Ελεύθερες μετεγγραφές

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί ο λοβερδος μήλησε στο mega.
Την παρασκευή θα γίνει εγκυκλιος για τις μεταγραφές.
πάντως είπε πως όλοι οσοι την δικαιουνται θα την πάρουν απλά ειναι λογικό σε κάποια τμήματα που ζητάνε πολύ μεταγραφή να μην γίνουν δεχτοί.
το τμήμα που θα κάνουν αίτηση για μεταγραφή θα αποφασίσει γι αυτούς.
ευχομαι πραγματικά να πάρουμε όλοι.
εγώ επειδή είμαι πολύτεκνη και εχώ αδερφλη που σπουδάζει σε αλλη πόλη απο αυτήν που πέρασα και ο τόπος διανομης μου δεν έχει το τμήμα που πέρασα θα παρακουλουθώ μαθήματα στο απθ που λογικά(από οτι είπε ο γραμματές του λοβερδου) θα πάρω μεταγραφή πριν το εξαμηνο.Η σχολή μου δεν έχει εργαστήρια αρά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα.Γενικα οι πολυτεκνοι/τριτεκνοι ανήκουν σε ευνοημένη κατηγορία και θα είναι απο τους πρώτους που θα "ξεκαθαρισουν¨" και μετα θα δουν τι θα κάνουν με τους άλλους.Δεν υποστηρίζω φυσικά οτι αυτό είναι δίκαιο.
Σε περιπτωση που ου μη γενοιτο δεν παρω μεταγραφη θα βαλω 10% για ημουν αρκετα κοντα να περασω θεσσαλονικη ουτως η αλλως.
Εσείς τι θα κάνετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Να ρωτήσω κατι. Φίλος μου εχει αδερφό που σπουδάζει Θεσσαλονικη. Αυτός όμως πέρασε Βόλο, όπου και μένει κανονικα με τους γονείς του. Δικαιούται μετεγγραφή για τη Θεσσαλονικη απο τη στιγμή που πέρασε στην πόλη του, όπου μένουν οι γονείς του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
όχι αυτό είναι σίγουρο.
δεν το προβλεπει καν ο νομος και το διαβεβεωσε και ο λοβερδος σημερα.
θα ηταν αδικο εξαλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
https://www.esos.gr/katigories/tritovathmia/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi

Εμείς που κάναμε 10 τις εκατό ακόμα να καταλάβω αν ισχύουν και σε εμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι...ανήκω σε μονογονεϊκή οικογένεια...το εισοδηματικό κριτήριο θα παίξει ρόλο; Δηλαδή θα πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις; Γιατί είναι πάνω από 9.000 και δεν με καλύπτει σίγουρα...όμως ταυτόχρονα μου είναι αδύνατο οικονομικά να πάω στην πόλη που πέρασα...υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η μετεγγραφή μου γιατί ακούω διάφορα και έχω αγχωθεί...:( :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οταν λες δυο προυποθέσεις ποιες εννοείς Φωτεινή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
https://www.esos.gr/katigories/tritovathmia/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi

Εμείς που κάναμε 10 τις εκατό ακόμα να καταλάβω αν ισχύουν και σε εμάς
απο τη στιγμη που ο νομος οριζει οτι ισχυει για όσους/ες εδωσαν πανελληνιες απο το έτος 2013-2014 και μετά τι δεν καταλαβαίνεις? εσεις του 6% και 4% κατά 99% προφανώς και δεν δικαιούστε..

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...ανήκω σε μονογονεϊκή οικογένεια...το εισοδηματικό κριτήριο θα παίξει ρόλο; Δηλαδή θα πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις; Γιατί είναι πάνω από 9.000 και δεν με καλύπτει σίγουρα...όμως ταυτόχρονα μου είναι αδύνατο οικονομικά να πάω στην πόλη που πέρασα...υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η μετεγγραφή μου γιατί ακούω διάφορα και έχω αγχωθεί...:( :hmm:

το κατακεφαλην θα πρεπει να ειναι 9000 δηλαδη μια οικογενεια με 2 γονεις και ενα παιδι και 15000 εισοδημα το κατεκαφελην ειναι 5000 και πληρεί τα κριτηρια. ωστοσο οσοι ειναι για εισοδηματικο ειναι πολυ δυσκολο να παρουν μετεγγραφη αφου μετράνε και τα μόρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
απο τη στιγμη που ο νομος οριζει οτι ισχυει για όσους/ες εδωσαν πανελληνιες απο το έτος 2013-2014 και μετά τι δεν καταλαβαίνεις? εσεις του 6% και 4% κατά 99% προφανώς και δεν δικαιούστε...
Mην εισαι τοσο σιγουρη γιατι ο νομος αναφερει <<Από το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 οι επιτυχόντες σε θέση εισαγωγής σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που είναι:>> που σημαινει και οτι οι επιτυχοντες με το 10% ισως δικαιουνται.Επισης στις εγγραφες δε νομιζω οτι ξεχωριζουν αυτους που περασαν με 10% με αυτους που περασαν με πανελ αρα και τους δυο θα ρωτησουν αμα θελουν μεταγραφη.Βεβαια τιποτα δεν ειναι σιγουρο και δεν εχει βγει κανενας να το επιβεβαιωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο λέτε να μου πουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχιι δεν με νοιάζει το εισοδηματικό...απλά ρωτάω αν θα παίξει ρόλο ταυτόχρονα με το πρώτο κριτήριο...Θα ζητήσουν και εισοδηματικά κριτήρια παράλληλα με τα κοινωνικά κριτήρια ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Oxi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Mην εισαι τοσο σιγουρη γιατι ο νομος αναφερει <<Από το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 οι επιτυχόντες σε θέση εισαγωγής σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που είναι:>> που σημαινει και οτι οι επιτυχοντες με το 10% ισως δικαιουνται.Επισης στις εγγραφες δε νομιζω οτι ξεχωριζουν αυτους που περασαν με 10% με αυτους που περασαν με πανελ αρα και τους δυο θα ρωτησουν αμα θελουν μεταγραφη.Βεβαια τιποτα δεν ειναι σιγουρο και δεν εχει βγει κανενας να το επιβεβαιωσει.
Ναι είμαι απόλυτα σίγουρη. Στις εγγραφες ξεχωρίζουν αυτούς που πέρασαν με 10% :) Όσο για τα άλλα απλά (ξανα) διάβασε https://sep4u.gr/fek/n4264_2014.pdf άρθρο 53 παράγραφος 6: "6. Η εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου
αφορά στους επιτυχόντες που έλαβαν μέρος στις εξε−
τάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους
2013−2014 και εντεύθεν
."

και https://www.parliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/r-sodik-pap-sunolo.pdf
άρθρο 47(σελιδα 76) παραγραφος 1: "1. Επιπλέον των προβλεποµένων στο άρθρο 53 του
ν. 4264/2014, όλοι οι επιτυχόντες που έλαβαν µέρος στις
εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους
2013- 2014..
."

Αν πάρω τηλέφωνο στο υπουργείο λέτε να μου πουν?
θα σου πούνε να περιμένεις την υπουργική απόφαση και πως δεν ξερουν. αμα ηξεραν και κατι εκει μεσα δεν θα ήταν κακό...
Όχιι δεν με νοιάζει το εισοδηματικό...απλά ρωτάω αν θα παίξει ρόλο ταυτόχρονα με το πρώτο κριτήριο...Θα ζητήσουν και εισοδηματικά κριτήρια παράλληλα με τα κοινωνικά κριτήρια ; :)
από την στιγμή που ανήκεις σε ειδική κατηγορία δεν παίζει ρόλο το οικονομικό κριτήριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όσο να διαβάζετε, να ξαναδιαβάζετε και να προσπαθείτε να ερμηνεύσετε το νόμο, η ουσία βρίσκεται εδώ:
Η διαδικασία για την υποβολή των αιτήσεων, τη μεταφορά της θέσης εισαγωγής, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Έτσι περιμένετε να μαγειρέψουν τις "λεπτομέρειες εφαρμογής" του νόμου και να βγάλουν άκρη στην ανοησία τους που έδωσε ελπίδες στο 80% των φοιτητών ότι δικαιούται μεταγραφής για όπου θέλει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goshawk

Νεοφερμένος

Ο Goshawk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια χαρα.. Εχω περασει στους μηχανολογους της πατρας και δεν ξερω αν δικαιουμαι μετεγγραφη για αθηνα. Γιατι αν δεν δικαιουμαι να μην κανω χαρτια. Καταρχας η πατρα ειναι πιο κοντα στον τοπο μονιμης κατοικιας μου απ'οτι η αθηνα ( η πατρα ειναι 2 ωρες μακρυα ενω η αθηνα 3,5 ωρες). Ειμαστε τριτεκνη οικογενεια αλλα τα αδερφια μου δεν σπουδαζουν στην ελλαδα. Το θεμα ειναι οτι θα προτιμουσα να πηγαινα αθηνα, γιατι εχω σπιτι, αλλα τωρα εχω παει πατρα, εχω νοικιασει σπιτι εκει κλπ, και δεν ξερω αν αξιζει να παρω μετεγγραφη και να τραβιεμαι με μετακομησεις ενω εχουν αρχισει τα μαθηματα στην σχολη. Εντομεταξυ γενικα για τις μετεγγραφες φοιτητων, οχι φετος μονο, ξερετε τι ισχυει? Οταν τελιωσω τον πρωτο χρονο στην πατρα μπορω να παρω μετεγγραφη για αθηνα το καλοκαιρι? Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ κατω απο την βαση της αθηνας, αμα κανω 10% και παω εκει, θα μου αναγνωριστουν μαθηματα ή θα ξανακανω το πρωτο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Eπειδή θα πάω να γραφτώ την επόμενη εβδομάδα, με τις αιτήσεις μετεγγραφής τι θα γίνει, θα τις κάνουμε παράλληλα με την εγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Γεια χαρα.. Εχω περασει στους μηχανολογους της πατρας και δεν ξερω αν δικαιουμαι μετεγγραφη για αθηνα. Γιατι αν δεν δικαιουμαι να μην κανω χαρτια. Καταρχας η πατρα ειναι πιο κοντα στον τοπο μονιμης κατοικιας μου απ'οτι η αθηνα ( η πατρα ειναι 2 ωρες μακρυα ενω η αθηνα 3,5 ωρες). Ειμαστε τριτεκνη οικογενεια αλλα τα αδερφια μου δεν σπουδαζουν στην ελλαδα. Το θεμα ειναι οτι θα προτιμουσα να πηγαινα αθηνα, γιατι εχω σπιτι, αλλα τωρα εχω παει πατρα, εχω νοικιασει σπιτι εκει κλπ, και δεν ξερω αν αξιζει να παρω μετεγγραφη και να τραβιεμαι με μετακομησεις ενω εχουν αρχισει τα μαθηματα στην σχολη. Εντομεταξυ γενικα για τις μετεγγραφες φοιτητων, οχι φετος μονο, ξερετε τι ισχυει? Οταν τελιωσω τον πρωτο χρονο στην πατρα μπορω να παρω μετεγγραφη για αθηνα το καλοκαιρι? Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ κατω απο την βαση της αθηνας, αμα κανω 10% και παω εκει, θα μου αναγνωριστουν μαθηματα ή θα ξανακανω το πρωτο ετος?

Και μόνο από το ότι η Πάτρα είναι πιο κοντά στην μόνιμη κατοικία σου,δεν νομίζω ότι δικαιούσαι μετεγγραφή.
Έλεος ρε παιδιά.
10% θα μπορούσες να κάνεις αλλά απ'όσο ξέρω, δεν αναγνωρίζονται πάντα τα μαθήματα, εξαρτάται από τον καθηγητή, από το αν είναι παρόμοια η ύλη,κτλ. Ας με διορθώσει κάποιος έμπειρος αν κάνω λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γεια χαρα.. Εχω περασει στους μηχανολογους της πατρας και δεν ξερω αν δικαιουμαι μετεγγραφη για αθηνα. Γιατι αν δεν δικαιουμαι να μην κανω χαρτια. Καταρχας η πατρα ειναι πιο κοντα στον τοπο μονιμης κατοικιας μου απ'οτι η αθηνα ( η πατρα ειναι 2 ωρες μακρυα ενω η αθηνα 3,5 ωρες). Ειμαστε τριτεκνη οικογενεια αλλα τα αδερφια μου δεν σπουδαζουν στην ελλαδα. Το θεμα ειναι οτι θα προτιμουσα να πηγαινα αθηνα, γιατι εχω σπιτι, αλλα τωρα εχω παει πατρα, εχω νοικιασει σπιτι εκει κλπ, και δεν ξερω αν αξιζει να παρω μετεγγραφη και να τραβιεμαι με μετακομησεις ενω εχουν αρχισει τα μαθηματα στην σχολη. Εντομεταξυ γενικα για τις μετεγγραφες φοιτητων, οχι φετος μονο, ξερετε τι ισχυει? Οταν τελιωσω τον πρωτο χρονο στην πατρα μπορω να παρω μετεγγραφη για αθηνα το καλοκαιρι? Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ κατω απο την βαση της αθηνας, αμα κανω 10% και παω εκει, θα μου αναγνωριστουν μαθηματα ή θα ξανακανω το πρωτο ετος?

ισχυει αυτο που λεει η μεθεξις για την αναγνωριση. ειναι στη κριση του καθηγητη. μην περιμενεις να σου αναγνωριστουν πολλα γενικα. επισης τι κριτηρια εχει για την μετεγγραφη? ο νομος δεν περιοριζει τοπογραφικα που θα πας ωστοσο αν δεν εισαι σε ειδικη κατηγορια δεν ειναι και πολυ ευκολο αυτο που θες.
τελος δεν ξερω κατα ποσο αξιζει απο την στιγμη που εχεις νοικιασει σπιτι (πραγμα που σημαινει οτι λογικα το αντεχετε οικονομικα) να ταλαιπωρηθεις με την διαδικασια μεταομισης κλπ. εμενα παντως με κουρασε αρκετα και βγγηκα και εκτος προγραμματος με την σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
https://submit-meteggrafes.minedu.gov.gr/
Aυτό το έχετε δει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.

https://meteggrafes.minedu.gov.gr/Files/Egkyklios_100930.pdf η πλατφορμα αυτη αφορουσε τις μετεγγραφες 2010-2011.

δειτε αυτο όμως https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/287665
Επί δύο αδελφών η μετεγγραφή του δεύτερου γίνεται στο ίδρυμα που έχει εγγραφεί ο πρώτος. Αν πρόκειται για περιφερειακά ιδρύματα, η μετεγγραφή γίνεται ελεύθερα και στο ίδρυμα του προσφάτως επιτυχόντος.

Στα εργαστήρια, όπου υπάρχουν, θα εκπαιδεύονται κατά προτεραιότητα οι φοιτητές που πέτυχαν στο οικείο τμήμα και στη συνέχεια οι φοιτητές από μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
αυτό με τα εργαστήρια δεν το έχω πολυκαταλάβει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top