Ελεύθερες μετεγγραφές

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω που είμαι από το 10% να πάω να γραφτώ θεωρώντας ότι θα τη πάρω η να κάτσω στη σχολή που έχω περάσει από περιση η οποία δεν μου αρέσει πια :p Αν δεν βγει σύντομα θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα με όλα τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγω που είμαι από το 10% να πάω να γραφτώ θεωρώντας ότι θα τη πάρω η να κάτσω στη σχολή που έχω περάσει από περιση η οποία δεν μου αρέσει πια :p Αν δεν βγει σύντομα θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα με όλα τα παιδιά.

δεν νομίζω πως το 10% δικαιούται μεταγγραφή. :/ ο λοβερδος ειχε πει για οσους εδωσαν πανελληνιες φετος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δηλαδη αν μεχρι να βγει η μετεγγραφη παρακολουθησουμε τα εργαστηρια στη σχολη που περασαμε θα κατοχυρωθουν αυτα και σε αυτη που θα παρουμε μετεγγραφη?????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εγκύκλιος που βγήκε ορίζει ότι οι εγγραφές θα γίνουν από 15 μέχρι και 26 Σεπτεμβρίου. Λογικά την επόμενη εβδομάδα μετά τη λήξη των εγγραφών, θα αρχίσουν τα μαθήματα. ΄Οσο και να πιστεύει κάποιος στα θαύματα, ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Πηγαίνετε να γραφτείτε στη σχολή σας και φροντίστε να βρείτε λύσεις να μείνετε εκεί μέχρι να δείτε τι θα γίνει (φιλοξενία από κάποιον συγγενή, συμμαθητή που πέρασε στην ίδια πόλη με εσάς και θα νοικιάσει σπίτι, κάποιο φτηνό ξενοδοχείο με το μήνα (κάνουν καλύτερες τιμές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εδω λενα περιμενουν ολοι να παρουν κ την εστια που δικαιουνται! Ρε παιδια, οι επαρχιες τι θ απογινουνε? Πως θα κινηθει η αγορα στα σπιτια κ στα φαγαδικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εδώ όμως τίθεται και ζήτημα νομικής φύσεως-αν δεν κάνω λάθος.
Το σκεπτικό έχει ως εξής - και δίναται να μας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος σχετικός - :
Έχει κατοχυρωθεί συγκεκριμένος νόμος στο σύνταγμα που ορίζει μετεγγραφές ειδικών κατηγοριών, απο τον περασμένο Μάιο.
Ωστόσο απο τότε ΔΕΝ υπάρχει -επισήμως- καμία ανακοίνωση απο το Υπουργείο σχετικά με τον νόμο.
Δηλαδή με λίγα λόγια το Υπουργείο παιδείας επισήμως -επισημάνω- δεν μας έχει επιβεβαιώσει αν θα εφαρμόσει τον νόμο -όπως και ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ φυσικά- αλλά έχουμε αρκεστεί στις δηλώσεις Λοβέρδου που ομολογουμένως ΠΟΙΚΙΛΛΟΥΝ σε υπερβολικό βαθμό,οι οποίες ταυτοχρόνως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να θεωρούνται βάσιμες.
Δηλαδή έχουμε απο την μία τον Λοβέρδο να λέει ότι θα εφαρμοστούν την μία και την άλλη ότι υπάρχει κενό στον Νόμο (Που στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) ενώ απο την άλλη έχουμε το Υπουργείο Παιδείας (τον Φορεά που εμπιστευόμαστε) να αποσιωπά και να μην βγάζει καμία ανακοίνωση.:mad::mad::mad::mad:
Η σιωπή αυτή συνήθως δείχνει άρνηση.

Τέλος και στην περίπτωση που θα πρέπει κανείς να ακούσει τα λόγια του Λοβέρδου (απο την μία να λέει όλα είναι έτοιμα και απο την άλλη να λέει ότι δεν είναι στα άμεσα σχέδια του υπουργείου το ζήτημα) αναρωτιέται...'' Τι περιμένουν και δεν βγάζουν την εγκύκλιο? ''
Μήπως τελικά μας κοροιδεύουν και προσπαθούν να μαγειρέψουν τον νόμο ?
Άλλωστε τελευταία είχε ακουστεί κάτι περί κενού στον νόμο όσον αφορά τους επιτυχόντες με αδέρφια φοιτητές.
ΑΤΟΠΟ όμως καθώς ο νόμος ορίζει συγκεκριμένα :
Άρθρο 53/νόμος 4264/2014
γ.α.) με αδελφό ή αδελφή, ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 του ν. 4009/2011 (Α΄ 195),
εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μετα− πτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), καθώς και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού διαφορετικής πόλης της μόνιμης
κατοικίας των γονέων τους,
2. Η κατά τα ανωτέρω μεταφορά της θέσης πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής. (ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ γ.α.)
3. Οι δικαιούχοι μεταφοράς δύνανται να υποβάλουν σχετική αίτηση προς το Τμήμα υποδοχής. (ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ γ.α.)


Επομένως, ο νόμος ορίζει κάποιες κατηγορίες και στην συνέχεια προβλέπει την ΙΣΗ μεταχείριση τους δηλαδή αναγνωρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια δικαιώματα για όλους (δηλαδή να μετεγγραφούν στον τόπο κατοικίας τους)
Οπότε (και γιατί ξέφυγα ήδη αρκετά :D) σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μπορεί να υπάρχει το ''περίφημο'' κενό στον νόμο και αποδεικνύεται ότι όλα αυτά είναι μαγειρέματα για να μην πάρει κανείς μετεγγραφή ή τουλάχιστον να πάρουν μόνο όσοι έχουν τα ''μέσα''.

*Προσωπική μου άποψη είναι ότι όποιος ελπίζει για μετεγγραφή να μεταβεί στον τόπο που πέρασε,να εγγραφεί και να περάσει το πρώτο διάστημα -τουλάχιστον- στην σχολή του μέχρι να βγεί η εγκύκλιος και εν συνεχεία τα αποτελέσματα για να μην γίνει καμία ''πατάτα'' σε περίπτωση που δεν μετεγγραφεί και χάσει εξάμηνα...:/: Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε περίπτωση που οι μετεγγραφές γίνουν τελικά στο β΄εξάμηνο, θα πρέπει να ξέρετε και τα εξής. Ο φοιτητής έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση του τμήματος υποδοχής για αναγνώριση μαθημάτων στα οποία είχε εξεταστεί επιτυχώς στο τμήμα προέλευσης. Τα μαθήματα που τελικά αναγνωρίζονται προσμετρούνται στον αριθμό μαθημάτων που χρειάζονται για τη λήψη πτυχίου αλλά ΧΩΡΙΣ ΒΑΘΜΟ. Στην καρτέλα του φοιτητή εγγράφεται η ένδειξη "κατοχύρωση" και τα μαθήματα ΔΕΝ υπολογίζονται στο μέσο όρο του βαθμού πτυχίου. Δηλαδή ο βαθμός πτυχίου θα κριθεί από τη βαθμολογία που θα πάρει ο φοιτητής από εδώ και πέρα στα μαθήματα του τμήματος που μετεγγράφηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
https://www.esos.gr/arthra/tritovath...-ua-kanoyn-thn-aithsh-meteggrafhs-oi-foithtes

Μαζί με την εγγραφή στη σχολή που πέτυχαν θα κάνουν την αίτηση Μετεγγραφής οι φοιτητές


Κατά την διαδικασία των εγγραφών, που θα κάνουν οι φοιτητές από τις 15 έως 26 του μήνα, στα ιδρύματα στα οποία πέτυχαν, θα ζητήσουμε να δηλώσουν εάν επιθυμούν να κάνουν μετεγγραφή και που θέλουν να πάνε».
Την κοινή αυτή απόφαση έλαβαν στη σημερινή καθιερωμένη Δευτεριάτικη συνάντηση ο υπουργός με τα τριμελή Συμβούλια των Πρυτάνων και προέδρων των ΤΕΙ.
Η απόφαση αυτή αφορά μόνον τους φοιτητές που δικαιούνται μετεγγραφή, βάσει των δύο νόμων που ψηφίστηκαν πρόσφατα από τη Βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα μαζι με τις εγγραφες δεν θα κανουμε αιτηση για μεταγραφη αλλα απλως θα δηλωνουμε αν επιθυμουμε να μεταγραφουμε! Οι αιτησεις για τις μεταγραφες θα γινουν στο τμημα που ενδιαφερομαστε να μεταγραφουμε! Λογικα αυτο το κανουν για να δουν τον αριθμο των φοιτητων που θα εχει τελικα το καθε τμημα και να παρουν τις καταλληλες αποφασεις! Μακαρι να κανω λαθος και να κανουμε τις αιτησεις για τις μεταγραφες μαζι με τις εγγραφες μηπως και βγουν τα αποτελεσματα εγκαιρως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Σε περίπτωση που οι μετεγγραφές γίνουν τελικά στο β΄εξάμηνο, θα πρέπει να ξέρετε και τα εξής. Ο φοιτητής έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση του τμήματος υποδοχής για αναγνώριση μαθημάτων στα οποία είχε εξεταστεί επιτυχώς στο τμήμα προέλευσης. Τα μαθήματα που τελικά αναγνωρίζονται προσμετρούνται στον αριθμό μαθημάτων που χρειάζονται για τη λήψη πτυχίου αλλά ΧΩΡΙΣ ΒΑΘΜΟ. Στην καρτέλα του φοιτητή εγγράφεται η ένδειξη "κατοχύρωση" και τα μαθήματα ΔΕΝ υπολογίζονται στο μέσο όρο του βαθμού πτυχίου. Δηλαδή ο βαθμός πτυχίου θα κριθεί από τη βαθμολογία που θα πάρει ο φοιτητής από εδώ και πέρα στα μαθήματα του τμήματος που μετεγγράφηκε.
δεν ισχύει αυτό που λες απόλυτα.εμένα μου το αναγνώρισαν το μάθημα και απλά γράφει βαθμό και μέσα σε παρένθεση (ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ)

Απο οτι καταλαβα μαζι με τις εγγραφες δεν θα κανουμε αιτηση για μεταγραφη αλλα απλως θα δηλωνουμε αν επιθυμουμε να μεταγραφουμε! Οι αιτησεις για τις μεταγραφες θα γινουν στο τμημα που ενδιαφερομαστε να μεταγραφουμε! Λογικα αυτο το κανουν για να δουν τον αριθμο των φοιτητων που θα εχει τελικα το καθε τμημα και να παρουν τις καταλληλες αποφασεις! Μακαρι να κανω λαθος και να κανουμε τις αιτησεις για τις μεταγραφες μαζι με τις εγγραφες μηπως και βγουν τα αποτελεσματα εγκαιρως!
αυτό που κατάλαβες είναι :P οι αιτήσεις σας υποθέτω θα γίνουν ηλεκτρονικά όπως κάθε χρονιά. απλά αυτό το κάνουν για να δουν πόσοι θέλουν μετεγγραφή και για που. θα γελάσουν πολύ σε κάποιες γραμματείες :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ισχύει αυτό που λες απόλυτα.εμένα μου το αναγνώρισαν το μάθημα και απλά γράφει βαθμό και μέσα σε παρένθεση (ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ)

΄Αρθρο 35 του Ν.4115/2013. ΦΕΚ 24/30-1-2013 τ.Α΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι. Για να ζητήσεις μια μετεγγραφή, πρεπει να την κανεις μεσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο το οποιο και αποφασίζει το εκαστοτε τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι. Για να ζητήσεις μια μετεγγραφή, πρεπει να την κανεις μεσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο το οποιο και αποφασίζει το εκαστοτε τμημα;

κανεις αίτηση σε καποιο χρονικό πλαίσιο που αποφασίζει το υπουργείο. για να εγγραφείς στο νεο τμήμα πάλι βγαίνουν συγκεκριμένες ημεομηνίες απο το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
κανεις αίτηση σε καποιο χρονικό πλαίσιο που αποφασίζει το υπουργείο. για να εγγραφής στο νεο τμήμα πάλι βγαίνουν συγκεκριμένες ημεομηνίες απο το υπουργείο.

Δηλαδη ας πούμε εμενα που βγαίνουν κατι αποτελεσματα γυρω στο Νοέμβριο, παρόλο που πληρώ πολλα κριτήρια ενδέχεται να μην μπορω να ζητήσω μετεγγραφή ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δηλαδη ας πούμε εμενα που βγαίνουν κατι αποτελεσματα γυρω στο Νοέμβριο, παρόλο που πληρώ πολλα κριτήρια ενδέχεται να μην μπορω να ζητήσω μετεγγραφή ε;

τι εννοείς σου βγαίνουν κατι αποτελέσματα? :/
θα πας να εγγραφείς τώρα στη σχολή που πέρασες και όταν βγάλει το υπουργείο την ανακοίνωση θα κανεις την αίτηση σου για μεταγγαφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnyman

Νεοφερμένος

Ο johnyman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρε παιδια για να δηλώσουμε πρωτα δεν πρεπει να ξερουμε που δικαιούμαστε?εμενα π.χ ο αδερφος μου σπουδαζει καρδιτσα και εγω περασα πολιτικων μηχανικων βολου.οι γονεις μου μενουν θεσσαλονικη!αρα ερχομαι αυτόματα θεσσαλονικη η μπορω να παρω μεταγραφη σε οποιαδήποτε πολη?(όπως μου ειχε πει ο κ. κουτρουμπελης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μάλιστα..κατάλαβα νομίζω..το 3ο εξάμηνο γιατί κι αυτό;
Προσωπικά και να θέλω δεν μπορώ να πάω εκεί που πέρασα..οικονομικά είναι χάλια τα πράγματα..θα προσπαθήσω να παρακολουθήσω εδώ τίποτα...ξέρει κάποιος σίγουρα τι γίνεται με τα εργαστήρια;

μαριαννα επειδη και εγω περιμενω μεταγραφη και συνεπως θα το χασω και εγω λογικα το 1ο εξαμηνο,μου ειπαν πως μπορω να το ''παγωσω'' προκειμενου να μην χαθει
Δεν ξερω περισσοτερα ακομη αλλα ψαξε κι αυτη την επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Η αδερφή μου που πριν 5 χρόνια έκανε μετεγγραφή απλά έλεγε στο πανεπιστήμιο πως είναι απο μετεγγραφή (στην ουσία δεν ηταν γραμμένη στη σχολή ) κ αυτοί την άφηναν να παρακολουθεί εργαστήρια κτλ, κρατούσαν τους βαθμούς και τις απουσίες της μέχρι που βγήκαν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών και μπορούσε επίσημα να γραφτεί και οι βαθμοί της κτλ ίσχυαν κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καπου διαβασα πως κατα την εγγραφη μας στη σχολη θα δηλωνουμε που θελουμε να μεταγραφουμε.Γινεται να κανουμε αιτημα μεταγραφης κι εμεις που περασαμε με 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top