Ελεύθερες μετεγγραφές

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Δηλαδή θα μας δίνουν 500 € κάθε μήνα για να μην πάρουμε μεταγραφή κ να μείνουμε εκεί που περάσαμε;;;;;
Κάτι τέτοιο συζητάνε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αυτά που μέχρι στιγμής γνωρίζουμε μετά από τη νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου Παιδείας είναι ότι:

Για πρώτη φορά θα ισχύουν οι ελεύθερες μετεγγραφές χωρίς κανέναν ποσοτικό περιορισμό στις λεγόμενες ειδικές κατηγορίες. Αυτό σημαίνει ότι, οι πολύτεκνοι καθώς και τέκνα πολυτέκνων, γονείς ή τέκνα πολυμελών οικογενειών με 3 ζώντα τέκνα, επιτυχόντες με αδελφό ή αδελφή ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους, τέκνα άγαμης μητέρας με ένα ή δύο μη αναγνωρισθέντα τέκνα, ορφανοί από τον ένα ή τους δύο γονείς κλπ θα έχουν καθολικό δικαίωμα μετεγγραφής.
Μετεγγραφές με εισοδηματικό κριτήριο και ποσοτικό περιορισμό στο 10%. Δηλαδή οικονομικό κριτήριο 9.000 ευρώ για κάθε μέλος της οικογένειας και σε ποσοστό 10% επί των εισαχθέντων στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ υποδοχής. Σε περίπτωση που ο αριθμός εκείνων που δικαιούνται μετεγγραφή είναι ανώτερος του ποσοστού του 10%, τότε μοναδικό κριτήριο κατάταξης θα είναι ο βαθμός εισαγωγής.
Τι περιμένουμε ακόμα από το υπουργείο;

Τις διαδικασίες που θα τηρήσουν οι φοιτητές, όπως και τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν για την μετεγγραφή τους.
Τις ημερομηνίες ελέγχου των δικαιολογητικών για τις μετεγγραφές (θα υπάρξει προς τις Γενικές Συνελεύσεις των τμημάτων χρονικό όριο ολοκλήρωσης διαδικασιών για να μην χάσουν οι φοιτητές το πρώτο εξάμηνο των σπουδών).
Τι θα ισχύει ακριβώς με την περίπτωση του τόπου μετεγγραφής όταν μένει αλλού η οικογένεια, αλλού σπουδάζει ένα παιδί και αλλού επιτυγχάνει το δεύτερο παιδί.
Αν τελικά οι μετεγγραφές ισχύουν μόνο για τους πρωτοετής ή για τους φοιτητές προηγούμενων ετών.

Πηγή www.matrix24.gr

Οπότε οι ειδικές κατηγορίες περνάνε ''ελεύθερα'' και όσοι βασίζονται στο εισόδημα ( που από ότι βλέπω γύρω μου είναι οι περισσότεροι) γι αυτούς υπάρχει ο περιορισμός του 10%...τα υπόλοιπα την Δευτέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Παιδιά η συζήτηση η οποία έχετε ανοίξει είναι ανούσια.Εξάλλου όσοι από εσάς γνωρίζετε θα εκθοδει υπουργική απόφαση την Δευτέρα η οποία καθορίζει μόνο όμως μόνο τις διαδικασίες μετεγγραφης.Καμία τροπολογία δεν πρόκειται να γίνει τώρα αφού όταν ήταν να γίνει δεν έγινε.Αυτο μπορείτε να το καταλάβετε γιατί μιλάτε λες και ειναι ακόμα φρέσκος ο νόμος;εχει ήδη ψηφιστεί πριν τρεις μήνες και απλά έγιναν κάποιες προσθήκες.Ειναι παράνομη οποιαδήποτε παρέκκλιση από αυτόν και βέβαια ο,τι ορίζει ο ίδιος.Και δεν καταλαβαίνω αυτήν την τόσο επιθετική στάση δηλαδή.Η πραγματικότητα ειναι αυτή που ειναι αλλά εσείς επιμένετε λέγοντας τα δικά σας ο καθένας.Και όπως και να έχει το πράγμα η ζημιά έγινε ωραία;Διότι με τις μετεγγραφές ανέβηκαν τόσο πολύ οι βασεις που ξεπέρασαν τα στατιστικά.Σε διαφορετική περίπτωση πολλά αν όχι όλοι θα περνούσαν στην πόλη της επιλογής αφού οι βασεις θα ήταν σαφώς χαμηλότερες..Κανετε σαν παιδιά δημοτικού που δεν βλέπουν την αλήθεια και ζουν στον κόσμο τους.Ετσι μην ελπίζετε 2 μέρες πριν την υπουργική απόφαση να γίνει και τίποτα.Το υπουργείο τις πήρε τις αποφάσεις τελεία και πάυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

britguy

Νεοφερμένος

Ο britguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παίζει να αργήσουν τόσο πολύ οι μετεγγραφές που να βγουν τον Ιούνιο φερειπείν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παίδες εγώ είμαι δεύτεροετης στα Χανιά και κατάλαβα ότι δεν δικαιούμαι ελεύθερη μεταγραφή σωστά?
Έκανα 10% φέτος και πέρασα Κοζανη. Δικαιούμαι μεταγραφή έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ρύθμιση του υπουργείου Παιδείας
Υπουργική απόφαση με την οποία θα ορίζεται ότι το δεύτερο παιδί κάθε οικογένειας θα μπορεί να σπουδάσει στην πόλη όπου φοιτά και το πρώτο εκδίδει πιθανότατα τη Δευτέρα το υπουργείο Παιδείας.
Αυτό μπορεί να γίνει, σύμφωνα με το Βήμα της Κυριακής, μόνο σε περιπτώσεις κατά τις οποίες υπάρχουν ομοειδή τμήματα μεταξύ του ιδρύματος στο οποίο θα μετεγγραφεί.
Με αυτό τον τρόπο η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας επιδιώκει να δοθεί μια ανάσα στα ιδρύματα, καθώς είναι πιθανόν σε κάποιες περιπτώσεις να αποσυμφορηθεί η ζήτηση προς κεντρικά ΑΕΙ.
Την ίδια ώρα, ο υφυπουργός Οικονομικών, Χρ.Σταϊκούρας, έχει αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο έκτακτης χρηματοδότησης των ΑΕΙ.

Newsroom ΔΟΛ
πηγή: alfavita.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπουργική απόφαση με την οποία θα ορίζεται ότι το δεύτερο παιδί κάθε οικογένειας θα μπορεί να σπουδάσει στην πόλη όπου φοιτά και το πρώτο .....
Αυτό έχει τη λογική της μη επιβάρυνσης της οικογένειας με ένα ακόμα σπίτι. Τώρα αν κάποιοι που α) το σπίτι τους είναι στα Ιωάννινα, β) πέτυχαν στην Κρήτη, γ) ο αδερφός σπουδάζει στην Αλεξανδρούπολη, πίστευαν ότι θα πάρουν μετεγγραφή για Αθήνα, δεν τους φταίει κανένας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraBS

Νεοφερμένος

Η dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ισχουν,δεν εχει σχεση ποσα χρονια σε περνανε.. σημασια εχει που εισαι πολυτεκνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
είναι σιγουρο ότι θα βγει η εγκύκλιος για τις μετεγγραφες την δευτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
είναι σιγουρο ότι θα βγει η εγκύκλιος για τις μετεγγραφες την δευτερα?

Ε δε παει κι αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ε δε παει κι αλλο..
από ότι ειδα και οι δυο περασαμε φυσικοθεραπεια αιγιο και θελουμε μετεγγραφη για αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες από όσο θυμάμαι ήταν απλά της Μόδας να παίρνουν όλοι μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη & Αθήνα. Από αυτούς που γνώρισα και πήραν μετεγγραφή στο 100% κανένας δεν είχε οικονομικό πρόβλημα να σπουδάσει στην πόλη που πέρασε απλά αλλιώς είναι να λες σπουδάζω ΑΠΘ και αλλιώς Κρήτη...Τα ίδια ισχύουν ακόμη!!!

Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι η δικαιολογία που λένε πολλοί ''Θέλω να πάρω μετεγγραφή για να είμαι πιο κοντά στο σπίτι μου'''
Δηλαδή τι το πιο οικονομικό συμφέρον θα υπάρχει σε αυτή την περίπτωση δεν έχω καταλάβει ακόμη........

Επίσης κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια....Θα αλλάξει κάτι (προς το καλύτερο) θα βγαίνουν οι γονείς και θα κατηγορούν σε πάσα κατεύθυνση τιο κράτος τα ΑΕΙ γιατί τα παιδιά πχ της προηγούμενης χρονιάς πήραν μετεγγραφή η δεν ξερω εγω τι...όπως έγινε και γινεται με το 10%.....Την χρονια που εδωσα εγω την επομενη το σταματησαν και εβγαιναν γονεις και κατηγορουσαν...Δηλαδη σε αυτη τη χωρα τιποτα δεν θα αλλαξει προς το καλυτερο απο την στιγμη που οι ιδιοι μας δεν θελουμε......Αρα δεν φταιει το κρατος και η παιδεια αλλα οι ιδιοι μας που ειμαστε συμφεροντολογοι και κοιταμε την παρτη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρύθμιση του υπουργείου Παιδείας
Υπουργική απόφαση με την οποία θα ορίζεται ότι το δεύτερο παιδί κάθε οικογένειας θα μπορεί να σπουδάσει στην πόλη όπου φοιτά και το πρώτο εκδίδει πιθανότατα τη Δευτέρα το υπουργείο Παιδείας.
Αυτό μπορεί να γίνει, σύμφωνα με το Βήμα της Κυριακής, μόνο σε περιπτώσεις κατά τις οποίες υπάρχουν ομοειδή τμήματα μεταξύ του ιδρύματος στο οποίο θα μετεγγραφεί.
Με αυτό τον τρόπο η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας επιδιώκει να δοθεί μια ανάσα στα ιδρύματα, καθώς είναι πιθανόν σε κάποιες περιπτώσεις να αποσυμφορηθεί η ζήτηση προς κεντρικά ΑΕΙ.
Την ίδια ώρα, ο υφυπουργός Οικονομικών, Χρ.Σταϊκούρας, έχει αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο έκτακτης χρηματοδότησης των ΑΕΙ.

Newsroom ΔΟΛ
πηγή: alfavita.gr

Χα, χα, χα. Δείτε το post μου 418. Ούτε μάντης να ήμουν. Βρε λέτε να λύσω το επαγγελματικό μου κάνοντάς το επάγγελμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μακαρι να ξεκαθαρίσουν όλα αύριο γτ αν δεν πάω στη σχολή που πέρασα πρέπει να πάω να δώσω εξεταστική στη σχολή που είμαι τώρα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλύτερα να βάζανε κριτήρια γκομενικά για μεταγραφές. Ετσι θα ταν ολοι ευχαριστημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι εστίες!
παιδιά δεν υπάρχουν εστίες σε όλες τι πόλεις! και σε όσες υπάρχουν η διαθεσιμοτητα των δωματιων δεν ειναι αρκετή. εμενα περσι δεν με δεχτηκαν ας πουμε και ανηκω σε πολυτεκνη οικογενεια με κατακεφαλην καπου στο 1000κατι και τον ενα γονιο ανεργο :)

Εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες από όσο θυμάμαι ήταν απλά της Μόδας να παίρνουν όλοι μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη & Αθήνα. Από αυτούς που γνώρισα και πήραν μετεγγραφή στο 100% κανένας δεν είχε οικονομικό πρόβλημα να σπουδάσει στην πόλη που πέρασε απλά αλλιώς είναι να λες σπουδάζω ΑΠΘ και αλλιώς Κρήτη...Τα ίδια ισχύουν ακόμη!!!

Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι η δικαιολογία που λένε πολλοί ''Θέλω να πάρω μετεγγραφή για να είμαι πιο κοντά στο σπίτι μου'''
Δηλαδή τι το πιο οικονομικό συμφέρον θα υπάρχει σε αυτή την περίπτωση δεν έχω καταλάβει ακόμη........

Επίσης κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια....Θα αλλάξει κάτι (προς το καλύτερο) θα βγαίνουν οι γονείς και θα κατηγορούν σε πάσα κατεύθυνση τιο κράτος τα ΑΕΙ γιατί τα παιδιά πχ της προηγούμενης χρονιάς πήραν μετεγγραφή η δεν ξερω εγω τι...όπως έγινε και γινεται με το 10%.....Την χρονια που εδωσα εγω την επομενη το σταματησαν και εβγαιναν γονεις και κατηγορουσαν...Δηλαδη σε αυτη τη χωρα τιποτα δεν θα αλλαξει προς το καλυτερο απο την στιγμη που οι ιδιοι μας δεν θελουμε......Αρα δεν φταιει το κρατος και η παιδεια αλλα οι ιδιοι μας που ειμαστε συμφεροντολογοι και κοιταμε την παρτη μας

οικονομικο συμφερον σχετικά με αυτό είναι οτι μπορεις να πας σπίτι σου πιο εύκολα! αν πχ εισαι απο πυργο και περασεις αλεξανδρουπολη θα θες 40-50 ευρω(σιγουρα παραπανω) πηγαινε ελα ενω αν επερνες μετεγγραφη πατρα πχ θα ηθελες 20 ευρώ. γενικά έχει λογική αυτό το επιχείρημα. προφανως και αισθανεσαι καλυτερα να εισαι "κοντα" στο σπιτι σου ωστε σε περιπτωση που γινει κατι να μπορεις να πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Και τι έκανες μιλοβ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κανένα νέο παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

mar96

Νεοφερμένος

Η mar96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω περασει χιο... ειμαι πολυτεκνη και ζω σερρες.. δικαιουμαι μεταγραφη για θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top