Ελεύθερες μετεγγραφές

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Φετος θα εφαρμοστουν στις ειδικες κατηγοριες οι ελευθερες μετεγγραφες. τι σημαινουν ομως ελευθερες; Δηλαδη ολοι που θα εχουν το δικαιωμα να παρουν μετεγγραφη θα πάνε στις πολεις που διαμενουν; Για παραδειγμα, αν καποιος θελει να περασει Πληροφορικη στο ΑΠΘ, μπορει να δηλωσει π.χ. πληροφορικη λαμιας ή πληροφορικη καπου αλλου και να παρει μετεγγραφη για θεσ/νικη; επειδη το εχω ακουσει απο πολλα παιδια αυτο. Με αυτο τον τροπο το τμημα πληροφορικης του απθ θα εχει το λιγοτερο 200-300 φοιτητες, αν ισχυουν οι ελευθερες μετεγγραφες. Και γενικα, με αυτο το συστημα θα μαζευτουν οι περισσοτεροι σε κεντρικες πολεις, οπως Αθηνα, θεσ/νικη κ.τ.λ. και η επαρχια θα εχει τους λιγοτερους. σιγουρα αυτο το συστημα βολευει πολυ εμας τους υποψηφίους, αλλα δεν ξερω αν τα πανεπιστημια εχουν τις υποδομες για να δεχτουν τοσο κοσμο. Τι εχετε ακουσει εσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Με εμενα που τα 3 αδερφια μου με περνανε 20 χρονια ισχυουν οι ελευθερες η μπα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Με εμενα που τα 3 αδερφια μου με περνανε 20 χρονια ισχυουν οι ελευθερες η μπα? :P

Μπα, δεν νομιζω αλλα ψαξτο για σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με εμενα που τα 3 αδερφια μου με περνανε 20 χρονια ισχυουν οι ελευθερες η μπα? :P

Η πολύτεκνη οικογένεια θα θεωρείται ως τέτοια ισοβίως και έτσι οι υποψήφιοι θα υπάγονται στην ειδική κατηγορία ανεξαρτήτως της ηλικίας των τέκνων της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Με τις μετεγγραφες τι πιστευετε οτι θα γινει; ειναι εφικτο να ειναι ελευθερες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
δηλαδη αν περασω σαμο πληροφορικη και επιδη εχω αδερφη που σπουδαζει πατρα θα παρω μεταγραφη για ceid?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RatGod

Νεοφερμένος

Ο RatGod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κανένας παιδιά;
Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μην έχει ενημερώσει το σχολείο για το τί είναι οι ελεύθερες μεταγραφές, και απο ένα σύντομο googling δεν βρήκα καμία πηγή που να εξηγεί :(

Ως παιδί πολύτεκνης οικογένειας(δηλαδή δικαιούχος ελεύθερης μεταγραφής), πρέπει να πάω να γραφτώ στο πανεπιστήμιο στην πόλη που θα περάσω, στην συνέχεια να κάνω αίτηση στο πανεπιστήμιο της πόλης θέλω να πάω(και σπουδάζουν και τα αδέρφια μου);

Θα μεταφερθώ απο το 1ό εξάμηνο, ή θα παραμείνω στην πόλη όπου πέρασα για το 1ό εξάμηνο(όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις ελεύθερων μεταγραφών);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι απορίες σου θα λυθούν αν διαβάσεις το Νόμο 4264 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 118 τΑ/15-5-2014. Το άρθρο 53 αναφέρεται στη μεταφορά θέσης εισαγωγής που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RatGod

Νεοφερμένος

Ο RatGod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Δεν το είχα στα υπ'όψιν μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης στην εγκύκλιο του Υπουργείου της 21ης/5/2014 με θέμα " Μηχανογραφικό δελτίο και επιπλέον πληροφορίες για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2014" αναφέρει τα εξής " Οι υποψήφιοι που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια τώρα αλλά μετά τις εξετάσεις και την έκδοση των αποτελεσμάτων, με σχετική αίτησή τους προς το τμήμα υποδοχής θα είναι δικαιούχοι μεταφοράς της θέσης τους".' Ετσι όπως το γράφει προσωπικά καταλαβαίνω ότι η παρακολούθηση θα αρχίσει κανονικά στο τμήμα υποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RatGod

Νεοφερμένος

Ο RatGod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νά'σαι καλά, έφυγε ένα βάρος απο πάνω μου.Θα ρωτήσω βέβαια και στο σχολείο την τετάρτη μπας και μάθαν τίποτα.
Και πάλι ευχαριστώ! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esecer

Νεοφερμένος

Ο esecer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ειμαι νεο μελος στο forum! Την τριτη οπως ολοι ετσι και εγω αποβαλομαι απο αγχος πιεση κλπ.. Ας θεσω το ερωτημα μου και οποιος γνωριζει ας απαντησει!! Λογω μοριων επειδη οπως υπολογιζω δεν τα εχω παει και πολυ καλα χωρις βεβαια να εχουμε ακομη τελειωσε καθως δινουμε την τριτη το τελευταιο μαθημα εχω καταληξει μαλλον στην σχολη που θελω να παω!! αρχικα αν γραψω καλα την τριτη (φυσικη) διοτι ειναι μαθημα βαρυτητας σκεφτομαι να δηλωσω το τμημα ψηφιακων συστηματων στον Πειραια! Αν ομως ολα στραβωσουν σκεφτομαι να δηλωσω το τμημα της πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στην τριπολη ! Ας μπω στο ψητο λοιπον!.. Ο αδερφος μου σπουδαζει αθηνα και με το νεο νομοσχεδιο μπορει ν γινει ελευθερη μεταγραφη στην περιοχη που σπουδαζει ο αδερφος/η σου! ΟΜΩΣ.. ο αδερφος μου τον σεπτεμβρη μπαινει στον 6ο χρονο!!! Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? Το νομοσχεδιο λεει το αξης Όσο αφορά συγκεκριμένα για τις μετεγγραφές των αδελφών φοιτητών αναφέρεται ότι δύνανται να μετεγγραφούν σε αντίστοιχη σχολή επιτυχόντες με αδελφό ή αδελφή, ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών, εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ. Τ.Ε.), καθώς και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
M αρεσει που δε τα χεις παει καλα με τοσο βατα θεματα και θες και σχολες πληροφορικης. Δεν ξερεις οτι εκει θα πηξεις? τεσπα, αν σ ενδιαφερει να σου πω ενα κολπακι να το καταφερεις. Ο 6ος χρονος ειναι προβλημα. Εχεις καμμια τριτεκνια? Αν οχι, θα σου πω τι να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εχω παρομοια απορια . Με τα μορια που πιθανως θα βγαλω πιανω την Ιατρικη Αλεξανδρουπολης . Τυγχανει ομως να μενω στην Αλεξανδρουπολη .... Σε περιπτωση οποτε που περασω ιατρικη αλεξανδρουπολης μπορω να παρω μεταγραφη στην ιατρικη Θεσσαλονικης οπου σπουδαζει ο αδερφος μου ? Φυσιολογικα θα μπορουσα αλλα τη στιγμη που εχω περασει στην πολη μου γινεται , δεν γινεται μ τι ισχυει ??? Επιπροσθετα ειμαι και στην κατηγορια των τριτεκνων ... Αν καποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οταν συμπληρωσεις την αιτηση stefane βαλε οτι μενεις σε αλλη πολη. Βαλε απο καμμια θεια σου διευθυνση, μη βαζεις αλεξανδρουπολη, οτι μενεις αλλου και καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Κόλπα και παραθυράκια!

Ζήτω η αιώνια Ελλαδάρα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κόλπα και παραθυράκια!

Ζήτω η αιώνια Ελλαδάρα! :clapup:
Νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια στο Υπουργείο Παιδείας σκέφτονται κάπως έτσι:
"Έτσι κι αλλιώς αιώνιοι άνεργοι θα καταλήξουν που θα καταλήξουν,ας τους προσφέρουμε τώρα τις maximum δυνατές φοιτητικές παροχές να πάρουμε τουλάχιστον τα ψηφαλάκια..."!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Στην υγεια των κοροιδων που δεν δικαιουνται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Jack of Spades γιατι το λες αυτο??
επειδη ουτε εγω εγραψα αυτα που περιμενα πιθανον να περασω στις σερρες στη σχολη σου.
οι αποφοιτοι σας δλδ ειναι ανεργοι? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Jack of Spades γιατι το λες αυτο??
επειδη ουτε εγω εγραψα αυτα που περιμενα πιθανον να περασω στις σερρες στη σχολη σου.
οι αποφοιτοι σας δλδ ειναι ανεργοι? :(

Δεν είναι οι μόνοι. :P

Άμα σου αρέσει το αντικείμενο της σχολής, τότε μην ανησυχείς για τα υπόλοιπα.
Τουλάχιστον όχι για την ώρα... στην Ελλάδα γενικότερα υπάρχει ανεργία, δεν νομίζω
να υπάρχει σήμερα σχολή της οποίας το αντικείμενο να μπορεί να σου "εξασφαλίσει" δουλεία,
εκτός του αστυνομικού κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top