μισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Για μεταπτυχιακο, σε "μουρατα" Πανεπιστημια οπως αυτό του Εδιμβούργου, μπορείς να μπεις ακόμα και αν εχεις τελειώσει Κολλεγιο σε συνεργασια με Πανεπιστημιο του Γκρινουιτς ή Πανεπιστήμιο στο ταδε κατσικοχώρι της Βουλγαρίας :Ρ Κοινως, δεν πα να εβγαλες 18000 και να μπηκες πρωτος στη φοβερη σχολη, χ*καν τα ακαδημαικά ιδρύματα. Πολύ εύκολα μπορείς να βρεθείς διπλα διπλα στα έδρανα με τον κουμπούρα της τάξης, και όταν τελειώσετε το ίδιο μαστερ θα ειστε τόσο ισότιμοι που θα μουτζωνεις τον εαυτό σου που αγχωνόσουν για τις πανελλήνιες <3 (το τι δρομο θα μπορέσει να ακολουθησει ο καθενας μετα ειναι αλλο θεμα)
Το να μπεις σε πανεπιστημιο (ειδικα της Βρετανιας) για μεταπτυχιακο είναι το πιο ευκολο πράγμα που θα κανεις στη ζωη σου.

Γιατί θεωρείς πως το πανεπιστήμιο του Εδινβούργου είναι τοπ; Η άποψή μου είναι πως στην Αγγλία σε αντίθεση με τις ΗΠΑ και την υπόλοιπη Ευρώπη έχουν εμπορευματοποιήσει την εκπαίδευση. Η ποιότητα εκπαίδευσης στα ελληνικά πανεπιστήμια δε θεωρώ πως είναι τόσο χάλια, αν βέβαια κάτσει κάτω κάποιος και στρωθεί στο διάβασμα. Η άποψή μου είναι Αμερική για μεταπτυχιακό. Πάντα υπάρχουν υποτροφίες αν ψάξει κάποιος. Η άποψή μου είναι πως η ποιότητα εκπαίδευσης στα καλά πανεπιστήμια της Αμερικής, από ό,τι έχω δει ο ίδιος, δεν παίζεται σε παγκόσμια κλίμακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η διαφορα του δικου σου ποστ με το δικο μου ειναι αυτο το "η αποψη μου ειναι". Εγω δε μιλαω με αποψη προσωπικη, αλλα με στοιχεια και τη θεση του πανεπιστημιου του ΕδιΜβουργου στην παγκοσμια καταταξη - χρονια τωρα. Ενδεικτικα, η πρόβλεψη για το μποζονιο του Χιγκς και το πρωτο κλωνοποιημενο προβατο, αποτελουν αποτελεσματα της ερευνας που γινεται στο συγκεκριμενο εκπαιδευτικο ιδρυμα. Θα μπορούσαν να κανουν κατι αντίστοιχο τα ελληνικά πανεπιστημια; Πολυ πιθανα...αλλά για λόγους που δεν ειναι σχετικοι αυτη τη στιγμη, κατι τετοιο δε γινεται ή μαλλον, δε γινεται σε τετοια κλίμακα. Όσο αναφορά τη ποιότητα εκπαίδευσης, υλικοτεχνικά το Εδιμβούργο υπερτερεί, από άποψη ανθρώπινου δυναμικού (καθηγητές και φοιτητές) δεν έχει το ελληνικό πανεπιστήμιο να ζηλεψει τρομερά. Ας μην παμε σε διοίκηση και οργανωση γιατι θα νυχτωσουμε...

Τελος, αυτο περι εμπορευματοποίησης στη Βρετανία και μη εμπορευματοποίησης στην Αμερική είναι πολύ καλό ανέκδοτο, να το λες καιι στις παρέες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γιατί θεωρείς πως το πανεπιστήμιο του Εδινβούργου είναι τοπ; Η άποψή μου είναι πως στην Αγγλία σε αντίθεση με τις ΗΠΑ και την υπόλοιπη Ευρώπη έχουν εμπορευματοποιήσει την εκπαίδευση. Η ποιότητα εκπαίδευσης στα ελληνικά πανεπιστήμια δε θεωρώ πως είναι τόσο χάλια, αν βέβαια κάτσει κάτω κάποιος και στρωθεί στο διάβασμα. Η άποψή μου είναι Αμερική για μεταπτυχιακό. Πάντα υπάρχουν υποτροφίες αν ψάξει κάποιος. Η άποψή μου είναι πως η ποιότητα εκπαίδευσης στα καλά πανεπιστήμια της Αμερικής, από ό,τι έχω δει ο ίδιος, δεν παίζεται σε παγκόσμια κλίμακα

Τo πανεπιστημιο του Εδινβουργου ειναι τοπ και αυτο φαινεται σε ολες τις γνωστες λιστες...Και δεν εχει καμια σχεση με τα γνωστα πανεπιστημια της Αγγλιας οπου οντως εχουν εμπορευματοποιησει την εκπαιδευση... Καθε αλλο τα διδακτρα του ειναι πολυ λογικα για την κλαση του

Οσον αφορα την Αμερικη, οντως ειναι αλλου το επιπεδο, αλλα πολυ δυσκολα καποιος παιρνει υποτροφια μονο για msc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η διαφορα του δικου σου ποστ με το δικο μου ειναι αυτο το "η αποψη μου ειναι". Εγω δε μιλαω με αποψη προσωπικη, αλλα με στοιχεια και τη θεση του πανεπιστημιου του ΕδιΜβουργου στην παγκοσμια καταταξη - χρονια τωρα. Ενδεικτικα, η πρόβλεψη για το μποζονιο του Χιγκς και το πρωτο κλωνοποιημενο προβατο, αποτελουν αποτελεσματα της ερευνας που γινεται στο συγκεκριμενο εκπαιδευτικο ιδρυμα. Θα μπορούσαν να κανουν κατι αντίστοιχο τα ελληνικά πανεπιστημια; Πολυ πιθανα...αλλά για λόγους που δεν ειναι σχετικοι αυτη τη στιγμη, κατι τετοιο δε γινεται ή μαλλον, δε γινεται σε τετοια κλίμακα. Όσο αναφορά τη ποιότητα εκπαίδευσης, υλικοτεχνικά το Εδιμβούργο υπερτερεί, από άποψη ανθρώπινου δυναμικού (καθηγητές και φοιτητές) δεν έχει το ελληνικό πανεπιστήμιο να ζηλεψει τρομερά. Ας μην παμε σε διοίκηση και οργανωση γιατι θα νυχτωσουμε...

Τελος, αυτο περι εμπορευματοποίησης στη Βρετανία και μη εμπορευματοποίησης στην Αμερική είναι πολύ καλό ανέκδοτο, να το λες καιι στις παρέες σου.

Εντάξει δεκτό το γεγονός πως υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια στη Βρετανία αξιόλογα. Ωστόσο, πολλοί Έλληνες που ιδάλλως δε θα έμπαιναν σε καλό ελληνικό πανεπιστήμιο μπαίνουν παρά ταύτα σε θεωρητικά πολύ καλά πανεπιστήμια στη Μεγάλη Βρετανία.
Θα διαφωνήσω όμως με το αυτό που λες για εμπορευματοποίηση στις ΗΠΑ. Υπάρχουν ενδεχομένως κάποια πανεπιτήμια που το έχουν κάνει. Αλλά τα περισσότερα και ιδίως τα καλύτερα κάνουν το ακριβώς αντίθετο αν θες να μάθεις. Και δεν καταλαβαίνω γιατί με ειρωνεύεσαι 'καλό ανέκδοτο, να το λες καιι στις παρέες σου'. Έχεις ιδέα από το σύστημα στις ΗΠΑ? Γνωρίζεις τι σημαίνει οικονομική βοήθεια? Αν όχι σε παρακαλώ μην προβαίνεις σε τέτοιες δηλώσεις.
Και κάτι ακόμα: Τα καλά πανεπιστήμια των ΗΠΑ έχουν μία ψιλοσοσιαλιστική ιδεολογία. Αν δεν μπορείς να πληρώσεις θα στα πληρώσουμε εμείς. Αυτό δε συμβαίνει μόνο με τα πολύ τοπ αλλά και με άλλα καλά πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Το παν/μιο του Εδιμβουργου ειναι πολυ καλο και γνωστο ιδρυμα. Απο την ελιτ των παν/μιων απεχει αρκετα (ακομα και εγχωρια) αλλα αυτο δε σημαινει οτι παυει να ειναι μια πολυ καλη επιλογη για σπουδες.

Προς TempU88: Με το πτυχιο και το βαθμο που εχεις, κατα πασα πιθανοτητα (σχεδον σιγουρα) θα σε δεχτουν σε πολυ καλο παν/μιο στις χωρες που ανεφερες. Οπως θα ξερεις μετρανε κι αλλα εκτος απο το βαθμο πτυχιου και τη σχολη που τελειωσες, αλλα με δεδομενο οτι θα τα εχεις αυτα τα αλλα θα εισαι μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
To Warrick αποτελεί μια πολύ δυνατή επιλογή για Φυσικομαθηματικές επιστήμες. Διαθέτει δύσκολο πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
@Dina επειδη σπουδαζεις Αγγλια μη μας λες οτι ειναι ολα καλα και αγια εκει περα και οτι δεν εχουν κανει εμποριο την εκπαιδευση...Αφου δεν την εχουν κανει εμποριο να τους δω τωρα που θα βγουν απ την Ε.Ε και θα κοπει το funding απο τα κονδυλια ποσες υποτροφιες θα δωσουν σε msc και phd candidates
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Dina επειδη σπουδαζεις Αγγλια μη μας λες οτι ειναι ολα καλα και αγια εκει περα και οτι δεν εχουν κανει εμποριο την εκπαιδευση...Αφου δεν την εχουν κανει εμποριο να τους δω τωρα που θα βγουν απ την Ε.Ε και θα κοπει το funding απο τα κονδυλια ποσες υποτροφιες θα δωσουν σε msc και phd candidates

Εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης... :whatever:

Η εκπαίδευση είναι εμπόρευμα φίλε, το αγοράσεις σε μια συγκεκριμένη τιμή και περιμένεις να κάνεις μια συγκεκριμένη απόσβεση. Μην κοιτάς εδώ που είμαστε σοβιέτ και μεγαλώσαμε με την νοοτροπία πως η εκπαίδευση είναι δικαίωμα και πως το πανεπιστήμιο είναι αυτοσκοπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης... :whatever:

Η εκπαίδευση είναι εμπόρευμα φίλε, το αγοράσεις σε μια συγκεκριμένη τιμή και περιμένεις να κάνεις μια συγκεκριμένη απόσβεση. Μην κοιτάς εδώ που είμαστε σοβιέτ και μεγαλώσαμε με την νοοτροπία πως η εκπαίδευση είναι δικαίωμα και πως το πανεπιστήμιο είναι αυτοσκοπός *.

* διόρθωση: Υποχρεωτική λήψη διδακτορικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εντάξει δεκτό το γεγονός πως υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια στη Βρετανία αξιόλογα. Ωστόσο, πολλοί Έλληνες που ιδάλλως δε θα έμπαιναν σε καλό ελληνικό πανεπιστήμιο μπαίνουν παρά ταύτα σε θεωρητικά πολύ καλά πανεπιστήμια στη Μεγάλη Βρετανία.

Αμεε...μπαινουν... και ή τα βγαζουν στην ωρα τους ή φευγουν. Δεν μενουν 7 χρονια σε μια σχολή 4 ετων όπως στο Άγιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο :whistle::whistle:


Θα διαφωνήσω όμως με το αυτό που λες για εμπορευματοποίηση στις ΗΠΑ. Υπάρχουν ενδεχομένως κάποια πανεπιτήμια που το έχουν κάνει. Αλλά τα περισσότερα και ιδίως τα καλύτερα κάνουν το ακριβώς αντίθετο αν θες να μάθεις. Και δεν καταλαβαίνω γιατί με ειρωνεύεσαι 'καλό ανέκδοτο, να το λες καιι στις παρέες σου'. Έχεις ιδέα από το σύστημα στις ΗΠΑ? Γνωρίζεις τι σημαίνει οικονομική βοήθεια? Αν όχι σε παρακαλώ μην προβαίνεις σε τέτοιες δηλώσεις.
Και κάτι ακόμα: Τα καλά πανεπιστήμια των ΗΠΑ έχουν μία ψιλοσοσιαλιστική ιδεολογία. Αν δεν μπορείς να πληρώσεις θα στα πληρώσουμε εμείς. Αυτό δε συμβαίνει μόνο με τα πολύ τοπ αλλά και με άλλα καλά πανεπιστήμια

Δεν πληρωνουν τα διδακτρα στο 100% των φοιτητων, και δεν πληρωνουν και τα διδακτρα στο 100% του ποσου.
Ενδεικτικα, το ΜΙΤ, με διδακτρα "US$46,704 το χρονο και with 91% of MIT students receiving some financial aid. The average award for MIT students stands at US$36,726." Κοινώς, στην πιο καλή περίπτωση θα πρέπει να πληρωσεις ενα 10χιλιαρο ΜΟΝΟ για τα διδακτρα (το ετος).
Μια χαρα γνωριζω τι σημαινει οικονομικη βοηθεια...5 χρονια δωρεαν σπουδαζω στην κακιά Βρετανία:P . Ευκαιρίες για οικονομικη υποστηριξη υπαρχουν αρκετες, αρκει να το ψαξεις :whistle::whistle:

@Dina επειδη σπουδαζεις Αγγλια μη μας λες οτι ειναι ολα καλα και αγια εκει περα και οτι δεν εχουν κανει εμποριο την εκπαιδευση...Αφου δεν την εχουν κανει εμποριο να τους δω τωρα που θα βγουν απ την Ε.Ε και θα κοπει το funding απο τα κονδυλια ποσες υποτροφιες θα δωσουν σε msc και phd candidates

Ποτε δεν ειπα οτι ολα ειναι καλά και Άγια εδω, το αντιθετο μαλιστα. Πρωτη πρωτη σε αυτο το thread εθιξα το ποσο εύκολα μπαινει κανεις σε παν/ιο της Βρετανιας για μαστερ, ακριβως γιατι δεν τους νοιαζει να μπουν 5-6 κατω του μετριου, ειδικα Ιnternational, προκειμενου να τους παρουν τα λεφτα. Δεν μπορω ομως να ακουω οτι οι αγγλοι εχουν "εμπορευματοποιησει" την εκπαιδευση σε "αντιθεση με τους αμερικάνους"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempU88

Νεοφερμένος

Ο tempU88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και τι ρωτάς εδώ, τι είμαστε ο πρύτανης της Οξφόρδης για να ξέρουμε. Πάρε τηλέφωνο ή στείλε e-mail στην γραμματεία του σχετικού ιδρύματος που θες να κάνεις το μεταπτυχιακό και ρώτα αυτά τα πράγματα. Αυτά που ρωτάς παίζει να μην τα ξέρει ακόμη και φοιτητής που κάνει μεταπτυχιακό στο ίδιο ακριβώς τμήμα που θες να πας.

Γενικά δεν παίζει ρόλο μόνο το όνομα της σχολής από της οποία κατάγεσαι. Σημασία έχει και ο βαθμός, πόσες συστατικές και από ποιους καθηγητές έχεις, τυχόν δικά σου project σχετικά με το αντικείμενο, πιθανή προϋπηρεσία σε παρόμοια θέση και ένα κάρο άλλα πράγματα. Αν σε ενδιαφέρει η σχολή κάνε αίτηση και κυνήγησε το, μόνο έτσι θα μάθεις στα σίγουρα αν σε παίρνουν ή όχι
Άμα δεν ξέρεις μην απαντάς στο thread δεν είναι ανάγκη να spamareis. Υπάρχουν παιδιά στο forum που σπουδάζουν στο εξωτερικό και απαντάνε αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άμα δεν ξέρεις μην απαντάς στο thread δεν είναι ανάγκη να spamareis. Υπάρχουν παιδιά στο forum που σπουδάζουν στο εξωτερικό και απαντάνε αυτοί.

Παρ' όλα αυτά δεν σε βλέπω ικανοποιημένο από τις απαντήσεις που παίρνεις κρίνοντας από τα ποστ σου, άρα ίσως έχει δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Άμα δεν ξέρεις μην απαντάς στο thread δεν είναι ανάγκη να spamareis. Υπάρχουν παιδιά στο forum που σπουδάζουν στο εξωτερικό και απαντάνε αυτοί.

...και παρ' όλα αυτά δεν σου κάνουν οι απαντήσεις τους, που δίνουν. :hmm: Δεν ξέρουμε τι θα περίμενες να ακούσεις για να είσαι ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αμεε...μπαινουν... και ή τα βγαζουν στην ωρα τους ή φευγουν. Δεν μενουν 7 χρονια σε μια σχολή 4 ετων όπως στο Άγιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο :whistle::whistle:




Δεν πληρωνουν τα διδακτρα στο 100% των φοιτητων, και δεν πληρωνουν και τα διδακτρα στο 100% του ποσου.
Ενδεικτικα, το ΜΙΤ, με διδακτρα "US$46,704 το χρονο και with 91% of MIT students receiving some financial aid. The average award for MIT students stands at US$36,726." Κοινώς, στην πιο καλή περίπτωση θα πρέπει να πληρωσεις ενα 10χιλιαρο ΜΟΝΟ για τα διδακτρα (το ετος).
Μια χαρα γνωριζω τι σημαινει οικονομικη βοηθεια...5 χρονια δωρεαν σπουδαζω στην κακιά Βρετανία:P . Ευκαιρίες για οικονομικη υποστηριξη υπαρχουν αρκετες, αρκει να το ψαξεις :whistle::whistle:



Ποτε δεν ειπα οτι ολα ειναι καλά και Άγια εδω, το αντιθετο μαλιστα. Πρωτη πρωτη σε αυτο το thread εθιξα το ποσο εύκολα μπαινει κανεις σε παν/ιο της Βρετανιας για μαστερ, ακριβως γιατι δεν τους νοιαζει να μπουν 5-6 κατω του μετριου, ειδικα Ιnternational, προκειμενου να τους παρουν τα λεφτα. Δεν μπορω ομως να ακουω οτι οι αγγλοι εχουν "εμπορευματοποιησει" την εκπαιδευση σε "αντιθεση με τους αμερικάνους"...

Οκ θα σου απαντήσω. Η θέση μου ήταν η εξής: Είπα πως τα περισσότερα παν/μια της Βρετανίας δεν είναι τόσο καλά όσο παρουσιάζονται. Συγγνώμη αν έκανα λάθος για το πανειστήμιο του Εδιμβούργου ή και κάποιο ακόμα.
Ωστόσο, μίλησες για το ΜΙΤ. Αν θες να ξέρεις στην οικονομική βοήθεια σου δίνουν όσα λεφτά χρειάζεσαι. Αν οι γονείς σου έχουν πολλά λεφτά, τότε θα πληρώσεις και έτσι είναι και το σωστό μάλλον. Στο ΜΙΤ η πλειοψηφία των φοιτητών λαμβάνει μεγάλη οικονομική βοήθεια. Και το 36Κ το χρόνο για μέσο όρο είναι ιδαίτερα καλό αν αναλογιστείς ότι το 91% των φοιτητών λαμβάνουν οικονομική βοήθεια. Αν δεν μπορείς να πληρώσεις στα πληρώνουν, τόσο απλά και όχι με δάνεια όπως συμβαίνει κατά κόρον στην Αγγλία. Υπάρχουν και στις ΗΠΑ δάνεια για φοιτητές, ωστόσο η οικονομικη βοήθεια αποτελείται κυρίως από λεφτά που δε χρειάζεται να ξεπληρώσεις ποτέ. Στη (μεγάλη) Βρετανία υπάρχουν ελάχιστες τέτοιες οικονομικές βοήθειες. Στις ΗΠΑ είναι παράξενο να συναντήσεις κάποιον στα καλά πανεπιστήμια που να μη λαμβάνει οικονομική βοήθεια. Επίσης, οι τιμές των πανεπιστημίων είναι ανάλογες με τα εισοδήματα του κάθε λαού. Στις ΗΠΑ οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι οπότε είναι και πιο ακριβά τα πανεπιστήμια (οι αρχικές τιμές τους χωρίς οικονομική βοήθεια)
Γενικά από ό,τι βλέπω στις ΗΠΑ δεν είναι εμπορευματοποιημένη η εκπαίδευση. Στην Αγγλία (προφανώς όχι παντού) υπάρχει πλήθος πανεπιστημίων που δέχονται παιδιά που πήραν 3 στις πανελλήνιες. Απλά θεωρώ πως έχει παραγίνει το πράγμα στην Αγγλία
Α και να προσέχεις λίγο το ύφος σου όταν μου μιλάς. Εγώ μια χαρά σε σεβομαι και αποδέχομαι το γεγονός πως υπεραπλούστευσα κάποια πράγματα. Μάθε να έχεις τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top