Ελεύθερες μετεγγραφές

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι εννοεις;:Pγια παραδειγμα,θεωρεις ανοητο αυτο που εκανε η κοπελα να δηλωσει την ιδια σχολη στη κορινθο περιμενοντας να παρει σιγουρα μεταγραφη θεσσαλονικη που ειναι και πιο κοντα στο σπιτι της;:/:δε τα βαζω μαζι σου απλα θελω να αναλυσεις λιγο αυτο που λες.

Να σου πω. Δηλώνεις ένα τμήμα σε μία πόλη που ξέρεις σίγουρα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανταπεξέλθεις οικονομικά, επειδή υπάρχει πιθανότητα 10% (και πολύ λέω) να πάρεις μετεγγραφή; Το ότι θα παίρναν μετεγγραφή σίγουρα πού το είδαν; Γιατί αυτό που εγώ διάβαζα συνέχεια ήταν ότι "Περιμένουμε ανακοινώσεις από τη Δευτέρα" ή "Περαιτέρω διευκρινήσεις θα δωθούν από εβδομάδα".
Και δεν μιλάω για όλους, εννοείται . Ο καθένας μπορεί να έχει άλλη ιστορία πίσω του, που εμείς δεν ξέρουμε.Ας μη γελιόμαστε όμως. Οι περισσότεροι έκαναν το μηχανογραφικό τελείως επιπόλαια και ανεύθυνα με μία σκέψη του τύπου "Και τι έγινε μωρέ ; Ας δηλώσω το τμήμα στην τάδε πόλη που έχει πιο λίγα μόρια και περνάω σίγουρα.Και μετά ,θα πάρω μετεγγραφή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν οι γονεις σου δε μενουν στην αθηνα ή δεν εχεις αδερφο που σπουδαζει εκει,τοτε θα απορριφθει η αιτηση μετεγγραφης.

ναι ομως δεν ειπαν οτι δεν θα γινουν μεταγραφες στις προαναφερθεντες πολεις? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Να σου πω. Δηλώνεις ένα τμήμα σε μία πόλη που ξέρεις σίγουρα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανταπεξέλθεις οικονομικά, επειδή υπάρχει πιθανότητα 10% (και πολύ λέω) να πάρεις μετεγγραφή; Το ότι θα παίρναν μετεγγραφή σίγουρα που το είδαν; Γιατί αυτό που εγώ διάβαζα συνέχεια ήταν ότι "Περιμένουμε ανακοινώσεις από τη Δευτέρα" ή "Περαιτέρω διευκρινήσεις θα δωθούν από εβδομάδα".
Και δεν μιλάω για όλους, εννοείται . Ο καθένας μπορεί να έχει άλλη ιστορία πίσω του, που εμείς δεν ξέρουμε.Ας μη γελιόμαστε όμως. Οι περισσότεροι έκαναν το μηχανογραφικό τελείως επιπόλαια και ανεύθυνα με μία σκέψη του τύπου "Και τι έγινε μωρέ ; Ας δηλώσω το τμήμα στην τάδε πόλη που έχει πιο λίγα μόρια και περνάω σίγουρα.Και μετά ,θα πάρω μετεγγραφή"

ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο,απλα ολα τα ΜΜΕ μιλουσαν για ελευθερες μετεγγραφες κλπ κλπ και ισως καποια παιδια και γονεις ειχαν πιστεψει πως θα παρουν σιγουρα μετεγγραφη και ισως γι αυτο να εκαναν ετσι το μηχανογραφικο τους.εδω που τα λαμε οντως ολα τ αρθα και τα καναλια ελεγαν ''ελευθερες μετεγγραφες'',ασχετα αν καποιοι ημασταν σιγουροι πως κατι τετοιο δεν προκειται να γινει.φταιει φυσικα και η επιπολαιοτητα που εδειξαν αλλα με τα δεδομενα που ''ακουγαν'' θεωρουσαν πολυ περισσοτερες τις πιθανοτητες να μετεγγραφουν.:/:



@στεφανια ψ. δε θα γινουν αν δεν εχεις καποιο απο αυτα τα 2 κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο,απλα ολα τα ΜΜΕ μιλουσαν για ελευθερες μετεγγραφες κλπ κλπ και ισως καποια παιδια και γονεις ειχαν πιστεψει πως θα παρουν σιγουρα μετεγγραφη και ισως γι αυτο να εκαναν ετσι το μηχανογραφικο τους.εδω που τα λαμε οντως ολα τ αρθα και τα καναλια ελεγαν ''ελευθερες μετεγγραφες'',ασχετα αν καποιοι ημασταν σιγουροι πως κατι τετοιο δεν προκειται να γινει.φταιει φυσικα και η επιπολαιοτητα που εδειξαν αλλα με τα δεδομενα που ''ακουγαν'' θεωρουσαν πολυ περισσοτερες τις πιθανοτητες να μετεγγραφουν.:/:

Σύμφωνοι. Καμία αντίρρηση .Τα ΜΜΕ τα παραφούσκωσαν, όπως κάνουν με όλα τα θέματα πλέον. Αλλά δεν θα την πληρώσουν τα ΜΜΕ όταν τελικά πολλές αιτήσεις απορριφθούν και οι φοιτητές θα αναγκαστούν να μείνουν στην πόλη που πέρασαν ή όταν τα μεγάλα πανεπιστήμια παραγεμίσουν με φοιτητές και δε θα μπορεί να γίνει μάθημα της προκοπής ή θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας στα εργαστήρια και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Σύμφωνοι. Καμία αντίρρηση .Τα ΜΜΕ τα παραφούσκωσαν, όπως κάνουν με όλα τα θέματα πλέον. Αλλά δεν θα την πληρώσουν τα ΜΜΕ όταν τελικά πολλές αιτήσεις απορριφθούν και οι φοιτητές θα αναγκαστούν να μείνουν στην πόλη που πέρασαν ή όταν τα μεγάλα πανεπιστήμια παραγεμίσουν με φοιτητές και δε θα μπορεί να γίνει μάθημα της προκοπής ή θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας στα εργαστήρια και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε....

συμφωνω,αλλωστε παντα τη πληρωνουν ο λαος και ειδικα οι νεοι.σ ενα σαπιο συστημα παιδειας το οποιο χειροτερευει,οι γονεις θα αναγκαστουν να πληρωσουν ενοικια και εξοδα για το παιδι τους για να βγουμε πτυχιουχοι ανεργοι:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
συμφωνω,αλλωστε παντα τη πληρωνουν ο λαος και ειδικα οι νεοι.σ ενα σαπιο συστημα παιδειας το οποιο χειροτερευει,οι γονεις θα αναγκαστουν να πληρωσουν ενοικια και εξοδα για το παιδι τους για να βγουμε πτυχιουχοι ανεργοι:mad:

Βασικά,κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να κυνηγάμε τα όνειρά μας...
Γιατί κάποιος που προβλέπεται (σύμφωνα με το σύνταγμα και το άρθρο που αναφέρεται στην ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ πρός τις ειδικές κατηγορίες ανθρώπων) να πάρει μετεγγραφή να μην δηλώσει αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ να σπουδάσει?
Δηλαδή,ας πούμε γιατί να δηλώσει αυτό που ''πρέπει'' στον τόπο κατοικίας του και οχι αυτό που ΘΕΛΕΙ σε έναν τόπο πιό μακρινό?
Θα μου πείτε ''Η οικονομική κατάσταση,αν δεν αντέχει η τσέπη ας κάτσει εκεί που είναι''.
Οπότε καταλήγουμε τελικά ότι και ΠΑΛΙ δεν φταίει ούτε ο υποψήφιος και η οικογένειά του που δεν έχει χρήματα για πιό μακριά ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ!
Ποιός φταίει άραγε?
Αυτοί που μας ληστέψανε και χαλάσανε τα όνειρα ΌΛΩΝ των γενεών.
Αν είχε χρήματα η οικογένεια δεν θα έστελνε το παιδί της στην επαρχία να σπουδάσει -ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ?
Σαφώς και ΝΑΙ!
Δεν έχει όμως χρήματα....Και ΑΛΛΟΙ ευθύνονται για αυτό!
Καλά κάνανε όσοι δικαιούνταν μετεγγραφή σύμφωνα με το ΣΥΝΤΑΓΜΑ και δήλωσαν το όνειρό τους σε μιά μακρινή πόλη με προοπτική μετεγγραφής...
Αναφέρομαι στους ηθικούς και ΜΟΝΟ!
Και δεν αναφέρομαι στις Εξαιρέσεις τύπου (Είμαι τρίτεκνος από την Πάτρα, πέρασα Κοζάνη αλλά θέλω να πάω Αθήνα γιατί είναι πιό large και cool Πόλη ,ενώ κάθε σ/κ θα λιώνω στα μπουζούκια,κλαμπάκια και όλα θα μου τα πληρώνει ο μπαμπάς''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Βασικά,κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουμε να κυνηγάμε τα όνειρά μας...
Γιατί κάποιος που προβλέπεται (σύμφωνα με το σύνταγμα και το άρθρο που αναφέρεται στην ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ πρός τις ειδικές κατηγορίες ανθρώπων) να πάρει μετεγγραφή να μην δηλώσει αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ να σπουδάσει?
Δηλαδή,ας πούμε γιατί να δηλώσει αυτό που ''πρέπει'' στον τόπο κατοικίας του και οχι αυτό που ΘΕΛΕΙ σε έναν τόπο πιό μακρινό?
Θα μου πείτε ''Η οικονομική κατάσταση,αν δεν αντέχει η τσέπη ας κάτσει εκεί που είναι''.
Οπότε καταλήγουμε τελικά ότι και ΠΑΛΙ δεν φταίει ούτε ο υποψήφιος και η οικογένειά του που δεν έχει χρήματα για πιό μακριά ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ!
Ποιός φταίει άραγε?
Αυτοί που μας ληστέψανε και χαλάσανε τα όνειρα ΌΛΩΝ των γενεών.
Αν είχε χρήματα η οικογένεια δεν θα έστελνε το παιδί της στην επαρχία να σπουδάσει -ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ?
Σαφώς και ΝΑΙ!
Δεν έχει όμως χρήματα....Και ΑΛΛΟΙ ευθύνονται για αυτό!
Καλά κάνανε όσοι δικαιούνταν μετεγγραφή σύμφωνα με το ΣΥΝΤΑΓΜΑ και δήλωσαν το όνειρό τους σε μιά μακρινή πόλη με προοπτική μετεγγραφής...
Αναφέρομαι στους ηθικούς και ΜΟΝΟ!
Και δεν αναφέρομαι στις Εξαιρέσεις τύπου (Είμαι τρίτεκνος από την Πάτρα, πέρασα Κοζάνη αλλά θέλω να πάω Αθήνα γιατί είναι πιό large και cool Πόλη ,ενώ κάθε σ/κ θα λιώνω στα μπουζούκια,κλαμπάκια και όλα θα μου τα πληρώνει ο μπαμπάς''.

Μην επικαλείσαι το Σύνταγμα, μιλάμε για ένα νόμο που δημιουργήθηκε φέτος στα γρήγορα, πριν τις ευρωεκλογές, για ψηθοθηρικούς λόγους και μόνο, εφόσον η λογική λέει ξεκάθαρα ότι δε μπορεί να εφαρμοσθούν οι ελεύθερες μετεγγραφές χωρίς την κατάρρευση των κεντρικών ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
.... και δήλωσαν το όνειρό τους σε μιά μακρινή πόλη με προοπτική μετεγγραφής...

Άλλο να μιλάς για προοπτική μετεγγραφής και άλλο για εξασφαλισμένη μετεγγραφή....Όταν κάτι έχει μία προοπτική , δε σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας... Eγώ δεν μπορώ να πω σε κανέναν να μην κάνει αίτηση για μετεγγραφή.Ας είναι όμως προετοιμασμένος και για την περίπτωση που δεν πάνε όλα όπως τα είχε σχεδιάσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μην επικαλείσαι το Σύνταγμα, μιλάμε για ένα νόμο που δημιουργήθηκε φέτος στα γρήγορα, πριν τις ευρωεκλογές, για ψηθοθηρικούς λόγους και μόνο, εφόσον η λογική λέει ξεκάθαρα ότι δε μπορεί να εφαρμοσθούν οι ελεύθερες μετεγγραφές χωρίς την κατάρρευση των κεντρικών ΑΕΙ.


Δεν με κατάλαβες...
Δεν επικαλούμαι τον νόμο 53 (άρθρο 10) που εψηφίσθη στις 4Μαιου (που παρεμπιπτόντως δεν ξέρω γιατί δεν του επιδεικνύεται η ανάλογη συνέπεια και σεβασμός)
Επικαλούμαι το άρθρο 21 του Συντάγματος (όπως και διάφορα άλλα άρθρα που μπορείς να αναζητήσεις) που αναφέρεται στην ειδική μέριμνα που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να επιδείξει το κράτος απέναντι σε συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες!
Και όπως έχω τονίσει δεν είμαι ούτε πολύτεκνος αλλά ούτε και τρίτεκνος!
Η αλήθεια πρέπει να λέγεται και πρέπει κάποια στιγμή η πολιτεία να πράττει με βάσει το σύνταγμα και τους νόμους και όχι με βάσει τις πολιτικές σκοπιμότητες!

Πάντως,η γνώμη μου είναι ότι το αρθρο θα εφαρμοστεί όπως και ψηφίστηκε και ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!
Και δεν θεωρώ ορθή την τροποποίηση του νόμου την δεδομένη στιγμή... γιατί υπάρχει φόβος μην γίνουν οι ''λαμογιές'' που τις ξέρουμε όλοι!
Αυτές γίνονταν πάντα,γίνονται και θα γίνονται μέχρι να αλλάξουμε πολιτική και κυρίως μυαλά!
Και αν μερικοί από αυτούς που θέλουν να εκμεταλλευτούν τον νόμο δεν κάνουν ''λαμογιά'' μέσω μετεγγραφής (που δεν δικαιούνται) τότε θα βρούν την άκρη τους με άλλη ''λαμογιά''!

Άλλο να μιλάς για προοπτική μετεγγραφής και άλλο για εξασφαλισμένη μετεγγραφή....Όταν κάτι έχει μία προοπτική , δε σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας... Eγώ δεν μπορώ να πω σε κανέναν να μην κάνει αίτηση για μετεγγραφή.Ας είναι όμως προετοιμασμένος και για την περίπτωση που δεν πάνε όλα όπως τα είχε σχεδιάσει....

Αν την δικαιούται πραγματικά (δηλαδή ας πούμε έχει αδερφή/αδερφό που σπουδάζει εκτός και αυτός πέρασε εκτός και η οικογένεια είναι αλλού με ενοίκιο/χαμηλό εισόδημα και αυτή-όπως συμβαίνει και στην περίπτωση την δικιά μου...ή είναι πολύτεκνος/τρίτεκνος με χαμηλό είσόδημα ή έχει σοβαρά και αποδεδειγμένα προβλήματα υγείας).
Τότε σε περίπτωση απόρριψης της μετεγγραφής είναι σίγουρο ότι θα αναλάβει ο δικαστικός φορέας και συνεπώς η δικαιοσύνη!
Αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να μιλάει κανείς για ''σιγουριά'...' τύπου (''Πέρασα μηχανικός στην Κόρινθο αλλά θα πάρω μετεγγραφή στην Αθήνα και εχω κλείσει ήδη εκδρομή τον Νοέμβη για Ιταλία'').
Όποιος προβαίνει σε τέτοιος δηλώσεις είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αλαζόνας!
Εγώ μίλησα για μετρημένους ανθρώπους που απλώς δήλωσαν το όνειρό τους με την προοπτική να μετεγγραφούν στον τόπο κατοικίας γιατί δεν συντρέχουν οικονομικές συνθήκες που να επιτρέπουν έξοδα για τρίτο ή έστω δεύτερο σπίτι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RustyNail

Νεοφερμένος

Ο RustyNail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας.Σχετικα με τις μεταγραφες διαβασα οτι,αν εχει ενας κηδεμονας σου σπιτι σε μια πολη και υπαρχει το τμημα της σχολης που περασες στην πολη αυτη,τοτε μπορεις να παρεις μεταγραφη στην πολη αυτη.Φτανουμε ετσι στην περιπτωση μου.Ειμαι απο την Νεα Ιωνια βολου, και περασα ΤΕΙ μηχανολογων μηχανικων και βιομηχανικου σχεδιασμου στην Κοζανη.Πηγα στην Κοζανη για να εγγραφω στην σχολη αλλα διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει η πολη.Λαμβανοντας υποψην οτι υπαρχει παρομοιο τμημα στην Λαρισα(ΤΕΙ μηχανολογων μηχανικων)και οτι οι γονεις μου εχουν ενα διαμερισμα στην Λαρισα συμφωνα με τις δηλωσεις του υπουργου μπορω να παρω μεταγραφη στη Λαρισα.Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρω μεταγραφη στην Λαρισα, δεδομενου οτι το ΤΕΙ που περασα στην Κοζανη θεωρειται ενα απο τα καλυτερα παννελαδικως αλλα και διεθνως.Ειναι το ιδιο καλο και το ΤΕΙ στην Λαρισα η ειναι καλυτερο της Κοζανης?Τι προτεινεται να κανω?Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
...Αν την δικαιούται πραγματικά (δηλαδή ας πούμε έχει αδερφή/αδερφό που σπουδάζει εκτός και αυτός πέρασε εκτός και η οικογένεια είναι αλλού με ενοίκιο/χαμηλό εισόδημα και αυτή-όπως συμβαίνει και στην περίπτωση την δικιά μου...ή είναι πολύτεκνος/τρίτεκνος με χαμηλό είσόδημα ή έχει σοβαρά και αποδεδειγμένα προβλήματα υγείας).
Τότε σε περίπτωση απόρριψης της μετεγγραφής είναι σίγουρο ότι θα αναλάβει ο δικαστικός φορέας και συνεπώς η δικαιοσύνη!...

Μας δουλεύεις?Το οτι μπορει να υπαρχουν ατομα σε χειροτερη κατασταση τα οποια καλυψαν ολες τις θεσεις το αποκλειεις?Ή μηπως πρεπει σε μια σχολη να μπαινουν οσοι θελουν,απλα επειδη θεωρουν οτι το αξιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μας δουλεύεις?Το οτι μπορει να υπαρχουν ατομα σε χειροτερη κατασταση τα οποια καλυψαν ολες τις θεσεις το αποκλειεις?Ή μηπως πρεπει σε μια σχολη να μπαινουν οσοι θελουν,απλα επειδη θεωρουν οτι το αξιζουν?

Τι εννοείς ''κάλυψαν όλες τις θέσεις''?
Δεν υπάρχει κάποιο όριο σχετικό για να καλυφθούν οι θέσεις και να μείνουν οι υπόλοιποι στην απέξω..
Και σε περίπτωση...με ποιό κριτήριο θα γινόταν η περίφημη ''αξιοκρατική'' επιλογή?
Εκτός και αν μπούν νέοι όροι στο ''παιχνίδι'' και πάρουν μετεγγραφή μόνο όσοι έχουν τα μέσα και τις γνωριμίες...
Τέλος πάντων,είναι περιττό να συζητάμε τέτοια ενδεχόμενα...Ο νόμος υπάρχει και θεωρώ ότι θα εφαρμοστεί και τα προβλήματα (αν προκύψουν) που μπορεί να προκύψουν θα κληθούν να τα επιλύσουν οι ιθύνοντες που ψήφισαν τον νόμο (Ο οποίος έπρεπε να είχε κάποιους επιπλέον περιορισμούς...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μας δουλεύεις?Το οτι μπορει να υπαρχουν ατομα σε χειροτερη κατασταση τα οποια καλυψαν ολες τις θεσεις το αποκλειεις?Ή μηπως πρεπει σε μια σχολη να μπαινουν οσοι θελουν,απλα επειδη θεωρουν οτι το αξιζουν?

Πράγματι, δεν έχει σημασία πόσοι θεωρούν ότι δικαιούνται μετεγγραφή, αλλά πόσους μπορεί να δεχθεί το κάθε τμήμα χωρίς να βαρέσει ολική διάλυση. Να σεβόμαστε λίγο τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Φτανουμε ετσι στην περιπτωση μου.Ειμαι απο την Νεα Ιωνια βολου, και περασα ΤΕΙ μηχανολογων μηχανικων και βιομηχανικου σχεδιασμου στην Κοζανη.Πηγα στην Κοζανη για να εγγραφω στην σχολη αλλα διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει η πολη.Λαμβανοντας υποψην οτι υπαρχει παρομοιο τμημα στην Λαρισα(ΤΕΙ μηχανολογων μηχανικων)

Πέρασες στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών με κατεύθυνση βιομηχανικού σχεδιασμού, στην Λάρισα το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών δεν έχει κατεύθυνση βιομηχανικού σχεδιασμού άρα δεν πιστευω να μπορείς να πάρεις μετεγγραφή. Φυσικά ψέξτο και εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Πράγματι, δεν έχει σημασία πόσοι θεωρούν ότι δικαιούνται μετεγγραφή, αλλά πόσους μπορεί να δεχθεί το κάθε τμήμα χωρίς να βαρέσει ολική διάλυση. Να σεβόμαστε λίγο τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Εγώ συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ότι θα μπορούσε να είχε μπεί ποσοστό (ακόμη και ότι θα έπρεπε και όχι μόνο θα μπορούσε) εκ' των προτέρων αλλά ΔΕΝ έγινε...
Και απο την στιγμή που δεν έγινε,έτσι συμπληρώθηκαν τα μηχανογραφικά...καλώς ή κακώς δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε κανέναν!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο όριο σχετικό για να καλυφθούν οι θέσεις και να μείνουν οι υπόλοιποι στην απέξω..

Τι εννοείς? Ας πάρουμε ένα παράδειγμα ότι η Ιατρική Αθηνών ζητάει 100 φοιτητές το υπουργείο παιδείας της επιβάλλει 200 φοιτητές και όταν γίνουν οι μετεγγραφές κάνουν αίτηση 400 άτομα....Πρέπει να τους πάρει όλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τι εννοείς? Ας πάρουμε ένα παράδειγμα ότι η Ιατρική Αθηνών ζητάει 100 φοιτητές το υπουργείο παιδείας της επιβάλλει 200 φοιτητές και όταν γίνουν οι μετεγγραφές κάνουν αίτηση 400 άτομα....Πρέπει να τους πάρει όλους?

Με τον ισχύοντα νόμο...ναι!
Προσωπική μου γνώμη? θα βουλιάξει το τμήμα!
Πάντως σύμφωνα με εξακριβωμένη έρευνα που έχει γίνει (βασιζόμενη σε ιστορικά στατιστικά δεδομένα) δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πραγματικοί δικαιούχοι τις 8.000-10.000!
Οπότε αυτό με τα 400 άτομα δεν μπορεί να γίνει!
Αλλά ας πάρουμε την περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο...Μπορείς να μου πείς με ΠΟΙΟ κριτήριο θα γίνει η επιλογή?
Βασικά ,με όποιο και να γίνει ξέρουμε ΌΛΟΙ ποιοί στο τέλος θα βολευτούν...Μετά θα έχουμε τις γνωστές ιστορίες (Το ΣτΕ δικαιώνει τους υποψηφίους,γίνονται καταλήψεις,τηλεοράσεις,πανελλαδική κατακραυγή ...Η σχολή με απόφαση δικαστηρίου τους δέχεται όλους..)!
Εγω δεν θα καταθέσω την γνώμη μου για την παραπάνω ιστορία που είναι γνωστή για την ελληνική πραγματικότητα...
Θέλω πάντα να βλέπω ρεαλιστικά τα πράγματα!
Η γνώμη μου είναι περιττή και σίγουρα ούτε θα βελτιώσει τα πράγματα ούτε θα τα κάνει χειρότερα!
Συζήτηση άλλωστε κάνουμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το 80% των πρωτοετών της Νομικής Κομοτηνής ζητεί μετεγγραφή

https://www.tovima.gr/society/article/?aid=634171



Τμήμα του Πανεπιστημίου Αιγαίου χάνει το 80% των φοιτητών του!

https://www.avgi.gr/article/4116552/tmima-tou-panepistimiou-aigaiou-xanei-to-80-ton-foititon-tou-



Δηλαδή όλοι αυτοί (80%) είναι για μετεγγραφή!!!!!! Γιατί έχω την εντύπωση ότι απλά θέλουν κεντρικά ΑΕΙ!!!! Φυσικά είναι καλύτερο να λες σπουδάω νομικη Αθηνων η Θεσσαλονικής από το να λες Κομοτηνής το ίδιο για το πανεπιστήμιο Αιγαίου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το 80% των πρωτοετών της Νομικής Κομοτηνής ζητεί μετεγγραφή

https://www.tovima.gr/society/article/?aid=634171



Τμήμα του Πανεπιστημίου Αιγαίου χάνει το 80% των φοιτητών του!

https://www.avgi.gr/article/4116552/tmima-tou-panepistimiou-aigaiou-xanei-to-80-ton-foititon-tou-



Δηλαδή όλοι αυτοί (80%) είναι για μετεγγραφή!!!!!! Γιατί έχω την εντύπωση ότι απλά θέλουν κεντρικά ΑΕΙ!!!! Φυσικά είναι καλύτερο να λες σπουδάω νομικη Αθηνων η Θεσσαλονικής από το να λες Κομοτηνής το ίδιο για το πανεπιστήμιο Αιγαίου.....

Τα συγκεκριμένα στατιστικά στοιχεία είναι απολύτως ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ!
Από πού προκύπτει ο συγκεκριμένος αριθμός?
Απο τις δηλώσεις ''ενδιαφέροντος'' που έγιναν?
Όπου ο καθένας (δικαιούχος ή μη) έκανε δήλωση νομίζοντας ότι μπορεί να βρεί καμιά τρύπα να ''ξεφύγει''?
Άλλωστε πόσοι από αυτούς είναι ειδικές κατηγορίες ξέρουμε?
Όχι,δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ...ούτε πρόκειται να αναφερθεί γιατί όλα τα ΜΜΕ θα εκτεθούν!;)
Και φυσικά στην ερώτηση ''Θα ήθελες να κάνεις μετεγγραφή?'' που έθεσαν όλα τμήματα....ΠΟΙΟΣ θα απαντούσε όχι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Με τον ισχύοντα νόμο...ναι!
Προσωπική μου γνώμη? θα βουλιάξει το τμήμα!
Πάντως σύμφωνα με εξακριβωμένη έρευνα που έχει γίνει (βασιζόμενη σε ιστορικά στατιστικά δεδομένα) δεν πρέπει να ξεπερνούν οι πραγματικοί δικαιούχοι τις 8.000-10.000!
Οπότε αυτό με τα 400 άτομα δεν μπορεί να γίνει!
Αλλά ας πάρουμε την περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο...Μπορείς να μου πείς με ΠΟΙΟ κριτήριο θα γίνει η επιλογή?
Βασικά ,με όποιο και να γίνει ξέρουμε ΌΛΟΙ ποιοί στο τέλος θα βολευτούν...Μετά θα έχουμε τις γνωστές ιστορίες (Το ΣτΕ δικαιώνει τους υποψηφίους,γίνονται καταλήψεις,τηλεοράσεις,πανελλαδική κατακραυγή ...Η σχολή με απόφαση δικαστηρίου τους δέχεται όλους..)!
Εγω δεν θα καταθέσω την γνώμη μου για την παραπάνω ιστορία που είναι γνωστή για την ελληνική πραγματικότητα...
Θέλω πάντα να βλέπω ρεαλιστικά τα πράγματα!
Η γνώμη μου είναι περιττή και σίγουρα ούτε θα βελτιώσει τα πράγματα ούτε θα τα κάνει χειρότερα!
Συζήτηση άλλωστε κάνουμε! :D
Φυσικα και αυτο για τα 400 ατομα δεν ισχυει...συγγνωμη αλλα νομιζω οτι ο μονος αξιοκρατικος τροπος επιλογης θα ηταν τα μορια εισαγωγης απο την στιγμη που δεν μπορει να θεσει εισοδηματικα κριτηρια πλεον!!! Αλλα εννοειται οτι φετος πρεπει να γινουν δεκτες ολες οι αιτησεις για μετεγγραφη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top