Εκτιμήσεις Βάσεων 2023

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι που είχα πατήσει το λινκ του sms λίγα λεπτά πριν ανοίξει το σύστημα και είχα δει τη σχολή και δε με πιστεύατε που σας το έλεγα :lol:
Εγώ που έλεγα screenshot or it didnt happen και απλα μας εστειλες οντως το σκριν που περασες νομικη 😭😭😭😭 epic ολα ηταν
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αυτή την περίοδο με το "αλλά" που ακολουθεί την βάζετε όλοι για να μη σας κράξουμε :hehe: Καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά ό,τι σου πούμε τώρα θα είναι τελείως λόγια του αέρα.
Κατά βάθος το ξέρω, αλλά ήθελα να τα πω να ξελαφρώσω...( ξέρω γω το ίδιο λέω σε όσους ρωτούν)
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Επειδή τον κύριο στρατηγακη πριν λίγους μήνες τον άκουσα σε μια ομιλία του σχετικά με τις πανελλήνιες θεωρώ ότι είναι από τους λίγους που ότι λένε είναι εγγύηση.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Σχετικά με τις βάσεις στο 3ο πεδίο πιστεύετε πως είναι πιθανό να κινηθούν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι ( ή έστω πολύ κοντά); Προφανώς είναι πολύ νωρίς για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα - ακόμα ούτε τους βαθμούς μας δεν γνωρίζουμε - αλλά φοβάμαι ότι στο 3ο πεδίο θα έχουμε έντονες ανοδικές τάσεις, ειδικά στις υψηλόβαθμες. Η έκθεση ήταν κατά γενική ομολογία πιο διαχειρίσιμη από άποψη χρόνου και η φυσική επίσης πιο βατή( τουλάχιστον έτσι ακούω αφού ως απόφοιτος του 2021 δεν διδάχτηκα ολοκληρωμένο το κεφάλαιο του στερεού και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά). Η χημεία ήταν θεωρώ στα ίδια επίπεδα και η απουσία ενός "πρωτότυπου" θέματος όπως ο συμπολυμερισμός αντισταθμίζεται από την αυξημένη έκταση των θεμάτων. Αναφορικά με την βιολογία, κρίνεται σαφώς πιο δύσκολη σε σχέση με πέρυσι εξαιτίας της πονηριάς του Γ4, του Δ4 που ήθελε προσοχή και ψυχραιμία και φυσικά ας μην ξεχνάμε επιμέρους ασάφειες στο θέμα Α ( εκείνο το " εισέρχεται από τον πυρήνα" είναι η επιτομή της ασυνταξίας...). Συνολικά δηλαδή ένα πιο δύσκολο, ένα στα ίδια επίπεδα και δύο πιο εύκολα (αναφέρομαι στα μαθήματα). Οπότε από την δική μου οπτική, δεν θα μου προκαλούσε έκπληξη να δούμε ΔΠΘ στα 18.350-400 ( δεν ανεβαίνω γιατί προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος) και ψιλοτρελαίνομαι από το άγχος...Εσείς τι πιστεύετε με βάση αυτά που ακούτε από τους υποψηφίους που γνωρίζετε και από την δική σας επίδοση στα μαθήματα;
ΥΓ.1 : Δεν θέλω πραγματικά να αγχώσω κανέναν οπότε αν το κάνω άθελα μου αγνοήστε με.
ΥΓ.2 : Όντως οι εκτιμήσεις του Στρατηγάκη είναι πιο αξιόπιστες από του Φλωρόπουλου όπως ειπώθηκε παραπάνω, χωρίς βέβαια να του δίνω και το αλάθητο.
ΥΓ.3 : Συγχωρήστε με για την συνήθεια μου να μακρηγορώ.
Πολύ σωστή η προσέγγιση σου, ας αναμένουμε και τις βαθμολογίες για πιο ασφαλείς προβλεψεις
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.
Σχετικά με τις βάσεις στο 3ο πεδίο πιστεύετε πως είναι πιθανό να κινηθούν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι ( ή έστω πολύ κοντά); Προφανώς είναι πολύ νωρίς για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα - ακόμα ούτε τους βαθμούς μας δεν γνωρίζουμε - αλλά φοβάμαι ότι στο 3ο πεδίο θα έχουμε έντονες ανοδικές τάσεις, ειδικά στις υψηλόβαθμες. Η έκθεση ήταν κατά γενική ομολογία πιο διαχειρίσιμη από άποψη χρόνου και η φυσική επίσης πιο βατή( τουλάχιστον έτσι ακούω αφού ως απόφοιτος του 2021 δεν διδάχτηκα ολοκληρωμένο το κεφάλαιο του στερεού και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά). Η χημεία ήταν θεωρώ στα ίδια επίπεδα και η απουσία ενός "πρωτότυπου" θέματος όπως ο συμπολυμερισμός αντισταθμίζεται από την αυξημένη έκταση των θεμάτων. Αναφορικά με την βιολογία, κρίνεται σαφώς πιο δύσκολη σε σχέση με πέρυσι εξαιτίας της πονηριάς του Γ4, του Δ4 που ήθελε προσοχή και ψυχραιμία και φυσικά ας μην ξεχνάμε επιμέρους ασάφειες στο θέμα Α ( εκείνο το " εισέρχεται από τον πυρήνα" είναι η επιτομή της ασυνταξίας...). Συνολικά δηλαδή ένα πιο δύσκολο, ένα στα ίδια επίπεδα και δύο πιο εύκολα (αναφέρομαι στα μαθήματα). Οπότε από την δική μου οπτική, δεν θα μου προκαλούσε έκπληξη να δούμε ΔΠΘ στα 18.350-400 ( δεν ανεβαίνω γιατί προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος) και ψιλοτρελαίνομαι από το άγχος...Εσείς τι πιστεύετε με βάση αυτά που ακούτε από τους υποψηφίους που γνωρίζετε και από την δική σας επίδοση στα μαθήματα;
ΥΓ.1 : Δεν θέλω πραγματικά να αγχώσω κανέναν οπότε αν το κάνω άθελα μου αγνοήστε με.
ΥΓ.2 : Όντως οι εκτιμήσεις του Στρατηγάκη είναι πιο αξιόπιστες από του Φλωρόπουλου όπως ειπώθηκε παραπάνω, χωρίς βέβαια να του δίνω και το αλάθητο.
ΥΓ.3 : Συγχωρήστε με για την συνήθεια μου να μακρηγορώ.
Πολλοί λένε ότι εκθεση ήταν εύκολα κτλ αλλά εγώ διαφωνώ. Τα θέματα είχαν πανομοιότυπο ύφος και δυσκολία με τα περσινά, και το ζητούμενο της έκθεσης ήταν ιδιότροπο και δεν μπορούσες να αντλήσεις τόσα στοιχεία από τα κείμενα
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πολλοί λένε ότι εκθεση ήταν εύκολα κτλ αλλά εγώ διαφωνώ. Τα θέματα είχαν πανομοιότυπο ύφος και δυσκολία με τα περσινά, και το ζητούμενο της έκθεσης ήταν ιδιότροπο και δεν μπορούσες να αντλήσεις τόσα στοιχεία από τα κείμενα
Διάβασα πως στην Έκθεση η εικόνα από τα βαθμολογικά κέντρα δεν είναι καλή. Τώρα θα δούμε.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοί λένε ότι εκθεση ήταν εύκολα κτλ αλλά εγώ διαφωνώ. Τα θέματα είχαν πανομοιότυπο ύφος και δυσκολία με τα περσινά, και το ζητούμενο της έκθεσης ήταν ιδιότροπο και δεν μπορούσες να αντλήσεις τόσα στοιχεία από τα κείμενα
Δεν ήταν τόσο προφανής ο τρόπος με τον οποίο έπρεπε να αξιοποιηθούν τα κειμενικά στοιχεία και επιπλέον αυξήθηκε το ποσοστό που καταλαμβάνει επί της συνολικής βαθμολογίας η περίληψη, η οποία γενικά δυσκολεύει περισσότερο από Β και Γ θέμα. Η θεωρία όπως και πέρυσι, ωστόσο η περίληψη ήταν θαρρώ κάπως ευκολότερη, ενώ το λογοτεχνικό βατό όπως κάθε χρόνο.

Έχω επικοινωνήσει με αρκετό κόσμο, στην χημεία φέτος κανένας δεν υπολογίζει σε καθαρό 20, ενώ την προηγούμενη χρονιά γνώριζα αρκετά παιδιά που έκαναν το απόλυτο. Παρότι πιο εύκολα ως προς την δυσκολία επίλυσης, είχαν πολλές παραπάνω πράξεις, ερωτήματα και μικρολεπτομέρειες που στέρησαν μόρια. Συγχέουν λανθασμένα πολλοί την δυσκολία επίλυσης των ερωτημάτων, με την δυσκολία επίτευξης άριστων βαθμολογιών, δύο πράγματα de facto διακριτά. Έχω αναφερθεί και στα υπόλοιπα μαθήματα του πεδίου μου σε άλλο σχόλιο.

Καλό είναι να μην αγχώνεστε με τις εκτιμήσεις των ''ειδικών'' πριν βγουν τα στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών.
Αν θέλετε να έχετε μία πρώτη εικόνα ασχοληθείτε με τα λεγόμενα των βαθμολογητών. Όπου και πάλι, δύσκολα μπορεί κανείς να εξάγει συμπεράσματα από αυτά εξαιτίας της ασυνάφειας των γραπτών που τους έρχονται κάθε χρόνο- διαφορετικά σχολεία, πόλεις, μαθητές...ωστόσο έχουν μεγαλύτερη πραγματιστική αξία όπως και να το κάνουμε...

Κουράγιο σε όσους έκαναν λάθη από απροσεξίες, έχω γνώση του πόσο πονάει. Τέτοια λάθη δεν λένε απολύτως τίποτα για τις γνώσεις και το μυαλό σας, θα πρέπει να σας απασχολούν μόνο στα πλαίσια της παρούσης και αντίστοιχων εξετάσεων και όχι να εξάγετε γενικότερα συμπεράσματα για το ακαδημαϊκό σας ποιόν λόγω αυτών.

Καλά αποτελέσματα παιδιά και πάνω από όλα ψυχραιμία!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες της ΕΡΤ από διάφορα βαθμολογικά κέντρα, υπάρχει μία συγκρατημένη αισιοδοξία σχετικά με τις μεγάλες βαθμολογίες.

Αύριο που θα ανακοινωθούν οι βαθμοί θα υπάρχει μια σαφέστερη εικόνα. Ωστόσο, αναμένεται οι βάσεις να κυμανθούν στα περσινά επίπεδα με κάποιες αυξομειώσεις στις περιζήτητες σχολές.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Συγκρατημένη αισιοδοξία σχετικά με τις μεγάλες βαθμολογίες".

Τι εννοεί ο ποιητής; Ως προς ποια πλευρά;
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
"Συγκρατημένη αισιοδοξία σχετικά με τις μεγάλες βαθμολογίες".

Τι εννοεί ο ποιητής; Ως προς ποια πλευρά;

Τίποτα δεν εννοεί ο ποιητής. Απλά είναι παπατζής. Πέταξε μια μπαρούφα για να μην εκτεθεί όταν βγουν οι βάσεις γιατί η αλήθεια ειναι πως πριν βγουν αποτελέσματα, αριθμός συμμετεχόντων και λοιπά στατιστικά, κανείς δεν έχει ιδέα τι θα γίνει. Αν ήταν ΟΛΑ τα μαθήματα ΣΑΦΩΣ δυσκολότερα ή ευκολότερα απο πέρυσι, αντε να μπορούσε να βγει συμπέρασμα. Τώρα, με άλλα έτσι και άλλα αλλιώς, μην ακούτε κανέναν μέχρι να βγουν τα στατιστικά (δεν ειναι τυχαίο που οι σοβαροί αναλυτές δεν μιλάνε).
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σήμερα θα ανακοινωθούν και τα στατιστικά ?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σήμερα θα ανακοινωθούν και τα στατιστικά ?
Στατιστικά βαθμολογιών ανά μάθημα και αριθμού συμμετεχόντων συνήθως βγαίνουν κάποιες ώρες μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
 

angies

Νεοφερμένος

Η angies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα τι πιστεύετε για ΕΠΑΛ; Θα πέσουν οι βάσεις στις υψηλόβαθμες σχολές. Έχω 18620 μόρια. Είμαι τομέας υγείας.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,066 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top