Ελεύθερες μετεγγραφές

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω η εγγραφή σε ένα τμήμα να γίνεται ηλεκτρονικά...
Γιατί απαιτούνται συγκεκριμένα δικαιολογητικά, με τα οποία το Τμήμα εν συνέχεια δημιουργεί μοναδικό κωδικό και όνομα χρήστη.
Στοιχεία που όλοι χρειαζόμαστε για την -ηλεκτρονική- αίτηση του φοιτητικού Πάσου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο νόμος δεν ορίζει-προβλέπει οικονομικά κριτήρια (για τα κοινωνικά κριτήρια) αλλά ούτε και κριτήρια τριτεκνίας-πολυτεκνίας...

Απ' ότι έχω καταλάβει, ο νόμος προβλέπει για όλες τις ειδικές κατηγορίες (τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, κοινωνικά κριτήρια) 9000€ κατά κεφαλήν εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια σχετικα με την περιπτωση μου. Εγω μένω στην Αλεξανδρουπολη και πέρασα ιατρική εδώ στην Αλεξανδρούπολη. Ο αδερφός μου όμως σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη. Πιθανώς οι γονείς μου φέτος θα μετακομίσουν στη θεσσαλονίκη για επαγγελματικούς λόγους ... Εψαξα τη νομοθεσία και δεν με εξαιρεί απο τις μεταγγραφές. Μιας και έχουν ανακοινωθεί αρκετές απόψεις σχετικα με αυτό το θέμα πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω μετεγγραφή από την Αλεξανδρούπολη για Θεσσαλονίκη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα,πέτυχα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του πανεπιστημίου Κρήτης (Δεύτερη επιλογή και εφόσον δεν έπιασα για λίγα μόρια της Αθήνας) και θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες καθώς και έχω μερικά ερωτήματα να σας θέσω...

Πέτυχα στο τμήμα με προοπτική μετεγγραφής -εφόσον σύμφωνα με τον νόμο έχω δικαίωμα μετεγγραφής (λόγω αδερφής που φοιτά εκτός τόπου κατοικίας) - αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα...

Όπως φυσικα:

-Αν θα κάνουμε πρώτα εγγραφή στο τμήμα μας και ύστερα θα καταθέσουμε αίτηση μετεγγραφής ?

-Αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα ?

Δηλαδή με λίγα λόγια αν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει το ακαδημαικό έτος πρίν βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων.

-Αν θέλουμε να κάνουμε αίτηση διαμονής στην Εστία του Πανεπιστημίου θα πρέπει να περιμένουμε να γίνουν οι εγγραφές και να βγεί το πάσο ή αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει ταυτόχρονα?

-Αν θα πρέπει να μείνουμε σε σπίτι -προσωρινά- μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων διαμονής στην Εστία ή θα βγούν πρίν αρχίσουν τα μαθήματα?

Με λίγα λόγια δηλαδή και για να μην κουράζω πολύ, αν δεν δώσουν μετεγγραφή αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι (επειδή θα έχουν αρχίσει τα μαθήματα) μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων της Εστίας.

Αυτά τα ερωτήματα τα θέτω για να μην χαθεί σε καμία περίπτωση το πρώτο εξάμηνο...

Και τέλος, τι άποψη έχετε για το τμήμα?

Ευχαριστώ!!

Θα ήμουν ευγνώμων αν με διαφωτίζατε!

Θα πρέπει να περιμένετε όλοι την υπουργική απόφαση γιατί προφανώς κανένας από εδώ δεν δουλεύει στο υπουργείο για να ξέρει τι θα πρέπει να κάνετε ακριβώς. Η αδερφή σου σε ποια πόλη είναι και για την εστία τι κριτήρια έχεις?
Αρχικά θα πρέπει να έχεις τελειώσει την διαδικασία εγγραφής στη σχολή για να κάνεις τα χαρτιά και επιπλέον μη θεωρείς δεδομένο ότι θα σου δώσουν δωμάτιο. Το έχω γράψει και πιο πάνω. εμένα ενώ ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια και έχουμε κατακεφαλην 1000κατι δεν μου δώσανε.
Τα δωματια επιπλεον αργούν πολύ να βγούνε, σίγουρα έχουν ξεκινήσει μαθήματα δηλαδη.
Εγω πέρσι που έκανα μεταγγραφη το έχασα το πρώτο εξάμηνο για εσάς φέτος δεν ξέρω τι θα ισχύσει :worry:
Αφού ήθελες αθήνα γιατί δεν έβαζες το τμήμα στη κόρινθο και έβαλες αυτό στη κρήτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Θα πρέπει να περιμένετε όλοι την υπουργική απόφαση γιατί προφανώς κανένας από εδώ δεν δουλεύει στο υπουργείο για να ξέρει τι θα πρέπει να κάνετε ακριβώς. Η αδερφή σου σε ποια πόλη είναι και για την εστία τι κριτήρια έχεις?
Αρχικά θα πρέπει να έχεις τελειώσει την διαδικασία εγγραφής στη σχολή για να κάνεις τα χαρτιά και επιπλέον μη θεωρείς δεδομένο ότι θα σου δώσουν δωμάτιο. Το έχω γράψει και πιο πάνω. εμένα ενώ ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια και έχουμε κατακεφαλην 1000κατι δεν μου δώσανε.
Τα δωματια επιπλεον αργούν πολύ να βγούνε, σίγουρα έχουν ξεκινήσει μαθήματα δηλαδη.
Εγω πέρσι που έκανα μεταγγραφη το έχασα το πρώτο εξάμηνο για εσάς φέτος δεν ξέρω τι θα ισχύσει :worry:
Αφού ήθελες αθήνα γιατί δεν έβαζες το τμήμα στη κόρινθο και έβαλες αυτό στη κρήτη?

Με τα μαθήματα του εξαμήνου που έχασες τι έγινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Με τα μαθήματα του εξαμήνου που έχασες τι έγινε;

πήρα σημειώσεις αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη. ούτε συγγράμματα μπορούσα να πάρω γιατί πάει αναλογικά η δήλωση. χειμερινό εξάμηνο - χειμερινά συγγράμματα, εαρινό εξάμηνο εαρινά συγγράμματα και δεν μπορούσα να τα δηλώσω στο εύδοξο όταν μπήκα στη σχολή. Θα παρακολουθήσω ότι μπορώ από Α εξάμηνο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδια πηρε σημερα τηλεφωνο ο μπαμπας μου στο Υπουργειο Παιδειας και συνομιλησε με καποια κυρια που του απαντησε.Αυτο που του ειπε και εχει σημασια ειναι οτι οσοι δικαιουνται μεταγραφη θα χρειαστει να πανε να εγγραφουν πρωτα στο τμημα εισαγωγης τους.Απο εκει και περα ειπε να περιμενουμε ανακοινωση σκετικα με την διαδικασια της Μεταγγραφης.Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι θα χρειαστει πρωτα να γραφτουμε πρωτα στο τμημα που περασαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δεν δήλωσα της Κορίνθου μετά της Αθήνας για...Πανενδεχόμενο!
Άκουσα ότι υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα με τις αξιολογήσεις καθώς και ότι πολλοί είχαν παράπονα απο τους καθηγητές...
Οπότε επέλεξα (αν δεν μπορέσω να πάρω μετεγγραφή) της Κρήτης που είχα ακούσει και τα καλύτερα λόγια και από άποψη ζωής (οικονομική) αλλά και υποδομών!
Αυτά...


Παιδια πηρε σημερα τηλεφωνο ο μπαμπας μου στο Υπουργειο Παιδειας και συνομιλησε με καποια κυρια που του απαντησε.Αυτο που του ειπε και εχει σημασια ειναι οτι οσοι δικαιουνται μεταγραφη θα χρειαστει να πανε να εγγραφουν πρωτα στο τμημα εισαγωγης τους.Απο εκει και περα ειπε να περιμενουμε ανακοινωση σκετικα με την διαδικασια της Μεταγγραφης.Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι θα χρειαστει πρωτα να γραφτουμε πρωτα στο τμημα που περασαμε.


Ναι το θέμα είναι όμως ότι θα αναγκαστούμε να βρούμε σπίτι προσωρινά για να μην χάσουμε το εξάμηνο ή θα βγούν τα αποτελέσματα πρίν ξεκινήσουν τα μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν δήλωσα της Κορίνθου μετά της Αθήνας για...Πανενδεχόμενο!
Άκουσα ότι υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα με τις αξιολογήσεις καθώς και ότι πολλοί είχαν παράπονα απο τους καθηγητές...
Οπότε επέλεξα (αν δεν μπορέσω να πάρω μετεγγραφή) της Κρήτης που είχα ακούσει και τα καλύτερα λόγια και από άποψη ζωής (οικονομική) αλλά και υποδομών!
Αυτά...

Μπράβο που το έψαξες γιατί έτσι ακριβώς είναι στη κόρινθο. Για απο τα 2 τμήματα της αθήνας θελεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδια πηρε σημερα τηλεφωνο ο μπαμπας μου στο Υπουργειο Παιδειας και συνομιλησε με καποια κυρια που του απαντησε.Αυτο που του ειπε και εχει σημασια ειναι οτι οσοι δικαιουνται μεταγραφη θα χρειαστει να πανε να εγγραφουν πρωτα στο τμημα εισαγωγης τους.Απο εκει και περα ειπε να περιμενουμε ανακοινωση σκετικα με την διαδικασια της Μεταγγραφης.Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι θα χρειαστει πρωτα να γραφτουμε πρωτα στο τμημα που περασαμε.

Ελπίζω να βγει αυτές τις μέρες για να είμαστε απόλυτα σίγουροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια σχετικα με την περιπτωση μου. Εγω μένω στην Αλεξανδρουπολη και πέρασα ιατρική εδώ στην Αλεξανδρούπολη. Ο αδερφός μου όμως σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη. Πιθανώς οι γονείς μου φέτος θα μετακομίσουν στη θεσσαλονίκη για επαγγελματικούς λόγους ... Εψαξα τη νομοθεσία και δεν με εξαιρεί απο τις μεταγγραφές. Μιας και έχουν ανακοινωθεί αρκετές απόψεις σχετικα με αυτό το θέμα πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω μετεγγραφή από την Αλεξανδρούπολη για Θεσσαλονίκη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ!
Κοίτα το ιδανικό θα ήταν το πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης ΕΚΠΑ αλλά και το Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας (Πάντειο) δεν με χαλάει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση!!!
Η πολιτική επιστήμη με ενδιαφέρει,αυτό είναι το πάθος μου!
Από εκεί και πέρα με ότι άλλο και αν συνοδεύεται δεν με πειράζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εχει ρωτισει κανεις αν ισχυει και για οσους εκαναν 10% φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εχει ρωτισει κανεις αν ισχυει και για οσους εκαναν 10% φετος?

Δεν νομιζω να ισχυσει για αυτους. Προχτες είπε οτι προσπαθουν να τις περιορισουν και ξεκαθαρισαν οτι για τους 95αρηδες δεν θα ισχυσει ... Αλλα δεν προσδιορισε ακριβως κατι για αυτην την περιπτωση οποτε δεν μπορω να σου πω τιποτα σιγουρα
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasia_mgs

Νεοφερμένος

Η Athanasia_mgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να κανουμε μετεγγραφή? και επίσης ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα αν την πήραμε η οχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια σχετικα με την περιπτωση μου. Εγω μένω στην Αλεξανδρουπολη και πέρασα ιατρική εδώ στην Αλεξανδρούπολη. Ο αδερφός μου όμως σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη. Πιθανώς οι γονείς μου φέτος θα μετακομίσουν στη θεσσαλονίκη για επαγγελματικούς λόγους ... Εψαξα τη νομοθεσία και δεν με εξαιρεί απο τις μεταγγραφές. Μιας και έχουν ανακοινωθεί αρκετές απόψεις σχετικα με αυτό το θέμα πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω μετεγγραφή από την Αλεξανδρούπολη για Θεσσαλονίκη ?
Δεν νομίζω ότι μπορεί ένας νόμος να έχει ισχύ για τα "πιθανώς" και τα "θα". Όλοι θα μπορούσαν να ισχυριστούν κάτι τέτοιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Τι κάνουν τόσες μερες μωρέ εκεί στο υπουργειο ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pikos

Νεοφερμένος

Ο Pikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εφόσον οι γονείς σου θα μετακομίσουν μπορεί να δηλώσεις ως μόνιμη κατοικία του το σπίτι του αδελφού του και πιστεύω ότι θα γίνει οι μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vern

Νεοφερμένος

Ο Vern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια αν μια οικογενεια ειναι τετραμελης για παραδειγμα και τα δυο παιδια ειναι πανω απο 30 χρονων,το τριτο στη σειρα παιδι που εχει δωσει πανελληνιες δικαιουται μεταγραφη ή δεν θεωρειται πολυτεκνος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top