Ελεύθερες μετεγγραφές

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι που κανένας πολύτεκνος/οικονομικά ασθενεστερός υποψηφίος δεν ζήτησε οικονομική ενίσχυση με την μορφή εισοδημάτων. Να πας, για παράδειγμα, να σπουδάσεις Μαθηματικά στη Σάμο και να σου πληρώνει το κράτος το ενοίκιο, αντί να πάρεις μετεγγραφή για Θεσσαλόνικη.
Μήπως, τελικά, το οικονομικό "πρόβλημα" αποτελεί βιτρίνα?
Εγω παντως δε θα χα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι που κανένας πολύτεκνος/οικονομικά ασθενεστερός υποψηφίος δεν ζήτησε οικονομική ενίσχυση με την μορφή εισοδημάτων. Να πας, για παράδειγμα, να σπουδάσεις Μαθηματικά στη Σάμο και να σου πληρώνει το κράτος το ενοίκιο, αντί να πάρεις μετεγγραφή για Θεσσαλόνικη.
Μήπως, τελικά, το οικονομικό "πρόβλημα" αποτελεί βιτρίνα?
Μηπως το κρατος δεν εχει χρηματα???? Λεω εγω....Δηλαδη να πληρωνει το κρατος γυρω στα 200-250€ το μηνα καθως και τα μεταφορικα εξοδα για 10000 και ατομα για 4 με 5 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γενικώς αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι υπάρχουν πολυτεκνες οικογένειες οι οποίες είναι πολύ καλά οικονομικά και όμως λόγω των μετεγγραφων τα παιδιά τους δήλωσαν σχολές σε όλη την Ελλάδα και άλλες οικογένειες οι οποίες έχουν δύο παιδιά και τα βγάζουν δύσκολα πέρα, δήλωσαν μόνο στην πόλη τους και δεν πέρασαν εκεί που ήθελαν επειδή δεν είχαν το προνόμιο του πολύτεκνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μηπως το κρατος δεν εχει χρηματα???? Λεω εγω....Δηλαδη να πληρωνει το κρατος γυρω στα 200-250€ το μηνα καθως και τα μεταφορικα εξοδα για 10000 και ατομα για 4 με 5 χρονια...

Άρα η λογική λύση είναι να χτυπήσει το ήδη προβληματικό εκπαιδευτικό σύστημα γεμίζοντας τα κεντρικά ΑΕΙ πέραν της χωρητικότητάς τους και αδειάζοντας τα αντίστοιχα περιφερειακά, αφήνοντάς τα με πολλές κενές θέσεις.

Μήπως θα έπρεπε να πάει ο καθένας εκεί που πέρασε, εκτός αν πληροί ορισμένα οικονομικά κριτήρια;
Σημασία δεν έχει το ευχάριστο (για ορισμένους), αλλά το δίκαιο και το πρακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εαν ο κόσμος θέλει να σπουδάσει μονο σε συγκεκριμένες πόλεις, ας γίνει ετσι τοτε. Aκόμα και αν είσαι πλούσιος. Είναι καλύτερα που η Ελλάδα έχει σχολές σε κάθε ραχούλα για να εξυπηρετούν την τοπική οικονομία και πολιτικά συμφέροντα; Είναι καλύτερα για μισό μόριο έκθεση να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά απ' το σπίτι σου; Και πλούσιος να είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εαν ο κόσμος θέλει να σπουδάσει μονο σε συγκεκριμένες πόλεις, ας γίνει ετσι τοτε. Aκόμα και αν είσαι πλούσιος. Είναι καλύτερα που η Ελλάδα έχει σχολές σε κάθε ραχούλα για να εξυπηρετούν την τοπική οικονομία και πολιτικά συμφέροντα; Είναι καλύτερα για μισό μόριο έκθεση να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά απ' το σπίτι σου; Και πλούσιος να είσαι.

Δε διαφωνώ καθόλου. Ωστόσο, δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση οι υποδομές για να γίνει αυτό εντός των επόμενων ετών. Οπότε το θέμα είναι τι πρέπει να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση με τις μετεγγραφές, εφόσον δεν υπάρχουν οι υποδομές για τόσους φοιτητές στα κεντρικά ΑΕΙ.

Πιστεύω πάντως πως κάποια στιγμή θα υπάρχουν περισσότερες θέσεις για φοιτητές στις κεντρικές πόλεις. Ειδικά τώρα που κατοχυρώνονται συνταγματικά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια...!

Υ.Γ: Επίσης, καλώς ή κακώς δε μπορεί να ισχύουν διαφορετικοί κανόνες για κάθε άνθρωπο. Δε μπορεί κάποιος να πρέπει να γράψει π.χ. 16 για να περάσει Αθήνα στη σχολή που θέλει, και ο άλλος να μπορεί να περάσει στην ίδια με 12 μέσω μετεγγραφής επειδή έχει περισσότερα αδέρφια, ακόμα και αν δεν πληροί κάποια οικονομικά κριτήρια. Αυτές οι αποφάσεις εξυπηρετούν μικροπολιτικές σκοπιμότητες και μόνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εαν ο κόσμος θέλει να σπουδάσει μονο σε συγκεκριμένες πόλεις, ας γίνει ετσι τοτε. Aκόμα και αν είσαι πλούσιος. Είναι καλύτερα που η Ελλάδα έχει σχολές σε κάθε ραχούλα για να εξυπηρετούν την τοπική οικονομία και πολιτικά συμφέροντα; Είναι καλύτερα για μισό μόριο έκθεση να πηγαίνεις χιλιόμετρα μακριά απ' το σπίτι σου; Και πλούσιος να είσαι.

Νομίζεις ότι τα πανεπιστήμια μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες όλων αυτών των φοιτητών που θέλουν να πάρουν μετεγγραφή για Θεσσαλονίκη και Αθήνα;
Ξέρω παιδιά που δεν το αξίζουν, ούτε οικονομικό πρόβλημα έχουν, και θέλουν να πάρουν μετεγγραφές για τις "κορυφαίες" σχολές του ΕΜΠ. Αν είναι δυνατόν, γίνεται να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Νομίζεις ότι τα πανεπιστήμια μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες όλων αυτών των φοιτητών που θέλουν να πάρουν μετεγγραφή για Θεσσαλονίκη και Αθήνα;
Ξέρω παιδιά που δεν το αξίζουν, ούτε οικονομικό πρόβλημα έχουν, και θέλουν να πάρουν μετεγγραφές για τις "κορυφαίες" σχολές του ΕΜΠ. Αν είναι δυνατόν, γίνεται να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια;
Επισης μερικοι λυσσατε χωρις να καταλαβαινετε οτι τα ιδια δικαιωματα αποκτας ειτε απο Βολο,ειτε απο Ξανθη ειπε απο ΕΜΠ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ξέρω παιδιά που δεν το αξίζουν, ούτε οικονομικό πρόβλημα έχουν, και θέλουν να πάρουν μετεγγραφές για τις "κορυφαίες" σχολές του ΕΜΠ. Αν είναι δυνατόν, γίνεται να μην υπάρχουν οικονομικά κριτήρια;

Όταν τρίζουν οι καρέκλες ορισμένων, όλα γίνονται.

Επισης μερικοι λυσσατε χωρις να καταλαβαινετε οτι τα ιδια δικαιωματα αποκτας ειτε απο Βολο,ειτε απο Ξανθη ειπε απο ΕΜΠ κλπ

Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Γι'αυτό όσοι έχουν περάσει σε σχολή άλλης πόλης και έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε, να μη ζητήσουν μετεγγραφή. Μήπως τώρα όμως τα κεντρικά ΑΕΙ φαίνονται προτιμότερη λύση;

Προσωπικά θεωρώ τις ελεύθερες μετεγγραφές απαράδεκτες αφενός γιατί θα παραλύσουν τα κεντρικά ΑΕΙ από τον αριθμό των φοιτητών με αποτέλεσμα προβλήματα στη λειτουργία των ιδρυμάτων, και αφετέρου διότι μιλάμε για κοινωνικές διακρίσεις εφόσον δεν τίθενται οικονομικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Άρθρο 53
Μεταφορά Θέσης Εισαγωγής
Πολυτέκνων, Τριτέκνων και Ειδικών Κατηγοριών
1. Από το ακαδημαϊκό έτος 2014−2015 οι επιτυχόντες
σε θέση εισαγωγής σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας
Εκπαίδευσης που είναι: α) πολύτεκνοι, κατά την έννοια
του άρθρου 1 του ν. 1910/1944 (Α΄229), όπως αντικαταστά−
θηκε με την παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 3454/2006 (Α΄75),
καθώς και τέκνα των ανωτέρω πολυτέκνων, β) γονείς
ή τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα
από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνω−
ρισθέντα ή υιοθετηθέντα, συμπεριλαμβανομένων των
περιπτώσεων άγαμων μητέρων με τρία μη αναγνωρι−
σθέντα ζώντα τέκνα και γ) επιτυχόντες: γ.α.) με αδελφό
ή αδελφή, ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών,
όπως ορίζεται στο άρθρο 2 του ν. 4009/2011 (Α΄ 195),
εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μετα− πτυχια−
κού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε Πανεπιστήμιο
ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή
στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής
Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), καθώς και στις Ανώτερες
Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Πο−
λιτισμού και Τουρισμού διαφορετικής πόλης της μόνιμης
κατοικίας των γονέων τους, γ.β.) ορφανοί από τον ένα
ή και από τους δύο γονείς ή τέκνα άγαμης μητέρας με
ένα ή δύο μη αναγνωρισθέντα τέκνα, γ.γ.) με γονείς,
τέκνα, αδέλφια, συζύγους που είναι τυφλοί ή κωφάλαλοι
ή νεφροπαθείς, που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση ή
πάσχουν από μυϊκή δυστροφία Duchenne ή ανήκουν
στην κατηγορία ατόμων ειδικών αναγκών επειδή έχουν
κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του
67%, γ.δ.) τέκνα των θυμάτων της τρομοκρατίας που
αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1897/1990
(Α΄ 120), γ.ε.) πολύδυμα τέκνα εφόσον συμμετέχουν στις
πανελλαδικές εξετάσεις εισαγωγής στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση το ίδιο έτος, δικαιούνται τη μεταφορά της
θέσης εισαγωγής τους σε αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα
Πανεπιστημίου, εφόσον πέτυχαν σε Πανεπιστήμιο και
Τ.Ε.Ι., εφόσον πέτυχαν σε Τ.Ε.Ι..
2. Η κατά τα ανωτέρω μεταφορά της θέσης πραγ−
ματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του
Τμήματος υποδοχής.
3. Οι δικαιούχοι μεταφοράς δύνανται να υποβάλουν
σχετική αίτηση προς το Τμήμα υποδοχής.
4. Η διαδικασία για την υποβολή των αιτήσεων, τη
μεταφορά της θέσης εισαγωγής, καθώς και κάθε άλλη
αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος
άρθρου καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδεί−
ας και Θρησκευμάτων.
5. Η αντιστοιχία των Σχολών και των Τμημάτων των
Α.Ε.Ι. καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας
και Θρησκευμάτων, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τους τίτλους
των αντίστοιχων Σχολών, Τμημάτων και των Εισαγω−
γικών Κατευθύνσεων αυτών, καθώς και τα παρεχόμενα
επαγγελματικά δικαιώματα, όπου αυτά υφίστανται. Η
απόφαση εκδίδεται μετά από γνώμη της Α.ΔΙ.Π. η οποία
περιέρχεται στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμά−
των εντός της αποκλειστικής προθεσμίας των δέκα (10)
ημερών από την περιέλευση σε αυτή του ερωτήματος
του Υπουργού.
6. Η εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου
αφορά στους επιτυχόντες που έλαβαν μέρος στις εξε−
τάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους
2013−2014 και εντεύθεν.
7. Η ισχύς του παρόντος άρθρου αρχίζει από την
5η Μαΐου 2014.
Διαβαστε προσεκτικα και βγαλτε τα συμπερασματα που θελετε.Ειναι εξωφρενικο να βλεπεις μορφωμενα ατομα να γραφουν ο,τι τους ερχεται στο μυαλο χωρις καν να εχουν διαβασει τον νομο.Ελεος πια!!!!!!https://ischool.e-steki.gr/images/smilies/mad.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Επισης μερικοι λυσσατε χωρις να καταλαβαινετε οτι τα ιδια δικαιωματα αποκτας ειτε απο Βολο,ειτε απο Ξανθη ειπε απο ΕΜΠ κλπ

Γι'αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το κορυφαίες, επειδή κάποιοι νομίζουν ότι σαν το ΕΜΠ δεν υπάρχει, ότι είναι το ανώτερο όλων των πανεπιστημίων,κτλ. Το αναφέρω,όχι επειδή εγώ πιστεύω ότι δεν θα βγεις καλός επαγγελματίας από άλλα πανεπιστήμια (εξάλλου εγώ θα μπορούσα να πάω ΕΜΠ αλλά επέλεξα συνειδητά Βόλο), αλλά επειδή συνήθως οι σχολές εκεί έχουν περισσότερα μόρια και βλέπεις άσχετους να θέλουν να πάνε σε σχολή που άλλα παιδιά ξεσκίστηκαν για να περάσουν.
Δεν έχω κάτι με όσους έχουν πραγματική ανάγκη για μετεγγραφή,μην το παίρνεις προσωπικά. Με άλλους έχω. Θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια κριτήρια και όχι να παίρνει μετεγγραφή και η κουτσή μαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Oι περιπτώσεις η ιδια πολυτεχνική σχολή να χει μεγάλη διαφορά απο πόλη σε πόλη, δε νομίζω οτι είναι πολλές και μπορεί να αναχθεί και σε υποκειμενικότητα της βαθμολόγησης παρα στην έλλειψη ικανότητας.
Εμένα προσωπικά δε θα με πείραζε να έρθουν παιδιά στη σχολή μου που έχουν γράψει λιγότερο, ακόμα και 2 μονάδες πιο λίγο, ειτε έχουν λόγους ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Oι περιπτώσεις η ιδια πολυτεχνική σχολή να χει μεγάλη διαφορά απο πόλη σε πόλη, δε νομίζω οτι είναι πολλές και μπορεί να αναχθεί και σε υποκειμενικότητα της βαθμολόγησης παρα στην έλλειψη ικανότητας.
Εμένα προσωπικά δε θα με πείραζε να έρθουν παιδιά στη σχολή μου που έχουν γράψει λιγότερο, ακόμα και 2 μονάδες πιο λίγο, ειτε έχουν λόγους ειτε οχι.

Εσύ είσαι μεγαλόψυχος, εμένα θα με πείραζε αν δεν είχαν λόγο.

Θέλω να σπουδάσω σε λειτουργική σχολή που δε θα παραλύσει (περισσότερο) από τον μεγάλο αριθμό φοιτητών και να αντιμετωπίζομαι όπως οι υπόλοιποι, να μην υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για να κερδίσουν κάποιοι μερικές ψήφους παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ο Λοβέρδος πρότεινε επιδομα 500€ μηνιαίως από τα κλεμμένα για κάθε μαθητη για να μεινει στη σχολη που εχει αρχικα πετύχει και να μην παρει μεταγραφη. Πηγή: esos.gr
Μακάρι να γίνει αυτό να τελειώνουμε με αυτη την υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μόνο για φέτος οι μετεγγραφές



Να «βάλουν πλάτη» ζητά ο υπουργός Παιδείας, Ανδρέας Λοβέρδος από τα κεντρικά πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, τα οποία αναμένεται να δεχθούν «κύμα» μετεγγραφών κατά το νέο ακαδημαϊκό έτος.
Παράλληλα, σύμφωνα με πληροφορίες, διαβεβαιώνει τις ηγεσίες των ιδρυμάτων ότι το ισχύον σύστημα θα εφαρμοστεί μόνο για τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά (2014-15) και ότι προτίθεται να προχωρήσει σε διάλογο για την υιοθέτηση ενός νέου συστήματος εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των κατηγοριών υποψηφίων που δικαιούνται μετεγγραφής.
Σύμφωνα με εκτιμήσεις πρυτάνεων, περί τις 20.000 είναι οι εισακτέοι που δικαιούνται μετεγγραφής, αριθμός δυσανάλογα μεγάλος σε σχέση με το προσωπικό και τις υποδομές των ιδρυμάτων.
Εν τω μεταξύ, χθες, ο κ. Λοβέρδος συναντήθηκε με τα μέλη της Αρχής Διασφάλισης Ποιότητας της Ανώτατης Εκπαίδευσης με θέμα τη αξιολόγηση των ΑΕΙ, τα αποτελέσματα της οποίας αναμένεται να ανοίξουν τον δρόμο για νέες συγχωνεύσεις και καταργήσεις τμημάτων.


πηγή: https://www.aixmi-news.gr/ελλάδα/itemlist/tag/Μετεγγραφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ο Λοβέρδος πρότεινε επιδομα 500€ μηνιαίως από τα κλεμμένα για κάθε μαθητη για να μεινει στη σχολη που εχει αρχικα πετύχει και να μην παρει μεταγραφη. Πηγή: esos.gr

500 ευρω πλεον ειναι κανονικο μηνιατικο.Ουτε καν πιστευω.Θα προτιμησου να τους βαλουν ολους σε ενα πανεπιστημιο,αδιαφορωντας για την ποιοτητα σπουδων τους, και να τους βγει και τζαμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα,πέτυχα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του πανεπιστημίου Κρήτης (Δεύτερη επιλογή και εφόσον δεν έπιασα για λίγα μόρια της Αθήνας) και θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες καθώς και έχω μερικά ερωτήματα να σας θέσω...

Πέτυχα στο τμήμα με προοπτική μετεγγραφής -εφόσον σύμφωνα με τον νόμο έχω δικαίωμα μετεγγραφής (λόγω αδερφής που φοιτά εκτός τόπου κατοικίας) - αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα...

Όπως φυσικα:

-Αν θα κάνουμε πρώτα εγγραφή στο τμήμα μας και ύστερα θα καταθέσουμε αίτηση μετεγγραφής ?

-Αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα ?

Δηλαδή με λίγα λόγια αν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει το ακαδημαικό έτος πρίν βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων.

-Αν θέλουμε να κάνουμε αίτηση διαμονής στην Εστία του Πανεπιστημίου θα πρέπει να περιμένουμε να γίνουν οι εγγραφές και να βγεί το πάσο ή αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει ταυτόχρονα?

-Αν θα πρέπει να μείνουμε σε σπίτι -προσωρινά- μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων διαμονής στην Εστία ή θα βγούν πρίν αρχίσουν τα μαθήματα?

Με λίγα λόγια δηλαδή και για να μην κουράζω πολύ, αν δεν δώσουν μετεγγραφή αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι (επειδή θα έχουν αρχίσει τα μαθήματα) μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων της Εστίας.

Αυτά τα ερωτήματα τα θέτω για να μην χαθεί σε καμία περίπτωση το πρώτο εξάμηνο...

Και τέλος, τι άποψη έχετε για το τμήμα?

Ευχαριστώ!!

Θα ήμουν ευγνώμων αν με διαφωτίζατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Καταρχην εχεις οικονομικα κριτηρια ή πολυτεκνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Καλησπέρα,πέτυχα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του πανεπιστημίου Κρήτης (Δεύτερη επιλογή και εφόσον δεν έπιασα για λίγα μόρια της Αθήνας) και θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες καθώς και έχω μερικά ερωτήματα να σας θέσω...

Πέτυχα στο τμήμα με προοπτική μετεγγραφής -εφόσον σύμφωνα με τον νόμο έχω δικαίωμα μετεγγραφής (λόγω αδερφής που φοιτά εκτός τόπου κατοικίας) - αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα...

Όπως φυσικα:

-Αν θα κάνουμε πρώτα εγγραφή στο τμήμα μας και ύστερα θα καταθέσουμε αίτηση μετεγγραφής ?

-Αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα ?

Δηλαδή με λίγα λόγια αν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει το ακαδημαικό έτος πρίν βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων.

-Αν θέλουμε να κάνουμε αίτηση διαμονής στην Εστία του Πανεπιστημίου θα πρέπει να περιμένουμε να γίνουν οι εγγραφές και να βγεί το πάσο ή αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει ταυτόχρονα?

-Αν θα πρέπει να μείνουμε σε σπίτι -προσωρινά- μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων διαμονής στην Εστία ή θα βγούν πρίν αρχίσουν τα μαθήματα?

Με λίγα λόγια δηλαδή και για να μην κουράζω πολύ, αν δεν δώσουν μετεγγραφή αν θα πρέπει να βρούμε σπίτι (επειδή θα έχουν αρχίσει τα μαθήματα) μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των αιτήσεων της Εστίας.

Αυτά τα ερωτήματα τα θέτω για να μην χαθεί σε καμία περίπτωση το πρώτο εξάμηνο...

Ευχαριστώ!!

Θα ήμουν ευγνώμων αν με διαφωτίζατε!

Σχετικά με την εστία δεν ξέρω να σε διαφωτίσω..Άλλα όσον αφορά τις μεταγραφές, επειδή κι ένας φίλος παλεύει με το θέμα (λόγω τριτεκνίας) αυτό που ξέρω είναι ότι οι μεταγραφές για την περίπτωση σου είναι ελεύθερες και απεριόριστες, επομένως σίγουρα θα πάρεις..
Απ'όσο ξέρω, πρώτα πρέπει να κάνεις την εγγραφή στο τμήμα που πέρασες (κάτι που γίνεται ηλεκτρονικά και δεν σε επιβαρύνει με μετακινήσεις) και ύστερα ζητάς την μεταγραφή (αρκεί τα δύο τμήματα να είναι αντίστοιχα). Μπορείς να πάρεις και στην γραμματεία της Σχολής σου να ρωτήσεις για πιο πολλές λεπτομέρειες..
Επίσης ο Υπουργός είπε ότι θα γίνει ότι είναι δυνατό να μην χαθεί το πρώτο εξάμηνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ο νόμος δεν ορίζει-προβλέπει οικονομικά κριτήρια (για τα κοινωνικά κριτήρια) αλλά ούτε και κριτήρια τριτεκνίας-πολυτεκνίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top